بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد دختر و پسر هر چند ساعت است؟

بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد دختر و پسر هر چند ساعت است؟


29 آذر 1400 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
زمان مناسب تعویض پوشک

آشنا بودن با زمان مناسب تعویض پوشک بچه به مادران و پدران جوان کمک می‌کند تا دائم نگران این موضوع نباشند و برای این کار زمان مناسبی را انتخاب کنند. از طرف دیگر توجه به زمان تعویض پوشک نوزاد موجب می‌شود تا پوست حساس نوزاد در معرض آلودگی‌ها قرار نگیرد. از همین رو عوض کردن پوشک بچه برای سلامت فرزند دلبند شما نیز اهمیت زیادی دارد. اما در مورد تعداد دفعات تعویض پوشک نوزاد پسر و دختر اطلاعاتی دارید؟ بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد هر چند ساعت است؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با زمان مناسب تعویض پوشک نوزاد آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد زمان مناسب عوض کردن پوشک نوزاد پاسخ خواهیم داد.

 

 

اهمیت زمان تعویض پوشک نوزاد

 

اهمیت زمان تعویض پوشک نوزاد

 

زمانی که پوشک نوزاد را به موقع عوض نکنید، این موضوع می‌تواند به سلامت نوزاد شما آسیب وارد کند. به علاوه تعداد دفعات تعویض پوشک نوزاد معمولاً به مقدار حساسیت پوست نوزاد نیز وابسته است. نوزادانی که پوست حساس‌تری دارند، باید بلافاصله بعد از هر ادرار و مدفوع تمیز شوند و پوشک آن‌ها عوض شود. در غیر این صورت پوست نوزاد ملتهب و قرمز می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین عوارض بی‌توجهی به زمان عوض کردن پوشک نوزاد اشاره شده است.

 

 • خیس بودن پوشک موجب ایجاد بثورات پوستی می‌شود.
 • ماندن مدفوع نوزاد در پوشک موجب ایجاد حساسیت‌ها و تحریک پوست می‌شود.
 • باکتری‌های موجود در پوشک به خصوص در نوزادان دختر می‌تواند سبب بروز عفونت در مثانه شود.
 • بی‌توجهی به زمان تعویض پوشک نوزاد می‌تواند موجب نشتی ادرار و مدفوع و کثیف شدن لباس و محل استراحت نوزاد شود.

زمان مناسب تعویض پوشک بچه کی است؟

 

زمان مناسب تعویض پوشک بچه کی است؟

 

قبل از هر چیزی باید بدانید که زمان تعویض پوشک نوزاد ممکن است از یک روز به روز دیگر متفاوت است. به طور کلی متخصصین توصیه می‌کنند که برای نوزادان تازه متولد شده، هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار پوشک او را تعویض کنید. بعد از چند ماه مدت زمان تعویض پوشک نوزاد افزایش پیدا می‌کند.

نوزادان تازه متولد شده معمولاً هر ۱ تا ۳ ساعت یک بار ادرار و تقریباً ۲ تا ۵ بار نیز در روز مدفوع می‌کنند. به طور میانگین پوشک نوزاد در روز حدود ۸ تا ۱۲ بار نیاز به تعویض دارد و گاهی اوقات این میزان می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد. بهتر است هر بار قبل از این که شروع به شیر دادن به نوزاد کنید، ابتدا پوشک او را بررسی کنید. بعد از خوردن شیر نیز حتماً پوشک بچه را بررسی کنید که در صورت نیاز پوشک را تعویض نمایید.

حتما بخوانید  50 ایده یونیسف برای بازی و سرگرمی کودکان در روزهای گرم تابستان

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

راه‌های تشخیص زمان مناسب تعویض پوشک

 

راه‌های تشخیص زمان مناسب تعویض پوشک

 

تشخیص این که زمان تعویض پوشک نوزاد فرا رسیده یا خیر کار چندان سختی نیست. برای این کار می‌توانید به راحتی پوشک را کنار بزنید و ببینید که آیا تمیز است یا خیر. اما جز این روش می‌توانید از ۲ طریق دیگر نیز زمان عوض کردن پوشک بچه را تشخیص دهید. در ادامه به این دو روش اشاره شده است.

 

 

۱- نشانگر تعویض پوشک نوزاد را بررسی کنید

 

نوار نشانگر پوشک که روی اکثر پوشک‌ها با برندهای مختلف وجود دارد، به شما نشان می‌دهد که پوشک خیس شده یا خیر. این نوار در شرایط عادی زرد است. زمانی که رنگ این نوار از زرد به رنگ آبی تغییر کند، یعنی زمان تعویض پوشک کودک فرا رسیده است.

 

 

۲- گریه و بیقراری نوزاد می‌تواند نشانه زمان تعویض پوشک نوزاد باشد

 

در اکثر مواقع زمانی که کودک بیقرار است و شروع به گریه می‌کند، می‌خواهد به شما بگوید که چیزی او را ناراحت می‌کنند. معمولاً گریه یک باره نوزاد ۳ دلیل مهم دارد. او گرسنه است، خسته شده و یا پوشکش کثیف است و زمان عوض کردن پوشک فرا رسیده است. در صورتی که نوزاد شما غذایش را خورده و استراحت کرده، پس احتمالاً زمان تعویض پوشک است!

 

نکاتی مهم در مورد زمان مناسب و نحوه تعویض پوشک بچه

 

نکاتی مهم در مورد زمان مناسب و نحوه تعویض پوشک بچه

 

 • برای انتخاب سایز مناسب پوشک حتماً قبل از خرید پوشک بچه، نمودار اندازه و وزن پوشک را بررسی کنید و سعی کنید تا سایز مناسبی را انتخاب کنید.

