5 طرز تهیه لواشک انار در آفتاب، فر، بخاری و شوفاژ بدون تلخی و تیرگی | مجله کوروش

۵ طرز تهیه لواشک انار در آفتاب، فر، بخاری و شوفاژ بدون تلخی و تیرگی

۵ طرز تهیه لواشک انار در آفتاب، فر، بخاری و شوفاژ بدون تلخی و تیرگی


5 دی 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
5 طرز تهیه لواشک انار در آفتاب، فر، بخاری و شوفاژ بدون تلخی و تیرگی

لواشک انار و ترشک انار جزو تنقلات پاییزی پرطرفدار با میوه انار هستند. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه لواشک انار خانگی به روش‌های مختلف در آفتاب و فر با طعم ملس و خوشمزه به همراه نکات طلایی برای جلوگیری از تلخ و تیره شدن لواشک انار را به شما آموزش خواهیم داد.

 

تخفیفات افق کوروش

 

طرز تهیه لواشک انار ملس

 

طرز تهیه لواشک انار ملس

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

 

زمان آماده سازی مواد: ۳ ساعت

زمان مورد نیاز برای پخت لواشک انار: ۲ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه لواشک انار

 

• انار ترش: ۱ کیلوگرم
• نمک: ۱ قاشق غذاخوری
• شکر: ۱ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه لواشک انار خانگی

 

برای درست کردن لواشک انار به روش خانگی با طعم ترش یا ملس، انارها را دانه کنید و آنها را چند ساعت با نمک استراحت دهید تا آب بیندازند. سپس آنها را روی حرارت بگذارید تا نرم شوند. دانه‌های انار را به وسیله صافی جدا کرده و بکوبید و دوباره مواد را بپزید تا غلیظ شود. برای مشاهده ادامه مراحل تهیه لواشک انار در زمستان مراحل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: انارها را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه لواشک انار ملس به روش خانگی، انارها را بشویید و پوست آنها را بگیرید. انارها را با چاقو به ۴ قسمت قاچ کرده و شروع به دانه کردن آن‌ها کنید. وقتی دانه کردن انارها تمام شد، پوست و غلافی را که احتمالا به دانه‌ها چسبیده‌اند، به دقت جدا کنید تا روی طعم لواشکتان تاثیر منفی نگذارد.

 

مرحله دوم: نمک را اضافه کنید

 

انارهای دانه شده را در یک قابلمه روحی بریزید و روی آنها را نمک بپاشید. آنها را هم بزنید تا دانه‌های انار به نمک آغشته شوند. سپس درب قابلمه را بگذارید و آن را در محیط آشپزخانه به مدت ۴ تا ۵ ساعت قرار دهید تا دانه‌ها آب بیندازند و کمی نرم شوند.

 

مرحله سوم: دانه‌های انار را بپزید

 

در این مرحله، قابلمه حاوی دانه‌های انار نمک زده شده را روی حرارت متوسط قرار دهید. بدون این که به انارها آب اضافه کنید، کمی آنها را هم بزنید. کم کم دانه‌های انار شروع به نرم شدن می‌کنند و روی سطح آب انار، حباب‌های سفید تشکیل می‌شود. این کف‌ها را با قاشق جدا کنید و دور بریزید. سپس حرارت را کم و روی حالت ملایم تنظیم کنید.

 

مرحله چهارم: صبر کنید تا دانه‌ها خنک شوند

 

دانه‌های انار باید کاملا بپزند و نرم شوند به طوری که هسته آنها به راحتی از گوشت آن جدا شود. بعد از این مرحله، حرارت را قطع کنید و اجازه دهید به مدت ۱ تا ۲ ساعت انارهای پخته شده، با دمای محیط، حرارت خود را از دست بدهند و کمی سرد شوند.

 

مرحله پنجم: انارها را از صافی رد کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه لواشک انار بدون هسته، یک صافی را روی دهانه یک قابلمه بگذارید و انارهای پخته شده را در آن بریزید. هسته‌ها و گوشت انار در صافی می‌مانند. این بخش از انارها را یا با گوشتکوب له کنید یا در گوشتکوب برقی بریزید و آنها را له کنید. سپس این پوره را به آب انار اضافه کنید تا قوام پیدا کند.

