طرز تهیه کیک چای بسیار خوشمزه و ساده در فر و در قابلمه

طرز تهیه کیک چای بسیار خوشمزه و ساده در فر و در قابلمه


21 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 5 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کیک چای
تخفیفات افق کوروش

 

کیک چای یکی از لطیف‌ترین و نرم‌ترین کیک‌های ساده اسفنجی است. یک کیک خوشمزه وساده که به راحتی هم در فر قابل پخت است و هم اگر فر ندارید می‌توانید آن را در ماهیتابه درست کنید. مواد استفاده شده در این کیک کاملاً در دسترس بوده و نگران نداشتن مواد اولیه کیک چای نباشید! طرز تهیه کیک چای در فر و بدون فر در قابلمه یا ماهیتابه را در سرویس آشپزی مجله کوروش بخوانید.

 

 

طرز تهیه کیک چای ساده در فر

طرز تهیه کیک چای ساده در فر

مواد لازم

 

تخفیفات افق کوروش

آرد قنادی: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

تخم مرغ: ۴ عدد

بیکینگ پودر: ۳ قاشق چایخوری

شکر: ۱ و ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار

چای دم کرده غلیظ و سرد: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار

دارچین: ۱ قاشق چایخوری

وانیل: نوک قاشق چایخوری

روغن: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شکلات چیپسی: به مقدار دلخواه (اختیاری)

استخدام کارمند فروشگاه

 

 

طرز تهیه

 

مرحله اول؛ فر را روشن کرده و چای را دم کنید!

 

طرز تهیه کیک چای مثل درست کردن یک کیک اسفنجی ساده یا میوه‌ای است. طعم چای دم کشیده در این کیک اسفنجی و ساده بسیار لذت‌بخش و لذیذ است. این کیک خوشمزه را می‌توانید هر زمانی درست کنید و با چای یا قهوه میل کنید. برای درست کردن این کیک ابتدا فر را روشن کنید و روی دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا گرم شود. یک چای غلیظ دم کنید و در یک لیوان فرانسوی دسته‌دار یکرنگ و غلیظ بریزید. اجازه دهید چای سرد شود.

 

 

بیشتر بخوانید: تهیه کیک ساده وانیلی اسفنجی برای ۸ نفر 

 

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

مرحله دوم؛ ترکیب تخم مرغ و شکر و وانیل

 

حتما بخوانید  طرز تهیه بستنی موزی خانگی به ۴ روش مختلف

آرد و بیکینگ پودر را با هم ترکیب و الک کنید. سپس تخم مرغ، شکر و وانیل را با هم ترکیب کنید و به مدت ۵ دقیقه خوب هم بزنید. باید یک مایه کاملا پفکی، سفید و کشدار درست شود.

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن روغن به مایه کیک

 

روغن را به این مایه پفکی اضافه کنید و باز هم بزنید. سپس چای و دارچین و شکلات چیپسی را اضافه کنید. کمی دیگر مایه کیک را هم بزنید. ترکیب آرد و بیکینگ پودر را در سه مرحله به مایه تخم مرغی کیک اضافه کنید و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه هم بزنید تا مایه کیک یکدست شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک سیب و گردو و دارچین مجلسی

 

 

مرحله آخر؛ پختن کیک چای

 

کیک چای در فر

 

کف و دیواره‌های قالب کیک را چرب کنید. قالب را آردپاشی کنید و قالب را به سطح کارتان بکوبید تا آردهای اضافی از قالب بریزند و در نهایت یک سطح نازک آرد روی قالب باقی بماند. مایه کیک را در قالب بریزید. قالب کیک را به مدت ۴۰ الی ۵۰ دقیقه در طبقه وسط فر بگذارید. چهل دقیقه که گذشت یک خلال دندان یا نوک چنگال را داخل کیک فرو کنید، اگر خلال دندان تمیز از کیک بیرون آمد کیک شما پخته است، در غیر این صورت تا دقیقه ۵۰ صبر کنید.

 

یادتان باشد تا قبل از دقیقه ۴۰ به هیچ وجه درب فر را باز نکنید چون پف کیک می‌خوابد. بعد از پخت کیک در صورت تمایل روی آن را با شکلات سفید تا تیره که به روش بن ماری آب شده تزیین کنید. طرز تهیه کیک چای کشمشی هم به همین ترتیب است، به مقدار دلخواه کشمش و در صورت تمایل مقداری گردو، بادام یا پسته خرد شده و همچنین شکلات چیپسی، انواع میوه تازه مثل سیب خرد شده یا بلوبری و تمشک و … به مایه کیک اضافه کنید. طرز تهیه کیک چای سبز هم مثل طرز تهیه کیک چای با چای سیاه است. اگر طعم چای سبز را می‌پسندید به جای چای سیاه از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کیک ماست نرم اسفنجی با پف زیاد در فر و بدون فر

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجی بدون تخم مرغ

استخدام کارمند انبار

 

 

طرز تهیه کیک چای ساده بدون فر

 

طرز تهیه کیک چای ساده بدون فر در قابلمه

 

اگر فر ندارید برای درست کردن کیک چای تمام مراحل گفته شده را طی کنید. موقع پخت کیک یک قابلمه بزرگ‌تر از قالب کیک را روش شعله‌پخش کن بگذارید. شعله گاز باید متوسط باشد. به مدت ۲۰ دقیقه قابلمه را روی شعله پخش کن و روی حرارت متوسط گاز گرم کنید. سپس قالب کیک را داخل این قابلمه بگذارید.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع کیک بستنی

 

 

درب قابلمه را با دم‌ کنی بپوشانید و روی قابلمه بگذارید. یک ساعت زمان برای پخت کیک بدون فر زمان لازم است. بعد از یک ساعت درب قابلمه را بردارید، روی کیک را چک کنید، اگر روی کیک طلایی و خوشرنگ شده بود و خیس و مرطوب نبود کیک چای شما آماده است. در غیر این صورت ۱۰ دقیقه دیگر درب قابلمه را بگذارید. قبل از یک ساعت درب قابلمه را باز نکنید چون پف کیک می‌خوابد.

 

 

کالابرگ الکترونیک