6 مرحله تمیز کردن لوستر کریستال بدون جدا کردن قطعات | مجله کوروش

۶ مرحله تمیز کردن لوستر کریستال بدون جدا کردن قطعات

۶ مرحله تمیز کردن لوستر کریستال بدون جدا کردن قطعات


21 اسفند 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
تمیز کردن لوستر کریستالی

برق انداختن و تمیز کردن لوستر کریستال یکی از سخت‌ترین کارها در پروسه خانه تکانی عید است که اگر درست انجام نشود، بیشتر موجب کدر شدن و آسیب دیدن لوستر می‌شود. از طرف دیگر تمیز کردن و برق انداختن به موقع لوستر می‌تواند موجب افزایش کیفیت نور خانه و درخشش بیشتر لوسترها شود. مهم نیست لوستر شما از کریستال اصل تهیه شده یا از جنس شیشه و پلاستیک است، در هر صورت برای تمیز کردن لوستر کریستال و شرابه‌های آن لازم است از دستورالعمل خاصی پیروی کنید. در این مقاله می‌توانید بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لوستر کریستالی برای خانه تکانی عید نوروز را از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش بخوانید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

تمیز کردن لوستر کریستالی بدون جدا کردن شرابه کریستال

 

نحوه تمیز کردن لوستر کریستالی بدون جدا کردن کریستال‌ها

 

مقدمات تمیز کردن لوستر کریستالی را انجام دهید

 

در اولین مرحله از نحوه تمیز کردن لوستر کریستالی باید چراغ‌ها را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا لامپ‌ها کاملاً خنک شوند. برای احتیاط بیشتر می‌توانید برق خانه را قطع کنید. سپس یک پارچه بزرگ زیر لوستر پهن کنید و یک نردبان روی آن قرار دهید. برای جلوگیری از شکستن کریستال‌ های لوستر با افتادن روی زمین، می‌توانید از یک پتوی کلفت یا چند لایه ملحفه روی هم در قیمت زیر لوستر استفاده کنید.

 

خاک روی لوستر کریستالی را تمیز کنید

 

برای تمیز کردن لوستر کریستالی خاک روی لوستر را تمیز کنید

 

از نردبان بالا بروید و ابتدا با کمک یک گردگیر یا پارچه تمیز، خاک روی لوستر و کریستال‌ها را تمیز کنید. سعی کنید این کار را به آرامی و بدون چرخاندن و تکان دادن لوستر انجام دهید. اگر مقدار خاک روی لوستر زیاد است، بهتر است برای گردگیری از پارچه نمناک استفاده کنید و بعد با کمک پارچه دیگری لوستر را خشک کنید.

 

 

با استفاده از شیشه پاک‌کن و پارچه نخی شروع به تمیز کردن لوستر کریستالی کنید

 

در این مرحله از نحوه تمیز کردن لوستر یک اسپری شیشه پاک‌کن و یک پارچه نخی و میکروفیبر بردارید. از نردبان بالا بروید و روی محل مناسب که کنترل خوبی به کریستال‌های لوستر دارید، بایستید. مقداری شیشه پاک‌کن روی دستمال بزنید. سپس هر کریستال لوستر را به آرامی و به صورت جداگانه تمیز کنید.

 

سپس برای برق انداختن لوستر کریستال به سرعت آن را با کمک پارچه میکروفیبر خشک کنید. بهتر است از پیشبند جیب‌دار استفاده کنید و پارچه و لوازمتان را داخل جیب پیشبند قرار دهید. در غیر این صورت می‌توانید لوازم را روی پله بالاتر نردبان بگذارید. این کار را برای همه بخش‌های شیشه‌ای لوستر انجام دهید.

 

 

بار دیگر لوستر کریستالی را تمیز کنید

 

با استفاده از شیشه پاک‌کن و پارچه نخی شروع به تمیز کردن لوستر کنید

 

بعد از اینکه یک دور لوستر را تمیز کردید، بهتر است نگاهی کلی به آن بیندازید. اگر بخشی از لوستر هنوز لک دارد، بار دیگر پارچه را به شیشه پاک‌کن آغشته کنید و روی آن بکشید. از اسپری کردن شیشه پاک‌کن به صورت مستقیم روی لوستر اجتناب کنید، زیرا این کار موجب ایجاد لک روی آن می‌شود.

