طرز تهیه ۲۷ شیرینی و دسر ماه رمضان + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه ۲۷ شیرینی و دسر ماه رمضان + فیلم آموزش تهیه


20 اسفند 1401 . زمان مطالعه: 23 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه 27 شیرینی و دسر ماه رمضان + فیلم آموزش تهیه
تخفیفات نیمه دوم شهریور افق کوروش

سرو شیرینی‌ های مخصوص ماه رمضان آن هم در میان غذاهای وعده افطار و بعد از چند ساعت روزه‌داری لذت‌بخش است. معمولاً لیست انواع دسر و شیرینی ماه رمضان در سراسر دنیا و در شهرهای مختلف ایران متفاوت است. شما چقدر با طرز تهیه شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان آشنا هستید؟ آیا می‌دانید طرز تهیه لگیمات ماه رمضان چگونه است و کدام شیرینی ماه رمضان به جز بامیه و زولبیا بدون فر آماده می‌شود؟ در این مقاله از سرویس آشپزی می‌توانید با طرز تهیه چند دسر و شیرینی مخصوص ماه رمضان آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد شیرینی‌های خوشمزه ماه رمضان پاسخ خواهیم داد. با مجله کوروش همراه باشید.

فروش ویژه نوشیدنی و ماست افق کوروش

 

 

شیرینی‌ های مخصوص ماه رمضان

 

شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان

 

درست کردن انواع شیرینی‌ مخصوص ماه رمضان و قرار دادن آن‌ها بر سر سفره افطار می‌تواند لذت روزه گرفتن را برای روزه‌داران چند برابر کند. معمولاً طرز تهیه شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان کمی با شیرینی‌های معمول متفاوت است.

این شیرینی‌ها معمولاً شیرین‌تر از شیرینی‌های معمولی هستند و بسیاری از آن‌ها با شیره‌های مختلف سرو و آماده می‌شوند. شما می‌توانید انواع شیرینی ماه رمضان بدون فر و با فر را به راحتی در خانه آماده کنید و با این کار حال و هوای جذاب‌تری به سفره افطار ماه رمضانتان ببخشید.

اما طرز تهیه انواع دسر و شیرینی ماه رمضان را بلد هستید و می‌دانید انواع شیرینی ماه رمضان چطور طبخ می‌شود؟ در ادامه این مقاله می‌توانید با چند روش طرز تهیه دسر و شیرینی مخصوص ماه رمضان آشنا شوید.

جشنواره بازگشت به مدرسه

 

 

۱- شیرینی شکر پاره ترکی

 

شیرینی شکر پاره ترکی

 

شیرینی «شکر پاره» یکی از شیرینی‌‌ها و دسرهای محبوب و خوشمزه‌ ترکی است که معمولاً برای عید نوروز و همچنین افطار ماه رمضان تهیه و سرو می‌شود. این شیرینی مواد ساده‌ای دارد و به راحتی درست می‌شود. کافی است مراحل و فوت و فن‌های طرز تهیه شیرینی شکر پاره را به ترتیب رعایت کنید. روی شیرینی شکر پاره را هم می‌توانید به شکل دلخواه و با سلیقه خود تزیین کنید.

میزان کالری این شیرینی در هر ۱۰۰ گرم از آن ۲۴۰ کالری است و برای پخت و آماده سازی آن به ۱ ساعت زمان نیاز دارید. برای خواندن طریقه درست کردن شیرینی شکر پاره ترکی می‌توانید به مقاله طرز تهیه شیرینی شکر پاره مراجعه کنید.

 

۲- کنافه پنیری ترکی

 

کنافه پنیری ترکی از شیرینی های رمضان

تخفیفات بستنی افق کوروش

 

«کنافه» از خانواده دسر باقلوا عربی و باقلوای ترکی است که در لیست شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان نیز قرار دارد. در ایران معمولاً شیرینی کنافه در کافی‌شاپ‌ها سرو می‌شود، اما شما به راحتی می‌توانید این دسر عربی و ترکی بسیار لذیذ، سریع و کم هزینه را در منزل تهیه کنید.

