خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه

خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه

  • منتشر شده در ۱۰-۰۲-۹۷
  • 3449 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
خانه تکانی

 

چگونه خانه تکانی را لذت بخش تر کنیم؟
 

زمان زیادی تا عید نمانده است و کم کم می توان بوی بهار و نوروز را حس کرد. خانواده ها در این ایام به تکاپوی خرید شب عید و اتمام فعالیت ها و کارهای عقب مانده خود می افتند؛ اما شاید بتوان گفت یکی از کارهایی که تقریباً از همین روزها تا نزدیکای خود عید انجام می شود و بیشتر آقایان از آن فراری هستند، خانه تکانی است.

وقتی اسم خانه تکانی می آید، بدن مردها مثل بید می لرزد و سعی می کنند تا با بهانه های مختلفی مانند اضافه کاری و غیره، از زیر آن در بروند؛ ازاین رو همیشه شاهد دعوای بین خانم و آقای خانه در انجام خانه تکانی هستیم. بیشتر خانم ها به دنبال روشی هستند که بتوانند خانه تکانی را لذت بخش تر کنند تا هم خودشان خسته نشوند و هم تمامی اعضای خانواده را برای کمک کردن ترغیب کنند.

در این مقاله ما قصد داریم تا به شما بگوییم که چگونه خانه تکانی را هم برای خودتان و هم تمامی اعضای خانواده لذت بخش کنید.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 تکنیک های لذت بخش تر کردن خانه تکانی

 

زودتر از موعد شروع کنید

 

اولین نکته ای را که باید در نظر داشته باشید این است که خانه تکانی بر خلاف آنچه که در ذهن اکثر افراد وجود دارد، فقط مختص شب عید نیست. خانه تکانی به منظور تمیز کردن منزل از هر گونه گردوخاک است و می تواند فعالیت های کوچکی مانند گردگیری تا شستن کامل دیوارها را شامل شود. آلودگی و کثیفی همیشه در منزل وجود دارد و اگر دقتی در تمیز کردن آن نشود، سلامت اعضای خانواده را تهدید خواهد کرد؛ ازاین رو توصیه می شود که حداقل هفته ای یکبار خانه تکانی را در منزل خود انجام دهید.

نکته دیگر اینکه امروزه اکثر اعضای خانواده مخصوصاً خانم ها هم بیرون از خانه فعالیت می کنند و سرکار می روند و ازاین رو وقت کمتری را در روز برای انجام فعالیت تمیز کردن منزل دارند. بهترین کار این است که تمامی فعالیت ها را تقسیم بنده کرده و از زودتر از موعد شروع کنند. به این صورت دیگر هم به آن ها در روزهای آخر فشار کمتری وارد می شود و هم اینکه کمتر خسته شده و به راحتی می توانند افراد منزل را ترغیب به کمک برای تمیز کردن منزل کنند.

 

کارها را تقسیم بندی کنید

 

لازم نیست که در یک روز همه قسمت های مختلف منزل را تمیز کنید. فعالیت هایی را که باید انجام دهید در حالت کلی بر روی یک کاغذ بنویسید و هرکدام به بخش های مختلفی تجزیه کنید؛ برای مثال قسمت های مختلف منزل که باید تمیز شوند را در ابتدا بنویسید مانند آشپزخانه، اتاق ها، سرویس های بهداشتی و سپس هر کدام را به قسمت های تقسیم بندی کنید؛ برای مثال اتاق را به بخش های مختلفی تقسیم کنید و هر بار هرکدام را تمیز کنید.

 

حتما بخوانید  انواع غذای رژیمی که با آن ها می توانید وزن خود را سریعا کاهش دهید

هر دفعه یک زمان را اختصاص دهید

 

برای اینکه هم به شما و هم به اعضای خانواده فشار نیاید، هر روز مقدار زمان خاصی را برای تمیز کردن اختصاص دهید یا یک حداقل و حداکثر تعیین کنید. توصیه می شود که اگر شاغل هستید و اینکه خانه تکانی فشار فیزیکی بیشتری بر روی شما نیاورد، حداکثر یک ساعت در روز را به خانه تکانی اختصاص دهید.

