کدام مواد غذایی را هرگز نباید فریز کنیم؟ | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » کدام مواد غذایی را هرگز نباید فریز کنیم؟

کدام مواد غذایی را هرگز نباید فریز کنیم؟

  • منتشر شده در ۲۸-۱۱-۹۹
  • 256 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
کدام مواد غذایی را هرگز نباید فریز کنیم؟

فریز کردن مواد غذایی یک روش ساده و کاربردی برای استفاده از آن در زمانی دیگر است. در واقع فریز کردن با افزایش طول عمر غذاها این فرصت را به شما می‌دهد تا چند ماه بعد نیز غذا و خوراکی مورد نظر خود را نگهداری کنید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کدام غذاها را نباید فریز کنید؟ آیا در مورد مضرات فریز کردن غذا چیزی شنیده‌اید؟ در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با لیست غذاهای فریزری و غذاهایی که هرگز نباید فریزر شوند آشنا شوید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 

دلیل فریز کردن مواد غذایی

 

دلیل فریز کردن مواد غذایی

 

فریز کردن مواد غذایی روشی کاربردی برای نگه داشتن تازگی آن‌ها است. غذاهای زیادی هستند که در لیست غذاهای فریزری قرار دارند و با فریز کردن مشکلی در آن‌ها ایجاد نمی‌شود. شما به راحتی می‌توانید لبنیات ( کره، پنیر، بستنی، خامه و…)، گوشت، مرغ و ماکیان، ماهی، بیکن، خرچنگ، صدف، میگو و انواع سبزیجات سبز و رنگی را در فریزر نگهداری کنید. اما در مقابل برخی از خوراکی‌ها هستند که نباید فریز شوند. به طور معمول این غذاها با فریز کردن خاصیت خود را از دست می‌دهند و خراب می‌شوند و حتی ممکن است برای بدن مضر باشند.

 

 

لیست غذاهایی که نباید فریزر شوند

 

لیست غذاهایی که نباید فریزر شوند

 

شیوه فریز کردن مواد غذایی متفاوت است و یا برخی غذاهای هستند که اصلاً به هیچ عنوان نباید آن‌ها را فریز کنید. در این بخش می‌توانید با لیست غذاهایی که نباید فریزر شوند آشنا شوید.

 

غذاهای کنسروی را فریز نکنید

 

برای نگهداری غذاهای کنسروی هیچ‌گاه نباید آن‌ها را با قوطی کنسرو داخل فریزر قرار دهید. برای این کار می‌توانید غذا را از داخل قوطی خارج کنید و در یک ظرف مناسب فریزر بریزید.

 

چطور تخم مرغ را فریز کنیم

 

چطور تخم مرغ را فریز کنیم

 

برای فریز کردن تخم مرغ باید ابتدا آن را در یک ظرف بشکنید. سپس با کمک چنگال کمی بزند و در آخر داخل قالب‌ها یا ظرف‌های مناسب بریزید.

 

میوه‌ها و سبزیجات آبدار را فریز کنیم؟

 

میوه‌ها و سبزیجات آبدار در لیست سبزیجاتی که نباید فریز کرد قرار دارند. زمانی که این سبزیجات آب می‌شوند، به دلیل خارج شدن آب یخ زده از آن به شدت له و پلاسیده می‌شوند. از همین رو بهتر است این نوع میوه‌ها و سبزیجات را به صورت تازه مصرف کنید. به علاوه میوه و سبزیجات آبدار فریز شده دیگر به صورت میوه و سبزی عادی قابل خوردن نیستند و تنها می‌توانید از آن به صورت له شده در غذا استفاده کنید.

 

نگهداری غذاهای پخته و سرخ شده در فریزر

 

به طور معمول فریز کردن غذاهای پخته نباید خیلی طولانی باشد. زمانی که شما یک غذای سرخ شده یخ زده را از فریزر خارج می‌کند، کیفیت غذا به شدت پایین می‌آید. از طرف دیگر فریز کردن غذاهای پخته و سرخ شده موجب نرم شدن آن می‌شود و دیگر قابل خوردن نخواهد بود. توجه داشته باشید که بعد از فریز کردن خورش قورمه سبزی حتما برای چند دقیقه آن را روی گاز قرار دهید و اجازه دهید تا دوباره جا بیفتد. برای نگهداری فسنجان در فریزر هم بهتر است در یک ظرف درب‌دار استفاده کنید و حتما بعد از خارج کردن غذا از فریزر آن را روی گاز قرار دهید تا دوباره جا بیفتد و گرم شود.