 

 

بدنه لوستر کریستالی را تمیز کنید

 

بدنه لوستر کریستالی را تمیز کنید

فروش اینترنتی افق کوروش

 

بعد از اینکه کریستال‌های لوستر را تمیز کردید، باید یک پارچه خشک بردارید و بخش‌های فلزی یا سایر بخش‌های لوستر را تمیز کنید. برای تمیز کردن بخش فلزی لوستر باید از یک تمیز کننده مناسب و مخصوص استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است مواد شیمیایی موجب از بین رفتن رنگ لوستر شود.

حتما بخوانید  بهترین روش‌های تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

 

لامپ‌ها را تمیز کنید

 

در آخرین مرحله از نحوه برق انداختن لوستر کریستالی بعد از پاک کردن کریستال‌ها و بدنه لوستر، نوبت پاک کردن لامپ‌ها است. برای این کار باید یک به وسیله یک پارچه خشک، سطح روی لامپ را تمیز کنید. در زمان تمیز کردن می‌توانید لامپ‌های سوخته یا کم نور را جدا کنید و لامپ جدید به جای آن نصب کنید.

 

اگر سطح لامپ خیلی کثیف و کدر است می‌توانید از یک پارچه با رطوبت خیلی کم استفاده کنید و یا در صورت نیاز لامپ را جدا کنید و بعد از تمیز کردن اجازه دهید خشک شود و سپس دوباره نصب کنید.

 

 

تمیز کردن لوستر کریستالی با جدا کردن کریستال‌ها

 

راهنمای تمیز کردن لوستر کریستالی با جدا کردن کریستال‌ها

 

مقدمات اولیه را فراهم کنید

 

برای تمیز کردن لوستر کریستالی ابتدا باید همانند روش قبل، برق را کاملاً قطع کنید. سپس برای چند دقیقه صبر کنید تا لامپ‌ها کاملاً سرد شوند. در این فرصت یک پتوی ضخیم زیر لوستر پهن کنید که اگر در حین جدا کردن کریستال‌ها به زمین افتادند، نشکنند. نردبان را در ارتفاع و جهت مناسبی قرار دهید. سپس از جهت‌های مختلف از لوستر خودتان عکس بگیرید تا در انتهای کار بتوانید کریستال‌ها را همانند قبل نصب کنید.

 

 

کریستال‌های لوستر را جدا کنید

 

بعد از اینکه به محل قرارگیری هر کریستال توجه کردید و از آن عکس گرفتید، باید کریستال‌ها را از روی لوستر جدا کنید. به طور معمول کریستال‌ها به صورت گوشواره‌ای هستند و به راحتی جدا می‌شوند. یک سبد بزرگ که روی آن پارچه قرار داده‌اید، تهیه کنید و هر قطعه از لوستر را که جدا می‌کنید، به آرامی روی سبد قرار دهید.

 

 

با دقت اقدام به تمیز کردن کریستال‌ها کنید

 

برای تمیز کردن لوستر کریستالی با دقت اقدام به تمیز کردن کریستال‌ها کنید

 

بعد از جدا کردن کریستال‌های لوستر باید آن را در سینک ظرفشویی قرار دهید. سپس داخل سینک یک محلول ملایم از آب گرم با مایع ظرفشویی تهیه کنید. با دست کریستال‌ها را داخل این محلول تکان دهید. هر کدام از کریستال‌ها را با دست بردارید و با دست مقداری کف روی آن بزنید و با کمک یک حوله خیس و تمیز روی آن بکشید.

 

مراقب باشید که کریستال‌ها روی هم کشیده نشوند، زیرا ممکن است روی سطح آن‌ها خش ایجاد شود و یا ترک بخورند. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن کریستال‌های لوستر نیاز به استفاده از اسفنج با برس نیست. هر کریستال را پس از تمیز کردن آبکشی کنید و روی یک پارچه نرم و جاذب قرار دهید تا خشک شود.

 

 

سایر بخش‌های لوستر کریستالی را تمیز کنید

 

بعد از تمیز کردن همه کریستال‌ها چند حوله کاغذی روی آن‌ها قرار دهید تا آب را به خود جذب کنند و خشک شوند. سپس باید قبل از نصب این کریستال‌ها سایر بخش‌های لوستر نظیر قاب، لامپ و بدنه آن را نیز تمیز کنید. برای این کار باید از یک پارچه نرم و خشک استفاده کنید.

