۳ طرز تهیه پوست پرتقال شکری (کندی پرتقال) ساده و شکلاتی

۳ طرز تهیه پوست پرتقال شکری (کندی پرتقال) ساده و شکلاتی


29 دی 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
3 طرز تهیه پوست پرتقال شکری (کندی پرتقال) ساده و شکلاتی
فهرست محتوا نمایش

پوست پرتقال شکری یا کندی پرتقال یکی از خوش عطر و طعم‌ترین شکلات‌های خانگی است که با استفاده از پوست پرتقال تازه و مقداری شکر درست می‌شود. برخی افراد در طرز تهیه پوست پرتقال شکری از شکلات آب شده استفاده می‌کنند و برخی ترجیح می‌دهند پوست پرتقال شکری را بدون شکلات و با عطر و طعم طبیعی آن درست کنند. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با دستور پخت پوست پرتقال شکری به چند روش مختلف ساده و شکلاتی و پرتقال شکری حلقه‌ای آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد  پاسخ خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه پوست پرتقال شکری ساده

 

طرز تهیه پوست پرتقال شکری ساده

 

مدت زمان آماده سازی: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت پوست پرتقال شکری: ۷۰ دقیقه

کالری پوست پرتقال شکری تهیه شده از ۲ عدد پرتقال: حدود ۹۴۵ کالری

 

مواد لازم برای تهیه پوست پرتقال شکری ساده

 

  • پرتقال: ۲ عدد
  • شکر: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • جوهر لیمو: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

 

مراحل طرز تهیه پوست پرتقال شکری ساده (پاستیل پوست مرکبات)

 

مراحل طرز تهیه پوست پرتقال شکری ساده

 

پوست پرتقال شکری یکی از خوشمزه‌ترین چیزهایی است که می‌توانید با پوست پرتقال به عنوان یک نوع پاستیل پوست مرکبات تهیه کنید. در طرز تهیه پوست پرتقال شکری شما تنها به مقداری پوست پرتقال، شکر و آب نیاز دارید. برای درست کردن کندی پرتقال ابتدا باید تلخی پوست پرتقال را بگیرید. در ادامه می‌توانید با مراحل تهیه پوست پرتقال شکری ساده آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ جدا کردن پوست پرتقال

 

در اولین مرحله از طرز تهیه پوست پرتقال شکری باید پرتقال‌ها را بشویید و سپس قسمت بالا و پایین پرتقال را برش دهید. پوست پرتقال را جدا کنید و آن را به صورت نواری برش دهید.

 

مرحله دوم؛ خیساندن پوست پرتقال‌ها

 

برای گرفتن تلخی پوست پرتقال مثل روش درست کردن مربای پوست پرتقال باید پوست پرتقال را همراه با آب سرد داخل یک ظرف بریزید. سپس اجازه دهید پوست پرتقال برای حدود ۱۲ ساعت در آب بماند تا کمی تلخی آن گرفته شود. بهتر است در این مدت چند بار آب پرتقال‌ها را عوض کنید تا تلخی پوست پرتقال سریع‌تر برطرف شود.

 

مرحله سوم؛ جوشاندن پوست پرتقال

 

جوشاندن پوست پرتقال برای تهیه کندی پرتقال

 

در این مرحله از طرز تهیه پوست پرتقال شکری ساده باید پوست پرتقال‌ها را همراه با آب در قابلمه بریزید و روی شعله گاز قرار دهید. اجازه دهید آب به جوش بیاید و پوست پرتقال‌ها برای حدود ۱۰ دقیقه بجوشند.

حتما بخوانید  ۱۲ روش آسان لکه گیری و جرم گیری سرامیک با مواد طبیعی و شیمیایی

سپس پوست پرتقال‌ها را آبکش کنید و دوباره داخل قابلمه بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید. این کار را برای ۱۰ دقیقه دیگر تکرار کنید و آبکش کنید تا تلخی پوست پرتقال به طور کامل برطرف شود.

 

مرحله چهارم؛ آماده کردن شربت پوست پرتقال

 

بعد از اینکه برای دومین بار تلخی پوست پرتقال‌ها را گرفتید، در این مرحله از طرز پخت پوست پرتقال شکری باید آن‌ها را همراه با نصف لیوان شکر و یک لیوان آب داخل قابلمه بریزید. شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید و شکر در آب حل شود. در این مرحله باید شربت شما غلیظ شود و به قوام مناسب برسد.

 

مرحله پنجم؛ اضافه کردن جوهر لیمو به شربت پوست پرتقال

 

در این مرحله از طرز پخت پوست پرتقال شکری باید جوهر لیمو را در آخرین مرحله پخت پوست پرتقال شکری به شربت غلیظ شده اضافه کنید. این کار موجب می‌شود تا شکلات‌های شما بعد از مدتی شکرک نزنند.

 

مرحله ششم؛ آبکش کردن پوست پرتقال

 

آبکش کردن پوست پرتقال برای تهیه پوست پرتقال شکری

 

بعد از اضافه کردن جوهر لیمو باید شعله گاز را خاموش کنید. سپس پوست پرتقال‌ها را داخل صافی بریزید. این کار موجب می‌شود تا شربت اضافی از پوست پرتقال‌ها خارج شود. این مرحله حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.

 

مرحله هفتم؛ غلتاندن پوست پرتقال‌ها در شکر

 

غلتاندن پوست پرتقال‌ها در شکر برای تهیه پوست پرتقال شکری

 

در این مرحله از طرز تهیه پوست پرتقال شکری باید پوست پرتقال‌ها را بردارید و داخل شکر بغلتانید. برای این کار باید مقداری شکر در سینی بریزید و سپس پوست پرتقال‌ها را داخل شکر بغلتانید و داخل سینی بچینید تا در دمای محیط خشک شوند.