«کنافه» به عربی و «کونفی» یا «کونفه» به ترکی با کادایف پنیری یا رشته شعریه است که علیرغم ریشه عربی‌ و لبنانی‌اش بیشتر به عنوان یک دسر ترکی در کشور ترکیه و از زمان امپراطوری عثمانی برای سلاطین و پادشاهان آن دوره تهیه و سرو می‌شده است.

شما می‌توانید این شیرینی ماه رمضان را هم در فر و هم بدون فر و در ماهیتابه آماده کنید. برای خواندن طریقه درست کردن شیرینی کنافه پنیری ترکی می‌توانید به مقاله طرز تهیه کنافه پنیری مراجعه کنید.

 

 

 

۳- قطایف عربی

 

قطایف عربی از شیرینی های ماه رمضان

 

«قطایف» یا «کاتایف» (عربی: قطایف، [qɑ’tˤɑ: jɪf]) یک دسر عربی و از شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان است که طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد. قطایف مثل شیرینی قطاب ما ایرانی‌ها، نوعی پیراشکی شیرین پر از خامه یا آجیل است که می‌توان آن را به عنوان یک «پنکیک تا شده» توصیف کرد.

شیرینی قطایف به طور سنتی توسط فروشندگان خیابانی و همچنین خانواده‌هایی اهل شام و مصر تهیه می‌شد. این شیرینی لذیذ معمولاً در شکل سنتی خود، با پنیر «آکاوی» پر می‌شود.

در طرز تهیه قطایف عربی باید خمیر قطایف، مواد میانی و شربت آن را به صورت جداگانه تهیه کنید و بعد این شیرینی ماه رمضان را آماده نمایید. برای خواندن طریقه درست کردن قطایف شیرینی مخصوص ماه رمضان می‌توانید به مقاله طرز تهیه شیرینی قطایف عربی مراجعه کنید.

 

 

۴- رشته خشکار

 

رشته خشکار از شیرینی های ماه رمضان در گیلان

 

«رشته خشکار» یا «رشته خوشکار» یکی از شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان در گیلان است که درست کردن آن نیاز به مهارت خاصی دارد. این شیرینی محلی ابتدا به صورت نیمه آماده تهیه می‌شود و سپس بعد از سرخ شدن در روغن همراه با چای سرو می‌شود.

بیشتر گیلانی‌ها این شیرینی را در ماه رمضان میل می‌کنند و از آنجایی که داخل این شیرینی انواع مغزها و ادویه‌های مختلف وجود دارد، انرژی زیادی به روزه‌داران می‌دهد. برای تهیه این شیرینی ماه رمضان ابتدا باید خمیر آن را آماده کنید و بعد مواد داخل شیرینی را با هم ترکیب نموده و درون خمیر قرار دهید.

سپس شیرینی باید در روغن سرخ شود و درون شیره قرار بگیرد. برای خواندن طریقه درست کردن رشته خشکار می‌توانید به مقاله طرز تهیه رشته خشکار مراجعه کنید.

 

۵- شیرینی بامیه

 

بامیه خانگی برای ماه رمضان

 

«بامیه» یکی از لذیذترین شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان است که حضورش به قدری با سفره افطار ما ایرانیان گره خورده است که حتی شنیدن نام آن نیز ما را یاد روزهای روزه‌داری و ماه رمضان می‌اندازد. بامیه شیرینی بسیار راحتی است و اگر در طرز تهیه بامیه خانگی دقت لازم را به خرج دهید، حتی از بامیه‌های بازاری و قنادی هم خوشمزه‌تر خواهد شد.

شما می‌توانید این شیرینی را هم در فر و در داخل ماهیتابه آماده کنید. برای خواندن طریقه درست کردن بامیه خانگی به دو روش کاملاً راحت و سریع می‌توانید به مقاله طرز تهیه بامیه خانگی مراجعه کنید.

