۷ طرز تهیه بامیه به روش قنادی با ۳۲ نکته طلایی + فیلم

۷ طرز تهیه بامیه به روش قنادی با ۳۲ نکته طلایی + فیلم


31 فروردین 1402 . زمان مطالعه: 31 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
7 طرز تهیه بامیه به روش قنادی با 32 نکته طلایی + فیلم
فهرست محتوا پنهان

طرز تهیه بامیه خانگی ماه رمضان مرحله به مرحله

بامیه یکی از لذیذترین شیرینی های ماه رمضان در لیست غذاهای سفره افطار در برنامه غذایی یک ماهه رمضان است. روش درست کردن بامیه با طعم قنادی آسان است و اگر در طرز تهیه بامیه خانگی دقت لازم را به خرج دهید، حتی از بامیه های بازاری و قنادی هم خوشمزه‌تر خواهد شد. در این مقاله از سرویس آشپزی با مجله کوروش تا با ۲ طرز تهیه انواع بامیه برای ماه رمضان از بامیه ایرانی گرفته تا بامیه عربی، بامیه عسلی، بامیه هندی و … در فر و بدون فر و همچنین طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار آشنا شوید. در این مقاله فیلم آموزش طرز تهیه بامیه را هم تماشا کنید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد طرز تهیه بامیه خانگی آسان خوشمزه و حرفه‌ای پاسخ خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه بامیه بدون فر

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۳۰ دقیقه

مدت زمان پخت: ۱۰ دقیقه

میزان کالری در ۱۰۰ گرم شیرینی بامیه: ۴۰۰ کالری

 

مواد لازم برای خمیر بامیه (حدود ۴۰ عدد بامیه)

 

 • آب: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آرد سفید: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: ۱/۸ لیوان فرانسوی دسته‌دار (حدود ۲۸ گرم)
 • زعفران ساییده شده: ۱ قاشق چای‌خوری
 • تخم مرغ (با دمای محیط): ۱ عدد بزرگ

 

مواد لازم برای شربت بامیه

 

 • شکر: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • گلاب: ۱/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • زعفران سابیده شده: حدود ۱ قاشق چایخوری
 • جوهر لیمو: ۱/۵ قاشق چای‌خوری (به جای جوهر لیمو می‌توانید از ۱/۵ قاشق غذاخوری آبلیمو استفاده کنید)

 

مراحل طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار

 

بامیه یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین شیرینی‌های ماه رمضان است که شما می‌توانید به راحتی آن را در خانه درست کنید. برای تهیه این شیرینی باید خمیر و شهد را به صورت جداگانه تهیه کنید. در ادامه می‌توانید با آموزش صفر تا صد طرز تهیه بامیه خانگی بدون استفاده از فر آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ درست کردن شربت بامیه

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری باید شربت بامیه یا شربت بار که در واقع همان شهد زولبیا و بامیه است را درست کنید. برای این کار لازم است که نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار آب را داخل یک قابلمه کوچک بریزید.

سپس آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانی که آب شروع به جوشیدن کرد، جوهر لیمو یا آبلیمو را به آن اضافه کنید. سپس کمی صبر کنید تا آب حالتی کفی به خود بگیرد. سپس شکر را به آن اضافه کنید و شعله گاز را روی حرارت متوسط تنظیم کنید. در این مرحله از طرز تهیه شربت بامیه به هیچ عنوان نباید شربت را هم بزنید. اجازه دهید تا شکر خودش در آب حل شود.

برای تهیه شکر و آبلیمو به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی، می‌توانید همین حالا خرید خود را از فروشگاه‌های همواره تخفیف افق کوروش تهیه کنید.

 

مرحله دوم؛ طعم‌دار کردن شربت بامیه

 

در دومین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری بعد از این که شکر در آب جوش حل شد و شربت رنگی شفاف به خود گرفت، باید آن را طعم‌دار کنید. برای این کار زعفران و گلاب را به شربت اضافه کنید.

قبل از اضافه کردن زعفران باید آن را خوب بکوبید و مقدار کمی آب جوش به آن اضافه کنید تا رنگ باز کند. سپس در این مرحله از طرز تهیه بامیه بدون گلوکز حرارت زیر شربت را کم کنید و اجازه دهید شربت بار برای حدود ۱۵ دقیقه بجوشد و به قوام برسد.

توجه داشته باشید که اگر شربت شما زیر ۱۰ دقیقه به قوام برسد، یعنی شعله گاز زیاد بوده است. در این صورت ممکن است شربت شما بعداً شکرک بزند.