 

همه فعالیت ها را لازم نیست خودتان انجام دهید

 

بعضی از فعالیت های منزل سنگین و خسته کننده هستند مانند شستن فرش و تمیزکردن دیوارها. لازم نیست که شما همه این فعالیت ها را خودتان انجام بدهید، در غیر اینصورت باید عطای کمک دیگر اعضای خانواده را به لقایش ببخشید. بهترین راه استفاده از خدمات دیگر شرکت ها است؛ برای مثال می توانید فرش های خود را به قالیشویی بدهید یا برای تمیز کردن دیوارهای منزل و دیگر قسمت های سخت از شرکت های خدماتی نیرو بگیرید. ممکن است این روش هزینه بر باشد ولی ارزش این را دارد که انرژی خود را برای دیگر قسمت های منزل بگذارید تا آنجا را بهتر تمیز کنید.

 

کودکان را با جایزه تشویق کنید

 

یکی از مشکلات خانه تکانی خانم ها، کودکان هستند. کودکان بیشتر از مردها از این کار فراری هستند یا اگر هم فراری نباشد، با شیطنت های خود بیشتر جو منزل را به هم ریخته و مانع فعالیت درست خانم ها می شود. از طرفی دیگر کودکان به وسایل شخصی خود بیشتر از بزرگترها حساس هستند؛ ازاین رو برای اینکه بتوانید کودکان خود را به تمیز کردن ترغیب و تشویق کنید، اول از همه بهتر است که به آن ها توضیح بدهید که چرا باید وسایل خود را تمیزکند و به عبارتی دیگر خانه تکانی به چه معناست؛ سپس اگر آن ها اتاق خود را به خوبی تمیز کردند، برای اینکار یک جایزه در نظر بگیرید تا به اینصورت بتوانید آن ها را تشویق کنید.

 

سخت گیری نکنید

 

سخت نگیرید. حساسیت زیادی روی هرچیزی، نتیجه برعکس می دهد. در هنگامی که خانه تکانی را انجام می دهید، با اعضای دیگر صحبت کنید، لطیفه بگویید، بخندید، برای استراحت نوشیدنی های خوشمزه تهیه کنید، از آهنگ استفاده کنید و طوری رفتار کنید که انگار بهترین کار زندگی خود را انجام می دهید.

 

خود را مقید به انجام هرکاری نکنید

 

شما قرار نیست که همه وسایل منزل را تمیز کنید. بعضی از این وسایل، دیگر کارایی ندارد و فقط مکانی را اشغال کرده اند. بهتر است که هرچه سریع تر آن ها را دور بریزید. به عبارتی دیگر خود را از شر وسایل اضافه راحت کنید.

مساله دیگری که وجود دارد و بیشتر آقایان هم نتوانستند برای آن پاسخ مناسبی پیدا کنند، این است که چرا بعضی از خانم ها، وقتی یکی از کالاها را در کارتنی قرار داده و هرسال بدون استفاده، آن را می شویند. این کارها نه تنها اضافه است، بلکه بیشتر خسته کننده و حتی باعث دعوا هم می شود. این وسایل را کافی است در گوشه ای قرار داده و در مواقع نیاز، آن را تمیز کنید.

 

حتما بخوانید  توصیه های ایمنی خانه تکانی

در مواقعی نشاط کار کنید

 

جشنواره 100% افق کوروش

حتماً لازم نیست که هرروز خانه خود را تمیز کنید. بعضی از روزها، افراد منزل به حدی از فشار کاری و درسی خسته شده اند که حتی حوصله خودشان را هم ندارند، چه برسد به اینکه بخواهند یک کار دیگری هم انجام بدهند. توصیه می شود که هر یک روز در میان، هر قسمت از خانه را تمیز کنید تا اینطوری هم کمتر به شما فشار بیاید و هم متوجه فرآیند کار خود شوید.