 

 

۶- گوشفیل

 

گوشفیل از شیرینی های ماه رمضان در اصفهان

 

طرز تهیه شیرینی «گوش فیل» یا گوشفیلی (احتمالاً به خاطر شباهت ظاهری‌اش به گوش فیل) در ماه مبارک رمضان بسیار مرسوم است. گوشفیل از شیرینی مخصوص ماه رمضان اصفهانی است که در تمام فصول سال در اصفهان اغلب با دوغ سرو می‌شود.

طریقه درست کردن گوشفیل خانگی بسیار راحت است و شما می‌توانید این شیرینی را به راحتی در خانه آماده کنید. برای آشنایی با طرز تهیه شیرینی گوش فیل خانگی می‌توانید به مقاله طرز تهیه گوشفیل مراجعه کنید.

 

 

 

۷- زولبیا

 

زولبیا برای ماه رمضان

 

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، «زولبیا» هم به همراه شیرینی‌های دیگر مثل بامیه و گوشفیل، جای خودش را در ویترین شیرینی فروشی‌ها باز می‌کند. هر چند که زولبیا و همراهان قدیمی‌اش (بامیه و گوشفیلی) را می‌توان در دیگر فصل‌ها و ماه‌های سال هم پیدا کرد، ولی خوردن آن‌ها در ماه رمضان، حال و هوای دیگری دارد.

درست کردن زولبیا خانگی کمتر از ۱ ساعت طول می‌کشد. شما می‌توانید ماه رمضان امسال به جای خریدن زولبیا آن را در خانه آماده کنید. برای طرز تهیه زولبیا خانگی برای ماه رمضان می‌توانید به مقاله طرز تهیه زولبیا مراجعه کنید.

 

 

 

۸- حلوا بوتیکی

 

حلوا بوتیکی ماه رمضان

 

ماه رمضان از جمله ایامی است که پختن انواع حلوا در آن بسیار مرسوم است. «حلوا بوتیکی» یک نوع دسر و شیرینی ماه رمضان است که ظاهر آن برخلاف سایر حلواها به صورت قالبی است و برای پذیرایی از مهمان‌ها نیز بسیار مناسب است.

شما می‌توانید این حلوای قالبی را به شکل‌های مختلف و با طعم‌های متفاوت مثل زنجبیلی و گردویی، فندقی و شکلاتی آماده کنید و برای وعده افطار سرو نمایید. برای خواندن طریقه درست کردن حلوا بوتیکی با طعم‌های مختلف و خوشمزه می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا بوتیکی مراجعه کنید.

حتما بخوانید  لیست 15 غذای سحری بدون برنج ماه رمضان + فیلم آموزش تهیه

 

۹- لگیمات

 

لگیمات از شیرینی های ماه رمضان

 

اگر دوست دارید دستور تهیه شیرینی‌های خوشمزه ماه رمضان در سایر کشورهای دنیا را داشته باشید، «لگیمات» گزینه بی‌نظیری است. «لُگیمات» یا به قول عرب‌ها «لُقیمات» یکی از دسرهای عربی و مخصوص استان‌های جنوبی ایران مثل بوشهر و هرمزگان برای ماه مبارک رمضان است که در کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل امارات و کویت و کشورهای مصر و هندوستان هم زیاد سرو می‌شود.

این دسر قدیمی با قدمتی حدود ۲۰۰ ساله که به «لقمه قاضی» هم مشهور است یک نوع شیرینی خانگی و بازاری است که به خاطر بافت لطیف و شیرینی ملایمش بیشتر با چای و قهوه یا بستنی سرو می‌شود.

طرز تهیه بامیه عربی لگیمات بسیار شبیه به بامیه خودمان است. برای خواندن طریقه درست کردن لگیمات عربی همراه با فیلم آموزش تهیه می‌توانید به مقاله طرز تهیه لگیمات مراجعه کنید.

