بهترین نوع روغن زیتون چه ویژگی هایی دارد؟ | راهنمای خرید روغن زیتون | مجله کوروش

بهترین روغن زیتون چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین روغن زیتون چه ویژگی هایی دارد؟


4 آبان 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
بهترین روغن زیتون

روغن زیتون یکی از متنوع ترین روغن هایی است که در کشورهای متعدد تولید می شود و در دسته بهترین انواع روغن ها قرار می گیرد. اگر تنها نگاهی گذرا به قفسه روغن زیتون های فروشگاه های بزرگ بیندازید، متوجه می شوید که روغن هایی با برندها و ویژگی های مختلف وجود دارند که شناسایی بهترین روغن زیتون از میان آن ها کار چندان ساده ای نیست. اما آیا می دانید یک روغن زیتون خوب چه طعم و بویی دارد؟ کدام کشورها باکیفیت ترین روغن زیتون دنیا را تولید می کنند؟ بهترین روغن زیتون ایران متعلق به کدام شهر ایران است؟ در این مقاله از مجله کوروش می توانید با همه ویژگی های یک روغن زیتون باکیفیت و درجه یک آشنا شوید.

 

تخفیفات افق کوروش

 

بهترین روغن زیتون چه ویژگی هایی دارد؟

 

بهترین روغن زیتون چه ویژگی هایی دارد؟

 

شناخت روغن زیتون خوب در میان انبوهی از برندها و مدل ها کار ساده ای نیست. این موضوع نیازمند آشنایی با ویژگی های خاصی است که یک روغن زیتون خوب و باکیفیت را از یک روغن زیتون معمولی و سطح پایین متمایز می کند. در ادامه به مهم ترین ویژگی های یک روغن زیتون درجه یک اشاره شده است.

 

 

۱- ارگانیک بودن، مهم ترین ویژگی بهترین روغن زیتون

 

ارگانیک بودن به معنای عدم استفاده از آفت کش ها و مواد شیمیایی برای دور نگه داشتن حشرات و آفت ها از درخت زیتون است. روغن زیتونی که از زیتون ارگانیک و درجه یک تهیه شود، فواید بیشتری برای سلامت دارد. بنابراین اگر از روغن زیتون های سنتی و خانگی استفاده می کنید، حتماً به این نکته توجه کنید که برای تهیه این روغن از چه زیتونی استفاده شده است. آیا زیتون های مورد استفاده در تهیه روغن زیتون ارگانیک هستند یا خیر؟

 

 

بیشتر بخوانید: ارزش غذایی روغن زیتون در هر ۱۰۰ گرم چقدر است؟

 

 

۲- بطری تیره باکیفیت، از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

بطری تیره باکیفیت، از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

روغن زیتون فوق بکر به نور حساس است. یکی دیگر از عوامل مؤثر بر انتخاب بهترین روغن نوع بسته بندی آن است. استفاده از شیشه های رنگ روشن می تواند کیفیت روغن زیتون را کاهش دهد. به علاوه نگهداری روغن زیتون در بطری های پلاستیکی موجب می شود تا مونومرهای پلاستیک به داخل روغن زیتون نفوذ کنند و ما این مواد مضر را به صورت خوراکی مصرف کنیم. بنابراین هیچ گاه از روغن هایی که در ظروف پلاستیکی و روشن قرار دارند، خرید نکنید.

 

 

۳- سطح اسیدیته پایین از مشخصات بهترین روغن زیتون

 

به طور قانونی سطح اسیدیته روغن زیتون فرابکر باید کمتر از ۰/۰۸ درصد باشد. هر چقدر میزان اسیدیته روغن زیتون کمتر باشد، اسیدهای چرب آزاد کمتر و عطر و طعم بهتری دارد. استفاده از زیتون های آسیب دیده موجب می شود تا سطح اسیدیته روغن زیتون افزایش پیدا کند. بسیاری از روغن زیتون های فرابکر دارای سطح اسیدیته ۰/۲۵ درصد هستند. از مهم ترین مزیت های این روغن زیتون ها این است که می توانید آن را تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. هر چند که در بسیاری از موارد ممکن است شرکت های نامعتبر با اضافه کردن روغن مایع با اسیدیته پایین به روغن زیتون، مقدار اسیدیته آن را پایین بیاورند.