 

طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار

روش دوم طرز تهیه شربت بار بامیه با گلوکز

 

یک روش دیگر برای درست کردن شهد بامیه و زولبیا این است که از گلوکز مایع استفاده کنید. در این صورت ابتدا آب و گلاب را در یک قابلمه بریزید و روی شعله ملایم گاز به جوش بیاورید. زمانی که ترکیب آب و گلاب به جوش آمد زعفران و آبلیمو را اضافه کنید و هم بزنید. شما می‌توانید عرقیات از جمله گلاب و زعفران را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

حالا شکر را اضافه کنید. در این مرحله شکر را هم نزنید. اجازه دهید کمی ته نشین شود و خود به خود حل شود. سپس با کفگیر چوبی شکر را هم بزنید. حدود ۲ قاشق غذاخوری گلوکز مایع را هم به این ترکیب اضافه کنید و هم بزنید.

زیر شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید شهد حسابی سرد شود و به غلظت خوبی برسد. شربت بار شما آماده است. استفاده از گلوکز مایع در تهیه این شربت بار بامیه‌های شما را حسابی براق و شفاف می‌کند.

 

طرز تهیه خمیر بامیه

 

طرز تهیه خمیر بامیه

 

مرحله اول؛ ترکیب کردن مواد خمیر بامیه و حرارت دادن آن

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه با طعم قنادی باید در یک قابلمه نچسب، آب و کره را ترکیب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید. اجازه دهید ترکیب به جوش بیاید. آرد را الک کنید و به محض جوش آمدن آب به آن اضافه کنید. می‌توانید آرد را به صورت اینترنتی، تلفنی و حضوری از فروشگاه‌های همیشه تخفیف افق کوروش تهیه کنید.

مواد را خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. سپس حرارت گاز را کم کنید. خمیر را با پشت یک قاشق چوبی خوب هم بزنید و تکه تکه کنید تا به خوبی پخته شود و آب داخل خمیر تبخیر شود. این کار را برای  ۸ تا ۱۰ دقیقه تکرار کنید تا خمیر کاملا پخته شود. سپس شعله گاز را خاموش کنید و خمیر را داخل یک کاسه بزرگ بریزید.

تخفیفات لبنیات افق کوروش

 

مرحله دوم؛ اضافه کردن شربت و تخم مرغ به خمیر بامیه

 

در این مرحله از طرز تهیه بامیه ساده باید کمی صبر کنید تا خمیر مقداری خنک شود. در واقع فقط لازم است که خمیر شما از داغی بیفتد. سپس یک قاشق از شربتی را که از قبل آماده کردید به خمیر اضافه کنید.

یک عدد تخم مرغ را هم که به دمای محیط رسیده و خوب با همزن زده شده، به خمیر اضافه کنید. خمیر را خوب با تخم مرغ و شربت ترکیب کنید. باید آن قدر خمیر را ورز دهید تا حالت یکدست پیدا کند.

برای این مرحله از طرز تهیه بامیه خوشمزه خانگی می‌توانید خمیر را به کمک همزن نیز ترکیب کنید تا یکدست شود. برای تهیه تخم مرغ می‌توانید همین حالا خرید خود را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش انجام دهید.

خمیر شما باید حالت چسبندگی داشته باشد. در صورتی که مشاهده کردید خمیر شما چسبندگی ندارد، می توانید یک عدد تخم مرغ دیگر را داخل یک ظرف جداگانه بشکنید و خوب هم بزنید. سپس یک قاشق از آن را به خمیر اضافه کنید و خوب با آن ترکیب نمایید.

اگر خمیر باز هم به حالت دلخواه نرسید، یک قاشق دیگر تخم مرغ به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که خمیر بامیه نباید خیلی شل باشد، تنها باید کمی چسبنده شود.

 

مراحل پخت بامیه قنادی بدون فر

 

فروش ویژه حصولات صبحانه افق کوروش

مراحل پخت بامیه خانگی

 

مرحله اول؛ ریختن خمیر بامیه در قیف

 

بعد از آماده شدن خمیر بامیه خانگی باید یک ماسوره ستاره یا شکوفه‌ای شکل، داخل قیف قرار دهید. از آن جایی که خمیر بامیه کمی سفت است، برای طرز تهیه بامیه بازاری بهتر است از قیف پارچه‌ای استفاده شود. اگر از قیف پلاستیکی استفاده می کنید، بهتر است آن را به صورت دو لایه به کار ببرید. به این ترتیب حین کار قیف پاره نمی‌شود.

 

مرحله دوم؛ سرخ کردن بامیه‌ها

 

سرخ کردن بامیه ها

 

در این مرحله از طرز تهیه بامیه با طعم و مزه قنادی باید آن‌ها را داخل روغن سرخ کنید. برای این کار باید مقداری روغن داخل یک ماهیتابه گود بریزید. به طوری که وقتی بامیه‌ها داخل روغن قرار می‌گیرند، کاملا در آن شناور شوند. شما می‌توانید انواع روغن سرخ کردنی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

سپس بامیه‌ها را به اندازه دلخواه از قیف خارج کنید و با قیچی ببرید. اگر خمیر به قیچی می‌چسبد، می‌توانید نوک قیچی را به روغن آغشته کنید. زمانی که ماهیتابه پر شد، شعله گاز را روشن کنید. شعله گاز را روی حرارت متوسط تنظیم نمایید. اجازه دهید بامیه‌ها پف کنند و به خوبی سرخ شوند.