 

از مواد و ابزار شوینده مناسب استفاده کنید

 

استفاده از مواد و ابزار شوینده مناسب و قوی به شما در افزایش سرعت تمیز کردن منزل کمک می کند؛ برای مثال فرض کنید که قصد پاک کردن لکه ای را برروی سرامیک کف دستشویی دارید. اگر قصد تمیز کردن لکه را آب و تاید خالی را داشته باشید، باید زمان و انرژی زیادی را هدر بدانید  و در آخر هم معلوم نیست که لکه واقعاً از بین می رود یا خیر. اگر استفاده از مواد شوینده مناسب، باعث از بین رفتن سریع لکه می شود.

یک مثال دیگر، تمیز کردن کف است. بسیاری از خانم ها از دستمال خیس برای تمیز کردن سرامیک کف منزل استفاده می کنند؛ این کار هم خسته کننده است و هم اینکه ممکن باعث آسیب های فیزیکی شود. بهترین راه استفاده از تی شور هایی با دسته های بلند است. با استفاده از تی هم سرعت تمیز کردن کف افزایش پیدا می کند و هم دیگر آسیبی به بدن نمی رسد.

 

نتیجه گیری

 

خانه تکانی فعالیتی است که اکثر اهالی منزل به خصوص آقایان از آن فراری هستند؛ اما به هر حال باید انجام شود تا خانه از هرگونه کثیفی و آلودگی پاک شود. برای همین تا می توانید خانه تکانی را باید برای خود لذت بخش تر کنید و اینکه از انجام اقدامات و فعالیت هایی خسته کننده دوری کنید.

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۵ میانگین: ۳.۲]

دیدگاه‌ها

سیزده + پانزده =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

راهنمای-خرید-گلیم-گبه

راهنمای خرید گبه و گلیم؛ تفاوت گلیم با گبه و نحوه تشخیص آن‌ها

اگر به دنبال خرید فرش سنتی هستید و نمی‌توانید تفاوت بین گلیم و گبه را تشخیص بدهید، بهتر است از راهنمای خرید فرشهای سنتی استفاده کنید. بد نیست بدانید گلیم یک کلمه ترکی به معنای منسوجات بدون شمع است. گلیم معمولاً در کشورهایی چون ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، قفقاز، آفریقای شمالی و آسیای میانه بافته می‌شود. با این حال گلیم را فرشی شرقی می‌دانند. در راهنمای تشخیص گلیم و گبه به تفاوت‌های ظریفی اشاره شده است. تفاوت‌هایی از تکنیک‌های مختلف بافندگی گرفته، تا طرح و رنگ آن‌ها. گلیم از جمله فرش‌های سنتی است که بسیار سبک است. در بافت آن ...
  • 120 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۱۱-۹۹
بهترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و ...

بهترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و …

لم دادن روی مبل و تماشا کردن تلویزیون به همراه خوردن تنقلات و چای، برای همه ما کاری لذت بخش محسوب می‌شود. اما ممکن است در حالی که غرق در تماشای فیلم مورد علاقه‌تان هستید، ناگهان دست‌تان به فنجان چای برخورد کند و مقداری از آن روی مبل بریزد. ایجاد لکه روی مبلمان و کاناپه امری رایج است و شناخت راهکارهای مؤثر برای تمیز کردن مبل پارچه ای می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی زود از شر این لکه‌ها خلاص شوید. در این مقاله می‌توانید روش‌هایی ساده و کاربردی برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای را از وب‌سایت‌های  livingspaces و ...
  • 187 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۰-۹۹
اتوماسیون-خانگی-خانه-هوشمند

اتوماسیون خانگی چیست؛ زندگی بهتر انسان در خانه هوشمند

اتوماسیون خانگی فرآیندی است که در آن خانه هوشمند می‌شود و شما می‌توانید به کنترل خودکار و الکترونیکی لوازم خانگی اقدام کنید. به زبان ساده، به این معنی است که شما می‌توانید به راحتی از طریق اینترنت، امکانات و تجهیزات خانه خود را کنترل کنید. با اتوماسیون خانگی زندگی راحت تری دارید و حتی هزینه کمتری نیز برای قبض های خانگی پرداخت خواهید کرد. برای یافتن پاسخ برخی سوالات متداول درباره اتوماسیون خانگی، در این مقاله از مجله کوروش با ما همراه باشید.
  • 93 بازدید
  • انتشار: ۰۱-۱۱-۹۹