طرز تهیه مربای بالنگ به ۲ روش با آهک و بدون آهک | مجله کوروش

طرز تهیه مربای بالنگ به ۲ روش با آهک و بدون آهک

طرز تهیه مربای بالنگ به ۲ روش با آهک و بدون آهک


13 بهمن 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مربای بالنگ

مربای بالنگ یکی از خوشمزه‌ترین انواع مربا است که به راحتی می‌توانید در منزل با روش‌‌های ساده آن را درست کنید. طرز درست کردن مربای بالنگ با آهک و بدون آهک مرسوم است. برای پخت مربای بالنگ خانگی که خواص زیادی برای دستگاه گوارش، کلیه و کبد دارد، باید فوت و فن‌هایی را رعایت کنید که در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش مرحله به مرحله به شما خواهیم گفت. طرز تهیه مربا بالنگ به ۲ روش بدون آهک و با آهک را به همراه نکات کلیدی تهیه آن در ادامه بخوانید.    

 

فوت و فن‌ طرز تهیه مربای بالنگ

  فوت و فن‌ طرز تهیه مربای بالنگ   *نکته مهمی در دستور پخت مربای بالنگ این است که بالنگ‌هایی برای مربا بهتر هستند که روی پوستشان برجستگی کمتری داشته باشد چون پوستشان بهتر جدا می‌شود. *بالنگ‌هایی که اندازه کوچک‌تری دارند، عطر آن‌ها نیز قوی‌تر است. معمولا بالنگ‌های کوچک‌تر، پوستی صاف و ضخیم‌تر نسبت به انواع درشت آن دارند. *بهتر است میزان شکر و بالنگ را به صورت یکسان در نظر بگیرید. یعنی به ازای هر ۱ کیلوگرم بالنگ، ۱ کیلوگرم شکر استفاده کنید. البته میزان استفاده از شکر به سلیقه خودتان هم بستگی دارد و می‌توانید آن را کمتر یا بیشتر هم در طرز تهیه مربای بالنگ استفاده کنید. *بهترین بطری‌ها برای نگهداری مربای بالنگ، بطری‌های شیشه‌ای با در(ب) فلزی سالم و بدون هرگونه زنگ‌زدگی است. سعی کنید مرباهای خود را در بطری‌هایی که سایز کوچک‌تر دارند، بریزید تا زودتر تمام شود. *مربای بالنگ را می‌توانید به مدت حدود ۵ تا ۶ ماه در یخچال نگهداری کنید ولی هر چه زودتر آن را مصرف کنید، بهتر است. *بد نیست بدانید در صورتی که مربا بیش از اندازه بجوشد و آب و عصاره خود را از دست بدهد، شکرک خواهد زد. *استفاده از ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو یا کمی جوهر لیمو در طرز تهیه مربای بالنگ، باعث پیشگیری از کپک زدن مربا خواهد شد. این مواد را در ۵ یا ۱۰ دقیقه پایانی زمان پخت، به مربای خود اضافه کنید. *اگر تا قبل از اینکه مربای بالنگ را در شیشه بریزید، مشاهده کردید که مربا کمی آب انداخته است، دوباره به آن حرارت دهید تا آب آن تبخیر شود. *برای این که طعم و عطر مربای بالنگ قوی‌تر و خوشمزه‌تر شود، کمی دارچین و هل هم به مواد لازم طرز تهیه مربا می‌توانید اضافه کنید. میزان استفاده از این چاشنی‌ها، به سلیقه خودتان بستگی دارد. *برای زیباتر شدن ظاهر مربای بالنگ، می‌توانید آن را به شکل دلخواه قالب بزنید. مثلا از قالب‌های با طرح گل یا قلب و … می‌توانید استفاده کنید. *برای طرز تهیه مربای بالنگ حتما لازم نیست پوست میوه را از مغز آن جدا کنید. بهتر است برش‌ها را طوری بزنید که پوست و گوشت میوه به هم وصل باشند. ولی پوست میوه بالنگ دارای عطر خاص و فوق‌العاده و ماده اصلی در طرز تهیه مربای بالنگ خواهد بود. *در مدت زمانی که بالنگ را می‌جوشانید تا تلخی آن گرفته شود، بهتر است شعله گاز را زیاد کنید تا آب زود به جوش بیاید و بعد هم آن را آبکش کنید. *درب ظرف را تا زمان پخت مربا روی آن قرار ندهید چون باعث تیره شدن رنگ مربایتان خواهد شد. *بهترین ظرف برای درست کردن انواع مربا از جمله مربای بالنگ قابلمه مسی یا قابلمه لعابی است. این ظروف باعث می‌شوند رنگ مربا شفاف و خوشرنگ شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه لوبیا پلو با مرغ مرحله به مرحله

*برای این‌که مربا شکرک نزند اولین نکته این است که بعد از پختن کامل میوه باید شکر را اضافه کنید چون شکر روی میوه‌ای که کاملا نپخته سفت می‌شود و همین باعث شکرک زدن مربا می‌شود.    

