طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی اصیل به ۲ روش با گوشت و مرغ

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی اصیل به ۲ روش با گوشت و مرغ


15 تیر 1403 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی
فهرست محتوا نمایش

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی یکی از خوشمزه‌ترین انواع آلبالو پلو به عنوان یک غذای سنتی ایرانی است. با ما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش همراه باشید تا طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی به روش سنتی و به عنوان یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای شیرازی را به شما آموزش بدهیم.

 

مواد لازم برای تهیه آلبالو پلو شیرازی به روش رستورانی (برای ۶ نفر)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آلبالو تازه یا آلبالو منجمد ۵۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد متوسط
برنج  ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر ۲۰۰ گرم
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
 نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار دلخواه
روغن سرخ کردنی به مقدار کافی
نان لواش برای ته دیگ آلبالو پلو شیرازی
زعفران، خلال پسته و خلال بادام برای تزیین آلبالو پلو شیرازی
کره به مقدار لازم

 

مدت زمان لازم برای استراحت ترکیب آلبالو و شکر: حداقل ۲ ساعت

مدت زمان لازم برای آماده‌سازی مواد اولیه آلبالو پلو: ۱ ساعت

مدت زمان لازم برای پخت آلبالو پلو شیرازی: ۱ ساعت

میزان کالری موجود در هر ۱۰۰ گرم آلبالو پلو شیرازی با کوفته قلقلی: حدود ۲۸۶ کیلوکالری

 

مراحل طرز تهیه آلبالو پلو اصیل شیرازی

مراحل طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت و مرغ هر دو امکان‌پذیر است. در ادامه مراحل درست کردن آلبالو پلو اصیل شیرازی را دنبال کنید.

مرحله اول: آلبالوها را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه آلبالو پلو رستورانی شیرازی باید آلبالوها را به‌ دقت پاک کنید. یعنی، دم و برگ‌ آلبالوها را بگیرید و آن‌ها را به‌خوبی بشویید. سپس، آلبالوهای شسته شده را در آبکش قرار دهید و منتظر بمانید تا خشک شوند. در ادامه، باید هسته‌ها را هم جدا کنید و گوشت آلبالوها را در قابلمه مناسبی بریزید. می‌توانید از آلبالوی فریزری هم برای درست کردن این پلوی خوشمزه استفاده کنید.

در صورت تمایل آلبالو منجمد را می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله دوم: آلبالوها را استراحت دهید

حالا شکر را به قابلمه حاوی آلبالو اضافه کنید. بهتر است این کار را شب قبل از پخت آلبالو پلو انجام دهید و قابلمه حاوی شکر و آلبالو را به‌ مدت یک شبانه‌روز یا حداقل برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا آب بیندازد. به این ترتیب، دیگر نیازی به افزودن آب اضافی نخواهید داشت و می‌توانید آلبالو را به خوش‌رنگ‌ترین و خوشمزه‌ترین شیوه ممکن با آب طبیعی خودش بپزید.

برای خرید شکر می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله سوم: برنج را بخیسانید

برنج را به‌ دقت پاک کنید و بشویید. سپس، آن را همراه با آب و نمک در گوشه‌ای بگذارید تا برای مدت چند ساعت یا حداقل یک ساعت کاملا خیس بخورد.

برای خرید نمک و برنج می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله چهارم: آلبالوها را بپزید

در این مرحله از طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی باید قابلمه حاوی آلبالو و شکر را روی حرارت متوسط قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا آب آلبالو بجوشد. سپس، حرارت را کم کنید و تقریبا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا آلبالوهای شما همراه با شکر بپزند.

در ادامه، شعله را خاموش کرده و آلبالوها را از صافی رد کنید. در طول صاف کردن مواد، شربت و خود آلبالوهای پخته شده را در قابلمه‌های جداگانه بریزید.

مرحله پنجم: شربت آلبالو را دوباره حرارت دهید

قابلمه حاوی شربت آلبالو را دوباره روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد و غلیظ‌تر شود. پس از آن‌که شربت آلبالو به غلظت دلخواه رسید، قابلمه را از روی شعله بردارید و در گوشه‌ای قرار دهید تا کاملا خنک شود. سپس، آن را در بطری شیشه‌ای درپوشیده‌ای بریزید و داخل یخچال بگذارید.

مرحله ششم: پیاز را آماده کنید

پیاز را به‌خوبی بشویید و پس از گرفتن پوست، آن را به‌صورت ریز رنده کنید. آب پیازهای رنده شده را بگیرید و تفاله پیاز را کنار بگذارید.

مرحله هفتم: گوشت چرخ کرده را آماده کنید

حالا تفاله پیاز رنده شده را با گوشت چرخ کرده، مقداری نمک، زردچوبه و فلفل سیاه ترکیب کنید. این مخلوط را به‌ خوبی ورز دهید تا همه مواد به خورد یکدیگر بروند. توصیه می‌کنیم، برای انجام این کار از دستکش یک‌بار مصرف استفاده کنید.

