۳ طرز تهیه لواشک پرتقال در آفتاب، فر و روی شوفاژ و بخاری

۳ طرز تهیه لواشک پرتقال در آفتاب، فر و روی شوفاژ و بخاری


30 آذر 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه لواشک پرتقال
فهرست محتوا نمایش

لواشک پرتقال یکی از محبوب‌ترین تنقلاتی است که با میوه‌ پرتقال می‌توان آن را در پاییز و زمستان تهیه کرد. از انواع پرتقال‌های به ویژه پرتقال‌های ترش می‌توانید در طرز تهیه لواشک پرتقال استفاده کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، طرز تهیه لواشک پرتقال به ۳ روش آفتابی، در فر و روی شوفاژ یا بخاری و همچنین فوت و فن‌های تهیه لواشک پرتقال و رفع تلخی لواشک پرتقال را به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه لواشک پرتقال در آفتاب

 

طرز تهیه لواشک پرتقال در آفتاب

زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت لواشک پرتقال: ۱ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه لواشک پرتقال

 

• پرتقال: ۲ کیلوگرم
• آب ولرم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• شکر و نمک: به میزان دلخواه

 

مراحل طرز تهیه لواشک پرتقال خانگی

 

در این روش از طرز تهیه لواشک پرتقال، پرتقال‌ها را بعد از شستن و پوست گرفتن باید با مقداری آب بپزید تا نرم شود. سپس آنها را با دست له کنید و عصاره به دست آمده را در سینی بریزید و خشک کنید. بنا بر ترشی یا شیرینی پرتقال‌ها می‌توانید به میزان دلخواه و بنا بر سلیقه خود به آن چاشنی‌های ترش یا شیرین اضافه کنید. در ادامه مراحل طرز تهیه لواشک پرتقال را به روش ساده خانگی بخوانید.

 

مرحله اول: پرتقال‌ها را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه لواشک پرتقال، پرتقال‌ها را کاملا بشویید و پوست نارنجی آنها را بگیرید. غشای نازک سفید پوست نارنگی را هم با چاقوی تیز جدا کنید. چون این کار باعث جلوگیری از تلخ شدن لواشک خواهد شد. سپس پرتقال‌ها را به ۴ قسمت تقسیم کنید و در یک قابلمه بریزید.

 

مرحله دوم: پرتقال‌ها را بجوشانید

 

در این مرحله، وقتی همه پرتقال‌ها را پوست کندید و خرد کردید، قابلمه را روی حرارت قرار دهید و یک لیوان آب جوش یا ولرم را به آن اضافه کنید. درب قابلمه را باز بگذارید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید تا پرتقال‌ها به آرامی بپزند و کاملا نرم و له شوند. هر از گاهی آنها را با قاشق چوبی به هم بزنید.

 

مرحله سوم: پرتقا‌ل‌های پخته را از صافی رد کنید

 

حتما بخوانید  طرز تهیه انواع شیرینی عید شهرهای مختلف ایران + فیلم

برای پخت ملایم پرتقال‌ها، ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان بدهید. اجازه دهید آب اضافی پرتقال‌ها کاملا گرفته شود و پرتقال‌ها با کوچک‌ترین ضربه نرم شوند. بعد حرارت را قطع کرده و صبر کنید تا پرتقال‌ها از دما بیفتند و سرد شوند. بعد از سرد شدن، یک صافی را روی یک قابلمه بگذارید و مواد داخل قابلمه را در صافی بریزید.

 

مرحله چهارم: بقیه مواد را اضافه کنید

 

با فشار دست، شروع به ورز دادن پرتقال‌های پخته کنید و آنها را کاملا فشار دهید تا هسته، پوست و تفاله پرتقال‌ها جدا شود. عصاره پرتقال را از تفاله‌ها کاملا جدا کنید و عصاره را بچشید. در این مرحله از طرز تهیه لواشک پرتقال، به میزان دلخواه، نمک، شکر یا چاشنی‌هایی که تمایل دارید، اضافه کنید تا به طعم دلخواهتان برسد.

 

مرحله پنجم: لواشک پرتقال را در سینی بریزید

 

در این مرحله، کف یک سینی روحی را نایلون تمیز بیندازید و کمی آن را چرب کنید. این کار باعث می‌شود بعد از خشک شدن لواشک، راحت‌تر از پلاستیک زیر آن جدا شود. عصاره لواشک پرتقال داخل قابلمه را به آرامی روی پلاستیک بریزید تا همه جای آن را به یک اندازه بپوشاند. هر چه قطر لواشک کمتر باشد، زودتر خشک می‌شود.

 

مرحله ششم: لواشک پرتقال را خشک کنید

 

بهتر است حدود ۱ سانتی‌متر از سطح سینی را با عصاره لواشک بپوشانید تا لواشک بعد از خشک شدن کمی قطور باشد. بعد سینی را در هوای آزاد و در مجاورت نور مستقیم خورشید قرار دهید. ۳ تا ۴ روز صبر کنید تا لواشک آب خود را از دست بدهد و خشک شود. بعد از خشک شدن، لواشک پرتقال را به اندازه‌های دلخواه برش دهید و میل کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشک انار و خواص آن

 

۲- طرز تهیه لواشک پرتقال در فر

 

طرز تهیه لواشک پرتقال در فر

 

زمان آماده سازی مواد: ۲۰ دقیقه

زمان پخت لواشک پرتقال در فر: حدود ۱ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه لواشک پرتقال

 

• پرتقال: ۱ کیلوگرم

• لیموترش تازه: ۱ عدد

 