 

مرحله سوم؛ قرار دادن بامیه‌ها در شربت بار

 

قرار دادن بامیه ها در شربت

 

بعد از این که همه بامیه‌ها را سرخ کردید و رنگ آن‌ها طلایی شد، باید آن‌ها را از روغن خارج کنید. سپس بامیه‌ها را بلافاصله داخل شربتی که از قبل آماده کرده بودید، بیندازید. بهتر است بامیه‌ها را برای ۲ تا ۳ دقیقه داخل شربت قرار دهید تا مواد خوب به خورد بامیه برود. در نهایت بامیه‌ها را از شربت خارج کنید و در ظرف مورد نظرتان بچینید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه گوشفیل با طعم بازاری

 

طرز تهیه بامیه خانگی در فر

 

طرز تهیه بامیه خانگی در فر

 

اگر دوست دارید بامیه را به صورت رژیمی درست کنید، می‌توانید طرز تهیه بامیه در فر را امتحان کنید. برای این کار باید خمیر را درست همانند روش قبل آماده کنید. سپس فر را با دمای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید.

حتما بخوانید  3 مدل طرز تهیه سالاد کلم بروکلی و سیب با سس مخصوص

کف سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید. با کمک برس کمی روی کاغذ را چرب کنید. سپس خمیر را به اندازه دلخواه و با استفاده از قیف داخل سینی فر بریزید و با قیچی برش دهید. بامیه‌ها را در فر قرار دهید و صبر کنید تا رنگ آن‌ها کمی طلایی رنگ شود.

بعد از اتمام طرز تهیه بامیه در فر می‌توانید این بامیه‌های رژیمی را همراه با شکلات بخورید. می‌توانید انواع شکلات با طعم‌های مختلف را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید. در صورتی که دوست دارید تنها قسمت روغن شیرینی را حذف کنید. می‌توانید شیرینی‌ها را بلافاصله بعد از خارج کردن از فر، داخل شربت بیندازید.

این روش پخت برای طرز تهیه بامیه بزرگ که به چوروس یا بامیه اسپانیایی مشهورند نیز بسیار مناسب است و شما می‌توانید بامیه‌ها را در سایزهای بزرگ‌تر آماده کنید و داخل سس شکلات بزنید و میل کنید.

 

طرز تهیه بامیه عربی دراز و خشک

 

طرز تهیه بامیه عربی دراز و خشک

 

مدت زمان آماده سازی: ۳۰ دقیقه

مدت زمان پخت: ۱۵ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه بامیه عربی بزرگ و دراز

 

 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره یا روغن مایع: ۴۰ گرم
 • آرد: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • وانیل: ۱/۲ قاشق مرباخوری
 • بیکینگ پودر: ۱ قاشق مرباخوری
 • شکر: ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه بامیه بزرگ و دراز عربی

 

مراحل طرز تهیه بامیه بزرگ و دراز عربی

 

بامیه عربی یکی از خوشمزه‌ترین انواع بامیه است که در اندازه‌ای بزرگ و به طول حدود ۵ سانتی‌متر تهیه می‌شود. در ادامه این بخش می‌توانید با روش طرز تهیه بامیه عربی بزرگ و دراز در خانه آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ تفت دادن خمیر بامیه

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه عربی بزرگ و دراز باید در یک قابلمه آب و شکر را ترکیب کنید و اجازه دهید روی حرارت بجوشد. سپس آرد را اضافه کنید و مواد را با لیسک هم بزنید تا خمیر در قابلمه جمع شود. خمیر را برای ۶ تا ۷ دقیقه روی حرارت هم بزنید. سپس آن را داخل کاسه بریزید و صبر کنید تا خنک شود.

 

مرحله دوم؛ اضافه کردن سایر مواد به خمیر

 

در این مرحله از طرز تهیه بامیه عربی یا دراز باید تخم مرغ را به خمیر خنک شده اضافه کنید و سپس وانیل و بیکینگ پودر را نیز در ظرف خمیر بریزید و همه مواد را با همزن دستی ترکیب کنید تا خمیر شما لطیف و چسبناک شود.

 

مرحله سوم؛ سرخ کردن بامیه

 

بعد از آماده شدن خمیر، در این مرحله از طرز تهیه بامیه عربی یا بامیه دراز باید خمیر را داخل ماسوره با سر ستاره‌ای بریزید. در یک ماهیتابه مقداری روغن بریزید و شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. حالا خمیر را به طول حدود ۵ سانتی‌متر از ماسوره خارج کنید و در روغن سرخ کنید. بعد از این که یک سمت بامیه‌ها سرخ شد، آن را برگردانید و تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود.

