3 طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی لذیذ به روش اصیل جنوبی | مجله کوروش

۳ طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی لذیذ به روش اصیل جنوبی

۳ طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی لذیذ به روش اصیل جنوبی


29 آبان 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
3 طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی به روش اصیل جنوبی
کالابرگ الکترونیک

قلیه ماهی با تن ماهی یکی از خوشمزه‌ترین غذاها با تن ماهی است که به دلیل سبزی‌های معطری که در آن به کار رفته عطر فوق‌العاده‌ای دارد. قلیه ماهی معمولاً با انواع ماهی تازه درست می‌شود، اما طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی یکی از خوشمزه‌ترین و البته سریع‌ترین روش‌های آماده کردن این غذا است. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با طرز تهیه قلیه تن ماهی خوشمزه خانگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد دستور پخت قلیه ماهی جنوبی با تن پاسخ خواهیم داد.

 

آخرین تخفیف 1401

 

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی و تمر هندی

 

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی و تمر هندی

 

مدت زمان آماده سازی: ۱۵ دقیقه
مدت زمان پخت قلیه ماهی با تن: ۶۰ دقیقه

 

مواد لازم تهیه قلیه ماهی با تن ماهی و تمر هندی

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش
  • کنسرو تن ماهی: ۲ عدد
  • گشنیز تازه: ۳۵۰ گرم
  • شنبلیله تازه: ۵۰ گرم
  • تمر هندی: ۱۵۰ گرم
  • پیاز: ۱ عدد درشت
  • سیر: ۱ حبه
  • رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری
  • فلفل قرمز و زردچوبه: به مقدار لازم
  • نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم

 

 

مراحل طرز تهیه قلیه تن ماهی با تمر هندی

 

مراحل طرز تهیه قلیه تن ماهی با تمر هندی

 

درست کردن قلیه ماهی با تن و تمر هندی بسیار راحت است و طعم فوق‌العاده لذیذی دارد. طعم قلیه ماهی باید کمی ترش و تند باشد و از همین رو در این خورش برای ترش شدن غذا از مقداری تمر هندی استفاده می‌شود. البته قلیه ماهی با تن ماهی و رب انار هم مرسوم است. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن قلیه تن ماهی با تمر هندی آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ تفت دادن سبزیجات

 

در اولین مرحله از طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی باید گشنیز و شنبلیله تازه را به صورت ریز خرد کنید. سپس مقداری روغن در یک ماهیتابه بزرگ بریزید و روی شعله گاز قرار دهید. بعد از این که روغن داغ شد سبزیجات را به ماهیتابه اضافه کنید و کمی در روغن تفت دهید. هر زمان که رنگ سبزی‌ها عوض شد شعله گاز را خاموش کنید.

 

مرحله دوم؛ تفت دادن پیاز و سیر

 

بعد از این که سبزی‌ها را تفت دادید، مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و پیازهای خرد شده را در روغن سرخ کنید. زمانی که رنگ پیازها طلایی شد، سیر خرد شده را اضافه کنید و سپس پودر زردچوبه، فلفل و رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و خوب سرخ کنید.

 

مرحله سوم؛ آماده کردن تمر هندی

 

برای درست کردن تمر هندی‌ها در این مرحله از طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی باید تمر هندی را در ۲ پیمانه آب جوش حل کنید. سپس آن را از صافی رد کنید تا پوست و هسته آن جدا شود. در نهایت تمر هندی صاف شده را به ترکیب پیاز و ادویه‌ها اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه شربت رب انار خوشمزه به ۲ روش در 3 دقیقه

 

مرحله چهارم؛ اضافه کردن سبزی به خورش قلیه ماهی با تن

 

در این مرحله از طرز تهیه قلیه تن ماهی به روش جنوبی باید سبزی‌های سرخ شده را به خورش اضافه کنید. سپس مقداری آب جوش در خورش بریزید و شعله گاز را روی حرارت ملایم روشن کنید تا خورش برای ۱ ساعت جا بیفتد. در این مرحله باید نمک را به خورش اضافه کنید، اما مراقب باشید که تن ماهی حاوی نمک است و از همین رو باید در اضافه کردن نمک محتاط باشید.

 

مرحله پنجم، آماده شدن قلیه ماهی

 

بعد از حدود ۱ ساعت باید کنسرو تن ماهی را در آب بجوشانید و سپس ماهی‌ها را به خورش اضافه کنید. اجازه دهید خورش قلیه با تن ماهی برای ۱ ربع دیگر بجوشد. سپس شعله گاز را خاموش کنید و این خورش خوشمزه جنوبی را همراه با برنج میل کنید.

 

طرز تهیه قلیه ماهی با سبزی خشک و رب گوجه

 

طرز تهیه قلیه ماهی با سبزی خشک و رب گوجه

 

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی و سبزی خشک بسیار راحت است. در تهیه این خورش با سبزی خشک می‌توانید از گشنیز تازه و شنبلیله خشک استفاده کنید. برای این کار باید گشنیز تازه را ساطوری کنید و با مقداری روغن سرخ نمایید. سپس پیاز، سیر، تمر هندی صاف شده و ادویه‌ها را با هم سرخ کنید.