 

 • هر چقدر کودک شما بزرگ‌تر می‌شود و تحرک بیشتری دارد، باید سریع‌تر برای تعویض پوشک او اقدام کنید تا آلودگی به بیرون رسوخ نکند.

 

 • معمولاً حجم ادرار نوزادان با افزایش سن و مصرف غذاهای جامد کاهش پیدا می‌کند. اما در این سن نیز لازم است هر چند ساعت یک بار پوشک را تعویض کنید.

 

 • اگر پوست کودک شما حساس و قرمز شده است، بعد از شستشو و تمیز کردن پوست از پمادهای مخصوص پای نوزاد استفاده کنید تا نوزاد دچار عوارض ناشی از حساسیت به پوشک نشود.

 

 • برای عوض کردن پوشک بچه آن را طوری زیر پای نوزاد قرار دهید که نوارها به صورت متقارن بسته شوند. برای بستن چسب کنار پوشک باید دو انگشت خود را بین پوشک و شکم نوزاد بگذارید و مطمئن شوید که پوشک خیلی سفت بسته نمی‌شود و به شکم نوزاد فشار وارد نمی‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش مراحل تعویض پوشک نوزاد را بخوانید.

 

 • در زمان تعویض پوشک نوزاد پسر حتماً آلت نوزاد را به سمت پایین قرار دهید تا ادرار روی شکم خارج از پوشک نریزید.

 

 • در زمان تعویض پوشک نوزاد حتماً کمی صبر کنید تا بدن نوزاد خشک شود و بعد پوشک را تعویض نمایید.

 

 • اگر نوزاد شما یک روز ادرار کمتری نسبت به سایر روزها داشته، باید بدانید که این موضوع می‌تواند نشان دهنده کاهش مقدار آب بدن او باشد. بنابراین بهتر است مایعات بیشتری به او بدهید.
حتما بخوانید  3 روش آسان و مطمئن برای تمیز کردن ظروف تفلون بدون ایجاد خش

 

 • بهتر است بدانید که تعویض پوشک نوزاد دختر بیشتر از نوزاد پسر اهمیت دارد. انتقال آلودگی به مثانه و مجاری ادراری می‌تواند زمینه ایجاد عفونت را در نوزادان دختر فراهم کند.

 

 

آیا تعویض پوشک نوزاد در شب ضروری است؟

 

 آیا تعویض پوشک نوزاد در شب ضروری است؟

 

عوض کردن پوشک نوزاد در خواب چندان مهم نیست. درواقع زمانی که کودک شما خواب است، بهتر است او را برای عوض کردن پوشک بیدار نکنید. اجازه دهید او بخوابد و زمانی که بیدار شد می‌توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که احساس می‌کنید پوشک او بیش از حد خیس شده و یا حجم مدفوع زیاد است، بهتر است پوشک را در زمان خواب نیز عوض کنید.

 

پوشک پارچه‌ای یا یک بار مصرف، کدام بهتر است؟

 

پوشک پارچه‌ای یا یک بار مصرف، کدام بهتر است؟

 

هر چند که استفاده از پوشک‌های یک بار مصرف بسیار رایج است، اما از مهم‌ترین عوارض پوشک برای نوزاد بروز حساسیت و قرمز شدن پوست است. اما پوشک پارچه‌ای یکی از بهترین انواع پوشک‌های نوزاد است که برای کودکانی که به جنس پوشک‌های یک بار مصرف حساسیت دارند، گزینه مناسبی است. باید بدانید که پوشک‌های پارچه‌ای در صورتی که خیس شوند، باید بلافاصله عوض شوند و بی‌توجهی به این موضوع موجب بروز بیماری‌های پوستی در نوزاد می‌شود.

 

در هر صورت توجه به زمان مناسب عوض کردن پوشک می‌تواند از بروز مشکلات پوستی و عفونت‌های مجاری ادرار در نوزادان جلوگیری کند. سعی کنید هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار پوشک نوزاد را بررسی کنید و در صورتی که آلوده شده، به سرعت آن را تعویض نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید: راهنمای قدم به قدم گرفتن کودک از پوشک

 

 

سوالات متداول

 

سوالات متداول در مورد زمان تعویض پوشک نوزاد

 

آیا تعویض پوشک نوزاد در خواب لازم است؟

 

در صورتی که پوشک نوزاد با ادرار خیس شده و یا حجم مدفوع بسیار کم است نیازی به تعویض پوشک بچه در خواب نیست. از همین رو اجازه دهید نوزاد بیدار شود و بعد پوشک او را عوض کنید. در صورتی که پوشک با مدفوع کثیف شده است و مقدار آلودگی زیاد است، برای جلوگیری از بثورات پوستی و ایجاد عفونت پوشک را در همان لحظه عوض کنید.

 

 

تفاوت استفاده از پوشک پارچه‌ای و یک بار مصرف چیست؟

 

پوشک‌های پارچه‌ای برای نوزادانی که پوست حساسی دارند، گزینه مناسبی هستند. اما در صورت استفاده از این پوشک‌ها باید بلافاصله بعد از کثیف شدن، آن را تعویض نمایید.

 

 

زمان تعویض پوشک نوزاد هر چند ساعت است؟

 

متخصصین توصیه می‌کنند که برای نوزادان تازه متولد شده، هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار پوشک او را عوض کنید.

 

 

منابع: pampers، nanit

 

محصولات مرتبط