طرز تهیه برنج زعفرانی مجلسی به 2 روش ساده و قالبی و فوت و فن های آن | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه برنج زعفرانی مجلسی به ۲ روش و فوت و فن های آن

طرز تهیه برنج زعفرانی مجلسی به ۲ روش و فوت و فن های آن

 • منتشر شده در ۲۹-۰۲-۰۰
 • 94 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
طرز تهیه برنج زعفرانی

هر چند برنج پای ثابت مهمانی ها و دورهمی هاست ولی برنجی که زعفرانی باشد، جلوه، عطر و طعم بهتری دارد. در ضمن مجلسی تر هم هست و هنر یک آشپز خوب را نشان می دهد. معمولا برنج زعفرانی با انواع کباب، جوجه و خورش های مختلف مثل قورمه سبزی، خورش قیمه، خورش آلو و … سرو می شود. در سرویس آشپزی مجله کوروش، طرز تهیه برنج زعفرانی مجلسی مخصوص مهمانی را به همراه فوت و فن های آن به شما آموزش خواهیم داد.

فوت و فن های طرز تهیه برنج زعفرانی

 

فوت و فن های طرز تهیه برنج زعفرانی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

 • برای آماده کردن زعفران از ۲ روش می توانید استفاده کنید. ابتدا زعفران را به خوبی بسابید و در یک لیوان بریزید. یک قالب کوچک یخ را روی آن بیندازید. اجازه دهید یخ ذوب شود و زعفران رنگ باز کند. در این حالت زعفران رنگ بیشتری خواهد داشت.

 

 • روش دوم این است که روی زعفران ساییده شده را کمی آب جوش بریزید و روی بخار آب قرار دهید. می توانید ظرفی که زعفران را در آن دم می کنید، در یک گوشه از برنج بگذارید که با بخار داخل قابلمه دم بکشد و در آخرین مرحله، زعفران را روی برنج بریزید.

 

 • در طرز تهیه برنج زعفرانی به روش دمی یا کته ای، آب برنج باید در حدی بجوشد که کف قابلمه کمی آب وجود داشته باشد. اگر کل آب بخار شود ولی هنوز برنج سفت باشد، کمی آب جوش اضافه کنید و دوباره صبر کنید که آب تبخیر شود.

 

 • اگر ۱ یا ۲ دقیقه قبل از آبکش کردن برنج، به آن به اندازه یک لیوان آب سرد به قابلمه اضافه کنید، هم دانه های برنج قد می کشند و هم احتمال شفته شدن آن ها پایین می آید.

 

 • برای این که ته دیگ به صورت قالبی از قابلمه خارج شود، بعد از پخت و خاموش کردن شعله، به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در قابلمه را برندارید. کف قابلمه را در یک ظرف آب سرد قرار دهید و سپس آن را در ظرف مناسب سرو برگردانید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه رشته پلو با مرغ یا گوشت «

 

 

طرز تهیه برنج زعفرانی (روش اول)

 

طرز تهیه برنج زعفرانی (روش اول)

 

زمان آماده سازی مواد: ۳۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت: ۴۵ دقیقه

 

مواد لازم برای ۴ نفر

برنج: ۴ لیوان دسته دار فرانسوی

روغن: ۲ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده غلیظ: ۲ قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه

 

دستور پخت برنج زعفرانی

 

مرحله اول: برنج را بشویید و در آب و نمک بخیسانید

 

در طرز تهیه برنج زعفرانی به روش کته ای، کل برنج، زعفرانی خواهد شد و نیازی به آبکش ندارد. در این روش مواد مغذی برنج هم تا حد زیادی حفظ می شود.

پیش از هر چیز برنج را ۲ تا ۳ بار بشویید. کف و لعاب اضافی آن را دور بریزید و در مقداری آب و نمک بخیسانید. اگر برنجتان ایرانی است، ۳۰ دقیقه خیساندن کافی است ولی اگر برنج باسماتی استفاده می کنید، زمان خیساندن را را افزایش دهید.

 

 

مرحله دوم: برنج را با آب و نمک بجوشانید

 

برنج را با آب و نمک بجوشانید

 

آبی که برنج را در آن خیس کرده اید، دور بریزید. برنج را در یک قابلمه با اندازه مناسب (سه برابر اندازه برنج) بریزید. روی برنج را با آب سرد بپوشانید، در حدی که به اندازه یک بند انگشت بالای برنج را آب بپوشاند. نمک را به آن اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت بگذارید.

