ترکیب انسان و فناوری | رویکرد موفق زنجیره تامین‌ در خرده فروشی

ترکیب انسان و فناوری | رویکرد موفق زنجیره تامین‌ در خرده فروشی


3 مهر 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
ترکیب انسان و فناوری در زنجیره تامین در خرده فروشی

شاید بتوان گفت در دنیای کنونی خرده فروشی، موفقیت زنجیره تامین‌ در گرو استفاده درست از ترکیب انسان و فناوری زنجیره تامین است. خرده فروشان در حال حاضر با چالش اشتغال افراد روبرو هستند. آن ها درگیر تناقض کم کردن منابع انسانی، زنجیره تامین‌ و افزایش تقاضای مصرف کننده هستند. بر اساس اعلام فدراسیون ملی خرده فروشی در آمریکا پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۱ این صنعت بین ۱۰.۵ تا ۱۳.۵ درصد رشد کند و به رقمی معادل ۴.۴۴ تریلیون دلار برسد. بنابراین باید فکری به حال این چالش ها کرد. در این مقاله از سرویس علم و تکنولوژی مجله کوروش به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

ترکیب انسان و فناوری برای موفقیت در خرده فروشی

 

ترکیب انسان و فناوری برای موفقیت در خرده فروشی

 

اقتصاد خرده فروشی در سال جاری به سمت رشد و توسعه حرکت کرده است. در این میان دغدغه های خرده فروشان نیز افزایش پیدا کرده است. برای موفقیت در مواجهه با سختی های مداوم، خرده فروشان باید بتوانند سیاست های درستی را اتخاذ کنند. یکی از این سیاست ها استفاده از ترکیب انسان و فناوری است. کسب و کارها باید بتوانند تجربیات استثنایی را برای مشتریان رقم بزنند. خریداران را با چالش های جدید جذاب مواجه کرده و در مسیر ایجاد وفاداری طولانی مدت قدم بردارند. در این مسیر سازمان ها به ویژه کسب و کارهای خرده فروشی، خدمات استثنایی را در زمینه سفر خرید مشتری ارایه داده اند.

 

 

اهمیت زمان مناسب تحویل کالا

 

اهمیت زمان مناسب تحویل کالا

 

در حال حاضر مصرف کنندگان به دنبال خرده فروشانی هستند که آن چه را می خواهند در زمان مناسب به آن ها تحویل دهد. چنین کاری تا حد زیادی مستلزم استفاده از نیروی کار مناسب و فناوری است. این موضوع در بحث زنجیره تامین و تحویل کالا بسیار پر رنگ است. اگر بتوان بین به کارگیری انسان و فناوری در یک کسب و کار تعادل ایجاد کرد، قطعا آن کسب و کار در مسیر موفقیت قرار خواهد گرفت. فناوری شما را تا یک جا پیش می برد. گاهی نیاز به مداخله  نیروی انسانی است. سازمان ها نمی توانند همه چیز را به صورت خودکار انجام دهند. بنابراین لزوم حضور منابع انسانی یک امر اجتناب ناپذیر است. باید بتوان یک رویکرد یکپارچه در محیط خرده فروشی از ترکیب این دو ایجاد کرد.

 

بیشتر بخوانید: خلق بهترین تجربه حلقه‌ آخر زنجیره‌ ارسال کالا (Last Mile Delivery)

 

 

چالش های زنجیره تامین‌

 

چالش های زنجیره تامین‌

 

در حال حاضر در بحث زنجیره تامین با موضوعات متفاوتی روبرو هستیم. یکی از مهم ترین این موضوعات انتظار خریداران است. خریداران معمولا با زمان انتظار غیرمعمول برای دریافت محصولات خود مواجه می شوند. حال اگر این محصولات در دسته محصولات بزرگ و سنگین قرار بگیرند، چالش بزرگ تر است. به عنوان مثال تحویل برخی محصولات مثل مبلمان های روکش دار گاهی با تاخیر ۵ تا ۹ ماه مواجه است. معمولا مسائل و مشکلات مربوط به حمل و نقل دلایل اصلی این تاخیرها هستند.

 

 

اهمیت رضایت و وفاداری مشتری

 

سازمان ها و کسب و کارهای خرده فروشی باید روی منابع مناسب، اعم از انسان و فناوری سرمایه گذاری درستی انجام دهند. این سرمایه گذاری باعث می شود تا بتوانند خواسته های مصرف کننده را به طور استراتژیک برآورده کنند. در چنین شرایطی رضایت مشتری افزایش یافته و در نتیجه وفاداری بالا می رود. طبیعتا بدون استفاده از ترکیب درست منابع انسانی و فناوری نمی توان این مشکل در زنجیره تامین‌ را حل کرد.