 

فریز کردن سس‌های تهیه شده با آرد و نشاسته ذرت

 

نگهداری غذا در فریزر برای هر چیزی مناسب نیست. برای مثال زمانی که سس‌های آردی یا نشاسته‌ای یا سس مایونز خانگی با تخم مرغ یا بدون تخم مرغ یا کارخانه ای را در فریزر قرار می‌دهید، بعد از آب شدن مشاهده می‌کنید که سس کاملاً جدا و خراب شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 

روش صحیح فریز کردن ماکارونی پخته

 

روش صحیح فریز کردن ماکارونی پخته

 

ماکارونی پخته نیز در لیست غذاهایی که نباید فریزر شوند قرار دارد، چون این کار موجب نرم و خیس شدن غذا می‌شود. برای نگهداری ماکارونی در فریزر بهتر است آن را به صورت نیمه پخته در فریزر قرار دهید.

 

مضرات فریز کردن دسرهای خامه‌ای و ماستی

 

اگر با این فکر دسرهای خامه‌ای را در فریزر قرار می‌دهید که بعداً دوباره از آن‌ها استفاده کنید، سخت در اشتباه هستید. معمولاً بعد از فریز کردن این خوراکی‌ها متوجه می‌شود و لایه‌ای آب روی آن ایجاد شده و کاملاً ظاهر و طعمی متفاوت با قبل پیدا کرده است. از مضرات فریز کردن غذاهای خامه‌ای بریده بریده شدن دسر و آب شدن خامه آن است که طعم  و ظاهر بسیار بدی به آن می‌دهد.

 

قهوه را فریز کنیم یا نه؟

 

قرار دادن قهوه در فریزر به شدت روی کیفیت آن تأثیر می‌گذارد. برعکس بسیاری از مواد که لازم است برای حفظ کیفیت در فریزر نگهداری شوند، نگه داشتن قهوه در فریزر موجب تغییر مزه و بوی آن می‌شود و به همین دلیل اصلاً توصیه نمی‌شود.

 

طریقه فریز کردن قارچ

 

طریقه فریز کردن قارچ

 

قارچ مقدار رطوبت زیادی دارد و از همین رو لازم است برای نگهداری آن‌ها در فریزر دقت بیشتری انجام دهید. در اولین روش فریزر کردن قارچ باید آن‌ها را به خوبی بشویید و اجازه دهید خوب خشک شوند. سپس برای اینکه قارچ در فریزر پلاسیده و نرم نشود، می‌توانید قبل از قرار دادن آن در فریزر، قارچ‌ها را خرد کنید و در مقداری روغن سرخ نمایید. سپس اجازه دهید خنک شوند. در نهایت قارچ‌ها را در کیسه‌ای مناسب بریزید و درب آن را محکم کرده و در فریزر قرار دهید. این طرز فریز کردن قارچ از آب افتادن و خراب شدن آن جلوگیری می‌کند.

 

در روش دیگر فریز کردن قارچ می‌توانید قارچ‌های خرد شده را داخل آب جوش بیندازید و بعد از اینکه کمی نرم شدند، آن‌ها را روی سینی پهن کنید تا خنک شوند. سپس قارچ‌ها را بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید.

 

این خوراکی ها را هم در فریزر نگهداری نکنید

 

برخی از غذاها به خوبی منجمد نمی‌شوند و از همین رو با قرار دادن در فریزر خراب می‌شوند. آشنایی با لیست غذاهای فریزری و غیر فریزری به شما کمک می‌کند تا تنها از خوراکی‌های مجاز در فریزر استفاده کنید. فریز کردن این مواد غذایی کار اشتباهی است و کیفیت آنها را از بین می‌برد:

 

*سفیده تخم مرغ پخته شده

*سوپ‌ها و سس‌های تهیه شده از خامه

*خیار

*دسرهای تخم مرغی

*غذاهای سرخ شده

*نگهداری برنج پخته در فریزر

*ژلاتین

*تخم مرغ آب پز شده

*سالادهای آغشته به سس

*خامه ترش

*کاهو

*پیاز

*سیب زمینی خام

*پرتقال، لیمو، گریپ فروت

*هندوانه

*سس سالاد و مایونز

 

مضرات نگهداری غذا در فریزر

 

مضرات فریز کردن غذا

 

از اولین و مهم‌ترین مضرات فریز کردن غذا می‌توان به کم شدن ویتامین‌ها و پایین آمدن کیفیت غذا و سبزیجات اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد در رأس سبزیجاتی که نباید فریز کرد، سبزیجات نرم و تازه هستند. این  کار موجب له شدن و خراب شدن بافت این سبزی‌ها می‌شود. به علاوه برخی از خوراکی‌ها مثل سیب زمینی خام قابل فریز کردن نیستند و به سرعت فاسد می‌شوند. از همین رو بهتر است حواستان به آن‌ها باشد.