 

مرحله چهارم؛ سرو کردن بامیه عربی

 

بعد از این که بامیه‌های شما کاملاً سرخ شدند، آن‌ها را از روغن خارج کنید و در یک ظرف قرار دهید. برای تزیین بامیه عربی می‌توانید از شکلات آب شده، پودر قند و پودر نارگیل استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید شکلات تخته‌ای، قند و پودر نارگیل را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

طرز تهیه بامیه عسلی

 

طرز تهیه بامیه عسلی

 

مواد لازم برای تهیه بامیه عسلی

 

 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • آرد: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: ۲۵ گرم
 • وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

 

مواد لازم برای تهیه شربت بار بامیه عسلی

 

 • شکر: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • جوهر لیمو: نوک قاشق چای‌خوری
 • گلوکز: ۱ قاشق غذاخوری
 • زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری
 • گلاب: ۲ قاشق غذاخوری
 • پودر هل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

 

مراحل طرز تهیه بامیه عسلی

 

برای درست کردن بامیه عسلی ابتدا باید شربت آن را آماده کنید. برای این کار باید آب و شکر را ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس گلوکز و جوهر لیمو را اضافه کنید و بعد از ۲۰ دقیقه هل، زعفران و گلاب را اضافه کنید. سپس حرارت را خاموش کنید.

برای درست کردن مایه بامیه عسلی نیز باید کره، آب و ۱ قاشق شربت را ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس ۱ پیمانه آرد را اضافه کنید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. صبر کنید تا خمیر سرد شود.

سپس ۱ تخم مرغ اضافه کنید و با همزن مواد را ترکیب کنید و دوباره ۱ تخم مرغ دیگر را همراه با ۱/۲ قاشق وانیل اضافه کنید. مواد را با همزن ترکیب کنید و درون قیف بریزید. مایه بامیه عسلی را در روغن ولرم، نه داغ سرخ کنید. (بله، روغن باید ولرم باشد چون در غیر این صورت ۲۰ درصد خمیر پخته می‌شود، و هسته مرکزی بامیه سفت می‌شود و شربت را جذب نمی‌کند و بامیه به اصطلاح «هسته‌ای» می‌شود)

در آخر بامیه‌ها را در شهد قرار دهید تا شیرین و عسلی شوند.

 

طرز تهیه بامیه هندی در منزل

 

طرز تهیه بامیه هندی

 

مواد لازم برای تهیه بامیه هندی

 

آب: ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار

آرد: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شربت بار: ۲ قاشق غذاخوری

وانیل: ۱/۴ قاشق چای‌خوری

تخم مرغ: ۴ یا ۵ عدد

روغن مایع سرخ کردنی: ۶۰ گرم

 

مراحل طرز تهیه بامیه هندی

 

برای درست کردن بامیه هندی ابتدا باید شربت بار را به روشی که پیش‌تر گفته شد، آماده کنید. سپس برای تهیه خمیر آرد را الک کنید کنار بگذارید. در یک قابلمه نچسب مقداری آب بریزید و بعد روغن را اضافه کنید.

زمانی که آب به جوش آمد آرد را اضافه کنید. مواد را مدام هم بزنید تا خمیر جمع شود. شعله گاز را کم کنید و خمیر را پهن کنید تا آب اضافی بخار شود. این کار را برای حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه دهید و بعد از این که آب خمیر تبخیر شد، شعله گاز را خاموش کنید.

زمانی که خمیر ولرم شد، یک تخم مرغ را همراه با شربت بار اضافه کنید. با همزن مواد را ترکیب کنید و بعد تخم مرغ‌ها را یکی یکی اضافه کنید و هم بزنید. درنهایت وانیل را اضافه کنید. خمیر را داخل قیف پارچه‌ای بریزید و داخل سینی فر که از قبل چرب کرده‌اید قرار دهید.

سینی فر را در فری که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم شده قرار دهید تا بامیه‌ها طلایی شوند. بعد از پختن بامیه‌ها آن‌ها را از سینی خارج کنید و بلافاصله در روغن داغ سرخ کنید. درنهایت بامیه‌ها را داخل شربت بار بریزید و از طعم لذیذ آن‌ها لذت ببرید.

