طرز تهیه لواشک آلبالو در فر و بدون فر - مجله کوروش

طرز تهیه لواشک آلبالو در فر و بدون فر

طرز تهیه لواشک آلبالو در فر و بدون فر


2 تیر 1399 . زمان مطالعه: 5 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
0
طرز تهیه لواشک آلبالو و آلو زرد خانگی و سایر میوه‌ها در فر و بدون فر

 

تابستان علاوه بر این‌که فصل میوه‌های رنگارنگ و آب‌دار است بهترین فصل برای درست کردن لواشک خانگی با میوه‌هایی مثل زردآلو و انواع آلو و آلبالو هم هست. شما علاوه بر درست کردن لواشک برای مصارف خانگی حتی می‌توانید از طریق درست کردن لواشک یک کسب و کار خانگی هم راه بیندازید. طرز تهیه لواشک آلبالو و آلوزرد خانگی در فر و بدون فر را در مجله کوروش بخوانید.

 

طرز تهیه لواشک آلبالو در فر و بدون فر

 

سرزمین بازی افق کوروش

طرز تهیه لواشک آلبالو و آلو زرد خانگی و سایر میوه‌ها در فر و بدون فر

مواد لازم

آلبالو یا آلو زرد: ۱ کیلوگرم

آب جوش: ۱/۲ لیوان

شکر: به میزان دلخواه (اختیاری)

نمک: به میزان لازم

 

طرز تهیه

برای درست کردن لواشک خانگی آلبالو یا هر میوه دیگری می‌توانید هم از فر استفاده کنید و هم لواشک را در آفتاب و بدون فر درست کنید. برای این کار ابتدا میوه‌ها را بشورید و هسته میوه را جدا کنید. میوه‌ها را در یک قابلمه بریزید، روی میوه‌ها ۱/۲ لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز جوش بیاید. در این مرحله شعله گاز را کمتر کنید و با پشت قاشق میوه‌ها را خوب له کنید.

این کار را به صورت مداوم انجام دهید تا پوست و مغز میوه از هم جدا شوند. وقتی میوه‌ها خوب پخته شدند و مغز و پوست از هم جدا شد، مواد فوق را از صافی رد کنید تا مغز و پوست میوه‌ها از هم جدا شوند. پوست‌ها را دور بیندازید و مغز میوه‌ها به همراه شیره‌ای که از آن‌ها بیرون آمده را دوباره در قابلمه بریزید.

حتما بخوانید  طرز تهیه مربای شاه توت قرمز و سیاه و سفید به 2 روش

شعله گاز را زیاد کنید و به میزان لازم نمک روی آن‌ها بپاشید. اگر دوست دارید طعم لواشک کمی شیرین یا ملس باشد می‌توانید کمی شکر هم اضافه کنید که اختیاری است. اجازه دهید مایه لواشک روی شعله گاز غلیظ شود. در مدت مدام مایه را هم بزنید تا ته نگیرد. زمانی که مایه لواشک غلیظ شد شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید مایه لواشک سرد شود.

روی یک عدد سینی فلزی یک ورقه پلاستیک بکشید و مایه لواشک را روی آن بریزید. مایه لواشک باید روی پلاستیک صاف و یکدست شود. مایه لواشک حتما باید حداقل نیم سانتی‌متر ضخامت داشته باشد. اگر می‌خواهید لواشک را بدون فر درست کنید سینی را به مدت ۲ الی سه روز در آفتاب یا جلو پنکه بگذارید تا خشک شود. برای این‌که لواشک کپک نزند باید کاملا خشک و آب آن تبخیر شود.

 

طرز تهیه لواشک آلبالو و آلو زرد خانگی و سایر میوه‌ها در فر و بدون فر

 

اگر می‌خواهید لواشک را در فر درست کنید به این روش عمل کنید: وقتی مراحل پخت مایه لواشک را طی کردید و مایه لواشک سرد شد کف سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و روی آن یک پارچه نسوز فر بکشید (پارچه نسوز فر را از مغازه‌های فروش لوازم قنادی تهیه کنید).

مایه لواشک را روی کاغذ نسوز بریزید و و به صورت یکدست صاف کنید. ضخامت مایه لواشک باید حداقل نیم سانتی‌متر باشد. فر را روشن کنید و روی کمترین درجه حرارت تنظیم کنید تا گرم شود. سینی لواشک را در طبقه بالای فر بگذارید. سینی فر باید به مدت ۲ الی سه ساعت در فر باقی بماند. ممکن است کناره‌های لواشک بسوزد و وسط مایه لواشک هنوز خوب پخته نشده باشد.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه فرنی خانگی ساده و قالبی + فیلم آموزش تهیه

در این صورت سینی لواشک را از فر خارج کنید و فر را خاموش کنید. بعد از یک الی دو ساعت دوباره فر را روی کمترین درجه تنظیم و روشن کنید و سینی فر را در طبقه بالا بگذارید. تمام سطوح لواشک باید کاملا سفت شود و نرم نباشد در غیر این صورت لواشک خیلی زود کپک می‌زند. در این زمان فر را خاموش کنید و وقتی لواشک سرد شد آن را از پارچه نسوز جدا کنید. لواشک را با قیچی آشپزخانه یا چاقوی تیز به تکه‌های دلخواه تقسیم کنید.

 

نکات مهم طرز تهیه لواشک آلبالو و انواع میوه در فر یا بدون فر

 

نکات مهم طرز تهیه لواشک آلبالو و آلو زرد خانگی و انواع میوه در فر یا بدون فر

 

*بهتر است پلاستیک مورد استفاده کمی ضخیم باشد تا لواشک به راحتی از آن جدا شود. لازم نیست پلاستیک را چرب کنید.

*ضخامت لواشک باید حداقل نیم سانتی‌متر باشد در غیر این صورت لواشک سفت و لاستیکی می‌شود.

*برای درست کردن لواشک خانگی با تمام انواع میوه از این ۲ روش می‌توانید استفاده کنید.

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...