 

به علاوه به یاد داشته باشید که فریز کردن غذاهای پخته موجب پایین آمدن زمان نگهداری آن می‌شود.برای مثال اگر قرار باشد یک غذای خام را برای ۲ ماه در فریزر نگهداری کنید، برای فریز کردن غذاهای پخته تنها ۱ ماه زمان دارید. از همین رو بهتر است همیشه غذاها را به صورت خام فریز کنید.

 

یکی از مهم‌ترین مضرات فریز کردن غذا مربوط به خوراکی‌هایی است که در آن‌ها نیترات به کار رفته است. بهتر است چنین خوراکی‌هایی را به هیچ عنوان فریز نکنید. زیرا با فریز کردن نیترات به نیتریت تبدیل می‌شود و به شدت برای بدن مضر است. معمولاً غذاهایی مثل سوسیس و کالباس که مواد نگه‌دارنده دارند، حاوی نیترات هستند.

 

از دیگر مضرات فریز کردن غذا و سبزیجات تغییر در مزه و رنگ آن‌ها است. برای بالا بردن کیفیت سبزیجات در فریزر بهتر است آن‌ها را برای چند ثانیه در آب جوش بیندازید و بعد در آورید. این کار مانع تغییر رنگ سبزیجات می‌شود. به علاوه قرار دادن سبزیجات در آب جوش حجم آن‌ها را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود تا این سبزیجات فضای کمتری را در فریزر اشغال کنند. به یاد داشته باشید که برای نگهداری غذا در فریزر حتماً درب پلاستیک را محکم کنید و یا از پلاستیک‌های زیپ‌دار استفاده نمایید. توجه داشته باشید که بهترین روش برای نگهداری مرغ پخته در فریزر این است که آن را به صورت ریش ریش کنید و بعد در غذاهایی مثل سالاد اولویه استفاده نمایید.

 

منابع: thebalanceeveryday،  laurengreutman،  thekitchn

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

سیزده − 3 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

معرفی و بررسی والمارت و سون الون؛ دو شرکت بزرگ خرده‌فروشی در جهان

معرفی و بررسی والمارت و سون الون؛ دو شرکت بزرگ خرده‌فروشی در جهان

حتما شما هم نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت و سون الون را زیاده شنیده‌اید. دو فروشگاه زنجیره‌ای موفق در صنعت خرده‌فروشی. خرده‌فروشی شامل فروش کالاها و لوازم برای مصرف مستقیم خریدار است که از محلی معین مانند فروشگاه فیزیکی یا مرکز خرید، در قالب بخش‌های کوچک تشکیل شده باشد. فروشگاه خرده فروشی گاهی همراه با خدمات جانبی مثل تحویل نیز است. در دنیا شرکت‌های بزرگی وجود دارند که در صنعت خرده‌فروشی پرچم‌دار هستند. دو شرکت معروف در این زمینه والمارت (Walmart) و سون الون (7‑Eleven) هستند. خرده فروشی‌های امروزی در واقع همان خوار بار فروشی‌های معروف خودمان هستند که محصول را ...
  • 1503 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۰۸-۹۹
طراحی دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی

۶ روش طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی در تابستان

 دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی از جمله مهم‌ترین چیدمان‌ها برای دلنشین و زیباتر کردن فضای منزل به شمار می‌رود. از سوی دیگر همزمان با گرم شدن هوا در فصل تابستان تغییر رنگ و دکوراسیون تا حد زیادی می‌تواند در دلبازتر و خنک‌تر به نظر رسیدن خانه تاثیر فراوانی داشته باشد. در این نوشتار که ترجمه‌ای است از یک مقاله معتبر، با ما باشید تا در بخش سبک زندگی در  مجله کوروش درباره 6 روش ساده طراحی دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی را به شما بگوییم.
  • 5040 بازدید
  • انتشار: ۱۵-۰۱-۰۰
چطور کودکان را به دستشویی ‌رفتن عادت دهیم؛ راهکارهای آموزشی ساده

چطور کودکان را به دستشویی ‌رفتن عادت دهیم؛ راهکارهای آموزشی ساده

آموزش دستشویی رفتن به کودک یکی از مراحل اصلی تربیت کودک است. کودکان دلبند شما بالاخره روزی باید بتوانند خودشان به دستشویی بروند. ممکن است از حدود ۲سالگی به بعد، علائمی را در آنها مشاهده کنیم که نشان‌گر آمادگی آنها برای دستشویی‌رفتن باشد. اما این علائم چیستند؟ چطور کودکان را به دستشویی‌رفتن عادت دهیم؟ و آموزش‌شان بدهیم؟  در این مقاله ما به شما می‌گوییم که چگونه به کودک خود دستشویی رفتن را بیاموزید و او را به این کار عادت دهید. این مقاله را از سایت rising children در مجله کوروش بخوانید.
  • 1372 بازدید
  • انتشار: ۰۲-۰۹-۹۹