آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟ | مجله کوروش
خانه » سلامت » آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

 • منتشر شده در ۰۳-۰۴-۹۹
 • 1353 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

این روزها به خاطر شیوع کرونا ویروس و اپیدمی کرونا کووید ۱۹ بحث تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به علائم و نشانه‌های بیماری کرونا حسابی داغ است. هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا وجود ندارد و تا ساخته شدن واکسن کرونا حداقل یک سال زمان پیش روی ماست پس بهترین کار این است که جز برای موارد ضروری، در خانه بمانیم، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنیم و سیستم ایمنی بدن را با خوردن غذاهای مفید و مقوی و ورزش کردن تقویت کنیم. این روزها زیاد می‌شنویم که یکی از مفیدترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا خوردن منابع غذایی پروبیوتیک است. اما منابع غذایی پروبیوتیک و ماست پروبیوتیک چه تاثیری روی سیستم ایمنی بدن در برابر انواع ویروس و باکتری‌های مضر می‌گذارند و این اثرگذاری اصلا از نظر علمی ثابت شده است یا خیر؟ در مجله کوروش این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

 

پروبیوتیک چیست؟

 

آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

فروش اینترنتی افق کوروش

 

پروبیوتیک در زبان لاتین به معنای «برای زندگی» است. در حال حاضر تعریف مشخصی برای پروبیوتیک وجود ندارد با این‌همه سازمان‌های مشهور بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی WHO و انجمن علمی پروبیوتیک و پربیوتیک ISAPP تعاریفی از پروبیوتیک ارائه داده‌اند.

 

براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی WHO:

 

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که وقتی به اندازه کافی مورد استفاده قرار بگیرند اثر سلامت بخشی برای فرد مصرف کننده دارند.

 

براساس تعریف ISAPP پروبیوتیک‌ها باید:

 

*در هنگاه استفاده زنده باشند

*تحت ارزیابی کنترل شده قرار گرفته باشند تا اثر سلامت بخشی در مصرف کننده به همراه مستندات ارائه کنند.

*یک میکروب با ترکیبی از میکروب‌های مشخص است.

*برای کاربری در نظر گرفته شده ایمن باشد.

 

نقش پروبیوتیک بر سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن

 

آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

 

روده انسان حاوی انواع بسیاری از باکتری‌ها (مفید، مضر و خنثی) است که باید توازن باکتری‌های روده در بدن انسان برقرار باشد. در غیر این صورت علاوه بر مختل شدن وظایف فلور روده، علائم کمبود پروبیوتیک مثل آکنه، آلرژی غذایی، خستگی مفرط، افسردگی، سردرد و … خودشان را در بدن نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است که در بدن افراد سالم باکتری‌های مفید غالب هستند.

فلور روده شامل میکروارگانیسم‌هایی است که به طور طبیعی در مجاری گوارشی به صورت مسالمت‌آمیزی زندگی کرده و در سلامت انسان یا میزبان نقش دارند. باکتری‌ها بخش عمده فلور روده را به خود اختصاص داده‌اند به طوری که ۳۵ تا ۵۰ درصد روده بزرگ از باکتری‌های تشکیل شده و چیزی حدود ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ گونه میکروارگانیسم مختلف در روده‌ها زیست می‌کنند. مخمرها نیز بخش کوچکی از این فلور را به خود اختصاص داده‌اند.

LGG پراستنادترین پروبیوتیک از نظر اثربخشی روی سیستم ایمنی بدن

 

آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می‌کند؟

 

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر باکتری و ویروس‌ هایی مثل کرونا تقویت کنیم؟ سویه لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG که با نام تجاری LGG شناخته می‌شود پراستنادترین سویه پروبیوتیک شناخته شده در دنیاست. به طوری که تاکنون بیش از ۱۱۰۰ مطالعه علمی که بیش از ۳۰۰ مقاله آن براساس مطالعه بالینی بر روی انسان بوده است براساس این سویه خاص موجود است.

LGG از سال ۱۹۹۰ میلادی به عنوان یک محصول ایمن و سلامت بخش در محصولات مختلفی مانند غذای کودک، محصولات تخمیری و مکمل‌های رژیمی در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. اثربخشی اصلی LGG بر روی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن در برابر باکتری‌ها و ویروس ‌های مختلف مثل کرونا و بیماری‌هایی مثل آنفولانزا است.

بد نیست بدانید ۷۰ درصد از سیستم ایمنی بدن شما در روده شما ساکن است. به همین دلیل مصرف منابع پروبیوتیک می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما در برابر باکتری‌ها و ویروس کرونا کمک کند. این میکروب‌های دوست به محافظت از بدن در برابر میکروب‌های ایجاد کننده بیماری کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین موادی تولید می‌کنند که باعث حفظ سلامتی روده می‌شود، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و از التهاب جلوگیری می کند.