گشنیز سرخ شده را همراه با شنبلیله خشک به سایر مواد اضافه کنید. سپس رب گوجه را به خورش اضافه کنید و در نهایت در قابلمه آب بریزید و اجازه دهید خورش شما با شعله ملایم بپزد و جا بیفتد. در یک ربع آخر می‌توانید تن ماهی جوشانده شده را به خورش اضافه کنید و از طعم این غذای خوشمزه لذت ببرید.

 

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی و رب انار

 

طعم قلیه ماهی باید ترش باشد، به همین دلیل بسیاری از جنوبی‌ها برای درست کردن قلیه ماهی با تن ماهی از رب انار نیز استفاده می‌کنند. برای این کار باید در خورش از ۳ قاشق غذاخوری رب انار در کنار نصف بسته تمر هندی استفاده کنید. ترکیب رب انار ترش یا تمر هندی مزه بی‌نظیری به قلیه ماهی شما می‌بخشد.

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

 

*برای خوش طعم شدن قلیه تن ماهی می‌توانید مقداری ادویه کاری به خورش اضافه کنید.

*در صورت تمایل می‌توانید برای درست کردن قلیه تن ماهی خوشمزه از مقدار سیر بیشتری استفاده کنید.

*قبل از اضافه کردن تن ماهی حتماً کنسرو را برای حدود ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید و سپس به غذا اضافه کنید.

*بعد از این که تن ماهی را به خورش اضافه کردید، آن را هم نزنید تا ماهی درون خورش له نشود.

حتما بخوانید  طرز تهیه خورش مطنجن یا متنجن گیلانی با فیلم آموزش تهیه

*پیشنهاد می‌شود قلیه تن ماهی را با برنج زعفرانی و سیر ترشی میل کنید.

*برای لعاب‌دار شدن خورش قلیه ماهی با تن می‌توانید مقداری آرد را با آب سرد ترکیب کنید و بعد به خورش اضافه کنید.

در صورت تمایل می‌توانید به جای رب گوجه فرنگی از چند عدد گوجه رنده شده در خورش قلیه ماهی با تن اضافه کنید.

*به خاطر داشته باشید که تن ماهی کمی نمک دارد، بنابراین در اضافه کردن نمک به خورش احتیاط کنید.

*برای تهیه قلیه تن ماهی خوشمزه جنوبی معمولی از مقدار فلفل قرمز بیشتری استفاده می‌شود، اما شما می‌توانید میزان فلفل را با توجه به ذائقه خودتان تنظیم کنید.

*اضافه کردن مقداری زعفران آب کرده به خورش قلیه ماهی طعم بی‌نظیر می‌بخشد.

*در دستور پخت قلیه ماهی جنوبی با تن ماهی به هیچ عنوان از مقدار شنبلیله بیشتر از مقدار مشخص شده استفاده نکنید، زیرا این کار موجب بدطعم شدن غذا می‌شود.

*به خاطر داشته باشید که اضافه کردن رب انار به خورش قلیه ماهی طعم ترش‌تری می‌بخشد، بنابراین اگر دوست ندارید طعم خورش شما خیلی ترش شود، می‌توانید از رب انار کمتری استفاده کنید و یا مقداری رب انار ملس به خورش اضافه کنید.

*برای درست کردن قلیه ماهی با تن نباید سبزی‌ها را بیش از حد سرخ کنید، زیرا این کار موجب تلخ شدن مزه خورش می‌شود.

*در صورت تمایل می‌توانید برای تهیه قلیه ماهی با تن ماهی خانگی به جای رب انار و تمر هندی از لیمو عمانی سیاه نیز استفاده کنید.

*در مراحل نهایی پخت قلیه ماهی با تن هیچگاه درب قابلمه را به صورت کامل روی آن قرار ندهید تا خورش شما لعاب‌دار و خوشرنگ شود.

*برخی افراد در طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی مقدار کمی جعفری نیز به ترکیب گشنیز و شنبلیله اضافه می‌کنند. در صورتی که قصد دارید از جعفری استفاده کنید، مقدار آن باید برابر با شنبلیله باشد.

*طبع قلیه ماهی سرد است، به همین دلیل بهتر است مقداری کاری و ادویه گرم به خورش اضافه کنید و بعد از مصرف این غذا از خرما استفاده کنید.

 

سوالات متداول

آیا قلیه ماهی با تن ماهی، همچون غذاهای دریایی، دارای بوی بد و زننده‌ای است؟

خیر، اگر به روش گفته شده در این دستور قلیه ماهی را با تن درست کنید و از ادویه‌ها و چاشنی‌های و سبزی گشنیز و شنبلیله به مقدار ذکر شده استفاده کنید قلیه ماهی با تن ماهی طعم و عطر بسیار لذیذی دارد.

 

در طرز تهیه قلیه ماهی با تن چطور باید تن ماهی را به خورش اضافه کنیم؟

 

برای درست کردن قلیه ماهی با تن ابتدا باید قبل از اضافه کردن تن ماهی حتماً کنسرو را برای حدود ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید و سپس در ۱۵ دقیقه مراحل پخت خورش ماهی را به خورش اضافه کنید.

 

تخفیفات افق کوروش