 

طرز تهیه بامیه ترکی

 

طرز تهیه بامیه ترکی

مواد لازم برای تهیه بامیه ترکی

 

 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • شیر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • ماست: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آرد سفید: ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آرد سمولینا: ۲ قاشق غذاخوری
 • روغن مایع: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ پودر: ۱ قاشق چای‌خوری
 • آب لیمو ترش: ۱ قاشق مرباخوری
 • شربت بار: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

 

مراحل طرز تهیه بامیه ترکی

 

برای درست کردن بامیه ترکی ابتدا باید تخم مرغ‌ها را با شیر و ماست از یخچال خارج کنید تا ۳۰ دقیقه در فضای آشپزخانه بمانند و گرم شوند. سپس تخم مرغ‌ها را با آرد سفید، آرد سمولینا و بیکینگ پودر و وانیل ترکیب کنید.

در مرحله بعد شیر، ماست، روغن مایع و آبلیمو را اضافه کنید. مواد را با همزن دستی مخلوط کنید تا خمیر یکدستی ایجاد شود. حالا خمیر را در ظرف بگذارید و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای استراحت کند.

بعد از استراحت خمیر، مقداری روغن در ماهیتابه بریزید تا داغ شود. سپس خمیر را در قیف بریزی و به صورت حلقه‌ای داخل روغن بریزید. اجازه دهید بامیه‌ها کاملاً سرخ شوند و سپس آن‌ها را برگردانید تا طرف دیگر بامیه نیز طلایی شود.

بعد از سرخ شدن بامیه آن‌ها را داخل توری قرار دهید و با دستمال کاغذی حوله‌ای پاک کنید. در این مرحله باید بامیه‌ها را داخل شربت بار قرار دهید و زمانی که شربت جذب بامیه‌ها شد، آن‌ها را از شربت خارج کنید و در ظرف مورد نظرتان بچینید.

 

طرز تهیه بامیه خشک

 

طرز تهیه بامیه خشک

 

مواد لازم برای تهیه بامیه خشک بدون شهد

 

 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • آرد سفید: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: ۷۵ گرم
 • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • سس شکلات یا نوتلا: به مقدار لازم
 • روغن سرخ کردنی: به مقدار لازم
 • وانیل: ۱ قاشق مرباخوری
 • نمک: ۱/۴ قاشق مرباخوری
 • پودر دارچین: ۱ قاشق مرباخوری
 • شکر: ۱ قاشق غذاخوری
 • پودر دارچین و شکر: به مقدار لازم برای تزیین روی بامیه‌ها

 

مراحل طرز تهیه بامیه خشک

 

برای درست کردن بامیه خشک ابتدا باید آب، شکر، وانیل، دارچین و کره را در قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشند. ۱۵ دقیقه مواد را بجوشانید، سپس آرد را الک کنید و به آن‌ها اضافه کنید. مواد را به خوبی ترکیب کنید تا خمیر یکدستی ایجاد شود. شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید خمیر بامیه خنک شود.

سپس تخم مرغ‌ها را به نوبت اضافه کنید و خمیر را با همزن مخلوط کنید. خمیر را داخل قیف بریزید و روی سینی کاغذ روغنی قرار دهید. بامیه‌ها را به اندازه یک انگشت برش دهید و روی سینی بچینید. سینی را برای ۴۵ دقیقه در فریزر قرار دهید. در این مرحله از طرز تهیه بامیه خشک باید مقداری روغن در یک قابلمه گود بریزید.

اجازه دهید روغن کمی گرم شود، سپس بامیه‌ها را داخل روغن گرم بریزید. بعد از این که یک طرف بامیه‌ها پخت، آن‌ها را برگردانید و صبر کنید تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود. در نهایت بامیه‌ها را از روغن خارج کنید و روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی جذب شود.

در این مرحله شکر و دارچین را ترکیب کنید و بامیه‌ها را داخل شکر و دارچین بغلتانید و کمی سس شکلات روی آن‌ها بریزید. دارچین را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، تلفنی یا حضوری بخرید.

 

طرز تهیه بامیه لبنانی

 

طرز تهیه بامیه لبنانی

 

مواد لازم برای تهیه بامیه لبنانی

 

 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • آرد: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • ماست پرچرب: ۳ قاشق چای‌خوری
 • پودر هل: ۱ قاشق چای‌خوری
 • کره آب شده: ۳ قاشق غذاخوری
 • آب ولرم: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • خمیر مایه: ۱ قاشق مرباخوری
 • زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • شکر: ۱ قاشق غذاخوری
 • شربت: به مقدار لازم

 

مراحل طرز تهیه بامیه لبنانی

 

بامیه لبنانی یکی دیگر از انواع بامیه است که علاوه بر تفاوت‌های جزئی که در پخت دارد، سطح روی به صورت شیاردار درست نمی‌شود. برای درست کردن این بامیه باید ۱ قاشق شکر را با یک لیوان آب ولرم و خمیر مایه ترکیب کنید و خوب هم بزنید.