 

۱۰- کیک حلوای هویج

 

کیک حلوای هویج برای رمضان

 

«کیک حلوای هویج» یکی از دسرهای خوشمزه‌ای است که علاوه بر میان وعده، می‌توانید به عنوان یک افطاری ساده و خوشمزه در ماه رمضان بپزید و سرو کنید. کیک حلوای هویج هم خیلی سریع آماده می‌شود و هم برای درست کردنش نیازی به وسایل و حتی مواد غیرقابل دسترس نیست.

برای تهیه این شیرینی ماه رمضان شما باید یک کیک ساده درست کنید و سپس حلوای هویج را روی آن قرار دهید. طعم این کیک ماه رمضان فوق‌العاده خوشمزه است. برای آشنایی با طرز تهیه کیک ماه رمضان متفاوت می‌توانید به مقاله طرز تهیه کیک حلوای هویج مراجعه کنید.

 

۱۱- حلوا نثار

 

حلوا نثار برای ماه رمضان

 

«حلوا نثار» یکی از حلواهای محبوب ارومیه است که در تبریز هم پخته می‌شود. این حلوا معمولاً در مراسم مذهبی و برای نذر، به خصوص در ماه‌های محرم، صفر و رمضان تهیه می‌شود. موادی که در طرز تهیه حلوای نثار ارومیه استفاده می‌شوند، بسیار و ساده و در دسترس هستند و درست کردن این حلوا هم پیچیدگی خاصی ندارد.

در طرز تهیه حلوا نثار ارومیه به مهم‌ترین چیزی که باید دقت کنید، صرف زمانی است که باید به تفت دادن آرد اختصاص دهید. برای خواندن طریقه درست کردن حلوا نثار ارومیه می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا نثار مراجعه کنید.

 

۱۲- رنگینک خرما

 

رنگینک خرما برای رمضان

 

«رنگینک خرما» از جمله دسرهای پرطرفدار ایرانی با ریشه جنوبی است. جنوبی‌ها معمولاً رنگینک را در فصل زمستان به عنوان دسر به همراه چای، همراه با غذاهایی مثل سبزی پلو با ماهی یا خورش قلیه ماهی برای گرفتن سردی ماهی و در ماه مبارک رمضان به عنوان یک دسر مقوی و سیر کننده برای افطاری و سحری میل می‌کنند.

یکی از انواع پرطرفدار رنگینک نوع قالبی آن است که هم سر و شکل مجلسی‌تری نسبت به طرز تهیه رنگینک‌های ساده دارد و هم بچه‌های کوچک‌تر علاقه بیشتری به خوردن آن دارند. برای درست کردن این شیرینی خرمایی مخصوص ماه رمضان با فیلم آموزش تهیه می‌توانید به مقاله طرز تهیه رنگینک خرما مراجعه کنید.

 

۱۳- باقلوا ترکی

 

باقلوا ترکی برای ماه رمضان

 

«باقلوا ترکی» از محبوب‌ترین انواع باقلوا در دنیا است که در لیست شیرینی‌ های مخصوص ماه رمضان نیز قرار دارد. اصالت این شیرینی ماه رمضان به ترکیه و جمهوری آذربایجان برمی‌گردد. اصلاً اسم «باقلوا» که وسط می‌آید نخستین چیزی که به ذهن می‌رسد یک ظرف شیرینی باقلوا اصل ترکی و چای در استکان کمر باریک است.

اگر چه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه انواع باقلوا درست می‌شود و حتی در یونان، باقلوا یونانی به عنوان یک دسر پرطرفدار پخته و سرو می‌شود. برای درست کردن شیرینی باقلوا ترکی خوشمزه خانگی می‌توانید به مقاله طرز تهیه باقلوا ترکی مراجعه کنید و همراه با آموزش مرحله به مرحله باقلوا فیلم طرز تهیه باقلوا را هم تماشا کنید.

 

۱۴- گلاب جامون هندی

 

گلاب جامون هندی برای رمضان

 

شیرینی «گلاب جامون» یکی از مشهورترین دسرها و شیرینی‌های هندی و چیزی شبیه به زولبیا و بامیه خودمان است. یک شیرینی لطیف و خوشمزه با بافتی نرم که معمولاً با بستنی سرو می‌شود و بسیار مقوی و سیر کننده است. این دسر و شیرینی ماه رمضان بسیار ساده آماده می‌شود.