سرزمین بازی افق کوروش

طرز تهیه مربای بالنگ بدون آهک

  تهیه مربای بالنگ بدون آهک  

مواد لازم برای تهیه مربای بالنگ بدون آهک

  میران کالری در ۱۰۰ گرم: حدود ۶۰ کالری مدت زمان آماده سازی: ۱ ساعت مدت زمان پخت: ۱ ساعت   • بالنگ: ۱ کیلو گرم • شکر: ۱ تا ۱/۵ کیلوگرم (یا به میزان دلخواه) • گلاب: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی • آب: ۵ لیوان    

مراحل طرز تهیه مربای بالنگ بدون آهک

  برای درست کردن مربای بالنگ بدون آهک به حدود ۱ ساعت زمان برای آماده سازی مواد نیاز دارید. این مربا حدود ۱ ساعت باید بپزد تا کاملا پخته شود. وقتی مربا بالنگ به غلظت کافی رسید، می‌توانید آن را به صورت تازه یا در یخچال، نگهداری و همراه با صبحانه یا در تهیه انواع دسر، انواع کیک، چیزکیک و … از آن‌ استفاده کنید.    

مرحله اول: بالنگ‌ها را خرد و آماده کنید

  در اولین قدم از طرز تهیه مربای بالنگ، پوست زرد رنگ بالنگ را جدا کنید. بالنگ‌ها را از وسط با چاقو برش بزنید و پرده‌های بالنگ یا مغز آن را بیرون بیاورید. حالا پوست بالنگ‌ها را به شکل دلخواه برش بزنید. برش‌های مکعبی یا خلالی، متداول‌ترین شکل‌های درست کردن بالنگ هستند. بهتر است اندازه‌های بالنگ را درشت‌تر در نظر بگیرید.    

مرحله دوم: بالنگ‌ها را بجوشانید

  در یک قابلمه پوست خرد شده بالنگ‌ها را بریزید و روی آن را با آب سرد بپوشانید. قابلمه را روی حرارت بگذارید و صبر کنید تا آب داخل قابلمه شروع به جوشیدن کند. بعد از این که آب جوشید، به مدت ۵ دقیقه صبر کنید ولی در این مدت درب ظرف را باز بگذارید.    

مرحله سوم: بالنگ‌ها را چند بار بجوشانید و آبکش کنید

  بعد از جوشیدن پوست بالنگ‌ها، آن‌ها را آبکش کنید. روی بالنگ‌ها را آب سرد بریزید و کاملا آن‌ها را بشویید. سپس برای بار دوم بالنگ‌های آبکش شده را در قابلمه بریزید و به آن آب اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت بگذارید و ۵ دقیقه دیگر بجوشانید. دوباره آن را آبکش کنید. این کار را ۳ تا ۴ مرتبه انجام دهید تا تلخی بالنگ‌ها به طور کامل گرفته شود.    

مرحله چهارم: بالنگ‌ها را با شکر بجوشانید

  بعد از این‌که بالنگ‌ها را چندین مرتبه جوشاندید و آب آن‌ها را دور ریختید، با دست روی بالنگ‌ها را فشار دهید تا آب اضافی خود را از دست بدهند و تقریبا بدون آب و خشک شوند. بالنگ‌‌ها را بچشید تا طعم تلخ نداشته باشند. آن‌ها را دوباره در قابلمه بریزید و صبر کنید تا به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت گاز بمانند و بجوشند.    

مرحله پنجم: گلاب را به مربا اضافه کنید

  در این فاصله و زمان، درب ظرف یا قابلمه را روی آن قرار ندهید تا آب بالنگ بجوشد و غلظت کافی پیدا کند. بعد از ۳۵ دقیقه، یعنی در ۱۰ دقیقه پایان پخت، گلاب را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. دوباره اجازه دهید گلاب هم طعم و عطر خودش را به مربا بدهد. وقتی شربت مربا غلیظ شد، شعله گاز را خاموش کنید.    