حتما بخوانید  آیا روغن زیتون در پیشگیری از سکته قلبی و مغزی موثر است؟

 

 

بیشتر بخوانید: روش های تشخیص روغن زیتون اصلی از تقلبی

 

 

۴- مقدار موم پایین از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

مقدار موم پایین از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

بهترین مارک روغن زیتون همیشه روغن را از زیتون تازه تهیه می کند. محتوای زیاد موم در روغن زیتون موجب کدر شدن روغن می شود و معمولاً از روغن گرفتن زیتون هایی که یک بار روغن گیری شده اند، حاصل می شود. حداکثر میزان موم یک روغن زیتون باید ۲۵۰ ppm باشد و مقدار موم بیشتر نشان دهنده کیفیت پایین این روغن ها می باشد.

 

 

۵- پراکسیداسیون پایین از مشخصات روغن زیتون خوب

 

پراکسیداسیون یک پارامتر کیفی است که نشان می دهد روغن زیتون چقدر توسط اکسیژن آسیب دیده است. روغن زیتون باکیفیت در زمان پرس و ذخیره سازی به کمترین میزان ممکن در معرض اکسیژن قرار می گیرد. بهترین روغن زیتون ها با پراکسیداسیون کمتر از ۱۰ دارند. حداکثر درجه پراکسیداسیون مجاز ۲۰ است.

 

 

۶- خلوص زیاد از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

خلوص زیاد از ویژگی های بهترین روغن زیتون

 

هر چقدر روغن زیتون خالص تر باشد، کیفیت آن بالاتر است. مقدار K یا Kappa در روغن زیتون نشان دهنده خالص بودن آن است. زمانی که K برابر با ۲۷۰ باشد، روغن زیتون خالص در نظر گرفته می شود. زمانی که همراه با روغن زیتون از شاخ و برگ و مواد دیگر در روغن گیری استفاده شود، خلوص روغن زیتون کمتر می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص و کاربردهای روغن زیتون کهنه

 

 

۷- بسته بندی سریع از مشخصات روغن زیتون باکیفیت

 

هر چه قدر زمان بین برداشت، روغن گیری و بسته بندی روغن زیتون کمتر باشد، کیفیت روغن زیتون بیشتر می شود. روغن زیتون هایی که درست بعد از برداشت زیتون روغن گیری می شوند و به سرعت بسته بندی می شوند، کیفیت بالاترین نسبت به سایر روغن ها دارند.

 

 

۸- تاریخ تولید نزدیک از ویژگی های روغن زیتون خوب

 

روغن زیتون تازه خواص و کیفیت بالاتری دارد. بیشترین زمان ماندگاری روغن زیتون از ۱۸ تا ۲۴ ماه است. از همین رو بهتر است برای خرید روغن زیتون حتماً به زمان تولید آن توجه کنید. بعد از یک سال معمولاً طعم روغن زیتون شروع به تلخ شدن می کند و حتی ممکن است کپک بزند و فاسد شود.

 

 

بیشتر بخوانید: کالری روغن زیتون چقدر است؟

 

 

نکاتی  در مورد خرید روغن زیتون باکیفیت

 

نکاتی  در مورد خرید روغن زیتون باکیفیت

 