سپس روی لیوان را بپوشانید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر مایه پف کند. بعد از عمل آمدن خمیر مایه در یک ظرف ماست، کره، زعفران و پودر هل را ترکیب کنید. سپس ۲ قاشق آرد را همراه با خمیر مایه اضافه کنید. دوباره بقیه آرد را اضافه کنید و مدام خمیر را هم بزنید تا خمیری یکدست ایجاد شود.

۵ دقیقه خمیر را ورز دهید، سپس روی آن را بپوشانید و خمیر را برای ۱ تا ۲ ساعت استراحت دهید تا پف کند و حجم آن ۲ برابر شود. بعد از استراحت خمیر پف آن را بگیرید و کمی ورز دهید. سپس یک تخم مرغ به خمیر اضافه کنید و این بار خمیر را با همزن برقی مخلوط کنید تا تخم مرغ کاملا در خمیر ترکیب شود.

حتما بخوانید  بهترین طرز تهیه خورشت مرغ و آلو مجلسی + فیلم آموزش

در صورتی که خمیر شل است، می‌توانید کمی آرد به آن اضافه کنید تا به دست نچسبد. حال خمیر را در یک قیف ماسوره ساده بریزید و به صورت نواری برش دهید و در روغن سرخ کنید. بعد از اینکه بامیه سرخ شد، آن را از روغن خارج کنید و داخل شربت ولرم قرار دهید و بعد از ۳ تا ۴ دقیقه از شربت خارج و سرو کنید.

برای تهیه ماست می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، تلفنی یا حضوری اقدام کنید.

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه بامیه خانگی

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه بامیه خانگی

 

 • برای سرخ کردن بامیه ها هیچ گاه شعله گاز را بیش از اندازه زیاد نکنید و آن را روی حالت متوسط تنظیم نمایید. این کار از نرم شدن بامیه‌ها بعد از چند ساعت جلوگیری می‌کند.

 

 • قوام نیامدن شربت بامیه به طور کامل می‌تواند موجب نرم شدن بامیه شما بعد از چند ساعت شود.

 

 • اضافه کردن شربت به خمیر بامیه موجب تیره‌تر شدن رنگ آن می‌شود. در صورتی که دوست دارید بامیه شما زرد رنگ شود، می‌توانید این مرحله را حذف کنید. برای تیره شدن رنگ بامیه می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری شیره به آن اضافه کنید.

 

 • برای درست کردن خمیر بامیه بهتر است از ترازو استفاده کنید و یا همه مواد را مطابق با دستور پخت بامیه در این مقاله اندازه‌گیری نمایید.

 

 • در طرز تهیه بامیه خوشمزه وجود تخم مرغ در خمیر بامیه موجب می‌شود تا در هنگام سرخ شدن، کمی کف کند و از همین رو روغن بامیه بعد از چند بار استفاده باید تعویض شود.

 

 • برای از بین بردن بوی تخم مرغ در طرز تهیه بامیه خانگی می‌توانید به اندازه یک چهارم قاشق چایخوری وانیل به مواد آن اضافه کنید. می‌توانید وانیل را به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

 

ترفندهای پخت بامیه خانگی

 

 • برای درست کردن بامیه خانگی باید بامیه‌های داغ را داخل شربت خنک شده بریزید و بعد از ۳ دقیقه خارج کنید. در صورت تمایل می‌توانید بعد از آماده کردن بامیه‌ها روی آن‌ها مقداری پودر پسته با بادام بریزید. .

 

 • بعد از تهیه بامیه خانگی حتماً بامیه‌ها را در یک ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کنید.

 

 • اگر در دستور بامیه خانگی مقداری گلاب یا هل به مواد اضافه کنید، بامیه خانگی شما بسیار معطر می‌شود. می‌توانید هل را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

 • در صورتی که در طرز تهیه بامیه خانگی خمیر شما شل باشد، موقع خارج شدن از ماسوره شکل نمی‌گیرد. در این شرایط احتمالاً به یکی از نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه بامیه توجه نکرده‌اید. معمولاً این موضوع به خاطر زیاد بودن مقدار تخم مرغ، شل بودن خمیر و استفاده از ماسوره نامناسب است.

 

 • در روش درست کردن بامیه حتماً از تخم مرغ‌های سایز کوچک استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه بامیه بدون قیف کافی است از یک کیسه فریزر محکم به جای قیف استفاده کنید. برای این کار مایه بامیه را در کیسه فریزر بریزید. نوک کیسه فریزر را قیچی کنید و مثل قیف از آن استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه شربت بامیه لبنانی نیازی به اضافه کردن زعفران نیست و این شربت باید ساده آماده شود.

 

 • خمیر بامیه لبنانی باید حداقل ۱ ساعت استراحت کند، در غیر این صورت بامیه شما به خوبی پف نمی کند.

 

 • در صورت تمایل می توانید به بامیه لبنانی مقداری پودر دارچین نیز اضافه کنید تا طعم بهتری پیدا کند.

