۴ ترند که خرده فروشی را در سال ۲۰۲۲ شکل خواهند داد

۴ ترند که خرده فروشی را در سال ۲۰۲۲ شکل خواهند داد


15 دی 1400 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
چهار ترندی که خرده فروشی را در سال 2022 شکل خواهند داد

ترند های صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ بسیار متنوع و تاثیرگذارند. برای سال‌های متمادی، خرده فروشان درک پیچیده‌ای از سفر خرید مشتری و چگونگی عبور از مسیر آنلاین به آفلاین، قبل از خرید به‌ دست آورده‌اند. حالا به این نتیجه رسیده‌اند که خرده فروشی هیبریدی یا همان خرده فروشی ترکیبی برای کسب و کار‌های بزرگ و کوچک مدلی بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله از سرویس علم و تکنولوژی در مجله کوروش به بررسی ترندهایی که منجر به شکل گیری خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ می‌شود، پرداخته‌ایم.

 

اهمیت خرده فروشی هیبریدی و ترند های آن در سال ۲۰۲۲

 

اهمیت خرده فروشی هیبریدی و ترند های آن در سال ۲۰۲۲

 

«اندرو گوداکر» مدیر انجمن خرده فروشان مستقل بریتانیا (BIRA) می‌گوید: شاهد رشد خرده فروشان کوچک هستیم که مدل‌های خرده فروشی هیبریدی را توسعه داده و از فرصتی که اینترنت در اختیار آنها قرار داده، حتی برای تکمیل و ارتقای فروشگاه‌های فیزیکی خود بهترین استفاده را می‌کنند.

 

«امیر کابارا»، مدیر محصول shopify می‌گوید: یک استراتژی اومنی چنل می‌تواند خدمات شخصی‌سازی زیادی را به مشتریان ارائه دهد. خدماتی که چه در فروشگاه‌های فیزیکی و چه در فروش آنلاین به مشتریان ارائه شده و باعث ارتقا تجربه مصرف‌کننده می‌شود. در یک استراتژی اومنی چنل، تاریخچه فروش آنلاین مشتری برای ارائه تخفیف‌های درون فروشگاهی در دسترس کسب و کار‌ها قرار می‌گیرد.

 

بنابراین همکاران بخش فروش در کسب و کار، با دسترسی به سابقه سفارش مشتری می‌توانند خدمات بهتری را ارائه دهند. چشم‌انداز تجارت امروز، فروشگاه‌های فیزیکی هستند که در مسیر یک کانال فروش، همگام با شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام، تیک تاک و یا دیگر کانال‌های آنلاین قرار گرفته‌اند.

 

نه تنها خرده فروشان از حرکت به سمت مدل هیبریدی یا همان ترکیبی سود می‌برند، بلکه مشتری نیز در سال ۲۰۲۲ به صورت عجیبی در مسیر این مدل قرار گرفته است. «بیگز» رئیس خرده فروشی گروه مشاوره بوستون (BCG) با استناد به تحقیقات این مرکز در مورد عادات خرید مصرف‌کنندگان می‌گوید: مصرف‌کنندگان مدل هیبریدی را به خرید صرفا آنلاین ترجیح می‌دهند.

 

بر اساس آمار، ۴۸ درصد مردم از خرید هیبریدی استقبال می‌کنند. این در حالی است که این رقم در سال گذشته ۳۹ درصد بوده است. خرده فروشی هیبریدی، منطقی است. چرا که علیرغم محدودیت‌ها و نگرانی‌های پاندمی کوید ۱۹، همچنان این روش در خرده فروشی تاثیرگذار بوده است.

 

در شرایط کنونی صنعت خرده فروشی نیاز به یک مدل کاملا هیبریدی دارد. «برانک بری» می‌گوید: فناوری زیربنای خرده فروشی ترکیبی است. مشتریان باید ۱۰۰ درصد مطمئن باشند که چیزی را که می‌خواهند در دسترس شان است.

 

برای خرده فروشان تمرکز بر نحوه ارائه یک تجربه یکپارچه و بدون استرس به مشتری، در سال ۲۰۲۲ باید به عنوان یک اولویت اصلی تلقی می‌شود. مشتریان باید بتوانند به سادگی وارد دنیای دیجیتال شده و از آن به راحتی به دنیای فیزیکی بروند و دوباره بازگردند. بنابراین اهمیت خرده فروشی هیبریدی و ترندهای آن در سال ۲۰۲۲ امری اجتناب ناپذیر در این صنعت است.

