12 روش ساده و سریع از بین بردن شپشک برنج و روش های جلوگیری از آن | مجله کوروش

بهترین روش های از بین بردن شپشک برنج

بهترین روش های از بین بردن شپشک برنج


3 مهر 1400 . زمان مطالعه: 14 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش های از بین بردن شپشک برنج

اگر تا به حال از مقدار زیادی برنج در خانه نگهداری کرده باشید، می دانید که بعد از مدتی احتمال زیاد شدن موجوداتی ریز و سیاه رنگ در برنج وجود دارد. اگر هر چه زودتر فکری برای از بین بردن این موجودات نکنید، خیلی زود زیاد می شوند و شروع به پودر کردن برنج می کنند. اما آیا راهی برای جلوگیری از شپشک برنج وجود دارد؟ بهترین روش از بین بردن شپشک برنج در خانه چیست؟ برای پاسخ به این پرسش ها بهتر است در این مقاله از سرویس سبک زندگی مجله کوروش با ما همراه باشید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

شپشک برنج چیست؟

 

شپشک برنج چیست؟

 

شپشک برنج موجودی است که در طبیعت زندگی می کند. نوعی آفت کوچک و تیره رنگ که از نزدیک شباهت زیادی به سوسک دارد. این حشره در برنج، جو، غلات، آرد و پودرهای سوخاری زندگی می کنند. باید بدانید هر کجا که برنج و غلات باشد، این موجودات آن جا را برای زندگی انتخاب می کنند. بهتر است بدانید که این حشرات کاملاً غیر سمی و بی ضرر هستند و به هیچ عنوان گاز نمی گیرند و نیش نمی زنند. اما اگر جلوی زیاد شدن آن ها را نگیرید، آن قدر زیاد می شوند که برنج یا غلات را به طور کامل نابود می کنند.

طول این شپشک ها در حدود ۲ تا ۳ میلی متر است و ظاهری کدر و تیره دارند. باید بدانید که این موجودات بعد از بالغ شدن پرواز می کنند و از نور فراری هستند و به سمت مکان های تاریک جذب می شوند. هر شپشک می تواند روزانه ۳ تا ۶ تخم بگذارد و در طول عمر خود ۴۰۰ تخم می گذارند. لاروهای  شپشک بعد از ۳ روز از تخم ها خارج می شوند و از همین رو خیلی زود تکثیر می شوند. باید بدانید که چرخه زندگی شپشک برنج به این صورت است که در حدود ۸ ماه طول می کشد تا بالغ شوند. سپس اگر شرایط محیطی مساعد باشد تا ۲ سال زنده می مانند.

 

 

بیشتر بخوانید: تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی

 

 

شپشک برنج در کجاها یافت می شود؟

 

شپشک برنج در کجاها یافت می شود؟

 

شاید این سوال برایتان ایجاد شده که شپشک برنج از کجا میاد و برای زندگی به چه شرایطی نیاز دارد. شپشک های ریز که به عنوان شپشک برنج شناخته شوند، به جز برنج در فضاهای دیگر نیز یافت می شوند. باید بدانید که آن ها در انواع خشکبار، گندم، جو، غلات، آرد، برنج، ذرت، گندم سیاه، ماکارونی، آجیل، تخمه آفتابگردان، میوه خشک، اسپاگتی و حتی غذای سگ ها نیز زندگی می کنند. معمولاً لاروهای شپشک داخل مغزها و غلات هستند و از همین رو به ظاهر و بدون موشکافی به هیچ عنوان قابل رویت نیستند.

