۲ طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بدون تلخی، شکرک و کپک

۲ طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بدون تلخی، شکرک و کپک


22 آبان 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بدون تلخی، شکرک و کپک
فهرست محتوا نمایش

مربای پوست گریپ فروت با آن عطر جذاب و طعم دلپذیری که دارد، یکی از خوش‌طعم‌ترین انواع مربای خانگی است. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت و همه فوت و فن‌های تهیه این مربا آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد نحوه درست کردن مربا پوست گریپ فروت پاسخ خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت (روش اول)

 

طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت

 

مدت زمان آماده سازی: ۱ ساعت
مدت زمان پخت مربای پوست گریپ فروت: ۱ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه مربای پوست گریپ فروت خانگی

 

  • گریپ فروت: ۲ کیلوگرم
  • شکر: ۲ کیلوگرم

 

مراحل طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت

 

مراحل طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت

 

نحوه درست کردن مربای پوست گریپ فروت شباهت زیادی به طرز تهیه مربای پوست پرتقال دارد. برای پخت مربای پوست گریپ فروت نیز باید همانند پرتقال ابتدا تلخی آن را بگیرید و بعد اقدام به درست کردن مربا کنید.

در ادامه می‌توانید با جزئیات پخت و مراحل طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ جدا کردن پوست گریپ فروت

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت باید میوه‌ها را بشویید و خوب خشک کنید. سپس یک لایه نازک از بخش رنگی پوست گریپ فروت را با کمک یک چاقوی تیز یا پوست کن جدا کنید. می‌توانید ابتدا پوست گریپ فروت را به حالت معمول جدا کنید و بعد بخش سفید رنگ را از آن جدا کنید.

 

مرحله دوم؛ خرد کردن پوست گریپ فروت

 

در این مرحله از آموزش درست کردن مربای پوست گریپ فروت باید پوست گریپ فروت را به صورت نوارهایی بلند و باریک با طول حدود ۸ سانتی‌متر و پهنای ۲ سانتی‌متر برش دهید. بهتر است همه نوارها را یک اندازه در نظر بگیرید تا ظاهر مربای شما جذاب‌تر شود.

 

مرحله سوم، گرفتن تلخی پوست گریپ فروت

 

در مرحله سوم از نحوه درست کردن مربا پوست گریپ فروت باید خلال‌های خرد شده پوست گریپ فروت را همراه با مقداری آب بجوشانید تا نرم شوند. سپس آن را برای یک شبانه‌روز (۲۴ ساعت) در آب سرد قرار دهید و در این فرصت چندین بار آب را عوض کنید تا تلخی پوست گریپ فروت از بین برود. بهتر است بعد از عوض کردن آب، آن را تست کنید و در صورت نیاز خلال‌ها را بیشتر در آب بگذارید تا تلخی آن‌ها کاملاً گرفته شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه کاسرول هویج | غذای مخصوص کریسمس در فنلاند

 

مرحله سوم؛ آماده کردن شهد مربا

 

آماده کردن شهد مربای گریپ فروت

 

بعد از این که تلخی پوست گریپ فروت گرفته شد، در این مرحله باید شکر و مقداری آب را روی حرارت قرار دهید. به ازای هر ۱ کیلوگرم شکر باید از ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار آب استفاده کنید. اجازه دهید شکر در آب حل شود و کمی غلیظ شود.

 

مرحله چهارم؛ آماده کردن مربا پوست گریپ فروت

 

بعد از این که شهد مربا آماده شد، در این مرحله از نحوه درست کردن مربا پوست گریپ فروت باید خلال‌های گریپ فروت را به شهد اضافه کنید و اجازه دهید مربا با حرارت ملایم بپزد و کاملاً غلیظ شود. برای تست غلظت مربا باید توجه داشته باشید که بافت آن باید شبیه به عسل باشد و به راحتی از قاشق سرازیر نشود.

 

مرحله پنجم؛ نگهداری مربای پوست گریپ فروت

 

بعد از این که مربا به قوام مناسب رسید، می‌توانید شعله گاز را خاموش کنید. سپس صبر کنید تا مربا کاملاً سرد شود. در این مرحله می‌توانید مربا را در شیشه‌هایی تمیز و خشک بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

بیشتر بخوانید: مربای پوست هندوانه بدون آهک

 

طرز تهیه مربا پوست گریپ فروت با طعمی متفاوت (روش دوم)

 

طرز تهیه مربا پوست گریپ فروت با طعمی متفاوت (روش دوم)

مدت زمان آماده سازی: ۱ ساعت
مدت زمان پخت مربای پوست گریپ فروت: ۴۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه مربا پوست گریپ فروت

 

  • گریپ فروت: ۶ عدد
  • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • شکر: ۱ کیلوگرم
  • پودر هل: ۱ قاشق چای‌خوری
  • زردچوبه: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
  • زنجبیل تازه: ۲/۵ سانتی‌متر

 

مراحل طرز تهیه مربا پوست گریپ فروت

 

درست کردن این مدل مربا پوست گریپ فروت شباهت زیادی به روش اول پخت مربای پوست گریپ فروت دارد، با این تفاوت که در این روش از مغز گریپ فروت هم استفاده می‌شود.