مراحل طرز تهیه لواشک پرتقال در فر

 

در این روش از تهیه لواشک پرتقال، هم می‌توانید از پرتقال پخته شده استفاده کنید و هم آب آن را بگیرید. بعد از شستن و گرفتن پوست پرتقال، آب آن را بگیرید و روی حرارت بگذارید. سپس چاشنی‌های دلخواه را به آن بیفزایید. برای مشاهده ادامه مراحل لواشک پرتقال در فر، دستورالعمل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: آب پرتقال‌ها را بگیرید

 

برای تهیه لواشک پرتقال با آب پرتقال، پرتقال‌ها را بشویید و پوست آنها را بگیرید. بهتر است آنها را خرد کنید و هسته‌های پرتقال را هم بیرون بیاورید تا بعد از له شدن، باعث تلخ شدن لواشک نشوند. پرتقال‌ها را در آبمیوه‌گیری یا مخلوط‌کن بریزید و آب آنها را بگیرید. می‌توانید پرتقال‌های پوره و آبگیری شده را از صافی رد کنید تا یکدست شود.

 

مرحله دوم: آب پرتقال را بجوشانید

 

در این مرحله، آب یا عصاره پرتقال را در یک قابلمه بریزید و آب لیمو را هم جداگانه بگیرید و هسته‌ها را بیرون بیاورید. آبلیمو را به آب پرتقال اضافه کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. حرارت را کم کنید و صبر کنید تا مایه لواشک پرتقال کمی غلیظ شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه همبرگر مرغ سوخاری یا زینگر برگر به روش KFC

 

مرحله سوم: لواشک پرتقال را در فر بگذارید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه لواشک پرتقال در فر، کف یک سینی فر را چرب کنید. مایه لواشک را داخل سینی بریزید و با قاشق سطح آن را صاف کنید. سینی را در فر قرار دهید و روی دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. هر ۱۵ دقیقه یک بار به سینی سر بزنید.

وقتی لواشک پرتقال خشک شد، سینی را از فر بیرون بیاورید و در دمای محیط قرار دهید. سپس لواشک‌ها را به اندازه دلخواه برش بزنید و سرو کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه لواشک هلو به ۵ روش با طعم بازاری

 

۳- طرز تهیه لواشک پرتقال روی شوفاژ یا بخاری

 

طرز تهیه لواشک پرتقال روی شوفاژ یا بخاری

 

در این روش از طرز تهیه لواشک پرتقال، مایه لواشک را به هر یک از روش‌های بالا آماده کنید و سپس آن را در سینی بریزید. سینی را روی حرارت بخاری یا شوفاژ قرار دهید تا کاملا خشک شوند. سپس آن را برش داده و سرو کنید.

 

فوت و فن‌های طرز تهیه لواشک پرتقال

 

فوت و فن‌های طرز تهیه لواشک پرتقال

 

*قبل از پختن پرتقال‌ها، پوست سفید نازک روی پرتقال‌ها را بگیرید. اگر این پوست‌ها با پرتقال بپزند، طعم لواشک پرتقال در آخر کمی به تلخی می‌زند.

*بعد از جوشیدن پرتقال‌ها با آب، حتما کف‌های روی مایه پرتقال را با قاشق جدا کنید. این کار باعث می‌شود رنگ لواشک پرتقال در نهایت درخشان و شفاف شود.

*در حین پخت پرتقال‌ها، درب قابلمه را باز بگذارید تا رنگ پرتقال‌ها تیره و قهوه‌ای نشود.

*برای طعم‌دار کردن لواشک پرتقال می‌توانید از چاشنی‌های ترش دیگر مثل جوهر لیمو، آبلیمو، آب غوره طبیعی، رب انار، سرکه سفید و … استفاده کنید.

*اگر می‌خواهید لواشک پرتقال را با میوه‌های دیگر درست کنید، باید میوه‌ها را همراه با پرتقال بپزید و بعد از نرم شدن آن‌ها را صاف کنید.

*بهتر است برای ترکیب دیگر میوه‌ها با پرتقال در طرز تهیه لواشک پرتقال، از میوه‌هایی استفاده کنید که طعم آنها به پرتقال نزدیک است. مرکبات دیگر، لیمو، کیوی، سیب، انار و … از جمله‌ میوه‌هایی هستند که برای تهیه لواشک با پرتقال می‌توان از آنها استفاده کرد.

*برای نگهداری لواشک پرتقال، بهتر است آن را در یخچال بگذارید. این کار باعث می‌شود ماندگاری لواشک بیشتر شود. همچنین از تغییر رنگ و مزه لواشک به مرور زمان جلوگیری می‌کند.

*قرار دادن لواشک خارج از یخچال باعث می‌شود لواشک‌ها زود خشک و سفت شوند.

 

سوالات متداول

 

چرا لواشک پرتقال من تلخ شده است

چرا لواشک پرتقال من تلخ شده است؟

 

از آنجایی که پوست پرتقال طعم تلخ دارد، اگر همراه با پرتقال‌ها پخته شود، تلخی خود را به لواشک پرتقال می‌دهد. هم پوست نارنجی و هم پوست سفید نازک پرتقال‌ها را قبل از پخت باید کاملا جدا کنید.

 

با پرتقال ترش چی درست کنم؟

 

اگر پرتقال‌هایی را که در دسترس دارید، ترش هستند، می‌توانید با آنها لواشک پرتقال، شربت پرتقال، کنسرو پرتقال، مربای پرتقال یا مارمالاد پرتقال نیز درست کنید.

 

محصولات مرتبط