جالب است بدانید که این شپشک ها می توانند کیسه های نازک پلاستیکی و کاغذی را بجوند و به غذایی که دوست دارند، دست پیدا کنند. بنابراین اگر واقعاً به دنبال راهی برای ایمن شدن خوراکی ها هستید، بهتر است آن ها را در ظروف پلاستیکی محکم یا پلاستیک های ضخیم قرار دهید. عدم از بین بردن شپشک برنج به صورت صحیح موجب پخش شدن شپشک برنج در خانه و حمله این موجودات به آرد، ماکارونی و غلات می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه برنج کته به ۲ روش ساده و قالبی

 

 

آیا شپشک برنج به  لوازم خانه آسیب می زنند؟

 

آیا شپشک برنج به  لوازم خانه آسیب می زنند؟

 

باید بدانید که این شپشک ها تنها از غلات، برنج و گندم و آرد تغذیه می کنند و هیچ آسیبی به لوازم منزل مثل پارچه ها، مبلمان، پرده، فرش و لباس ها نمی زنند. آن ها هیچ علاقه ای به خوردن وسایل خانه ندارند و برای سلامت انسان ها و حیوانات نیز کاملاً بی ضرر هستند.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

آیا برنج شپشک زده قابل استفاده است؟

 

آیا برنج شپشک زده قابل استفاده است؟

 

اگر برنجتان پر از شپشک شده، قبل از هر کاری باید راهی برای از بین بردن آن ها پیدا کنید. بهتر است بدانید که این برنج ها به هیچ عنوان برای مصرف مشکلی ندارند. می توانید برنج ها را به خوبی آبکشی کنید. تمام شپشک ها روی آب قرار می گیرند و بعد از چند بار تخلیه آب به کار کامل از بین می روند.

 

 

روش های از بین بردن شپشک برنج

 

روش های از بین بردن شپشک برنج

 

برای از بین بردن شپشک برنج باید بدانید که شپشک برنج از چی بدش میاد و از چه چیزهایی فرار می کند. در این بخش می توانید با رایج ترین روش های از بین بردن شپشک برنج بدون قرص برنج و روش های شیمیایی آشنا شوید.

حتما بخوانید  15 کرم مرطوب کننده خانگی برای پوست خشک

 

 

۱- از بین بردن شپشک برنج با برگ بو

 

برگ بو یکی از روش های ساده برای رفع شپشک برنج است. شما می توانید مقداری برگ بو تهیه کنید و آن را داخل کمد، کیسه برنج و هر جایی که غلات را نگهداری می کنید، قرار دهید. عطر برگ بو موجب دور شدن شپشک برنج می شود و آن ها را دور می کند. می توانید برگ بو را به طور مستقیم داخل کیسه برنج بگذارید و یا آن را در یک جوراب نازک بریزید و روی برنج و غلات بگذارید. زمانی که عطر برگ بو در ظرف پخش شود، تمام شپشک ها از برنج فاصله می گیرند.

 

 

۲- از بین بردن شپشک برنج با دانه فلفل

 

دانه فلفل سیاه عطر زیادی دارد و قرار دادن آن در برنج می تواند شپشک ها را فراری دهد. برای این کار می توانید فلفل ها را به صورت مستقیم روی برنج بریزید تا اینکه آن ها را داخل توری یا جوراب نازک بریزید و روی برنج بگذارید.

 

 

۳- از بین بردن شپشک برنج با گیاهان مختلف

 

یکی دیگر از مؤثرترین روش های از بین بردن شپشک برنج این است که مجموعه ای از گیاهان معطر را داخل یک توری بریزید و آن را روی برنج بگذارید. برای این کار باید مقداری میخک، رزماری، پیاز و دانه فلفل را داخل یک جوراب بریزید و آن را درون ظرف برنج یا غلات قرار دهید. بوی قوی این گیاهان موجب دور شدن شپشک برنج می شود.