برای درست کردن شیرینی گلاب جامون نیازی به فر ندارید و فقط کافی است یک شعله گاز داشته باشید. برای مطالعه مراحل تهیه گلاب جامون هندی به روش اصیل می‌توانید به مقاله طرز تهیه گلاب جامون مراجعه کنید.

 

۱۵- حلوا شعریه

 

حلوا شعریه برای رمضان

 

اگر حلوا با طعم شیر یا همان حلوای شیر را دوست داشته باشید، «حلوای شعریه» با شیر عسلی را هم به احتمال زیاد می‌پسندید. طرز تهیه انواع حلوا برای ماه‌های محرم و رمضان و حتی مراسم ختم و در برخی مناطق ایران مثل خوزستان برای مراسم عروسی هم کاربرد دارد.

این حلوای عربی و ترکی با اصالت مدیترانه‌ای با شیر عسلی و رشته شعریه یا کادایف درست می‌شود، یعنی همان رشته‌هایی که برای تهیه دسر ترکی کنافه به کار برده می‌شوند. برای تهیه حلوا شعریه مجلسی می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا شعریه مراجعه کنید.

 

۱۶- ترحلوا قالبی و ساده

 

ترحلوا قالبی و ساده

 

«ترحلوا شیرازی» از آن دسته حلواهای نرم و لطیف خوشمزه مجلسی است و همان‌طور که از نامش اصالتی شیرازی دارد. ترحلوای شیراز یک حلوای نرم و ژله‌ای طور است که هم به صورت ساده و هم دو رنگ و البته به صورت قالبی یا ساده سرو می‌شود. در استان فارس ترحلوا یک وعده اصلی بر سر سفره افطار در ماه مبارک رمضان است.

برای آشنایی با طریقه درست کردن تر حلوا شیرازی به ۲ روش مختلف همراه با فیلم آموزش تهیه می‌توانید به مقاله طرز تهیه ترحلوا مراجعه کنید.

 

۱۷- حلوا اوماج

 

حلوا اوماج برای ماه رمضان

 

«حلوا اوماج» (اوماج حالواسی) یا همان «حلوای اردبیلی» حلوای سنتی شهر اردبیل است که در مراسم نذری و ماه محرم و رمضان و سایر روزهای سال برای مصرف خانگی پخته می‌شود. حلوای اوماج در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هم یک حلوای مرسوم است و تبریزی‌ها، زنجانی‌ها، گرگانی‌ها و اهالی شهر ارومیه هم درست می‌کنند.

این حلوا برخلاف سایر انواع حلواها بعد از آماده شدن در شربتی مخصوص قرار می‌گیرد تا شیرین شود. برای خواندن طریقه درست کردن حلوا اوماج مجلسی اردبیل می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا اوماج مراجعه کنید.

 

۱۸- حلوا مسقطی لاری

 

حلوا مسقطی لاری

 

حلوا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دسرهای تاریخ بشر به هر شکلی که طبخ و سرو شود، دسری خوشمزه و مطبوع است. شیرینی «حلوا مسقطی لاری» یکی از خوشمزه‌ترین و معروف‌ترین انواع شیرینی‌ مخصوص ماه رمضان است که در لار تهیه می‌شود.

حلوا مسقطی لاری زعفرانی یا به قول خود لاری‌ها «حلوا مقراضی» یکی از قدیمی‌ترین حلواهای طبخ شده در استان‌های جنوبی ایران به خصوص بوشهر و شیراز و در اصل منطقه لار است که به مناسب‌های مختلف مذهبی، جشن و سرور و سوگواری و در ماه رمضان پخته می‌شود. برای مطالعه مراحل درست کردن حلوا مسقطی لاری می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا مسقطی مراجعه کنید.

