اهمیت سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در خرده فروشی و تجارت الکترونیک | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » اهمیت سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در خرده فروشی و تجارت الکترونیک

اهمیت سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در خرده فروشی و تجارت الکترونیک

  • منتشر شده در ۲۶-۱۱-۹۹
  • 157 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
ارتباط مشتری تجارت الکترونیک

سیستم‌های مدیریت ارتباط مشتری (CRM) در صنایع خرده فروشی به شرکت‌ها امکان می‌دهند تا مشتریان گذشته، فعلی و آینده خود را در سطوح مختلف تجزیه و تحلیل کنند. CRM برای همه مشاغل از جمله سایت‌های تجارت الکترونیک، ضروری است. چرا که دورنمایی از رشد و موفقیت را پیش روی آنها قرار می‌دهد. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری در تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی و تفاوت‌های سنتی و مدرن آن می‌پردازیم.

 

مدیریت ارتباط با مشتری سنتی و مدرن در تجارت الکترونیک

 

ارتباط مشتری تجارت الکترونیک

فروش اینترنتی افق کوروش

 

یکی از نقش‌های اصلی نرم افزار ارتباط با مشتری سنتی، ضبط و ذخیره‌سازی اطلاعات مهم مشتریان خرده فروشی است. این داده‌ها شامل اطلاعات حساب و تماس مشتریان است. نرم افزار CRM سنتی در کارهای روزمره سودمند است. چرا که به صاحبان خرده فروشی کمک می‌کند تا درک بهتری از تعامل کافی با مشتریان و نیازهای آنها پیدا کنند. هدف اصلی CRM سنتی اتحاد کارمندان و مشتریان با هم است. سیستم مدیریت ارتباط با مشتری سنتی مشخصات مشتریان را از خریدهای گذشته تا تاریخچه این خریدها در اختیار فروشندگان قرار می‌دهد. اما در این میان مقوله دیگه تحت عنوان مدیریت ارتباط مشتری در تجارت الکترونیک وجود دارد.

 

از این مقوله با نام E-CRM نیز یاد می‌کنند. تمرکز E-CRM بر روی فروش و تجارب مشتری در خرید آنلاین است. CRM مدرن هم مانند مدیریت ارتباط مشتری سنتی قادر به کسب اطلاعات از مشتری، تجزیه و تحلیل داده و ثبت و ذخیره آنهاست. با این تفاوت که قادر به انجام این کار به صورت روزانه نیز می‌باشد. بیشتر نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری مدرن در تجارت الکترونیک دارای چندین مشخصه ویژه هستند. آنها قادر به سنجش نرخ تبدیل، نرخ کلیک مشتری و میزان محصولات مورد علاقه مشتریان هستند. بنابراین استفاده از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری برای تجزیه و تحلیل این داده‌ها در سایت‌های فروش آنلاین در صنایع خرده فروشی بسیار توصیه می‌شود.

 

 

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

 

ارتباط مشتری تجارت الکترونیک

 

تجارت الکترونیک، تاثیرات جالبی بر بحث مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM گذاشته است. بر اساس مطالعات انجام شده، تجارت الکترونیک با استفاده از CRM مدرن پیامدهای امیدوار کننده‌ای در بهبود رضایت و وفادارسازی مشتری داشته است. عناصری که منجر به وفاداری مشتری می‌شوند، تعهد، اعتماد، کیفیت رابطه، شایستگی و حل مشکل مشتری هستند. پیاده‌سازی E-CRM منجر به ثبت داده‌های مشتری به صورت ۲۴ ساعته و ذخیره‌سازی این داده‌ها می‌شود. بنابراین تمامی عناصری که در وفادارسازی مشتری، تاثیرگذار هستند به خوبی در نظر گرفته می‌شود. در نهایت تجربه مثبت مشتری از خرید از فروشگاه‌های آنلاین خرده فروشی را به همراه خواهد داشت.