 • رنگ روغن زیتون می تواند از زرد کم رنگ تا سبز تیره متغیر باشد. رنگ روغن زیتون به درجه رسیده بودن میوه در زمان برداشت و همچنین شرایط آب و هوایی و خاکی که زیتون در آن رشد کرده است، بستگی دارد. کیفیت روغن زیتون به هیچ عنوان از رنگ آن قابل شناسایی نیست.
 • طعم روغن زیتون به نوع زیتون، محل رویش، درجه رسیده بودن میوه، نوع خاک و شرایط آب و هوایی که زیتون در آن رشد کرده بستگی دارد و این موضوع نیز ملاک خوبی برای تشخیص کیفیت روغن زیتون نیست. اما باید بدانید که روغن زیتون خالص طعم نسبتاً تلخی دارد و تند و تلخ بودن روغن زیتون می تواند نشان دهنده کیفیت بالای آن باشد.
 • اگر با خوردن روغن زیتون بویی شبیه به الکل در آن حس می کنید، پس باید بدانید که این روغن زیتون خراب است و تخمیر شده و نباید مورد استفاده قرار بگیرد.
 • کدر شدن رنگ روغن زیتون می تواند نشان دهنده خراب شدن روغن زیتون باشد.
 • طعم ترشی و بوی نامطبوع و تند روغن زیتون نشان دهنده فساد آن است.
 • در مقایسه انواع روغن زیتون ها باید بدانید که روغن زیتون فرابکر باکیفیت ترین نوع روغن زیتون است و پس از آن روغن زیتون بکر کیفیت بالاتری دارد.
حتما بخوانید  روز جهانی پاستا | طرز تهیه 12 پاستا به روش رستورانی

 

 

بیشتر بخوانید: علائم و دلایل حساسیت به زیتون و روغن زیتون

 

 

بهترین روغن زیتون مال کدام کشور است؟

 

بهترین روغن زیتون مال کدام کشور است؟

 

روغن زیتون درجه یک در کشورهای مختلفی تولید می شود. اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و ایران جز تولیدکنندگان برتر روغن زیتون در دنیا هستند. بیشتر از ۵۰ درصد روغن زیتون دنیا در کشور اسپانیا تولید می شوند. شاید شناخت بهترین مارک روغن زیتون اسپانیایی کار چندان راحتی نباشد، اما باید بدانید که اسپانیا بزرگ ترین تولید کننده روغن زیتون در دنیا است.

در این کشور بیشتر از ۲۶۰ گونه مختلف زیتون وجود دارد. از همین رو شما می توانید روغن زیتون هایی با کیفیت ها و عطر و طعم های مختلف در این کشور پیدا کنید. جالب است بدانید که آمارها نشان می دهد از هر ۱۰ روغن زیتون برتر در دنیا ۷ مورد از آن اسپانیایی هستند و این موضوع نشان می دهد که این روغن ها تا چه میزان در مقابل بهترین مارک روغن زیتون ایتالیایی نیز بهتر هستند.

اما به هر حال امروزه در ایران و کشورهای دیگر نیز روغن زیتون باکیفیت به مقدار زیاد تولید می شود. از همین رو به جای این که به دنبال بهترین مارک روغن زیتون خارجی در ایران باشید، بهتر است برندهای ایرانی معتبر را امتحان کنید. خرید از فروشگاه های معتبر برای یافتن بهترین روغن زیتون رودبار و ایرانی به شما کمک می کند تا روغنی با کیفیت بالا و اصل را خریداری کنید و از بیشترین خواص این روغن بی نظیر بهره مند شوید.

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین مارک های روغن زیتون ایرانی و خارجی

 

 

جمع بندی نهایی

 

خرید روغن زیتون با توجه به تنوع گسترده ای که از این محصول وجود دارد، کار چندان ساده ای نیست. امروزه برندهای معتبر ایرانی زیاد هستند که روغن زیتون باکیفیت و درجه یکی تولید می کنند. به جای جستجو برای تهیه بهترین روغن زیتون خارجی بهتر است این برندها را امتحان کنید و با توجه به نکاتی که در این مقاله به آن ذکر شد، سعی کنید یک روغن زیتون باکیفیت و مناسب خریداری نمایید.

 

 

منابع: amanvida، oliveoilsfromspain، olivetomato

نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...