 

 

مرحله سوم: زعفران را اضافه و برنج را دم کنید

 

زعفران دم کرده غلیظ را در این مرحله از طرز تهیه برنج زعفرانی به قابلمه اضافه کنید. حرارت را زیاد کنید و اجازه دهید آب برنج کامل بجوشد و زعفران و نمک به خورد دانه های برنج بروند.

وقتی آب برنج بخار شد و دانه های برنج نرم شدند، در قابلمه را با یک دم کنی بپوشانید و روی قابلمه بگذارید.

 

 

مرحله چهارم: برنج را سرو کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه برنج زعفرانی، بعد از این که دم کنی را گذاشتید، ۱ تا ۲ دقیقه صبر کنید و حرارت را روی حالت خیلی ملایم تنظیم کنید تا داخل قابلمه بخار بیفتد. ۳۵ تا ۴۰ دقیقه زمان برای دم کشیدن برنج کافی است.

شعله را خاموش کنید ولی در ظرف را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه برندارید تا ته دیگ آن به راحتی جدا شود. سپس قابلمه را روی یک بشقاب یا سینی برگردانید و برنج زعفرانی را سرو کنید.

 

 

طرز تهیه برنج کته به ۲ روش ساده و قالبی

 

 

طرز تهیه برنج زعفرانی (روش دوم)

 

برنج زعفرانی (روش دوم)

 

در این روش از طرز تهیه برنج زعفرانی، برنج را باید آبکش کنید و کل سطح آن را هم زعفرانی نمی کنید. یعنی برنج زعفرانی فقط برای تزیین برنج استفاده می شود.

 

 

مرحله اول: برنج را در آب جوش بریزید و بجوشانید

 

ابتدا برنج را بشویید و به مدت ۳۰ دقیقه در مقداری آب و حدود ۱ قاشق نمک بخیسانید. در یک قابلمه مناسب مقداری آب بریزید و روی حرارت بالا قرار دهید تا کاملا بجوشد. برنج را از آب نمک آبکش کنید و در قابلمه آب جوش بریزید. به آن کمی نمک اضافه کنید.

 

 

مرحله دوم: برنج را آبکش کنید

 

برنج را آبکش کنید

 

بسته به نوع برنجی که استفاده می کنید به حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان برای نرم شدن برنج نیاز دارید. در برنج آبکش، باید سطح خارجی، نرم و داخل برنج کمی سفت باشد. برنج را بعد از آماده شدن، آبکش کنید.

 

 

مرحله سوم: برنج را دم کنید

 

کف قابلمه نچسب را کمی روغن بریزید. می توانید کمی زعفران دم کرده هم بریزید تا ته دیگ تان خوشرنگ در بیاید. از هر موادی که می خواهید ته دیگ درست کنید، کف قابلمه بچینید.

سپس برنج آبکش شده را روی آن بریزید و به شکل مخروط در وسط قابلمه جمع کنید. داخل برنج را چند سوراخ ایجاد کنید تا بخار به همه جای برنج برسد. در قابلمه را با دم کنی روی آن بگذارید.

 

 

مرحله چهارم: برنج را سرو کنید

 

بعد از این که داخل قابلمه بخار تشکیل شد، شعله را روی حالت ملایم، تنظیم و ۴۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا برنج دم بکشد. در این فاصله زعفران را دم کنید.

بعد از این که برنج پخت و دم کشید، چند قاشق از برنج را در یک کاسه بریزید و زعفران دم کرده غلیظ را به همراه یک تا ۲ قاشق روغن به آن اضافه کنید و کاملا به هم بزنید تا کل سطح برنج، زعفرانی شود. برنج سفید را در ظرف بریزید و روی آن را برنج زعفرانی تزیین کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه زرشک پلو با ته دیگ ته چینی «

 

 

طرز تهیه برنج زعفرانی قالبی در فر

 

برنج زعفرانی قالبی در فر

 

مرحله اول: برنج را آبکش و مقداری از آن را با زعفران مخلوط کنید

 

در طرز تهیه برنج زعفرانی قالبی فرقی ندارد که برنج را به حالت ساده آبکش درست کنید تا آن را به شیوه کته ای بپزید. ما در این جا، از برنج آبکش استفاده کرده ایم.

بعد از این که برنج را آبکش کردید، مقداری از برنج را با زعفران و روغن مخلوط کنید. این قسمت باید کف قالب قرار گیرد تا موقع برگرداندن روی برنج باشد.