 

۱- وفاداری به عنوان یک جدید برای رشد

 

وفاداری به عنوان ترند خرده فروشی را در سال ۲۰۲۲

 

«کایل مونک» از کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا (BRC) می‌گوید: زمانی که رفتار مصرف‌کننده به سرعت در حال تغییر است، اهمیت تجربه مشتری بیش از هر چیز برجسته می‌شود. برندها باید سخت کار کنند تا از نظر احساسی با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار کرده و بتوانند وفاداری مشتری خود را حفظ کنند. با افزایش هزینه جذب مشتریان جدید، وفاداری به موضوعی مهم برای رشد کسب و کار تبدیل خواهد شد.

 

برای تمرکز بر روی بحث مدیریت شهرت برند و افزایش وفاداری باید انعطاف‌پذیری بیشتری در بحث مدیریت مالی به خرج داد. منظور از این انعطاف پذیری، استفاده از گزینه‌های مختلف و پیشنهادهای متنوع به مشتریان در زمینه پرداخت است. گزینه‌های زیادی برای مانور وجود دارند؛ گزینه‌هایی چون «حالا خرید کن و بعدا پرداخت کن».

 

خرده فروشان باید سعی کنند تا با تمرکز بر روی این موضوع که به عنوان یکی از ترندهای مهم خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود، مشتریان خود را حفظ کنند. «برانک بری» می‌گوید: از دیگر سو در طول پاندمی کرونا، اقدامات زیادی با کمک فناوری در زمینه فروشگاه‌های فیزیکی محلی انجام شده است.

 

چرا که خریدارانی که به صورت آنلاین سفارش داده و بعد به فروشگاه فیزیکی محلی برای دریافت کالا مراجعه می‌کنند، ۴ برابر افزایش پیدا کرده است. بنابراین پرداختن به فروشگاه‌های محلی نیز یکی از نکات مهم در چنین شرایطی است. اهمیت به این موضوع در حفظ وفاداری مشتری بسیار تاثیرگذار است.

حتما بخوانید  ضرورت فراخوان عمل (Call to Action) در مسیر بازاریابی دیجیتال

 

تحقیقات نشان می‌دهد وفاداری مصرف‌کننده به تامین‌کنندگان منطقه‌ای و محلی در طول همه‌گیری کرونا به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بنابراین قدرتمند ظاهر شدن در پشتیبانی فروشگاه‌های محلی باعث ایجاد وفاداری و تقویت روابط با مشتریان می‌شود.

 

۲- کاهش هزینه‌های خرید مصرف‌کننده در سال ۲۰۲۲

 

کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده از ترند های خرده فروشی در سال 2022

 

یکی از ترندهای مهم خرده فروشی در سال ۲۰۲۲، بحث کاهش هزینه‌های خرید مصرف‌کنندگان است. امسال با میزان بالایی از عدم اطمینان و چالش‌ها آغاز می‌شود. هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و مصرف‌کنندگان هنگام خرید احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند. خرده فروشان با ارتباط واضح با مشتری و ایجاد اعتماد، باید آنها را متوجه افزایش قیمت‌ها کرده و برای این موضوع برنامه‌ریزی کند.

 

نگرانی‌ها در مورد تورم و کم شدن هزینه‌های خرید مصرف‌کننده در ۱۲ ماه گذشته افزایش یافته است. این موضوع بسیار حساس است و می‌دانیم که طیفی از عوامل وجود دارد که باعث افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت می‌شوند. اما جای امیدواری وجود دارد، چرا که تمایل مصرف‌کننده و اشتها به خرید در حال بازگشت به گذشته و رو به رشد است.

 

در نهایت خرده فروشان همیشه باید در مقابل مصرف کننده‌ای که حالا محتاط تر عمل می‌کند، دلیل محکمی برای خرید ارائه دهند. این موضوع در مورد رقابت در زمینه غذا، سرگرمی و مسافرت بسیار صدق می‌کند. برای بسیاری در صنعت خرده فروشی، سال ۲۰۲۱ سال سخت‌تری نسبت به سال ۲۰۲۰ بوده است. تغییرات عمده در هزینه‌های مصرف‌کننده و خستگی فزاینده در مدیریت شرایطی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته بودند، باعث ایجاد سختی‌های زیادی برای خرده فروشان شد.

 

اما شاید بتوان گفت که سال ۲۰۲۲ با نگاه به گذشته، سال بهتری خواهد بود. با این حال نباید نادیده گرفت که در امسال بسیاری از موضوعات هنوز مشخص نیستند. همان طور که سال ۲۰۲۱ به طور شبح گونه‌ای پیش رفت و اختلالاتی ایجاد شد و به پایان رسید. با توجه به عدم قطعیت در آینده پیش رو، این که پاندمی کرونا همچنان ادامه دارد و…، باید گفت که ترند های صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ همچنان در حال شکل‌گیری بوده و تاثیر عمیقی بر روی این صنعت دارند.