جالب است بدانید این روزها یکی از داروهای امیدوار کننده برای درمان کرونا رسیژن است که حاوی نوعی اینترفرون است. بد نیست بدانید ماست پروبیوتیک حاوی نوعی اینترفرون به نام گامااینترفرون است. اینترفرون‌ها در واقع مواد پروتئینی هستند از سلول‌های ایمنی بدن علیه ویروس‌ها آزاد شده و ویروس‌ها را از بین می‌برند.

 

ماست پروبیوتیک اکتیمو؛ برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا

 

ماست پروبیوتیک اکتیمو؛ برای تقویت سیستم ایمنی بدن در روزهای شیوع کرونا

 

همان‌طور که گفتیم پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که به طور طبیعی در روده و همچنین در غذاهای تخمیر شده مانند ماست یافت می شوند. ماست پروبیوتیک «اکتیمو» حاوی باکتری‌های فعال پروبیوتیکی است LGG+PRO-B.

این ترکیب به تنظیم سیستم گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی کمک می‌کند و این یعنی توانایی مقابله با انواع باکتری‌ های مضر و ویروس های بیماری‌زا مثل کرونا ویروس.

اکتیمو محصول جدیدی از شرکت دومینو است که حاوی دو نوع باکتری فعال پروبیوتیکی به نام‌های LGG با اثربخشی بر سیستم ایمنی بدن به خصوص در کودکان و PRO-B با اثربخشی بر سیستم گوارش به صورت کاملا طبیعی است.

در واقع اکتیمو تنها ماست تولید شده پروبیوتیک در ایران است که حاوی باکتری فعال پروبیوتیکی LGG است که توسط شرکت دانمارکی معتبر کریس هانسن به طور انحصاری در اختیار دومینو قرار گرفته است. حضور LGG در کنار PRO-B در اکتیمو باعث به وجود آمدن محصول پروبیوتیک منحصر به فردی شده است که همزمان به طور طبیعی به تنظیم سیستم گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری و ویروس هایی مثل کرونا و سایر ویروس‌های سرماخوردگی کمک می‌کند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  6 − 5 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید

  اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید

  ویتامین دی در چه چیزهایی هست ؟ چه غذاها و میوه‌های ویتامین دی دارند؟ از همان ابتدای شروع پاندمی ویروس بیماری کرونا کووید 19 حدس و گمان‌های در مورد تاثیر ویتامین دی برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس کرونا و نیز تقویت سیستم ایمنی بدن در صورت ابتلا به ویروس کرونا مطرح بود. حالا دیگر ثابت شده است که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا را افزایش می‌دهد. اما به جز خوردن قرص‌های مکمل ویتامین دی که باید زیر نظر پزشک و بعد از انجام آزمایشات پزشکی باشد غذاها، میوه‌ها و خشکبار حاوی ویتامین دی کدامند؟ ...
  • 791 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۳-۹۹
  روز-جهانی-قهقهه-فواید-خنده-برای-سلامتی

  روز جهانی قهقهه؛ چرا خندیدن برای سلامتی جسم و ذهن ضروری است؟

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید در تقویم دنیا، روز جهانی قهقهه و خنده وجود دارد. از آنجایی که بسیاری معتقدند خنده بر درد بی‌درمان دواست، اختصاص روزی در تقویم جهان به قهقهه چندان بی‌راه نیست. در این مقاله از مجله کوروش به مناسبت 5 بهمن که روز جهانی قهقهه است به بررسی تاریخچه جوک و لطیفه که یکی از عوامل خنده و قهقهه انسان‌ها در سرتاسر دنیا هستند می‌پردازیم.
  • 445 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۱۰-۹۹
  علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

  علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

  از زمان بحران شیوع ویروس کرونا کووید 19 در مورد ابتلای کودکان به این ویروس بحث‌های زیادی صورت گرفته است. ابتدا در این مورد صحبت می‌شد که کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند و در صورت ابتلا هم صرفا ناقل ویروس هستند. اما تاکنون تعدادی کمی از کودکان هم به این ویروس مبتلا شده‌اند و تعدادی هم جان خودشان را از دست داده‌اند. با این همه اغلب کودکان علائم خفیفی از کرونا ویروس را تاکنون نشان داده‌اند. این در حالی است که علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان گاهی با سینه پهلو یا ذات‌الریه همراه است که مسئله خطرناکی است. ...
  • 1943 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۱-۹۹