طرز تهیه مربای گریپ فروت خوشمزه بدون تلخی و شکرک | مجله کوروش

طرز تهیه مربای گریپ فروت خوشمزه بدون تلخی و شکرک

طرز تهیه مربای گریپ فروت خوشمزه بدون تلخی و شکرک


13 بهمن 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مربای گریپ فروت خوشمزه بدون تلخی و شکرک
کالابرگ الکترونیک

مربای گریپ فروت یکی از خاص‌ترین و خوشمزه‌ترین انواع مربای خانگی است که اتفاقاً بسیار سریع و راحت آماده می‌شود. گریپ فروت یک میوه مفید از خانواده مرکبات است و مزه ترش و گاهی اوقات مایل به تلخی دارد. برای طرز تهیه مربای گریپ فروت معمولاً نیازی به اضافه کردن هیچ طعم‌دهنده‌ای نیست، زیرا عطر این میوه آنقدر دلنشین است که به تنهایی مزه فوق‌العاده‌ای به مربا می‌بخشد. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش می‌توانید با آموزش درست کردن مربای گریپ فروت خانگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد مربای گریپ فروت پاسخ خواهیم داد.

 

آخرین تخفیف 1401

 

طرز تهیه مربای گریپ فروت خانگی

 

طرز تهیه مربای گریپ فروت خانگی

 

مدت زمان آماده سازی: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت مربای گریپ فروت: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه مربای گریپ فروت

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش
  • گریپ فروت قرمز: ۶ یا ۷ عدد
  • شکر سفید: ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار

 

مراحل طرز تهیه مربای گریپ فروت

 

مراحل طرز تهیه مربای گریپ فروت

 

درست کردن مربای گریپ فروت یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید در آشپزخانه انجام دهید. برای درست کردن مربای گریپ فروت تنها به چند عدد گریپ فروت تازه و مقداری شکر نیاز دارید. در ادامه می‌توانید با جزئیات و همچنین مراحل طرز تهیه مربای گریپ فروت خانگی آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ جدا کردن پوست ضخیم گریپ فروت

 

جدا کردن پوست ضخیم گریپ فروت

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مربای گریپ فروت باید پوست آن را جدا کنید. برای این کار باید با استفاده از یک چاقوی تیز ابتدا قسمت بالا و پایین مربا را جدا کنید. سپس پوست ضخیم گریپ فروت را همراه با پوست نازک گریپ فروت از میوه آن جدا کنید. این کار را به صورتی انجام دهید که بعد از جدا کردن پوست هیچ‌گونه پوست نازکی هم روی گریپ فروت باقی نماند.

 

مرحله دوم؛ جدا کردن پوست نازک گریپ فروت

 

جدا کردن پوست نازک گریپ فروت

 

بعد از برش دادن پوست ضخیم گریپ فروت حال باید با کمک یک چاقوی تیز گوشت گریپ فروت را از پوست نازک آن نیز جدا کنید. برای این کار می‌توانید گریپ فروت را داخل یک کاسه قرار دهید. سپس به نوبت روی پوست نازک گریپ فروت برش ایجاد کنید و گوشت آن را بردارید. اگر گریپ فروت شما له شد به هیچ عنوان مهم نیست، زیرا برای تهیه این مربا هم به گوشت و هم آب گریپ فروت نیاز دارید.

 

مرحله سوم؛ پختن مربای گریپ فروت

 

پختن مربای گریپ فروت

 

در این مرحله از درست کردن مربای گریپ فروت باید تکه‌های گریپ فروت را همراه با آب آن در قابلمه بریزید. سپس شکر با اضافه کنید و مواد را با یک ملاقه خوب هم بزنید. شعله گاز را با حرارت متوسط روشن کنید و اجازه دهید ترکیب گریپ فروت و شکر به جوش بیاید.

