اینفلوئنسر مارکتینگ در خرده فروشی؛ تبلیغ اثربخش برای مخاطبان هدف | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » اینفلوئنسر مارکتینگ در خرده فروشی؛ تبلیغ اثربخش برای مخاطبان هدف

اینفلوئنسر مارکتینگ در خرده فروشی؛ تبلیغ اثربخش برای مخاطبان هدف

  • منتشر شده در ۲۷-۱۰-۹۹
  • 188 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی در صنعت خرده فروشی تنها یک گزینه نیست بلکه یک اقدام ضروری است. زمانی که در صنعت خرده فروشی از بازاریابی به روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌شود، خرده فروشان اعتبار بیشتری در مخاطب خود ایجاد می‌کنند. این موضوع باعث ایجاد تعامل بیشتر و بازگشت سرمایه در کمپین‌های بازاریابی می‌شود. در این مقاله از مجله کوروش، نگاهی به بازاریابی به روش اینفلوئنسر مارکتینگ می‌اندازیم.

 

ضرورت اینفلوئنسر مارکتینگ در خرده فروشی

 

اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

صنعت خرده فروشی در حال حاضر در میان پنج صنعتی قرار گرفته است که بیشترین مشارکت در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. خرده فروشان بزرگ از اهمیت دیجیتال مارکتینگ کاملا باخبرند. آن‌ها با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کمپین‌های تبلیغاتی خود از انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال به‌ویژه اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار استفاده می‌کنند. شرکت خرده فروشی والمارت یکی از همین شرکت‌های خرده فروشی است. اگر بر روی هشتگ تبلیغات والمارت در اینستاگرام کلیک کنید، اسم این کمپانی را در رتبه سوم مشاهده خواهید کرد.

 

خرده فروشی والمارت در واقع نخستین خرده فروشی در بخش تبلیغات در رتبه‌بندی اینستاگرام محسوب می‌شود. این کمپانی تا سال ۲۰۲۰ از بیش از هزار اینفلوئنسر در بازاریابی دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام استفاده کرده است. پس از والمارت شرکت تارگت قرار گرفته است که با بیش از ۴ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام تاکنون از ۸۱۷ اینفلوئنسر در این شبکه اجتماعی برای کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کرده است.

 

کمپانی آمازون تا سال ۲۰۲۰ بیش از بیش ۶۸۸ اینفلوئنسر در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال خود در اینستاگرام استفاده کرده است. همانطور که آمارها نشان می‌دهند خرده فروشان به طور فزاینده‌ای در سال‌های اخیر به سمت تبلیغات از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند. اینفلوئنسر مارکترها نقش فراوانی در ایجاد وفاداری مشتری، جنجال و افزایش میزان فروش آنلاین دارند. با این حال خرده فروشان باید نکات مثبت خود را افزایش دهند تا اینفلوئنسر مارکترها بتوانند بر روی این نکات مانور داده و جنجال به‌ پا کنند.

 

 

اینفلوئنسر مارکترها در کجا بیشتر فعالند؟

 

اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

 

بستر فعالیت اینفلوئنسر مارکترها بیشتر بر روی شبکه اجتماعی اینستاگرام است. معمولا در صنعت خرده فروشی، استراتژیست بازاریابی از کانال اینستاگرام برای بازاریابی از طریق اینفلوئنسر استفاده می‌کند. این در حالی است که اینستاگرام تعداد مخاطبان کمتری نسبت به کانال‌های بصری دیگر از جمله فیسبوک دارد اما کاملا مشهود است که تعاملات در اینستاگرام بسیار بیشتر از فیسبوک است.

از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ تعداد اینفلوئنسر مارکترهایی که با برندهای خرده فروشی در اینستاگرام کار می‌کنند به بیش از ۱۵۶ هزار نفر رسید. در همان زمان میزان محتوای حمایت شده در اینستاگرام در مناطق مختلف نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد.

