علائم دندان درآوردن نوزاد | روش های موثر و سریع برای کاهش درد

علائم دندان درآوردن نوزاد | روش های موثر و سریع برای کاهش درد


16 شهریور 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
علائم دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزاد می تواند یکی از سخت ترین دوره های زندگی او باشد. این دندان های کوچک که معمولاً با ظاهر شدنشان جذابیت دوست داشتنی به چهره کودک می بخشند می توانند در مدت زمانی کوتاه نوزاد خوش اخلاق شما را به یک بچه گریان و لجباز تبدیل کنند. به طور معمولاً دندان درآوردن نوزادان زمان مشخصی ندارد و درد و ناراحتی آن ممکن است از ۴ ماهگی شروع شود و برای مادر و کودک دوره ای سخت باشد. به هر حال آشنا بودن با علائم دندان درآوردن نوزاد می تواند به شما کمک کند تا علت ناراحتی فرزند کوچکتان را بدانید و در این مدت بهتر از او مراقبت کنید. در این مقاله مجله کوروش می توانید با نکاتی مهم در علائم مورد دندان درآوردن نوزاد و روش های کاهش درد آشنا شوید.

 

 

زمان دندان درآوردن نوزاد

 

زمان دندان درآوردن نوزاد

 

دندان درآوردن هر نوزادی می تواند در زمان متفاوتی اتفاق بیافتد. این موضوع می تواند ارثی باشد و بر اساس سابقه خانوادگی نیز اتفاق بیفتد. معمولاً دیر دندان درآوردن نوزاد و علت زود دندان درآوردن نوزاد نیز می تواند ارثی باشد. به طور کلی این فرآیند معمولاً از ۴ تا ۸ ماهگی رخ می دهد و تا ۳۰-۳۶ ماهگی نیز به طول می انجامد.

ترتیب دندان درآوردن نوزاد به طور معمول از دندان های جلویی بالا و پایین آغاز می شود. اگر به عکس مراحل دندان درآوردن نوزاد نگاه کنید متوجه می شوید که در اکثر نوزادان ابتدا دندان های جلویی ظاهر می شوند و سپس دندان های آسیاب رشد می کنند. در بسیاری از نوزادان علائم دندان درآوردن نوزاد در ۴ ماهگی آغاز می شود، اما هیچ دندانی مشاهده نمی شود. باید بدانید که برخی کودکان از چند ماه قبل علامت هایی دارند. بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد معمولاً در حدود ۶ ماهگی است و بیشتر نوزادان نیز علائم را در همین ماه ها تجربه می کنند.

 

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل بهترین روش های شستن لباس نوزاد

 

 

علائم دندان درآوردن نوزاد

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

علائم دندان درآوردن نوزاد

 

کودک شما در زمان دندان درآوردن معمولاً علائم مشخصی دارد. در این مدت او کمی حساس تر و تحریک پذیرتر می شود. ممکن است به راحتی نتواند بخوابد. اگر نگاهی به لثه های جلویی او بیندازید، احتمالاً متورم شده اند. از طرف دیگر توجه به این نشانه ها می تواند به شما کمک کند تا علت بروز ناراحتی و گریه کردن نوزاد را بدانید. تقریباً ۸۰ درصد والدین علائم مشخصی را در نوزاد مشاهده می کنند. جالب است بدانید که گاهی اوقات والدین علائم دندان درآوردن نوزاد را با علائم سرماخوردگی اشتباه می گیرند.

تحقیقات نشان می دهد که از سن ۶ ماهگی سیستم ایمنی نوزاد در حال شکل گیری است و از همین رو می تواند در برابر عفونت های جزئی نیز آسیب پذیر تر باشد. به همین دلیل ممکن است در بسیاری از شرایط علائم سرماخوردگی و دندان درد در نوزاد شبیه به هم باشند. معمولاً علائم دندان درآوردن نوزاد ۴ ماهه یا نوزاد ۸ ماهه تفاوتی ندارد و از همین رو اگر کمی دقیق به علائم توجه کنید، قطعاً تشخیص آن کار سختی نخواهد بود. در ادامه به مهم ترین علائم دندان درآوردن نوزاد اشاره شده است.