 

۱۹- حلوا مجلسی

 

حلوا مسقطی لاری ماه رمضان

 

حلوا جمله محبوب‌ترین دسرهای خاورمیانه و به خصوص ایران است. در بسیاری از مناطق ایران از زمان‌های قدیم چه برای مراسم شادی و عروسی و جشن‌های مذهبی و چه برای مجلس ختم و عزاداری‌های ملی و مذهبی حلوا پای ثابت سفره و نذری‌هاست. درست کردن حلوا مجلسی برای افطار ماه رمضان نیز در بسیاری از خانواده‌های ایرانی بسیار مرسوم است.

اما چطور می‌توانیم یک حلوای ساده یا حلوا مجلسی نذری زعفرانی طلایی و خوشمزه درست کنیم؟ برای خواندن طریقه درست کردن حلوا مجلسی خوشمزه زعفرانی به همراه فیلم آموزش تهیه می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا مجلسی مراجعه کنید.

۲۰- حلوا کاسه

 

حلوا کاسه ماه رمضان

 

«حلوا کاسه» شیرازی یا به قول خود شیرازی‌ها «حلوا زرد» همان‌طور که از اسمش پیداست ریشه شیرازی دارد. این حلوا با بافت بسیار نرم و لطیف به چند روش طبخ می‌شود. در برخی دستورها به جز آرد برنج که آرد پایه این حلوا است آرد نشاسته هم اضافه می‌کنند و در بیشتر دستورهای پخت تخم مرغ هم هست.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان با آرد برنج، افغانی و مازندرانی

یک نوع دیگر این حلوا بدون تخم مرغ است که به «حلوای قنادی» مشهور است و فقط با آرد برنج یا ترکیبی از دو آرد مختلف درست می‌شود. برای خواندن طریقه درست کردن حلوا کاسه شیرازی می‌توانید به مقاله طرز تهیه حلوا کاسه مراجعه کنید.

 

۲۱- دسر ام علی

 

مراحل طرز تهیه دسر عربی ام علی

در مورد دسر ام علی داستان‌های مختلفی وجود دارد. برخی مدعی هستند که ام علی نام همسر امپراطور مصر بود که همیشه این دسر مخصوص و مقوی را برای شوهرش آماده می‌کرد. برخی دیگر داستان هیجان انگیزتری در مورد این دسر می‌گویند و مدعی هستند که این دسر عربی داستان پیچیده‌تری دارد.

گفته می‌شود که ام علی (Umm Ali) نام زن اول یکی از سلاطین مصر در زمان‌های قدیمی بود. از آنجایی که پسر ام علی فرزند ارشد سلطان بود، قرار شد که بعد از مرگ پدرش جانشین پدر شود و به سلطنت برسد. اما در این میان زن دوم سلطان تلاش می‌کرد که پسر خودش جانشین سلطان شود.

ام علی از این ماجرا خبردار می‌شود و دستور می‌دهد تا کنیزانش رقیب را در حمام به قتل برسانند. سپس برای جشن و شادی دسری خاص آماده می‌کند و در کنار دسر یک سکه طلا نیز قرار می‌دهد و دسرها را در سطح شهر پخش می‌کند. از همین رو این دسر امروزه با نام دسر ام علی شناخته می‌شود. برای مطالعه مراحل طرز تهیه دسر ام علی روی لینک مطلب بزنید.

 

۲۲- بامیه اسپانیایی یا چوروس

 

طرز تهیه شیرینی چوروس اسپانیایی مرحله به مرحله

 

شیرینی چوروس یا بامیه اسپانیایی یک دسر خوشمزه بین المللی است که به خصوص در کشورهایی مثل اسپانیا و ترکیه بسیار محبوب و مرسوم است. چروز، چروس، جوروس یا چوروز تلفظ‌های مختلف بامیه اسپانیایی هستند.