 

مرحله چهارم؛ غلیظ شدن مربای گریپ فروت

 

بعد از این که مربا شروع به جوشیدن کرد، شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید مربای گریپ فروت شما با شعله ملایم بجوشد و به غلظت مورد نظر برسد. در ابتدای پخت مربا باید هر از چند گاهی مربا را هم بزنید تا شکر کاملاً حل شود. سپس اجازه دهید مربا آماده شود.

حتما بخوانید  2 روش طرز تهیه شیرینی مارشمالو خانگی با پودر ژله یا ژلاتین

 

مرحله پنجم؛ آماده شدن مربای گریپ فروت

 

آماده شدن مربای گریپ فروت

 

بعد از حدود ۱۵ دقیقه مربا به قوام مورد نظر می‌رسد و تقریباً آماده می‌شود. در این مرحله حتماً غلظت مربا را بررسی کنید و در صورتی که مربای شما به اندازه غلیظ شده، شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید مربا به طور کامل سرد شود، سپس آن را در شیشه‌ای درب‌دار بریزید و در یخچال قرار دهید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای پوست نارنج به ۳ روش

 

علت کپک زدن مربای گریپ فروت چیست؟

 

علت کپک زدن مربای گریپ فروت چیست؟

 

بعد از تهیه مربای گریپ فروت باید اجازه دهید کاملاً سرد شود و بعد آن را در شیشه‌ای تمیز و خشک بریزید. در صورتی که شیشه مربای خیس یا چرب باشد، ممکن است مربا کپک بزند. یکی دیگر از دلایل کپک زدن مربای گریپ فروت نرسیدن شهد مربا به غلظت مناسب است.

اگر شهد مربای شما به غلظت و قوام موردنظر نرسد، ممکن است مربا کپک بزند. در صورتی که مربا گریپ فروت کپک زد، می‌توانید کپک را بردارید، سپس مقداری شکر روی آن بریزید و دوباره مربا را بجوشانید تا کپک به‌طور کامل از بین برود.

گاهی اوقات کم بودن شکر مربا موجب کپک زدن آن می‌شود. بنابراین بهتر است شکر را درست به اندازه مناسب به مربا اضافه کنید تا مربای شما خراب نشود.

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه مربای گریپ فروت

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه مربای گریپ فروت

 

*برای تست غلظت مربای گریپ فروت خانگی می‌توانید یک کاسه را برای مدت یک ربع در فریزر قرار دهید. سپس یک قاشق از مربا را داخل کاسه بریزید. حال انگشت خود را در وسط مربا فرو کنید. اگر مربا در کناره‌های خطر انگشت شما چروک شد، یعنی به قوام رسیده است.

*در طرز تهیه مربای گریپ فروت خانگی حتماً تمام پوست‌های نازک و سفید میوه را جدا کنید، زیرا این پوست‌ها بافت سفتی دارند و موجب تلخ شدن مربا می‌شوند.

*از آن جایی که گوشت گریپ فروت «پکتین» کمی دارد و بیشترین مقدار پکتین این میوه در پوست آن وجود دارد، بهتر است برای تهیه مربای گریپ فروت از «شکر کریستالی» و یا شکرهای حاوی پکتین استفاده کنید. این کار موجب سفت شدن و غلظت بیشتر مربا می‌شود.

*به طور معمول بهتر است در طرز تهیه مربای گریپ فروت از ۱/۵ تا ۲ برابر وزن میوه از شکر استفاده کنید. اما به هر حال مقدار شکر این مربا می‌تواند با توجه به ذائقه شما متفاوت باشد.

*در صورت تمایل می‌توانید برای خوش عطر و طعم شدن مربای گریپ فروت مقداری پودر هل، زعفران یا پودر زنجبیل و چوب دارچین به مربای خود اضافه کنید.

*اضافه کردن مقداری آب لیمو ترش تازه هم طعم خوبی به مربا می‌بخشد و هم ماندگاری آن را افزایش می‌دهد و از شکرک زدن مربا جلوگیری می‌کند.