 

مرحله هشتم؛ آماده شدن پوست پرتقال

 

معمولاً خشک شدن پوست پرتقال شکری حدود ۱ روز طول می‌کشد. پس از این که پوست پرتقال‌ها کاملاً خشک شدند، می‌توانید پوست پرتقال‌ها را جمع کنید و داخل ظرف مورد نظرتان بریزید.

 

طرز تهیه پوست پرتقال شکری شکلاتی

 

طرز تهیه پوست پرتقال شکری شکلاتی

 

روش تهیه پوست پرتقال شکری شکلاتی درست همانند پوست پرتقال شکری ساده است. تنها باید بعد از آماده شدن و خشک شدن کامل پوست پرتقال‌ها آن‌ها را در شکلات آب کرده بغلتانید. برای این کار باید مقداری شکلات را به روش بن ماری روی حرارت غیرمستقیم کتری آب کنید.

سپس پوست پرتقال‌ها را به صورت کاملاً یا نصفه داخل شکلات بزنید و روی کاغذ روغنی قرار دهید تا خشک شود. اجازه دهید شکلات‌ها برای چند ساعت کاملاً خشک شوند، سپس می‌توانید شکلات شکری پوست پرتقال را میل کنید.

 

طرز تهیه پرتقال شکری حلقه‌ای

 

برای درست کردن پرتقال شکری می‌توانید از قاچ میوه پرتقال به صورت حلقه‌ای نیز استفاده کنید. برای این کار باید پرتقال‌ها را به صورت حلقه‌های نازک برش دهید و هسته‌های آن را جدا کنید. سپس پرتقال‌ها را در قابلمه آب جوش بریزید و حدود ۱ دقیقه بجوشانید. پرتقال‌ها را آبکش کنید و داخل ظرف آب یخ بریزید.

در یک قابلمه ۲ لیوان آب، ۲ لیوان شکر و ۲ قاشق آب پرتقال را ترکیب کنید و صبر کنید تا شکر در آب حل شود. سپس پرتقال‌ها را اضافه کنید و اجازه دهید شربت شما برای حدود ۱ ساعت بجوشد و غلیظ شود. حالا برش‌های پرتقال را از داخل شربت بردارید و روی توری یا آبکش قرار دهید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه گوشت و لوبیا کاشانی و اصفهانی + فیلم آموزش

حدود ۶ تا ۷ ساعت صبر کنید تا شکر اضافه از پرتقال خارج شود. سپس مقداری شکر روی پرتقال‌ها بریزید. می‌توانید این پرتقال‌ها را داخل شکلات آب شده بزنید و یا به صورت شکری و ساده میل کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه لواشک پرتقال به روش های مختلف

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه پوست پرتقال شکری

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه پوست پرتقال شکری

 

*برای تهیه پوست پرتقال شکری باید از پرتقال‌هایی استفاده کنید که پوست ضخیم‌تری دارند تا شکلات شما مثل پاستیل بازاری و مجلسی شود.

*در طرز تهیه پوست پرتقال شکری حتماً پوست پرتقال‌ها را ۲ تا ۳ بار در آب بجوشانید تا تلخی آن‌ها گرفته شود. اگر این مرحله با دقت انجام نشود، طعم شکلات‌های شما تلخ خواهد شد.

*در دستور پخت پوست پرتقال شکری برای جدا کردن پوست پرتقال‌ها بهتر است پرتقال‌ها را ۴ قاچ کنید و سپس پوست پرتقال را به صورت نواری برش دهید.

*در صورت تمایل می‌توانید قسمت سفید رنگ و تلخ پوست پرتقال‌ها را جدا کنید، اما کندی پرتقال با پوست ضخیم پرتقال خوش‌طعم‌تر خواهد شد.

*اگر دوست دارید پوست پرتقال شکری شما حالت ژلاتینی داشته باشد، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری پودر ژله میوه‌ای را در کمی آب حل کنید و در مراحل آخر پخت به پوست پرتقال‌ها اضافه کنید.

*می‌توانید از همین روش برای تهیه پوست نارنگی شکری، پوست لیمو شکری، پوست گریپ فروت شکری و پوست نارنج شکری نیز استفاده کنید.

*در صورتی که به اسید سیتریک دسترسی ندارید می‌توانید به جای آن از مقداری آب لیمو ترش تازه استفاده کنید.

*هر چند پوست پرتقال به تنهایی عطر دلپذیری دارد، اما در صورت تمایل می‌توانید چند عدد چوب دارچین یا میخک به پوست پرتقال‌های در حال جوش اضافه کنید تا پوست پرتقال شکری معطر شوند.

 

سوالات متداول

 

دستور پخت پوست پرتقال شکری در فر چگونه است؟

 

برای پخت پوست پرتقال شکری در فر می‌توانید بعد از این که پوست پرتقال‌ها را داخل شکر غلتاندید، برای چند دقیقه با حرارت ملایم در فر قرار دهید تا کاملاً خشک شوند.

 

روش پخت پوست پرتقال شکری قالبی چگونه است؟

 

اگر دوست دارید پوست پرتقال شما شکل‌های متنوعی داشته باشند، می‌توانید پوست پرتقال‌ها را با قالب شکل دهید و به هر شکلی که دوست دارید برش دهید.

 

روش نگهداری پوست پرتقال شکری چگونه است؟

 

بعد از این که پوست پرتقال‌های شکری کاملاً آماده شدند و کاملا خشک شدند، باید آن‌ها را داخل ظرف درب بسته یا زیپ کیپ بریزید و تا چند روز داخل یخچال قرار دهید تا تازه بمانند.

 

منابع: brighteyedbaker، mashed

محصولات مرتبط