چوروس یا چوریوز که تا حد زیادی شبیه شیرینی بامیه عربی است دستور پختی بسیار شبیه شیرینی بامیه ایرانی دارد و با سس شکلات سرو می‌شود. برای مطالعه طرز تهیه شیرینی چوروس اسپانیایی با سس شکلات به همراه فوت و فن‌های آن روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

۲۳- حلوا دهین نجف

 

طرز تهیه حلوا دهین نجف

 

در خیابان‌ها و گذرگاه‌هایی که به حرم امام‌ علی (ع) منتهی می‌شود، مغازه‌ها و شیرینی‌فروشی‌هایی را می‌بینید که نوعی شیرینی با نام «دهین» می‌فروشند. این شیرینی در بین عراقی‌ها بسیار محبوب است و نوع اصلی آن را با نام «دهین ابوعلی» می‌شناسند.

دلیل این نام‌گذاری این است که فردی به نام «ابوعلی»، بهترین دهین‌های عراقی را می‌پخته است و حالا که از دنیا رفته است، خیلی‌ها خودشان را شاگرد او معرفی می‌کنند و ادعا می‌کنند طرز تهیه حلوا دهین را با همان دستور پخت، بلدند و می‌پزند.

حلوا دهین به خاطر مواد به کار رفته در آن و طبع بسیار گرمی که دارد، همچنین قند و چربی بالا، توصیه می‌شود که بیماران مبتلا به دیابت و چربی خون، از خوردن آن بپرهیزند یا تعادل را رعایت کنند.

حلوا دهین خوشمزه را می‌توانید با مغز گردو، بادام، پودر نارگیل یا ترکیبی از آن‌ها درست کنید. برای مطالعه مراحل طرز تهیه حلوا دهین نجف روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

۲۴- انواع دسر با خرما

 

طرز تهیه انواع دسر با خرما

 

دسر با خرما چی درست کنیم؟ آیا چیزی در مورد طرز تهیه انواع دسر با خرما می‌دانید؟ بهترین روش طرز تهیه دسر رژیمی با خرما چیست؟ آیا با طریقه درست کردن پودینگ با خرما به عنوان شیرینی ماه رمضان آشنایی دارید؟ خرما سرشار از انواع ویتامین و مواد مغذی برای بدن است و به خاطر طعم شیرین و خوشمزه‌ای که دارد، برای درست کردن انواع دسر بسیار مناسب است.

شما می‌توانید با تهیه انواع دسر با خرما هم از طعم لذیذ دسر لذت ببرید و هم به سلامت بدن‌تان کمک کند. برای مطالعه طرز تهیه انواع دسر با خرما به همراه فیلم آموزش تهیه روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

۲۵- شیرینی شباکیه یا زولبیا فانوسی

 

طرز تهیه شیرینی شباکیه یا زولبیا فانوسی

 

شیرینی «شباکیه» یکی از شیرینی‌های محبوب برای ماه رمضان با ریشه عربی است و طعم و مزه آن مثل تقریبا زولبیا یا گوش فیل ایرانی است. شیرینی شباکیه ظاهر زیبا و اشتها برانگیزی دارد و می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید.

برای درست کردن شیرینی شباکیه مراکشی باید ابتدا شربت آن را درست کنید. سپس خمیر مایه را آماده کرده و با بقیه مواد، خمیر را تهیه کنید. شیرینی را فرم دهید و در روغن سرخ کنید تا طلایی شود. در آخر شیرینی‌ها را در شربت قرار دهید تا شکر به خورد آنها برود.

در اولین مرحله از طرز تهیه شیرینی شباکیه مراکشی، مواد شیرینی را از یخچال بیرون بیاورید تا به دمای محیط برسند. سپس «شربت بار» شیرینی را درست کنید. برای این کار یک قابلمه مناسب را روی حرارت متوسط قرار دهید و ۲ لیوان شکر و ۱ لیوان آب را در آن بریزید و هم بزنید تا دانه‌های شکر در اثر حرارت ذوب شود.

برای مشاهده مراحل طرز تهیه شیرینی شباکیه روی لینک مقاله کلیک کنید.