حتما بخوانید  4 نکته در استراتژی روابط عمومی صنعت خرده‌فروشی سال ۲۰۲۰

 

نقش فناوری در زنجیره تامین‌ و تحویل کالا

 

نقش فناوری در زنجیره تامین‌ و تحویل کالا

 

فناوری تاثیر زیادی در رشد و توسعه زنجیره تامین و تحویل کالا دارد. روش های مدرن زیادی برای استفاده درست از تکنولوژی و فناوری در پروسه توزیع و تحویل کالا وجود دارند. یکی از راهکارها به کارگیری روش خرید در هر نقطه، تحویل در هر کجا است. استفاده از این روش باعث رضایت مشتریان و مصرف کنندگان می شود. شرکت های زیادی این خدمات را به عنوان مزیت رقابتی به مردم ارایه می دهند.

 

 

بیشتر بخوانید: ۵ ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

 

 

ردیابی محصول در زنجیره تامین

 

شرکت ها با استفاده از فناوری می توانند محصولات را در سراسر زنجیره تامین‌ ردیابی کنند. در عین حال از موجودی کالا برای سفارش مشتریان اطمینان حاصل کنند. این نوع خدمات لجستیکی معمولا در تجارب تجارت الکترونیک بسیار تاثیرگذار است. در عین حال مشتریان نیز می توانند پروسه تحویل کالای خود را ردیابی کنند. استفاده از فناوری در این زمینه باعث کاهش مشکلات و  تنگناها در زنجیره تامین‌ خواهد شد.

 

 

استفاده از پلتفرم های ویژه

 

استفاده از پلتفرم های ویژه 

 

خرده فروشان می توانند از یک پلتفرم فناوری برای ردیابی اطلاعات تحویل استفاده کنند. این پلتفرم می تواند هم در اختیار مردم به عنوان مصرف کننده و هم در اختیار خرده فروش به عنوان تامین کننده، قرار گیرد. در بحث لجستیک می توان از فناوری استفاده بهینه کرد تا در سریع ترین و کوتاه ترین زمان ممکن، کالا به دست مصرف کننده برسد. ردیابی مسیرها با فناوری بسیار آسان خواهد بود. از نمایشگرهای زمان واقعی می توان استفاده کرد تا محصول از نزدیک ترین فروشگاه یا مرکز توزیع بر اساس سطوح موجودی به دست مشتریان برسد.

 

 

اهمیت داده در زمینه استفاده از فناوری در زنجیره تامین

 

اهمیت داده در زمینه استفاده از فناوری در زنجیره تامین

 

با تمام این اوصاف رهبران خرده فروشی باید اطمینان کافی حاصل کنند که یک بینش کامل نسبت به داده ها در سراسر زنجیره تامین‌ دارند. داده هایی که در صنعت خرده فروشی جمع آوری می شود، می تواند با استراتژی های مناسب به پیش بینی تقاضا برای تجزیه و تحلیل دقیق موجودی در زمان واقعی به کار گرفته شود. این داده ها می تواند تقاضای فعلی و آینده مردم را پیش بینی کند. استفاده از چنین روش هایی باعث ایجاد رضایت در مشتریان خواهد شد.

 

 

حسگرهای اینترنت اشیا یا برچسب های RFID

 

در عین حال می توان از روش های دیگری چون حسگرهای اینترنت اشیا یا برچسب های RFID برای ردیابی محصولات در کل فرآیند زنجیره تامین‌ استفاده کرد. در حالی که خرده فروشان به دنبال استفاده از راه حل های مختلف فناوری برای مدرن سازی محیط لجستیک خود هستند، باید توجه زیادی به ارائه دهندگان راه حل های آگنوستیک شود تا راه حل های مختلف را به راحتی به مجموعه فناوری خرده فروشان متصل کرده و همه چیز هماهنگ عمل کند. بنابراین ترکیب فناوری در بحث زنجیره تامین‌ در خرده فروشی می تواند تاثیر زیادی در وفاداری و رضایت مشتری داشته باشد. بهتر است برای استفاده از فناوری به این نکته توجه کنید که می خواهید چه مشکلی از مردم را حل کنید.