 

 

مرحله دوم: برنج زعفرانی و ساده را در قالب بریزید

 

کف یک قالب یا ظرف پیرکس را با کمی روغن چرب کنید. برنج زعفرانی را کف قالب بریزید و کمی فشار دهید تا خودش را بگیرد. روی آن را برنج سفید ساده بریزید و سطح آن را صاف کنید. روی قالب را با فویل آلومینیومی نازک بپوشانید و با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید.

 

 

مرحله سوم: قالب را در فر بگذارید

 

فر را از قبل گرم کنید. دمای آن را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و قالب را در فر قرار دهید. ۳۵ تا ۴۰ دقیقه صبر کنید. سپس قالب را از فر بیرون بیاورید و در ظرف مخصوص سرو، آن را برگردانید.

 

برنج زعفرانی قالبی

 

نکته: می توانید این روش از طرز تهیه برنج زعفرانی را در قابلمه و بدون فر هم انجام دهید. یعنی بعد از آبکش کردن برنج، قسمتی از برنج را که زعفرانی کرده اید، کف قابلمه بریزید و قسمت سفید را روی برنج زعفرانی. سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا برنج دم بکشد. موقع سرو برنج زعفرانی، قابلمه را در ظرف موردنظر برگردانید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه برنج قهوه ای و خواص آن «

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

8 + 6 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

طرز تهیه ترشی پیاز

طرز تهیه و فوت و فن های ترشی پیاز به ۳ روش

ترشی پیاز یکی از ترشی‌های خوشمزه و پرخاصیت است که طرز تهیه آن بسیار ساده است. ترشی پیاز را می‌توان با پیازهای بنفش و سفید و حتی پیاز زرد تهیه کرد. معمولا دستورالعمل های آشپزی برای تهیه ترشی پیاز از پیازهای درسته ریز استفاده می‌کنند. با این حال ترشی پیاز را با پیاز خرد شده هم درست می‌کنند. برای تهیه ترشی پیاز باید به نکات ریزی توجه کرد. ترشی پیاز با سرکه یا رب انار یا حتی مخلوط با لبو هم درست می‌شود. در این مقاله از مجله کوروش 3 طرز تهیه ترشی پیاز با پیاز قرمز و ترشی پیاز سفید ...
 • 879 بازدید
 • انتشار: ۲۲-۰۳-۰۰
طرز تهیه انواع گراتن پاستا با مرغ،بادمجان،سیب زمینی یا سوسیس بدون فر

طرز تهیه انواع گراتن پاستا با مرغ،بادمجان،سیب زمینی یا سوسیس بدون فر

    گراتن هم از آن دسته پیش غذاها و غذاهای فرنگی خوشمزه و آسان است که کمتر کسی دست رد به سینه آن می‌زند. گراتن یک غذای فرانسوی است و علاوه برای انواع گراتن سیب زمینی، بادمجان، گوشت، مرغ و ... گراتن پاستا هم از جمله محبوب‌ترین انواع گراتن و البته انواع پاستا ساده است. گراتن پاستا را هم به صورت گیاهی و بدون گوشت با سیب زمینی یا بادمجان یا با گوشت چرخکرده، مرغ و حتی ژامبون و سوسیس درست کنید. طرز تهیه انواع گراتن پاستا با انواع گوشت یا به صورت گیاهی با بادمجان و سیب زمینی و طرز ...
 • 1701 بازدید
 • انتشار: ۰۱-۰۵-۹۹
طرز تهیه ۱۱ پاستا خانگی به روش رستورانی با انواع سس

طرز تهیه ۱۱ پاستا خانگی به روش رستورانی با انواع سس

۲۵ اکتبر مصادف با ۳ آبان هر سال روز جهانی «پاستا» است. یک جور ماکارونی اصالتا ایتالیایی بخارپز با سس سفید یا قرمز، گاهی تکه‌های سوسیس، زیتون سیاه و قارچ، یا تکه‌های مرغ گریل شده غوطه‌ور در سس سفید با طعم سیر و پنیر که در کل دنیا هم بسیار محبوب است. بد نیست بدانید یک باور قدیمی وجود دارد و آن این است که مارکوپولو، ایده نودل را در قرن ۱۳ میلادی و بعد از برگشتن از سفر چین، به ایتالیا آورد. اما با نگاهی گذرا به اسناد تاریخی متوجه می‌شوید که قبل از آن هم پاستا در سیسیل ...
 • 1592 بازدید
 • انتشار: ۲۱-۱۱-۹۹