 

 

۴- از بین بردن شپشک برنج با سیر

 

از بین بردن شپشک برنج با سیر

 

سیر یکی دیگر از گیاهان مفید برای از بین بردن شپشک برنج در طب سنتی است. اما چگونه شپشک برنج را از بین ببریم و از شر این حشرات مزاحم خلاص شویم؟ همان طور که می دانید سیر بوی تندی دارد و یک گیاه قدرتمند و طبیعی برای دور کردن شپشک برنج است. برای این کار می توانید از سیر تازه یا خشک استفاده کنید. سیر تازه عطر بیشتری دارد و تأثیر آن سریع تر است. سیر تازه را خرد کنید و داخل یک جوراب نازک بریزید. حال آن را داخل کیسه برنج قرار دهید. توجه داشته باشید که هر چقدر بوی سیر بیشتر باشد تأثیر آن نیز بهتر است. زمانی که بوی سیر از بین رفت دوباره این کار را تکرار کنید تا شپشک ها به سراغ برنج نیایند.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص و فواید سیر و مضرات احتمالی آن

 

 

۵- از بین بردن شپشک برنج با برگ چریش

 

 

برگ چریش درست مثل برگ بو یک روش مفید برای رفع شپشک برنج است. قرار دادن این برگ روی برنج موجب می شود تا شپشک ه به سراغ برنج نیایند و یا در صورتی که برنج شپشک دارد، از بین برود.

 

 

۶- رفع شپشک برنج با زنجبیل

 

قرار دادن یک تکه زنجبیل تازه در انبار یا روی کیسه برنج می تواند همانند یک دافع طبیعی حشرات را دور کند. برای از بین بردن شپشک برنج می توانید زنجبیل تازه را خرد کنید و آن را در ظرف یا کیسه برنج قرار دهید.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص و فواید زنجبیل و طبع و مصلح آن

 

 

۷- از بین بردن شپشک برنج با کبریت

 

استفاده از یک جعبه کبریت روش دیگر برای رفع شپشک برنج است. گوگرد موجود در کبریت می تواند شپشک های برنج را دور کند و مانع ورود آن ها به سمت غلات و برنج شود.

 

 

۸- رفع شپشک برنج با نور خورشید

 

شپش های برنج از روشنایی فرار می کنند و دوست دارند در تاریکی پنهان شوند. اگر ظرف برنج یا کیسه برنج را در برابر نور طبیعی قرار دهید، شپشک ها خیلی زود فرار می کنند. به یاد داشته باشید که پهن کردن برنج در زیر نور نیز می تواند روش مؤثری برای رفع شپشک ها باشد. اما هیچ گاه برنج را زیر نور آفتاب قرار ندهید. زیرا این کار موجب پوک شدن و شکستن دانه های برنج می شود.

 

 

۹- رفع شپشک برنج با تله های چسبنده

 

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای نابودی شپشک برنج استفاده کنید، تله های چسبناک هستند. می توانید برنج ها را در مجاورت نور قرار دهید. سپس تله های چسب را دور ظرف بگذارید تا حشرات در زمان خروج به چسب بچسبند.

 

 

۱۰- نابود کردن شپشک برنج با فریز کردن

 

حتما بخوانید  طرز تهیه چوربای ترکیه به 2 روش با مرغ و بدون مرغ

برای نابودی شپشک های برنج می توانید برنج ها را بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید. فریز کردن برنج برای مدت ۴ تا ۵ روز می تواند به طور کامل شپشک ها را نابود کند. گفته می شود فریز کردن طولانی مدت برنج موجب می شود تا برنج کیفیت اولیه خود را از دست بدهد.

 

 

۱۱- از بین بردن شپشک برنج با میخک

 

میخک یکی دیگر از گیاهان معطر است که شپشک برنج از آن دوری می کند. برای دور کردن شپشک ها می توانید مقداری میخک روی برنج بگذارید تا از آن دور شوند.

 

 

۱۲- از بین بردن شپشک با عوض کردن گونی برنج

 

برای از بین بردن شپشک برنج می توانید از هر روشی استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که بعد از آن برنج ها را تخلیه کنید و به یک گونی جدید منتقل نمایید. این کار از رشد مجدد لاروها و تخم های شپشک جلوگیری می کند.