 

۳- مصرف‌کنندگان آگاه و اهمیت محیط زیست

 

مصرف‌کنندگان آگاه و اهمیت محیط زیست ترند خرده فروشی سال 2022

 

یکی دیگر از ترند های مهم خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ مصرف‌کنندگان هوشیار و دغدغه مند نسبت به محیط‌ زیست هستند. «کایل مانک» مدیر بخش تحلیل در کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا می‌گوید: خرده فروشان باید امسال بتوانند همراه با مصرف‌کنندگان در مسیر تکامل قرار گیرند. این کار باعث می‌شود ارتباط برند با مشتریان حفظ شود. برندها باید فرهنگ و هدف خود را به رخ بکشند. اهمیت به محیط‌ زیست باید در قلب کسب و کار آنها و در کل زنجیره تامین به تصویر کشیده شود.

 

مصرف گرایی آگاهانه که چندین سال است رفتار مصرف‌کننده را تغییر داده است، همچنان نیرویی است که باید روی آن حساب کرد. مصرف‌کنندگان در سال ۲۰۲۲ به سمت کسب و کارهایی می‌روند که به مسائل زیست محیطی اهمیت داده و عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشند.

 

«کریس بیگز»می‌گوید: تحقیقات نشان می‌دهد ۹۰ درصد از مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگری نگران بحث پایداری و محیط‌ زیست هستند. گزینه‌های قابل بازیافت و بسته‌بندی‌های دوستدار محیطی زیست بر تصمیمات خرید ۴۱ درصد از مردم انگلیس، تاثیر می‌گذارد. ۷۰ درصد از مردم انگلیس مایل به پرداخت ۵ درصد هزینه بیشتر برای خرید از کسب و کارهایی هستند که به مسائل محیط زیستی اهمیت می‌دهند.

 

از آنجا که مشتریان به طور فزاینده‌ای محصولات دوستدار محیط‌ زیست را انتخاب می‌کنند، خرده فروشان تشویق شده‌اند که بحث پایداری و محیطی زیست را در اولویت اصلی خود قرار دهند. برند‌ها در امسال نه تنها باید به محیط‌ زیست اهمیت داده و از این طریق برای خود کسب اعتبار کنند، بلکه باید مشتری را متقاعد کنند که تلاش‌های آنها واقعی است.

 

تحقیقات موسسه بازاریابی «چارترد» نشان می‌دهد که ۶۳ درصد از مشتریان مایلند برند‌ها در مورد برنامه‌های دوستدار محیط زیست خود با صدای بلندتر و رساتری صحبت کنند، چرا که در مورد صحت آنها تردید دارند. خرید «Etsy» از «Depop» و ورود فارفتچ، شرکت تجارت الکترونیک بریتانیایی (Farfetch)به بازار فروش مجدد تنها دو نمونه مشهود از این موضوع است که چگونه خرده فروشان معتبر به دنبال اعمال نفوذ در این ترند مهم خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ هستند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازاریابی سبز را هم مطالعه کنید.

 

«Depop» یک اپلیکیشن فروش لباس دست دوم است که به سرعت در بین کاربران و به خصوص جوانان به موفقیت دست یافته است. این برنامه در واقع  ترکیبی بین دو اپلیکیشن eBay و Instagram است. زیرا می‌توانید لباس‌ها را به همان شکلی که اینستاگرام کار می‌کند در تصاویر ببینید و دست دوم را با قیمت ارزان‌تر خریداری کنید.

حتما بخوانید  بهترین خدمات تحویل مواد غذایی آنلاین در سال ۲۰۲۱

 

در سال ۲۰۲۰ شرکت Etsy فقط یک میلیارد دلار از فروش لباس و پوشاک به دست آورد که در بازار رقم بسیار بزرگی محسوب می‌شود. یک عامل اصلی باعث این حجم فروش شده که به ناگهان بر صنعت مد هم تاثیرگذار بود. نسل جدید به ناگهان به مسایل محیط زیست حساس شدند و شرکت‌های مد قدیمی که تاثیرات نامطلوبی بر محیط زیست داشتند را کنار گذاشتند (به خصوص آنهایی که Fast fashion داشتند). به همین دلیل سراغ طراحان تازه‌کار یا فروش محصولات دسته دوم رفتند.

 

تحقیقات «ThredUp» نشان می‌دهد که بازار جهانی فروش مجدد (Resale) در زمینه مد تا سال ۲۰۲۵ دو برابر خواهد شد و به رقمی معادل ۷۷ میلیارد دلار خواهد رسید. انتظار می‌رود نرخ رشد آن ۱۱ برابر خرده فروشی لباس‌های سنتی باشد. با گسترش پلتفرم‌های جدید برای بهره گیری از این ترند، فروش مجدد بدون شک رشد چشمگیری را در سال ۲۰۲۲ در زمینه مد و همچنین حوزه‌های دیگری مانند لوازم خانگی یا الکترونیکی خواهد داشت.