 

۲۶- حلوای پسته

 

طرز تهیه حلوای پسته بوتیکی

 

طرز تهیه حلوای پسته که از انواع حلوای بوتیکی است در خانه کار چندان سختی نیست و فقط باید سرعت عمل و دقت کافی داشته باشید تا به بهترین شکل این حلوا را درست کنید. حلوا پسته معمولا برای مراسم مذهبی یا به عنوان شیرینی ماه رمضان تهیه می‌شود و به خاطر طعم و رنگ جذابی که دارد، بسیار پرطرفدار است.

حلوای پسته را معمولا به صورت حلوا بوتیکی درست می‌شود و اندازه شیرینی‌ها کوچک و تک‌ نفره خواهد بود. می‌توانید این شیرینی خوشمزه و مقوی را هم در قالب و هم بدون قالب درست کنید. همچنین تهیه حلوای پسته نیازی به فر یا پخت ندارد. چون برای فرم دادن و شکل گرفتن، باید در یخچال یا فریزر قرار داده شود.

برای تهیه حلوای پسته تک نفره یا بوتیکی، آرد را ۲ تا ۳ بار الک کنید. سپس آن را در یک تابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. آرد را مدام به هم بزنید تا خامی آن گرفته شود ولی رنگ آن تغییر نکند. برای این کار حتما شعله را در کمترین حالت قرار دهید. برای مشاهده ادامه مراحل تهیه این حلوای خوشمزه و خاص، روی لینک مقاله طرز تهیه حلوای پسته بزنید.

 

۲۷- حلوای گل سرخ

 

حلوای گل سرخ از شیرینی های ماه رمضان

 

«حلوای گل سرخ» یا «حلوای گل محمدی» یکی از خوشمزه‌ترین و متفاوت‌ترین دسرهای ماه رمضان است. درست کردن این حلوا نیازی به فر ندارد و می‌توانید آن را به راحتی روی شعله گاز آماده کنید.

این حلوای خوشمزه را می‌توانید به ۳ روش مختلف ساده، بوتیکی و رولی آماده کنید. در اولین مرحله از طرز تهیه حلوا گل سرخ باید آرد را ۲ تا ۳ مرتبه الک کنید تا ناخالصی‌های آن گرفته شود. پودر قند را هم جداگانه الک کنید تا یکدست شود.

کره یا روغن جامد را در دمای محیط قرار دهید تا کمی نرم شوند. گل‌های محمدی خشک شده را در آسیاب بریزید و آن‌ها را آسیاب کنید تا کاملاً نرم شوند. سپس به طور جداگانه، آن‌ها را الک کنید تا یک پودر نرم داشته باشید.

بعد از خارج کردن پودر گل سرخ از آسیاب‌کن، گردوهای پوست گرفته را هم در آسیاب‌کن بریزید و آن‌ها را کاملاً پودر کنید تا یکدست شود. برای خواندن ادامه طرز تهیه حلوای گل سرخ به ۳ روش مختلف برای ماه رمضان می‌توانید روی لینک مقاله طرز تهیه حلوای گل سرخ کلیک کنید.

 

سوالات متداول

 

دسر لگیمات به عنوان شیرینی ماه رمضان چقدر قدمت دارد؟

 

این دسر قدیمی با قدمتی حدود ۲۰۰ ساله که به «لقمه قاضی» هم مشهور است یک نوع شیرینی خانگی و بازاری است که به خاطر بافت لطیف و شیرینی ملایمش بیشتر با چای و قهوه یا بستنی سرو می‌شود.

 

معروف‌ترین شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان چه شیرینی‌هایی هستند؟

 

از معروف‌ترین شیرینی‌های ماه رمضان می‌توان به زولبیا، بامیه، گوشفیل، لگیمات، قطایف و شکر پاره اشاره کرد.

 

بهترین شیرینی‌های بدون فر در ماه رمضان چه شیرینی‌هایی هستند؟

 

اگر به دنبال دسر و شیرینی ماه رمضان بدون فر هستید، بهتر است زولبیا و بامیه، انواع حلوا، شیرینی های خرمایی، شیرینی شباکیه، مسقطی، لگیمات و رنگینک را امتحان کنید.

 

کالابرگ الکترونیک