 

 

اینفلوئنسر مارکترها در اینستاگرام چه کسانی هستند؟

 

اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

 

همانطور که می‌دانید اینفلوئنسر مارکتینگ ها از نظر سن، جغرافیا، علایق و حتی شمار دنبال کنندگان بسیار متفاوت و متنوع هستند. مهم این است که از دید برند خرده فروشی شما کدام‌ یک از آن‌ها و در کدام کمپین بازاریابی تاثیرگذار است.

 

اینفلوئنسرهای خرد

 

اینفلوئنسرهای خرد که بین هزار تا ده هزار دنبال کننده دارند، معمولا با مخاطبین رابطه نزدیکی برقرار می‎کنند. به همین دلیل نرخ تعامل ( engagement ) تبلیغ توسط آن‌ها بسیار بالا است.

 

اینفلوئنسرهای کلان

 

اینفلوئنسرهای کلان معمولا بیش از ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارند. این دسته از اینفلوئنسر مارکتینگ ها معمولا از موقعیت کاملا تثبیت شده‌ای در جامعه برخوردار هستند. این موقعیت توسط مخاطبین آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده است. بنابراین تاثیرگذاری این دسته از اینفلوئنسرها در میان مخاطبان بسیار زیاد است.

 

افراد مشهور

 

افراد مشهور که در دسته اینفلوئنسر مارکتینگ ها قرار می‌گیرند معمولا بیش از یک میلیون دنبال کننده دارند. این افراد مخاطبان گسترده‌ای در اکثر شبکه‌های اجتماعی دارند و تاثیرگذاری بسیار پر رنگی، نه به خاطر میزان بالای دنبال کنندگان، بلکه به‌خاطر شهرت زیاد خود در دنیای واقعی خواهند داشت. استفاده از این دسته از اینفلوئنسرها در بازاریابی دیجیتال در صنعت خرده فروشی بسیار تاثیرگذار است. آن‌ها معمولا برای رشد آگاهی از برند (brand awareness ) پتانسیل بازاریابی زیادی دارند.

 

اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

 

چرا بازاریابی از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار تاثیر گذار است؟

 

یکی از دلایل اصلی تاثیر شگفت‌انگیز بازاریابی از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ ها اعتمادی است که آن‌ها در مخاطبان خود ایجاد کرده اند. بنابراین داده‌های جدید آنها در ذهن مخاطب بسیار سریع ثبت و تثبیت می‌شود. معمولا دنبال‌کنندگان اکثر اینفلوئنسر مارکتینگ ها از برندهای تجاری مورد حمایت آن‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل شاید یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی محصولات جدید در فروشگاه‌های خرده فروشی استفاده از بازاریابی به شیوه اینفلوئنسر مارکتینگ باشد.

 

 

چگونه می‌توان اینفلوئنسر مارکتر متقلب را تشخیص داد؟!

 

اینفلوئنسر-مارکتینگ-خرده-فروشی

 

در دوره طلایی بازاریابی دیجیتال گاهی از جانب برخی اینفلوئنسرها شاهد ارائه آمار و داده‌های دروغین هستیم. کلاه‌برداری‌های زیادی صورت می‌گیرد. اینفلوئنسر مارکترها گاهی داده‌های عجیب و دروغینی را در اختیار برندها قرار می‌دهند تا درآمد بیشتری کسب کند. بنابراین بهتر است پیش از همکاری با آن‌ها کمی تحقیق کرد. برندها می‌توانند با در نظر گرفتن دو نکته کلیدی، راستی آزمایی کنند. نخستین چیزی که باید در نظر گرفت بررسی عملکرد اینفلوئنسر در یک بازه زمانی طولانی و سطح تعامل آن‌ها به ازای هر هزار دنبال کننده است. این موضوع ریسک همکاری با اینفلوئنسر مارکترهای متقلب را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این بنچ‌مارک عملکرد تعداد اینفلوئنسر مارکتر های دیگر در یک دوره زمانی خاص دید قوی‌تری نسبت به آمار و ارقام در ذهن شما ایجاد خواهد کرد.