 

 

پیشگیری از شپشک برنج

 

پیشگیری از شپشک برنج

 

 • شپشک برای زندگی به مکانی تاریک و گرم و البته مرطوب نیاز دارد. برنج را در محلی خشک و خنگ بگذارید.
 • بهتر است کیسه برنج حدود ۲۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد و هوا در زیر آن جریان پیدا کند.
 • هیچ گاه کیسه برنج را به دیوار تکیه ندهید و اجازه دهید کیسه برنج از همه طرف در معرض هوا قرار بگیرد.
 • کیسه های برنج را روی هم قرار ندهید.
 • برنج را در فضای مرطوب و کابینت زیر ظرفشویی نگذارید.
 • برنج را در معرض باد کولر قرار ندهید. زیرا این کار موجب می شود دانه های برنج خرد شوند.
 • برنج تازه و کهنه را ترکیب نکنید و سعی کنید آن ها را به صورت جدا نگهداری کنید.
 • زمان خرید برنج حتماً با دقت برنج ها را بررسی کنید تا شپشک نداشته باشند.
 • برای نگهداری برنج از ظروف فلزی، شیشه ای یا پلاستیکی استفاده کنید.
 • برای نگهداری از کیسه برنج بهتر است آن را داخل یک کیسه پلاستیکی ضخیم بگذارید. سپس درب آن را محکم به وسیله یک طناب نازک ببندید تا هیچ هوایی وارد برنج نشود. این کار ایجاد و تکثیر شپشک برنج جلوگیری می کند.
 • بهتر است برنج را به اندازه مصرف چند ماه خود خریداری کنید و از نگهداری آن در خانه پرهیز کنید. زیرا به هر حال نگهداری مقدار زیادی برنج در خانه کار ریسکی است و بعد از چند ماه تا یک سال احتمال پر شدن شپشک در آن وجود دارد.

 

 

برای از بین بردن شپشک برنج از قرص برنج استفاده نکنید

 

برای از بین بردن شپشک برنج از قرص برنج استفاده نکنید

 

قرص برنج یک ماده فوق العاده سمی و مضر است که تنها مقدار کمی بی توجهی می تواند موجب ایجاد مسمومیت و حتی مرگ افراد شود. استفاده از قرص برنج نیازمند دانش و مهارت لازم برای این کار است. از همین رو فروش و ارائه این قرص در داروخانه ها نیز ممنوع است. برای استفاده از قرص برنج آن را داخل یک پارچه می پیچند. سپس داخل یک جعبه کبریت قرار می دهند. بعد برای محکم کاری قوطی کبریت را دوباره داخل یک پارچه یا کیسه نایلونی می گذارند و چند سوراخ در آن ایجاد می کنند. سپس این نایلون وسط برنج قرار می گیرد  و بعد از ۲ تا ۴ روز برداشته می شود.

سپس درب برنج باید برای چند روز باز بماند تا هوای سمی خارج شود. برنجی که در آن از قرص استفاده شده تا ۱ تا ۲ هفته نباید مصرف شود. بعد از آن نیز باید قبل از پخت به طور کامل شستشو شود. استفاده از قرص برنج به هیچ عنوان برای از بین بردن شپشک برنج توصیه نمی شود. به هر حال این قرص یک ماده سمی خطرناک است و نباید به دست افراد بی تجربه مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

جمع بندی نهایی

 

نابود کردن شپشک برنج آن هم بعد از زیاد شدنش کار چندان راحتی نیست. از همین رو بهتر است اگر در خانه مقدار زیادی برنج دارید، حتماً هر هفته به آن سر بزنید. برای جلوگیری از ایجاد شپشک ها حتماً از سیر و گیاهان معطر استفاده کنید و برنج را در مکان مناسبی قرار دهید. اگر برنج را به تازگی خریداری کرده اید و پر از شپشک است، بهتر است آن را پس دهید و برنج دیگری بگیرید. زیرا به هر حال این حشرات زود تکثیر می شوند و گاهی از بین بردن آن روند سختی دارد.

 

 

منابع: bugwiz، pestsamurai

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...