حتما بخوانید  3 راهکار بازآفرینی بازاریابی برای ایجاد تجربه فردی بهینه

 

تاثیر استفاده از نیروی انسانی در خرده فروشی

 

تاثیر استفاده از نیروی انسانی در خرده فروشی

 

در صنعت خرده فروشی از فناوری در راستای بهبود تجربه مشتری بهره گرفته می شود. فناوری در زنجیره تامین‌ بسیار نقش کلیدی ایفا می کند. اما در عین حال فروشگاه های فیزیکی را نباید فراموش کرد. هنگامی که یک مصرف کننده برای خرید اقلام گران قیمت وارد مغازه می شود، انتظار دارد یک فروشنده مطلع و راهنما در طی سفر خرید از تحقیقات اولیه تا خرید و تحویل کالا به او راهنمایی دهد. مردم انتظار یک تجربه خرید با کیفیت را دارند. آن ها انتظار دارند محصول خیلی سریع به درب منزل آن ها برسد. حتی اگر محصول با مشکل مواجه است، بتوانند بدون اصطکاک آن را بازگردانند. این کار نیاز به یک فرد مجرب دارد که بتواند این پروسه ها را هماهنگ کند.

 

 

بیشتر بخوانید: نگاهی به فروشگاه های زنجیره‌ای موفق اروپا در سال ۲۰۲۰

 

 

تجربه تعامل در تجارت الکترونیک

 

تجربه تعامل در تجارت الکترونیک

 

در مقابل خریداران از پلتفرم های تجارت الکترونیک تنها تعاملی که با خرده فروش دارند، هنگام تحویل محصول است. در این زمان تجربه تحویل کالا باید یک تجربه ایده آل باشد. خرده فروشان باید بتوانند فردی قابل اعتماد، حرفه ای و راحت را پشتیبان و نماینده خود معرفی کنند. این باعث ایجاد اعتماد در مشتری می شود. برآورده کردن انتظارات مصرف کننده تنها در صورتی امکان پذیر است که اقدامات دقیقی در راستای استخدام نیروی انسانی متخصص صورت بگیرد. ترکیب انسان و فناوری درست در همین جا احساس می شود. حضور یک فرد برای ارتباط با مشتری بسیار ضروری است. این که چه کسی جلوی مشتری قرار می گیرد و چطور به او اطمینان خاطر می دهد از اهمیت چشمگیری برخوردار است. تکنولوژی به تنهایی نمی تواند در پروسه زنجیره تامین تاثیرگذار باشد. فناوری و انسان باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانند انتظارات مشتری را مدیریت کرده و راه حل های رضایت بخشی ارائه دهند.

 

ترکیب مناسب انسان و فناوری در زمینه بازاریابی اومنی چنل

 

ترکیب مناسب انسان و فناوری در زمینه بازاریابی اومنی چنل

 

 

پاندمی کرونا باعث شد تا رویکرد بازاریابی اومنی چنل از اهمیت بیشتری برخوردار شود. خرید به صورت آنلاین صورت می گیرد و هدف نهایی ارایه به موقع و درست خدمات و کالا به مصرف کننده است. در جاهایی سرعت، راحتی و هزینه، مزیت رقابتی محسوب می شوند. حتی علاوه بر زنجیره تامین‌ در بازاریابی اومنی چنل نیز خرده فروشان باید بتوانند با ترکیب مناسب انسان و فناوری بهترین خدمات را به افراد ارایه دهند. آن ها باید بتوانند در کانال های مختلف پاسخگوی مشتریان باشند. خرده فروشان برنده کسانی هستند که یک تجربه کامل و ایده آل از خرید در ذهن مشتری ثبت می کنند. گاهی سرعت عمل در پاسخگویی به سوالات متداول بسیار مهم است که این کار را می توان از طریق فناوری انجام داد. گاهی پشتیبانان باید بتوانند با مصرف کنندگان ارتباط تلفنی بگیرند و به آن ها کمک کنند.

 

بیشتر بخوانید: بازاریابی اومنی چنل چیست و چه اهمیتی در خرده فروشی دارد

 

 

سخن پایانی

 

سخن پایانی

 

در خرده فروشی مدرن استفاده انحصاری و تنها از فناوری یا انسان پاسخگو نیست. نیاز است تا از ترکیب فناوری و انسان برای افزایش رضایت مندی و تامین و تحویل به موقع کالا در زنجیره تامین استفاده کرد. همچنین باید این موضوع را در نظر گرفت که استفاده از فناوری به معنای حذف منابع انسانی نیست. چرا که منابع انسانی نقش مهمی در جای جای صنعت خرده فروشی ایفا می کند.

 

 

منبع: forbes