 

مرحله اول؛ جدا کردن پوست گریپ فروت

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مربا پوست گریپ فروت باید گریپ فروت ها را بشویید. سپس پوست آن‌ها را با استفاده از پوست گیر سیب‌زمینی جدا کنید. این کار را به آرامی انجام دهید تا بخش سفید رنگ پوست گریپ فروت جدا نشود.

 

مرحله دوم؛ خرد کردن پوست گریپ فروت

 

بعد از این که پوست گریپ فروت را جدا کردید، در این مرحله باید با استفاده از یک چاقو تیز پوست‌ها را به خلال‌های نازک و کوچک برش دهید.

 

مرحله سوم؛ خرد کردن گریپ فروت ها

 

در این مرحله از طرز تهیه مربا پوست گریپ فروت باید بخش پوست سفید رنگ دور گریپ فروت را با چاقو جدا کنید. سپس هر گریپ فروت را به ۴ قسمت تقسیم کنید و هسته‌های آن را جدا کنید. سپس گریپ فروت‌ها را به صورت نگینی خرد کنید.

 

مرحله چهارم؛ گرفتن تلخی پوست گریپ فروت

 

برای از بین بردن تلخی پوست گریپ فروت باید آن را در آب جوش بریزید و بعد از چند دقیقه آبکش کنید. سپس دوباره آن را بجوشانید. این کار را چند بار تکرار کنید تا تلخی پوست گریپ فروت از بین برود.

 

مرحله پنجم؛ آماده کردن مربای پوست گریپ فروت

 

حتما بخوانید  طرز تهیه کیک توت فرنگی خامه‌ ای کافی شاپی نرم و خوشمزه

در این مرحله باید پوست و گوشت گریپ فروت را همراه با آب در قابلمه بریزید. سپس شعله گاز را روشن کنید و اجازه دهید مربای شما روی کمی نرم شود. سپس شکر، پودر هل، زردچوبه و زنجبیل تازه را اضافه کنید. مربا را هم بزنید تا شکر در آن حل شود. بعد از حل شدن شکر شعله گاز را زیاد کنید و اجازه دهید مربا ۴ دقیقه بجوشد. سپس شعله را کم کنید و صبر کنید تا مربا به قوام مناسب برسد.

 

مرحله ششم؛ نگهداری از مربای پوست گریپ فروت

 

بعد از این که مربا غلیظ شد و به اصطلاح به قوام مورد نظر رسید، شعله گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود. سپس می‌توانید مربا را در شیشه‌های تمیز و خشک بریزید و در یخچال قرار دهید. این مربا با نان تست و خامه بسیار خوشمزه است.

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت

 

*در طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بهتر است بعد از آماده کردن پوست گریپ فروت، آن‌ها را وزن کنید و به اندازه دو برابر از شکر استفاده کنید.

*برای افزایش ماندگاری مربا و جلوگیری از شکرک زدن مربا می‌توانید بعد از آماده شدن آن مقداری آب لیمو ترش یا جوهر لیمو به مربا اضافه کنید و اجازه دهید مربا برای ۲ دقیقه بجوشد. سپس می‌توانید شعله گاز را خاموش کنید.

*به منظور از بین بردن تلخی پوست گریپ فروت می‌توانید به جای قرار دادن پوست در آب، آن را برای ۷ تا ۸ بار بجوشانید و سپس آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست گریپ فروت به طور کامل از بین برود.

*در حین پخت مربای پوست گریپ فروت بهتر است کف روی مربا را بردارید تا رنگ مربای شما شفاف و خوشرنگ شود.

*یک راهکار ساده برای شفاف شدن مربا و گرفتن جرم آن این است که از سفیده تخم مرغ استفاده کنید. برای این کار باید سفیده تخم مرغ را روی شربت مربای در حال جوش بریزید. اجازه دهید سفید سفت شود. سپس آن را با یک کفگیر سوراخ‌دار به آرامی بردارید. این کار جرم شکر را می‌گیرد و رنگ شفاف‌تری به مربا می‌بخشد.

*اگر مربای پوست گریپ فروت یا مربای گریپ فروت بعد از مدتی شکرک زد، می‌توانید مقداری آب جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید. سپس مربا را برای چند دقیقه بجوشانید تا شکرک از بین برود.

 

سوالات متداول

 

چقدر زمان برای گرفتن تلخی پوست گریپ فروت لازم است؟

 

برای گرفتن تلخی پوست گریپ فروت ۲۴ ساعت زمان لازم است. بعد از این زمان ممکن است باز هم پوست گریپ فروت تلخ باشد. در این صورت بیشتر زمان بدهید تا تلخی پوست گریپ فروت گرفته شود.

 

در طرز پخت مربای پوست گریپ فروت از چه مقدار شکر استفاده می‌شود؟

 

در طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بهتر است بعد از آماده کردن پوست گریپ فروت، آن‌ها را وزن کنید و به اندازه دو برابر از شکر استفاده کنید.

 

 

محصولات مرتبط