حتما بخوانید  راهکارهای تربیتی و برخورد با کودکان لجباز و سرسخت

 

 

بیشتر بخوانید: بررسی علائم ۳۰ بیماری پوستی رایج در نوزادان

 

 

۱- تحریک پذیری از علائم دندان درآوردن نوزاد

 

تحریک پذیری از علائم دندان درآوردن نوزاد

 

اولین و مهم ترین نشانه ای که معمولاً همه نوزادان در زمان رشد کردن دندان تجربه می کنند، تحریک پذیری است. دندان درآوردن موجب ایجاد درد و ناراحتی در کودک می شود. معمولاً دردها با شروع رشد دندان های آسیاب بیشتر نیز می شود. در این شرایط باید بیشتر به کودک محبت کنید. در زمان و هر شرایطی او را در آغوش بگیری و نوازش کنید. مطمئن باشید هیچ مسکنی بیشتر از محبت و نوازش نمی تواند درد او را تسکین دهد.

 

 

بیشتر بخوانید » فواید و عوارض پستانک برای کودکان «

 

 

۲- سرازیر شدن آب دهان از علامت های دندان درآوردن

 

سرازیر شدن آب دهان از علامت های دندان درآوردن

 

یکی دیگر از علائمی که معمولاً برخی از نوزادان آن را تجربه می کنند، سرازیر شدن آب دهان است. بسیاری از نوزادان در زمان درآوردن دندان معمولاً آب دهانشان به بیرون می ریزد. این موضوع می تواند به دلیل وجود باکتری های اضافی روی پوست موجب ایجاد بثورات پوستی در اطراف دهان شود. در این شرایط سعی کنید با خارج شدن آب دهان سریع آن را پاک کنید تا  پوست کودک آسیب نبیند.

 

 

۳- سرفه کردن از علائم رویش دندان در نوزاد

 

تولید بیشتر بزاق در دهان موجب می شود تا نوزاد سرفه کند. اگر سرفه های نوزاد ادامه پیدا کرد و با تب و علائم سرماخوردگی همراه بود، بهتر است حتماً از یک متخصص اطفال کمک بگیرید.

 

 

۴- گاز گرفتن همه چیز از علائم دندان درآوردن نوزاد

 

گاز گرفتن همه چیز از علائم دندان درآوردن نوزاد

 

به طور معمول رویش دندان موجب می شود تا نوزاد هر چیزی که در سر راهی وجود دارد را گاز بگیرد. این کار می تواند فشار زیر لثه را کاهش دهد. معمولاً استفاده از سرما برای کاهش درد دندان نوزاد بسیار مؤثر است. بهتر است اسباب بازی های مخصوص دندان  یا مقداری میوه و سبزیجات مجاز را به صورت سرد یا کمی یخ زده به نوزاد بدهید تا آن را گاز بگیرد.

 

 

۵- تب پایین از علائم رویش دندان در نوزاد

 

تب پایین از علائم رویش دندان در نوزاد

 

معمولاً نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند، تب پایینی دارند. این موضوع می تواند در اثر قرار دادن اجسام کثیف در دهان نیز اتفاق بیافتد. برای درمان تب خفیف می توانید از داروهای ضد درد مناسب مخصوص اطفال استفاده کنید. اگر تب نوزاد زیاد بود ممکن است دلیل دیگری داشته باشد. از همین رو بهتر است در این شرایط حتماً از پزشک کمک بگیرید.

 

 

۶- مالیدن گونه و کشیدن کوش از علائم رویش دندان در نوزاد

 

رویش دندان موجب ایجاد درد در لثه ها می شود. این درد ممکن است به گونه ها و گوش ها نیز منتقل شود. از همین رو در این شرایط معمولاً نوزاد گونه و گوش خود را مالش می دهد. توجه داشته باشید که گاهی کشیدن گوش توسط نوزاد در کنار تب شدید می تواند علامت عفونت گوش باشد. از همین رو بهتر است با مشاهده این علائم کودک را نزد متخصص ببرید. اما برای کاهش درد نوزاد در شرایطی که درد دارد، می توانید دستان خود را به خوبی تمیز کنید. سپس برای یک تا دو دقیقه لثه ها را به آرامی ماساژ دهید.