 

 • در صورتی که دوست دارید بامیه لبنانی شما ترد و شکننده شود، می توانید به جای ۲ قاشق آردی که در ابتدا به مایه بامیه اضافه می کنید، از نشاسته ذرت استفاده کنید.

 

 • یکی از نکات مهمی که باید در پخت بامیه به آن توجه کنید این است که زمان قرار دادن بامیه در شربت، باید یکی گرم و دیگری سرد باشد. مثلا بامیه شما گرم و شربت شما سرد باشد تا بامیه نرم نشود.

 

 • در صورتی که شهد شما بیش از حد رقیق باشد، بامیه ها بعد از چند ساعت شهد خود را از دست می دهند و ممکن است نرم شوند.

 

فوت و فن‌های درست کردن شربت بامیه

 

طعم دار کردن شربت بامیه

 

 • در طرز تهیه شربت بامیه می‌توانید به جای استفاده از جوهر لیمو از ۱/۵ تا ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو استفاده کنید. استفاده از جوهر لیمو موجب می‌شود تا شیره شما به هیچ عنوان شکرک نزند.

 

 • برای معطر شدن شربت بامیه می‌توانید به جای گلاب از دانه هل نیز استفاده کنید. در نهایت هل را از داخل شربت بردارید.

 

 • در صورت سفت شدن شربت بامیه و یا شکرک زدن آن می‌توانید مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و سپس روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. بعد از آن شعله گاز را خاموش کنید.

 

 • برای خنک شدن شربت بامیه، باید آن را در دمای محیط قرار دهید. بنابراین در این مرحله برای خنک شدن شربت آن را در یخچال قرار ندهید.

 

 • در صورتی که شربت بامیه بیشتر از حد نیازتان بود، می توانید آن را تا چند ماه در یخچال نگهداری کنید.

 

 • برای اینکه متوجه شوید شربت بامیه شما به قوام رسیده یا خیر می‌توانید مقداری از آن را داخل یک کاسه کوچک بریزید. سپس کاسه را به آرامی تکان دهید. اگر غلظت شربت زیاد باشد ولی حرکت کند، یعنی شربت به قوام رسیده است.

 

شربت بار بامیه چه زمانی آماده می‌شود؟

 

شربت بار بامیه چه زمانی آماده می‌شود؟

 

آماده‌سازی شربت بار در این دستور تهیه بامیه آسان و بازاری تقریبا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. بعد از این‌که شربت به غلطت مورد نظر رسید، حرارت را خاموش‌ کنید و شربت را برای مراحل بعد کنار بگذارید.

غلظت مناسب برای شربت بار، غلظتی مشابه غلظت سکنجبین است. از آن جایی که شربت بامیه، بعد از سرد شدن غلیظ‌تر می‌شود. پس باید زودتر از رسیدن به غلظت مورد نظر، آن را از روی حرارت بردارید.

اما از کجا بفهمیم که شربت بار به قوام کافی رسیده است؟ همه چیز بستگی به حرارتی دارد که با آن شربت را درست می‌کنید. هر چه زمان تهیه شربت کوتاه‌تر باشد، شربت زودتر به قوام می‌رسد ولی احتمال شکرک زدن آن هم بالاتر می‌رود. بنابراین در طی مراحل طرز تهیه شربت بامیه، حرارت را روی شعله ملایم تنظیم کنید و اصلا عجله نکنید.

برای امتحان کردن اینکه شربت بار به غلظت کافی رسیده است، کمی از شربت را داخل یک نعلبکی بریزید و آن را بچرخانید. اگر شربت کُند حرکت کرد و غلظت داشت، آن را بین دو انگشت امتحان کنید. شربت باید حالت چسبندگی داشته باشد. در صورتی که شربت آماده شد، حرارت را قطع کنید.

دقت کنید که اگر شربت باز زیادی رقیق باشد، بامیه، زولبیا یا گوش فیلی که بعد از سرخ شدن در آن قرار می‌دهید، نرم خواهد شد و تردی خود را از دست می‌دهد. اگر هم زیادی غلیظ باشد، بامیه شکرک می‌زند

 

فوت و فن براق شدن و سرخ کردن بامیه

 

طرز تهیه شربت بامیه

 

 • برای براق شدن شربت بامیه می‌توانید در سه دقیقه آخر طرز تهیه شربت بامیه، یک قاشق غذاخوری گلوکز مایع یا شربت ذرت به آن اضافه کنید.

 

 • برای تزئین بامیه‌ها بعد از آماده شدن می‌توانید مقداری خلال پسته یا بادام روی آن بریزید.

 

 • در طرز تهیه بامیه خانگی آسان برای سرخ کردن بامیه‌ها، ماهیتابه را خیلی پر نکنید تا بامیه‌ها فضای کافی برای پف کردن و سرخ شدن داشته باشند.