حتما بخوانید  2 مدل طرز تهیه رولت سیب زمینی در فر و ماهیتابه

مرحله ششم: مربای بالنگ را در بطری‌های شیشه‌ای بریزید

  مربای بالنگ را در قابلمه کنار بگذارید تا سرد شود. سپس آن‌ها را در ظروف شیشه‌ای تمیز و استریل شده و خشک بریزید و درب ظرف را محکم ببندید. ظرف شیشه‌ای مربا را به مدت یک شبانه‌روز به صورت وارونه قرار دهید تا هوای اضافی آن‌ها گرفته شود. سپس آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.    

طرز تهیه مربای بالنگ با آهک

  طرز تهیه مربای بالنگ با آهک  

مواد لازم برای تهیه مربای بالنگ با آهک

 

 • آب: ۱ لیتر
 • آهک: ۱ کیلوگرم
 • بالنگ: ۱ کیلوگرم
 • شکر: ۱ کیلوگرم
 • گلاب: ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری
 • آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه مربای بالنگ با آهک

  در شیوه طرز تهیه مربا بالنگ با آهک، بعد از پخت بالنگ، مربا ظاهر زیباتری خواهد داشت و شکل خود را بیشتر حفظ می‌کند. در این روش میزان پروتئین مربا بیشتر خواهد بود، چون مواد مغذی بالنگ همراه با آب جوش از بین نخواهد رفت. آهکی که در طرز تهیه مربا بالنگ با آهک استفاده می‌شود، باید از نوع آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم باشد که درجه خلوص بالایی هم داشته باشد.    

مرحله اول: آب آهک را درست کنید

  در اولین مرحله از طرز تهیه مربای بالنگ با آب آهک، آهک و آب را مخلوط کنید. به ازای هر یک کیلوگرم بالنگ، یک کیلوگرم آهک هیدراته استفاده کنید. یک لیتر آب را با یک کیلوگرم آهک مخلوط کنید و هم بزنید. آب آهک را به مدت ۲ تا ۳ ساعت در مکان دور از دسترس قرار دهید تا ته‌نشین شود.    

مرحله دوم: بالنگ‌ها را در آب آهک بخوابانید

  بعد از این‌که آب روی آهک، صاف و شفاف شد، آب‌ آهک شفاف را در ظرف دیگری بریزید. بالنگ‌ها را به روشی که در طرز تهیه مربای بالنگ شرح دادیم، خرد کنید و آن‌ها را در ظرف آب آهک بریزید. ۲ تا ۳ ساعت صبر کنید تا آب آهک تلخی بالنگ را بگیرد و بافت بالنگ تردتر شود. سپس بالنگ‌ها را در آبکش بریزید و آن‌ها را به خوبی بشویید تا آهک خود را از دست بدهد.    

مرحله سوم: مربای بالنگ را بپزید

  در این مرحله از طرز تهیه مربا بالنگ، بالنگ‌های آبکش شده را در یک قابلمه بریزید و روی آن را با آب بپوشانید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید. شکر را اضافه کنید و اجازه دهید مواد با هم بجوشند و مایه مربا یا شربت آن غلیظ شود. در ۱۰ دقیقه پایانی گلاب و آبلیمو را هم اضافه کنید. بعد از پخت مربای بالنگ، آن را در بطری‌های شیشه‌ای درب‌دار بریزید و سرو کنید.    

سوالات متداول

  چطور تلخی بالنگ را بگیریم؟  

چطور تلخی بالنگ را برای مربا بگیریم؟

  برای گرفتن تلخی بالنگ می‌توانید از آب آهک استفاده کنید. اگر آب آهک در دسترس نداشتید، ‌بالنگ‌ها را ۳ تا ۴ مرتبه با آب بجوشانید و آبکش کنید.  

آب آهک را چطور درست کنیم؟

  آهکی که برای درست کردن مربای بالنگ استفاده می‌کنید، باید آهک کُشته یا آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) باشد. باید یک کیلو آهک را با یک لیتر آب حل کنید تا محلول شیری‌ رنگ داشته باشید. سپس آب آهک را در مکانی ساکن بگذارید تا ته‌نشین شود و آب روی آهک را استفاده کنید.  

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...