حتما بخوانید  طرز تهیه ترشی کلم قرمز فوری مجلسی رستورانی خوشرنگ

 

مرحله ششم: عصاره انار را دوباره بپزید

 

در این مرحله، دوباره مایه لواشک انار را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱ ساعت دیگر روی شعله ملایم بپزد و قوام بگیرد. در این مدت مدام به آن سر بزنید و آن را هم بزنید تا ته نگیرد. بعد از اینکه به اندازه کافی قوام گرفت، شکر را به آن بیفزایید. چاشنی‌ها را اندازه کنید و وقتی به طعم دلخواهتان رسید، آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

 

مرحله هفتم: لواشک را در سینی بریزید

 

در آخر، بعد از اینکه مایه لواشک انار به قوام رسید و حالت خمیری پیدا کرد، کف یک سینی روحی بزرگ را یک پلاستیک بیندازید و عصاره انار را روی آن بریزید. هر چه ضخامت لواشک کمتر باشد، زودتر خشک می‌شود و ماندگاری بیشتری هم خواهد شد. روی سطح لواشک را صاف کنید تا به طور یکدست، همه‌جای سینی پخش شود.

 

مرحله هشتم: لواشک انار را سرو کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه لواشک انار در آفتاب، سینی را در مجاورت نور خورشید قرار دهید. برای اطمینان از اینکه لواشک در حین خشک شدن، آلوده نشود یا خاک نگیرد، روی سینی و با فاصله از لواشک، یک پارچه نازک بیندازید.

می‌توانید سینی لواشک انار را روی بخاری یا شوفاژ هم قرار دهید. ۳ تا ۴ روز بعد، لواشک‌های انار خشک می‌شوند. آنها را به اندازه‌های دلخواه برش بزنید و سرو کرده یا در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

طرز تهیه لواشک انار در فر

 

طرز تهیه لواشک انار در فر

 

در این روش از تهیه لواشک انار در فر، همه مراحل مانند روش بالا است و تنها برای خشک کردن مایه لواشک انار به جای قرار دادن در آفتاب یا روی بخاری، می‌توان انار را در فر خشک کرد. بعد از ریختن عصاره انار در قالب چرب شده، آن را در فر با دمای ۱۲۰ درجه، به مدت ۱ تا ۲ ساعت قرار دهید.

بعد از کشیده شدن آب اضافی عصاره انار، آن را از فر بیرون بیاورید و به مدت ۱ روز در دمای محیط بگذارید تا کاملا خشک و قابل نگهداری شود.

 

طرز تهیه لواشک انار و زرشک

 

در این روش از تهیه لواشک انار، به همراه دانه‌های انار باید زرشک را هم بپزید تا طعم یکدیگر را بگیرند. به ازای هر ۱ کیلوگرم انار، ۲۰۰ گرم زرشک کافی است. زرشک‌ها را نیز از قبل در مقداری آب بخیسانید و بعد با انار مخلوط کنید. بقیه مراحل را مانند روش بالا، ادامه دهید و لواشک زرشک و انار را درست کنید.

 

طرز تهیه لواشک انار با هسته

 

طرز تهیه لواشک انار با هسته 

 

برای تهیه لواشک انار با هسته، هسته‌های انار را می‌توانید به صورت سالم در لواشک به کار ببرید که البته چندان متداول نیست. چون هسته‌ها بعد از خشک شدن سفت می‌شوند و بهتر است مانند روشی که توضیح داده شد، آنها را با گوشت‌کوب برقی یا دستی له کنید و دوباره به عصاره برگردانید تا علاوه بر خواص انار از خواص هسته انار هم برای سلامت بهره‌مند شوید.

 

طرز تهیه لواشک انار و سیب

 

در طرز تهیه لواشک انار و سیب، به ازای هر ۵۰۰ گرم انار دانه شده، ۳ یا ۴ عدد سیب را هم پوست بگیرید و خرد کنید. سیب‌ها را با انار بپزید و بقیه مراحل را تکرار کنید.