 

 

معایب عدم درک اهمیت CRM مدرن در تجارت الکترونیک

 

ارتباط مشتری تجارت الکترونیک

 

عدم درک اهمیت CRM مدرن برای سایت‌های خرده فروشی که بر مبنای تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند، عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد. آنها درک بهتری از میزان عرضه و تقاضا نخواهند داشت. این پلتفرم‌های آنلاین هرگز مشکلات وبسایت خود را متوجه نخواهند شد. در نتیجه خدمات بهتری به مشتری ارائه نمی‌دهند. عدم توانایی در ثبت داده‌های خرید و فروش باعث خواهد شد تا درک کاملی از بازار خرده فروشی آنلاین پیدا نکنند. پلتفرم‌های آنلاین خرده فروشی، با استفاده از CRM مدرن در بخش تجارت الکترونیک می‌توانند به کاهش ضرر و زیان شرکت بسیار کمک کنند و خدمات بهتری به مشتری ارائه دهند.

 

با این حال انتخاب مناسب‌ترین نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یکی از مسائلی است که باید به آن بسیار توجه کرد. چراکه سیستم عامل CRM شما باید مکمل تجارت شما باشد.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

12 − 7 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

نرم-افزار-اومنی-چنل

بهترین نرم افزار های بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی

یکی از کاربردهای مهم نرم افزار های بازاریابی اومنی چنل ارائه محتوای مناسب به کاربران است. اما این نرم افزار ها کارشان تنها ارائه محتوای مناسب نیست. اینکه اطلاعات در زمان مناسب و در لحظه مناسب و در یک بازار هدف مناسب ارائه شود، یکی از اهداف اصلی استفاده از این نرم افزار ها است. ارائه خدمات به مصرف کننده مهم است. اما به شرط آنکه این خدمات ارزشمند باشد. منظور از ارزشمندی شناخت مخاطب و ارائه خدماتی است که مخاطب به آن علاقه‌مند باشد. بنابراین شناخت بازار بسیار مهم است. بخشی از کار پلتفرم‌های نرم افزاری بازاریابی همین است. در ...
  • 196 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۱۱-۹۹
مهارت ارتباط با مشتری

راهکارهای ساده بهبود مهارت ارتباط با مشتری در کسب و کار

یکی از راه های موفقیت در کسب و کار، بهبود مهارت های ارتباط با مشتری است. موفقیت شما علاوه بر بیزینس، در زندگی نیز مستلزم توانایی در درک و تعامل با اطرافیان است. مهم نیست که شما از چه میزان فناوری و تکنولوژی جدید برای رونق کسب و کار خود استفاده کرده اید. مهم نحوه تعامل شما با مشتریان و مردم است. اگر نتوانید با مشتریان خود به درستی ارتباط برقرار کنید کسب و کار شما به سادگی دچار بحران خواهد شد. در این مقاله از مجله کوروش، نگاهی به راهکارهای ساده برای بهبود مهارت های ارتباطی با مشتری انداخته ...
  • 132 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۱-۰۰
روش های بازاریابی پیامکی در تجارت الکترونیک صنعت خرده فروشی

روش های بازاریابی پیامکی در تجارت الکترونیک صنعت خرده فروشی

بازاریابی پیامکی در تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی یک روش مقرون به صرفه است. این نوع بازاریابی معمولا نتایج مثبتی به همراه دارد. اگر می خواهید ۹۸ درصد نرخ بازدید شما در عرض چند دقیقه افزایش یابد، شاید بهترین توصیه استفاده از روش بازاریابی پیامکی باشد. اما برای استفاده از این نوع بازاریابی لازم است تا نکات مهمی را در نظر بگیرید. همچنین مطمئن شوید که مهمترین و بهترین نکات، حتی نکات کوچک و ظریف را رعایت کرده اید. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی نکات مهم در بازاریابی پیامکی در تجارت الکترونیک پرداخته ایم.
  • 190 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۱۲-۹۹