 

 • اگر بامیه‌ها را برای دو دور سرخ می‌کنید، بعد از تمام شدن دور اول شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید تا روغن کمی خنک شود. بعد سری دوم بامیه‌ها را آماده کنید. این کار موجب می‌شود تا بامیه شما خوب پف کند و ترد شود.

 

 • برای طرز تهیه بامیه عالی خوشمزه مثل بازاری در زمان اضافه کردن بامیه به شربت، باید شربت شما کاملا خنک و سرد باشد.

 

 • برای درست کردن خمیر بامیه خانگی می‌توانید به جای روغن از کره آب شده نیز استفاده کنید. می‌توانید کره را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

 • بهترین روش برای طرز تهیه بامیه خشک و ترد این است که بامیه‌ها را در روغن سرد بیندازید و اجازه دهید شربت بامیه‌ها نیز خوب به قوام برسد.

 

 • روش درست کردن بامیه قدیمی یا بامیه دراز هم به همین شکل است. بامیه بازاری یا عربی نسل قدیمی بامیه است. طول بامیه عربی معمولا بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر است و بافت خشک‌تری دارد.

 

سوالات متداول

چطور به روش قنادی بامیه درست کنیم؟

در طرز تهیه زولبیا و بامیه غلظت شهد باید چگونه باشد؟

برای درست کردن زولبیا بامیه غلظت شهد باید به اندازه عسل باشد یعنی غلیظ و کشدار، تا زولبیا و بامیه‌ها نرم نشوند.

بهترین روش برای پف کردن بیشتر زولبیا و بامیه چیست؟

در طرز تهیه بامیه و زولبیا اضافه کردن یک چهارم قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر به ترکیب آرد الک شده موجب می‌شود تا بامیه‌ها و زولبیاهای شما بهتر پف کنند.

 

چرا در دستور پخت بامیه خانگی از گلوکز استفاده می‌شود؟

 

در طرز تهیه بامیه خانگی آسان خوشمزه و حرفه‌ای از گلوکز برای براق کردن و زیباتر به نظر رسیدن بامیه استفاده می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید آن را حذف کنید و بامیه بدون گلوکز درست کنید.

 

از کجا بفهمیم شربت بامیه به قوام رسیده است؟

 

معمولاً حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا شربت بامیه به قوام برسد. برای تست کردن اینکه شربت به قوام مورد نظر رسیده یا نه می‌توانید شربت را داخل نعلبکی بریزید و به صورت چرخشی خنک کنید اگر حرکت شربت کند بود و غلیظ بود، یعنی به قوام رسیده است.

 

اگر در طرز تهیه بامیه خانگی شربت به قوام نرسید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

 

در صورتی که شربت بامیه به قوام کافی نرسد، بامیه شما حالت تردی خود را از دست می‌دهد و خمیر می‌شود.

 

اگر خمیر بامیه چسبندگی کمی داشت چه کنیم؟

 

در صورتی که چسبندگی خمیر کم بود، می‌توانید یک عدد تخم مرغ را در یک ظرف بشکنید و خوب هم بزنید. سپس یک قاشق از آن را به خمیر اضافه کنید. اگر احساس می‌کنید که خمیر هنوز چسبندگی لازم را ندارد می‌توانید یک قاشق دیگر تخم مرغ به آن اضافه کنید.

 

چرا مصرف بامیه در ماه رمضان مرسوم است؟

 

بامیه به علت شیرینی که دارد به سرعت قند خون را افزایش می‌دهد و از همین رو بعد از یک روز روزه‌داری احساس خوشایندی را به روزه‌داران القا می‌کند.

 

آیا مصرف بامیه برای سحری صحیح است؟

 

مصرف بامیه برای سحری موجب افزایش ناگهانی قندخون و سپس کاهش قند خون می‌شود. از طرف دیگر خوردن بامیه در سحری موجب می‌شود تا روزه‌دار سریع‌تر احساس گرسنگی و تشنگی کند.

 

برای معطر کردن بامیه از چه موادی استفاده کنیم؟

 

برای خوش عطر شدن بامیه باید از گلاب یا چند دانه هل در شربت بامیه استفاده کنید.

 

چطور بامیه زرد رنگ درست کنیم؟

 

اضافه کردن ۱ قاشق شربت به مواد بامیه موجب تیره‌تر شدن رنگ بامیه‌ها می‌شود. اگر دوست دارید بامیه شما زرد رنگ شود، بهتر است شربت را حذف کنید.

 

طرز تهیه بامیه بزرگ شیرازی چگونه است؟

 

طرز تهیه بامیه بزرگ شیرازی درست شبیه به بامیه بزرگ عربی است و باید بامیه را در اندازه‌ای بزرگ‌تر درست کنید.

 

 

منبع: bakingstherapy

 

 

کالابرگ الکترونیک