حتما بخوانید  بهترین و سالم ترین ماهی های شمال و جنوب برای خوردن

برای خرید گوشت چرخ کرده، زردچوبه و فلفل سیاه می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله هشتم: کوفته قلقلی‌ها را درست کنید

پس از ترکیب کردن مواد با یکدیگر، وقت آن است که کوفته قلقلی‌ها را درست کنید. برای این منظور، مقدار کمی از مایه گوشت را بردارید و آن را با استفاده از هر دو دست گرد کنید و به شکل یک کوفته کوچک درآورید و در بشقاب جداگانه‌ای بگذارید.

این کار را تا زمانی ادامه دهید که همه مایه تبدیل به کوفته قلقلی شود. در ادامه، مقداری روغن را در تابه مناسبی بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا کاملا داغ شود. سپس، شعله را ملایم کنید و کوفته قلقلی‌ها را در تابه بچینید و سرخ کنید.

هر چند دقیقه یک‌بار باید کوفته‌ها را پشت و رو کنید تا همه زوایای آن به‌خوبی تفت ببیند. سپس، شعله را خاموش کنید و تابه را کنار بگذارید.

برای خرید روغن سرخ کردنی می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله نهم: برنج را بجوشانید

قابلمه مناسبی را تا نیمه پر از آب کنید و مقداری نمک در آن بریزید. سپس، قابلمه را روی حرارت زیاد بگذارید تا آب داخل آن هر چه زودتر بجوشد. حالا، برنج خیس خورده را داخل قابلمه در حال جوش بریزید. بسته به نوع برنج، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا برنج نیم‌پز شود.

برای اطمینان از نیم‌پز شدن برنج باید با استفاده از کفگیر یکی از دانه‌ها را از قابلمه بیرون بیاورید و بین انگشتان دست‌تان فشار دهید. اگر اطراف برنج نرم شده و مغز برنج سفت باشد باید آن را آبکش کنید.

مرحله دهم: آلبالو پلو شیرازی را دم کنید

پس از آبکش کردن برنج، باید قابلمه مناسبی را روی حرارت ملایم قرار دهید. مقداری روغن در قابلمه بریزید و پس از داغ شدن، یک لایه نان لواش یا سیب زمینی را به‌عنوان ته‌دیگ در کف آن بچینید.

سپس، یکی دو کفگیر برنج را روی ته‌دیگ بریزید. حالا، یک لایه از آلبالوهای پخته شده و کوفته‌های تفت دیده را هم به قابلمه اضافه کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که برنج، آلبالو و کوفته تمام شود. البته، بهتر است چند عدد کوفته قلقلی و چند قاشق آلبالو را برای تزیین پلو کنار بگذارید.

در نهایت، به اندازه نصف لیوان دسته‌دار فرانسوی شربت آلبالو که کنار گذاشته بودید و یکی دو قاشق غذاخوری روغن هم روی برنج بریزید. درب قابلمه را ببندید و حرارت را برای چند دقیقه زیاد کنید تا برنج‌تان بخار کند. هر وقت درب قابلمه داغ شد، حرارت را خیلی کم کنید و حدود یک ساعت منتظر بمانید تا آلبالو پلو شیرازی کاملا بپزد و دم بکشد.

برای خرید نان لواش می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله آخر: آلبالو پلو شیرازی را سرو کنید

امیدواریم تا این‌جا مراحل طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی را بدون مشکل دنبال کرده باشید. توجه داشته باشید، آلبالو پلو را باید با استفاده از کفگیر در قابلمه زیر و رو کنید تا همه قسمت‌ها به مواد آغشته شوند. این کار را به آرامی و به‌ گونه‌ای انجام دهید که پلو له نشود.

سپس، برنج را در دیس بکشید و روی آن را با زعفران دم کرده، مقداری آلبالو، چند عدد کوفته قلقلی و مقداری خلال بادام و پسته تفت داده شده در کره تزیین کنید.

تخفیفات لبنیات افق کوروش

برای خرید زعفران، کره، خلال پسته و خلال بادام می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید

روش تهیه آلبالو پلو شیرازی با مرغ

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با مرغ

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با مرغ هم شبیه دستور بالاست؛ با این تفاوت که به‌جای درست کردن کوفته قلقلی باید مرغ را آماده کنید. انجام این کار به روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم:

 • برای تهیه آلبالو پلو شیرازی با مرغ می‌توانید قطعات کامل ران یا سینه مرغ را بپزید و پس از تفت دادن با مقداری زعفران و روغن همراه با برنج سرو کنید.
 • از سوی دیگر، می‌توانید سینه مرغ را آب‌پز کرده، ریش ریش کنید و لابه‌لای برنج بریزید و دم کنید.
 • روش دیگر این است که قطعات ران یا سینه بدون استخوان مرغ را در کف قابلمه آلبالو پلو بچینید و به‌ صورت ته انداز همراه با آلبالو پلو نوش جان کنید.
 • علاوه بر همه موارد بالا، با استفاده از گوشت مرغ چرخ کرده می‌توانید کوفته قلقلی درست کنید. سپس درست مانند همان چیزی که در دستور بالا گفتیم، کوفته قلقلی‌های مرغ را لابه‌لای آلبالو پلو بریزید و بگذارید همراه با آن بپزند و طعم‌دار شوند.