 

معمولا برای انتخاب گروه‌های مختلف اینفلوئنسر مارکترها با دنبال کنندگان متفاوت هدف کمپین بازاریابی دیجیتال در صنعت خرده فروشی در نظر گرفته می‌شود. ممکن است شما در یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی برای کمپین بازاریابی خود نیاز به یک فرد تاثیرگذار با نرخ تعامل بالا با مخاطب داشته باشید. در این صورت نیازی نیست تا از یک اینفلوئنسر با طرفداران بسیار بالا استفاده کنید. استفاده از اینفلوئنسرهای خرد برای کمپین شما کاملا مناسب هستند. چرا که شما به نرخ تعامل بالا با مخاطب نیاز دارید و نه دنبال کننده بسیار زیاد که نرخ تعامل کمتری با اینفلوئنسر مارکتر شما دارد. بنابراین با کسب بیشترین میزان رضایت، هزینه‌هایتان هم تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.

 

اکثر اینفلوئنسرها در اینستاگرام معمولا در دسته اینفلوئنسر مارکترهای خرد قرار می‌گیرند. کسانی که حداکثر ده هزار دنبال کننده دارند. جالب اینجاست که بیش از ۸۰ درصد تبلیغات در بازار خرده فروشی در آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و ۷۵ درصد در آمریکای شمالی توسط اینفلوئنسر مارکترهای خرد انجام می‌شود.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

11 − شش =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

رفتار خرید ماه رمضان

بررسی رفتار خرید مشتریان مسلمان در بازه های مختلف ماه رمضان

در ماه رمضان رفتار خرید مصرف کنندگان مسلمان تا حدود زیادی متفاوت با سایر ماه های سال است. البته این تغییرات در رفتار خرید تنها منحصر به ماه رمضان نیست. برای رصد رفتار خرید مشتریان خرده فروشی، برای ماه رمضان باید یک یا دو ماه قبل از آن را بررسی کرد. میزان خرید از پلتفرم های آنلاین و حتی فروشگاه های فیزیکی خرده فروشی در این ماه به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند. ساعت های خرید مشتریان بسیار متغیر می شود. حتی نوع کالاهای پر فروش نیز تغییر چشم گیری می کند. در این مقاله از مجله ...
  • 117 بازدید
  • انتشار: ۲۶-۰۱-۰۰
۴ ترند اصلی صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

۴ ترند اصلی صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

ترندهای صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی تأمل‌ برانگیز بودند. بیماری کووید ۱۹ بدون شک تغییرات قابل توجهی در زندگی روزمره مردم در سراسر جهان ایجاد کرده است. دیگر نمی‌توان انتظار بازگشت به پیش از پاندمی را داشت. صنعت خرده فروشی هم از جمله صنایعی بود که بسیار تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفت و تغییر کرد. تغییراتی که احتمالا پابرجا خواهند ماند. در  مجله کوروش به بررسی چهار ترند اصلی صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ پرداخته‌ایم.
  • 188 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۰۳-۰۰
نارضایتی مشترک مشتریان فروشگاه خرده فروشی

شکایت های مشترک مشتریان فروشگاه های خرده فروشی در سرتاسر دنیا

یکی از نکات مهم در ارتقای سطح فروشگاه خرده فروشی، شناسایی شکایت‌ مشترک مشتریان و تلاش برای رفع نارضایتی مشتری است. فروشگاه های خرده فروشی در دنیا به صورت فزاینده‌ای در حال شکل‌گیری و رشد هستند. بنابراین رقابت بین فروشگاه ها بسیار زیاد خواهد بود. بر اساس گزارش ان. آر. اف در ماه می بیش از ۴ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۱۳۵ فروشگاه خرده فروشی با ارزش بیش از ۱.۶ ترلیون دلار از کل تولید داخلی جهانی در ایالات متحده ایجاد شده است. از هر چهار نفر آمریکایی یک نفر مشغول فعالیت در یک خرده فروشی است. معاملات خرده ...
  • 164 بازدید
  • انتشار: ۱۹-۱۱-۹۹