حتما بخوانید  20 مورد از فواید و خواص طالبی و مضرات آن برای سلامت بدن

 

طرز تهیه لواشک انار و به

 

طرز تهیه لواشک انار و به نیز مانند طرز تهیه لواشک انار و سیب است و تنها به جای میوه سیب از میوه به در طرز تهیه لواشک استفاده می‌شود.

 

فوت و فن‌های طرز تهیه لواشک انار در زمستان

 

فوت و فن‌های طرز تهیه لواشک انار در زمستان

 

*برای درست کردن لواشک انار به ازای یک کیلوگرم انار دانه شده، به اندازه ۱ قاشق غذاخوری شکر و ۱ قاشق غذاخوری نمک کافی است. اگر می‌خواهید لواشکتان طعم ملس بگیرد، میزان شکر را بیشتر در نظر بگیرید یا به آن نبات ساده اضافه کنید. اگر هم تمایل دارید لواشک انار طعم ترش داشته باشد، کمی آبلیمو یا زرشک یا رب انار ترش به آن اضافه کنید.

*اضافه کردن چاشنی‌ها تنها به ذائقه شما و میزان ترشی یا شیرینی انارها بستگی دارد. می‌توانید میزان چاشنی‌ها را به دلخواه تغییر دهید.

*دقت داشته باشید که به هیچ عنوان پوست یا غلاف انار نباید با دانه‌های انار مخلوط و پخته شود. چون هم باعث تلخ شدن لواشک انار می‌شود و هم رنگ لواشک انار را تیره خواهد کرد.

*حتما به لواشک مقداری نمک اضافه کنید، حتی اگر می‌خواهید لواشک انارتان طعم ملسی داشته باشد. افزودن نمک باعث بالا رفتن مدت ماندگاری لواشک خواهد شد و از کپک زدن آن جلوگیری می‌کند.

*موقع جوشیدن انارها، حتما کف روی آنها را بگیرید و دور بریزید تا رنگ لواشک شفاف شود. همچنین در زمان جوشیدن انارها، درب قابلمه را باز بگذارید و حرارت را کم کنید.

*می‌توانید به مایه لواشک انار، ۱ قاشق روغن هم اضافه کنید. افزودن روغن هم ماندگاری لواشک را بالا می‌برد و هم باعث خوشرنگ‌تر شدن لواشک خواهد شد.

 

*بهترین مکان برای نگهداری از لواشک انار بعد از آماده شدن، در جای خنک و تاریک مثل کابینت یا در یخچال است تا رطوبت آن حفظ شده و زیادی خشک نشود.

 

سوالات متداول

 

 

چه کار کنیم که زمان ماندگاری لواشک انار بالاتر برود؟

 

برای اینکه بتوانید انار را برای مدت بیشتری بدون تغییر مزه و رنگ نگه دارید، به مواد آن، حتما مقداری نمک یا آبلیمو اضافه کنید. همچنین اجازه دهید لواشک کاملا خشک شود و بعد آن را برش بزنید. این کار باعث جلوگیری از کپک زدن آن می‌شود.

اضافه کردن یک قاشق روغن به مایه لواشک انار نیز کیفیت و ماندگاری لواشک را بالا می‌برد. برای مکان نگهداری نیز بهترین جا، نگهداری در یخچال است ولی می‌توانید در کابینت یا جای خشک و خنک و در ظروف در بسته آن را نگه دارید.

 

چرا لواشک انار من تلخ شده است؟

 

اگر لواشک انار پس از آماده شدن طعم تلخ گرفت، احتمالا به درستی مراحل طرز تهیه و نکات درست کردن آن را رعایت نکرده‌اید. ممکن است همراه با دانه‌های انار، پوست و غلاف انار را هم با عصاره آن پخته‌اید و باعث تلخی آن شده است. یا اینکه در هنگام پخت، حرارت بالا بوده و عصاره لواشک انار، ته گرفته و تلخ شده است. همچنین حتما باید انارها سالم و مرغوب باشند و خراب یا لهیده نباشند.

 

نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...