برای خرید گوشت مرغ و گوشت چرخ کرده مرغ می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

حتما بخوانید  12 غذای نذری کم هزینه ماه رمضان + فیلم آموزش تهیه

نکات مهم در طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی به روش رستورانی

 • اگر به آلبالوی تازه دسترسی ندارید، می‌توانید آلبالو پلو را با استفاده از مربای آلبالو (طرز تهیه مربای آلبالو) یا آلبالوی منجمد شده تهیه کنید.
 • برای خارج کردن هسته‌های آلبالو می‌توانید از دستگاه هسته‌گیر، نی یا سیخ چوبی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های درآوردن هسته آلبالو را مطالعه کنید.
 • برای آن‌که کوفته قلقلی منسجم و خوش‌فرمی داشته باشید حتما باید آب پیاز رنده شده را بگیرید و گوشت را به اندازه‌ای ورز دهید که دیگر به دست‌تان نچسبد.
 • برای خوشمزه‌تر شدن آلبالو پلو پیشنهاد می‌کنیم مقداری پودر دارچین را به آن اضافه کنید. دارچین علاوه بر عطر و طعم بی‌نظیرش، طبع گرمی دارد و سردی آلبالو را خنثی می‌کند.
 • بسته به ذائقه می‌توانید مقدار شکر مورد استفاده در این غذا را کمتر یا بیشتر کنید.
 • پیش از پخت، حتما برنج را حداقل یک ساعت در محلول آب و نمک بخیسانید. برای این منظور، به ازای هر لیوان دسته‌دار فرانسوی برنج باید یک قاشق مرباخوری نمک در آب بریزید.
 • در هنگام آبکشی، مراقب باشید برنج بیش از اندازه نرم نشود. در غیر این صورت، آلبالو پلو شفته خواهد شد.
 • در صورت تمایل، می‌توانید آلبالو پلو را با گوشت بوقلمون سرو کنید.
 • با توجه به سرد بودن طبع آلبالو پلو، پیشنهاد می‌کنیم پس از نوش جان کردن این غذا یک لیوان عرق نعنا یا بهار نارنج میل کنید.
 • بسته به ذائقه، می‌توانید میزان آلبالوی این غذا را بیش‌تر کنید. در این صورت، باید مراقب باشید برنج‌تان شفته نشود.
 • در صورت امکان، آلبالوها را در قابلمه مسی بپزید تا رنگ بهتری پیدا کند.

فوت و فن‌های خوشمزه شدن آلبالو پلو شیرازی

فوت و فن‌های خوشمزه شدن آلبالو پلو شیرازی

آیا با استفاده از مربای آلبالو هم می‌توانیم آلبالو پلو درست کنیم؟

بله. طرز تهیه آلبالو پلو با مربای آلبالو بسیار آسان و درست مانند دستور بالاست. قبل از اضافه کردن مربای آلبالو به برنج باید شهد آن را جدا کنید. سپس مطابق آن‌چه قبلا گفتیم، آلبالوها را به‌صورت لایه لایه به قابلمه اضافه کنید و لابه‌لای برنج بریزید. توجه داشته باشید، شهد موجود در مربای آلبالوی بازاری به مراتب غلیظ‌تر و شیرین‌تر از چیزی است که در منزل درست می‌کنید؛ بنابراین، در مرحله آخر باید مقدار کمی از شهد مربای آماده را با مقداری آب ترکیب کرده و رقیق کنید. سپس، آن را روی آلبالو پلو بریزید و درب قابلمه را ببندید تا دم بکشد.

طرز تهیه آلبالو پلو با آلبالوی فریزری به چه صورت است؟

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با آلبالوی فریزری هم درست مانند دستور بالاست؛ با این تفاوت که باید آلبالوی منجمد شده را از شب قبل در یخچال قرار دهید تا کاملا دیفراست شود. سپس، هسته‌ها را خارج کنید و طبق همان چیزی که قبلا گفتیم، آلبالوها را همراه با شکر بپزید و باقی مراحل را دنبال کنید.

چرا آلبالو پلو شفته می‌شود؟

در هنگام آبکش کردن برنج باید آن را به‌صورت کاملا نیم‌پز از روی حرارت بردارید. به‌علاوه، در زمان اضافه کردن شربت باید دقت کنید. چرا که اضافه کردن شربت به مقدار زیاد هم می‌تواند موجب شفته شدن آلبالو پلو شود.

چرا ته‌دیگ آلبالو پلو می‌سوزد؟

در هنگام پخت آلبالو پلو مقدار قابل توجهی شهد و شربت به آن اضافه می‌کنید. این شربت غلیظ حاوی شکر است و در کف قابلمه جمع می‌شود. اگر شکر در معرض حرارت زیاد قرار بگیرد می‌سوزد و سیاه می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم آلبالو پلو را با حرارت خیلی ملایم دم کنید. به‌ علاوه، می‌توانید ۲ لایه ته‌دیگ بچینید تا در صورت سیاه شدن اولی، لایه بعدی را نوش جان کنید.

 

محصولات مرتبط