 

مجوز فروش مجدد (Resale License) به خرده فروشان این امکان را می‌دهد که اقلامی را بدون پرداخت مالیات بر فروش خریداری کنند. زیرا  آنها را مجدداً به یک کاربر نهایی می فروشند و یا از آنها در تولید اقلامی که قرار است به یک کاربر نهایی فروخته شوند استفاده می‌شود.

 

مشتری در سال ۲۰۲۲ می‌خواهد ببیند که آیا کسب و کارها احیا می‌شوند یا خیر. مشتری خواهان محصولاتی نوآورانه همراه با پایبندی به معیارهای دوستدار محیط‌ زیست است. در عین حال خواهان شفافیت و دریافت یک نشانه اخلاقی برای متقاعد شدن از پایبندی کسب و کارها به حمایت از محیط‌ زیست است.

 

۴- تجارت اجتماعی (Social Commerce) و پخش زنده (Live streaming)

 

تجارت اجتماعی (Social Commerce) و پخش زنده (Live streaming) ترند خرده فروشی در سال 2022

 

تجارت اجتماعی و لایو استریم که از آن به عنوان پخش زنده نیز یاد می‌شود، در دسته ترند های مهم خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ قرار دارند. «امیر کابارا»،می‌گوید: ۲۰۲۲ سالی است که شاهد مدل پیشرفته‌ای از تجارت اجتماعی خواهیم بود. در این سال پلتفرم‌ها بیشتر و بیشتر در صنایع رشد و گسترش پیدا می‌کنند.

 

پس از یک سال رکود در زمینه خرید آنلاین در سال ۲۰۲۱ باید گفت که تجارت اجتماعی که سریع‌ترین حوزه تجارت الکترونیک است، در حال رشد بوده و نحوه و مکان خرید ما را در سال ۲۰۲۲ شکل خواهد داد. کابارا می‌گوید که انتظار می‌رود که شاهد مواجهه با شرایطی چون «هر پلتفرم یک مخاطب» باشیم و پلتفرم‌ها از طریق تجارت و محتوای قابل خرید کسب درآمد کنند.

 

در خط مقدم محتوای قابل خرید، پخش زنده و رویکرد خرید یک محصول ویژه در قالب ویدیوی پخش زنده قرار دارد. شاپی فای با همکاری تیک تاک، فروشندگان را به سمت فروش لایو سوق داده است و معتقد است این ترند در ۱۲ ماه آینده رشد زیادی خواهد داشت. لایو استریم درحال‌ حاضر بازاری است که به سرعت در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۸ به ۲۲۴ میلیارد دلار برسد.

 

از آگوست تا اکتبر ۲۰۲۱ شاهد افزایش ۴۰ درصدی نصب اپلیکیشن‌های فروش محتوای زنده نسبت به ماه قبل بوده‌ایم. این فناوری نه تنها به عنوان یک کانال فروش است، بلکه روشی بسیار مفید برای برقراری ارتباط برندها با مصرف‌کنندگان نیز محسوب می‌شود. به گونه‌ای که به عنوان مرز بین خرید و سرگرمی توصیف می‌شود.

 

در لایو استریم یا پخش زنده، محتوا به صورت آنلاین و زنده در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. لایو استریم در مواردی مانند کلاس‌های آموزشی ، جلسات و کنفرانس‌ها ، پخش شبکه‌های ورزشی ، گیم استریم و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سخن پایانی

 

۴ ترند که خرده فروشی را در سال ۲۰۲۲ شکل خواهند داد

 

حرکت در مسیر استراتژی های خرده فروشی ترکیبی (هیبریدی) و امنی چنل، در دنیای کنونی صنعت خرده فروشی و رشد و توسعه این صنعت بسیار تاثیرگذار هستند. لزوم حرکت در مسیر این دو استراتژی مهم پایبندی به ترند های خرده فروشی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

 

در سال ۲۰۲۲ شاهد ترند های متنوعی در صنعت خرده فروشی خواهیم بود. ترندهایی که مسیر خرده فروشی را به سمت خرده فروشی هیبریدی یا همان ترکیبی پیش می‌برند. انتظار می‌رود سفرهای خرید مشتری به صورت آنلاین شروع شوند اما در همان جا پایان نیابند، بلکه مقصد سفر خرید آنلاین به فروشگاه‌های فیزیکی ختم شود.

 

 

منبع: forbes

 

کالابرگ الکترونیک