*بعد از آماده کردن مربای گریپ فروت می‌توانید از پوست آن نیز برای تهیه مربای پوست گریپ فروت استفاده کنید.

*برای خوشرنگ شدن مربای گریپ فروت بهتر است در زمان پخت کف روی مربا را بردارید.

حتما بخوانید  طرز تهیه خورش مرغ ترش به روش اصیل شمالی

*برای افزایش ماندگاری مربای گریپ فروت می‌توانید آن را به روش کنسروی نگهداری کنید. برای این کار باید ابتدا شیشه‌های مربا را در آب جوش قرار دهید و بعد از چند دقیقه از آب خارج کنید. بعد از این که مربا آماده شد، آن را داخل شیشه‌های داغ بریزید و درب آن را محکم ببندید.

سپس شیشه‌های مربا را برای ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید. بعد از ۱۰ دقیقه شیشه‌های مربا را از آب جوش خارج کنید و روی حوله قرار دهید تا خنک شوند. با این روش می‌توانید مربای گریپ فروت را در بیرون از یخچال نیز نگهداری کنید و ماندگاری آن را تا حد زیادی افزایش دهید.

 

نکات و فوت و فن های تهیه مربای گریپ فروت

 

*در طرز تهیه مربای گریپ فروت درب قابلمه را روی آن نگذارید، زیرا این کار موجب کدر و بد رنگ شدن مربا می‌شود.

*برای جلوگیری از شکرک زدن مربا باید اجازه دهید که مربا به آرامی بجوشد و به اصطلاح قوام پیدا کند.

*در صورتی که مربای گریپ فروت شما بعد از مدت کوتاهی کپک زد، می‌توانید کپک آن را بردارید. سپس مقداری شکر روی مربا بریزید و دوباره آن را بجوشانید. گاهی اوقات کپک زدن مربا به دلیل کم بودن شکر آن اتفاق می‌افتد.

*اگر مربای گریپ فروت شما شکرک زد، می‌توانید کمی آب جوش و مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید و سپس مربا را برای چند دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید.

*برای درست کردن مارمالاد گریپ فروت می‌توانید بعد از این که میوه را از پوست جدا کردید، آن را کاملاً له یا خرد کنید. سپس شکر را به آن اضافه کنید و مربا را بپزید.

*برای تست غلظت مربا باید توجه کنید که غلظت شهد آن شبیه به عسل کشدار شود. می‌توانید مقداری از شهد مربا را بردارید و سپس قاشق را بر عکس کنید. اگر شهد مربا به سختی از قاشق ریخت، یعنی به قوام مناسب رسیده است. در صورتی که مربای شما آبکی بود، بهتر است چند دقیقه دیگر آن را روی حرارت ملایم بجوشانید تا غلیظ شود.

 

سوالات متداول

 

بهترین روش برای تست غلظت مربای گریپ فروت چیست؟

 

برای تست غلظت مربای گریپ فروت خانگی می‌توانید یک کاسه را برای مدت یک ربع در فریزر قرار دهید. سپس یک قاشق از مربا را داخل کاسه بریزید. حال انگشت خود را در وسط مربا فرو کنید. اگر مربا در کناره‌های خطر انگشت شما چروک شد، یعنی به قوام رسیده است.

 

روش رفع تلخی گریپ فروت برای تهیه مربا چیست؟

 

اگر در طرز تهیه مربای گریپ فروت تمام پوست نازک و هسته میوه را کاملاً جدا کنید، مربای شما به هیچ عنوان تلخ نخواهد شد.

 

بهترین روش برای خوشرنگ شدن مربای گریپ فروت چیست؟

 

برای این که مربای گریپ فروت شما خوشرنگ شود، باید در زمان جوشیدن مربا کف روی آن را با ملاقه بردارید. این کار هم مربا را خوشرنگ می‌کند و هم موجب شفاف و براق شدن آن می‌شود.

 

 

منابع: seasonsandsuppers، moorlandseater

تخفیفات افق کوروش