حتما بخوانید  بیماری پوشک خواهی (اینفنتالیسم) چیست | انواع، علائم و روش برخورد

 

 

۷- اسهال از علائم رویش دندان در نوزاد

 

اسهال از علائم رویش دندان در نوزاد

 

بیشتر نوزادان در زمان رویش دندان دچار اسهال می شوند. اما به یاد داشته باشید که اسهال می تواند نشانه عفونت جدی تری در بدن نوزاد باشد. بنابراین اگر این موضوع کمی طولانی شد، بهتر است حتماً با پزشک تماس بگیرید. توجه داشته باشید که در این شرایط باید مراقب باشید تا بدن نوزاد کم آب نشود. معمولاً رنگ مدفوع نوزاد هنگام دندان درآوردن تغیر چندانی نمی کند. د صورتی که این اسهال همراه با استفراغ یا تب بالا همراه باشد، باید به سرعت کودک را نزد پزشک ببرید.

 

 

۸- تغییر در روند غذا خوردن از علائم دندان درآوردن نوزاد

 

یکی دیگر از علائمی که بیشتر بچه ها در زمان دندان درآوردن دارند این است که به خوبی غذا نمی خورند و نمی توانند راحت بخوابند. معمولاً رویش دندان موجب می شود تا نوزاد نتواند به راحتی شیر بخورد. مکیدن موجب فشار به لثه ها و ایجاد درد می شود. از همین رو او ممکن است از خوردن غذا امتناع کند.

 

 

۹- قرمزی و تورم لثه ها از علائم رویش دندان در نوزاد

 

قرمزی و تورم لثه ها از علائم رویش دندان در نوزاد

 

اگر در زمان رویش دندان کمی لب های کودک را به پایین بکشید متوجه می شوید که لثه ها قرمز و متورم شده اند. ممکن است روی لثه ها یک توده مایل به آبی جمع شده باشد. این موضوع می تواند از علائم دندان درآوردن باشد. در این شرایط بهتر است از کمپرس سرد روی لثه استفاده کنید.

 

 

۱۰- به هم ریختن خواب از علائم رویش دندان

 

رویش دندان و درد لثه ها در نوزاد موجب می شود تا شب ها نتواند به خوبی بخوابد. در این مدت ممکن است نوزاد نیمه شب چندین بار از خواب بیدار شود و ابراز ناراحتی کند.

 

 

راهکارهایی برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

 

راهکارهایی برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

 

برای کمتر شدن درد دندان در نوزاد می توانید از روش هایی ساده استفاده کنید:

 

  • با دست یا پارچه مرطوب لثه نوزاد را ماساژ دهید.
  • از حلقه دندان گیر استاندارد برای کودک استفاده کنید.
  • غذا یا حلقه دندان گیر سرد به کودک بدهید. زیرا سرما درد رویش دندان را کاهش می دهد.
  • آب دهان نوزاد را از اطراف دهان او پاک کنید تا پوست کودک آسیب نبیند.
  • در صورتی که کودک بیش از حد بی قراری می کند، می توانید از مقداری استامینوفن زیر نظر پزشک استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: کامل ترین راهنمای خرید لباس نوزادی؛ چه بخریم و چه نخریم؟

 

 

جمع بندی نهایی

 

دندان درآوردن نوزاد یکی از مراحلی است که موجب ایجاد درد و ناراحتی در او می شود. از همین رو شما می توانید با شناسایی علائم و به کار بردن راهکارهای مؤثر به کودک خود کمک کنید تا این دوره را راحت تر پشت سر بگذارد. به یاد داشته باشید که در صورتی که علائم شدید باشد و یا تب و بی قراری زیاد شود، باید نوزاد را نزد یک پزشک متخصص ببرید.

 

 

منابع: chla، sproutpediatricdentistry

کالابرگ الکترونیک