حتما بخوانید  بهترین زمان و روش صحیح هرس کردن گیاهان آپارتمانی

 

همانند روش قبل لامپ‌هایی که کم نور شده‌اند یا خراب هستند را جایگزین کنید. لوستر را بدون تکان دادن و چرخاندن و به آرامی پاک کنید. اگر از پارچه نمناک برای تمیز کردن لوستر استفاده می‌کنید، حتماً با یک پارچه خشک نیز روی لوستر بکشید تا خوب خشک شود.

 

 

بعد از تمیز کردن لوستر کریستال‌ها را روی لوستر نصب کنید

 

بعد از تمیز کردن لوستر کریستال‌ها را روی لوستر نصب کنید

 

بعد از تمیز کردن لوستر و کریستال‌ها بهتر است چند ساعت صبر کنید تا کاملاً خشک شود. سپس با نگاه کردن به عکس‌هایی که از قبل از جدا کردن کریستال‌ها تهیه کرده بودید، هر قطعه را درست سر جای خودش نصب کنید.

 

به یاد داشته باشید که گردگیری کردن مرتب لوسترها و تمیز کردن کریستال‌ها هر چند هفته یک بار می‌تواند به شما کمک کند تا ظاهر لوستر شما همیشه درخشان و زیبا به نظر برسد. شما هم اگر در مورد کارهای خانه تکانی عید و فوت و فنی برای برق انداختن لوستر کریستال به ذهن‌تان می‌رسد در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لوستر کلاسیک و مدرن

 

 

نکاتی برای تمیز کردن لوستر کریستالی

 

نکاتی برای تمیز کردن لوستر کریستالی

 

*برای تمیز کردن لوستر کریستالی بهتر است از پارچه میکروفیبر استفاده کنید تا رد پارچه روی لوستر باقی نماند و کاملاً براق شود.

*اگر برای پاک کردن لوستر کریستالی از شیشه پاک کن استفاده کنید، آن را تنها برای بخش‌های شیشه‌ای مورد استفاده قرار دهید و از اسپری کردن شیشه پاک کن روی قطعات فلزی یا چوبی لوستر اجتناب کنید.

*قبل از نصب قطعات لوستر حتماً آن را خشک کنید. در صورتی که بعد از تمیز کردن لوستر کریستالی هنوز کمی خیس است، اجازه دهید کاملاً خشک شود و بعد چراغ‌ها را روشن کنید.

*برای تمیز کردن لوستر کریستالی با لیمو ترش می‌توانید یک مسواک یا پارچه را به مقداری آب لیمو ترش آغشته کنید و با آن لوستر را تمیز کنید تا کاملاً براق شود.

*در زمان تمیز کردن لوستر کریستالی به هیچ عنوان آن را نچرخانید و تکان ندهید و سعی کنید لوستر را بدون تکان دادن تمیز کنید.

 

سوالات متداول

 

بهترین روش برای تمیز کردن لوستر کریستالی بدون جدا کردن کریستال‌ها چیست؟

 

برای تمیز کردن لوستر کریستالی بدون جدا کردن شرابه کریستال‌ ابتدا باید یک پتو زیر لوستر پهن کنید و سپس بعد از پاک کردن خاک لوسترها، با استفاده از یک پارچه میکروفیبر و شیشه پاک کن، سطح لوستر را تمیز کنید.

 

 

روش تمیز کردن لوستر کریستالی با جدا کردن کریستال‌ها چگونه است؟

 

برای تمیز کردن لوستر کریستالی با جدا کردن کریستال‌ها باید با دقت کریستال‌های لوستر را جدا کنید. سپس می‌توانید آن‌ها را با استفاده از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

 

 

برای جلوگیری از خش روی کریستال‌های لوستر چه کار کنیم؟

 

برای جلوگیری از خش روی کریستال‌های لوستر در زمان تمیز کردن باید مراقب باشید که کریستال‌ها روی هم کشیده نشوند و برای شستن آن‌ها از یک اسکاچ ابری نرم استفاده کنید.

 

 

منبع : wikihow

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...