خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه

خانه تکانی – تکنیک های تمیز کردن خانه

  • منتشر شده در ۱۰-۰۲-۹۷
  • 3535 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
خانه تکانی

 

چگونه خانه تکانی را لذت بخش تر کنیم؟
 

زمان زیادی تا عید نمانده است و کم کم می توان بوی بهار و نوروز را حس کرد. خانواده ها در این ایام به تکاپوی خرید شب عید و اتمام فعالیت ها و کارهای عقب مانده خود می افتند؛ اما شاید بتوان گفت یکی از کارهایی که تقریباً از همین روزها تا نزدیکای خود عید انجام می شود و بیشتر آقایان از آن فراری هستند، خانه تکانی است.

وقتی اسم خانه تکانی می آید، بدن مردها مثل بید می لرزد و سعی می کنند تا با بهانه های مختلفی مانند اضافه کاری و غیره، از زیر آن در بروند؛ ازاین رو همیشه شاهد دعوای بین خانم و آقای خانه در انجام خانه تکانی هستیم. بیشتر خانم ها به دنبال روشی هستند که بتوانند خانه تکانی را لذت بخش تر کنند تا هم خودشان خسته نشوند و هم تمامی اعضای خانواده را برای کمک کردن ترغیب کنند.

در این مقاله ما قصد داریم تا به شما بگوییم که چگونه خانه تکانی را هم برای خودتان و هم تمامی اعضای خانواده لذت بخش کنید.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 تکنیک های لذت بخش تر کردن خانه تکانی

 

زودتر از موعد شروع کنید

 

اولین نکته ای را که باید در نظر داشته باشید این است که خانه تکانی بر خلاف آنچه که در ذهن اکثر افراد وجود دارد، فقط مختص شب عید نیست. خانه تکانی به منظور تمیز کردن منزل از هر گونه گردوخاک است و می تواند فعالیت های کوچکی مانند گردگیری تا شستن کامل دیوارها را شامل شود. آلودگی و کثیفی همیشه در منزل وجود دارد و اگر دقتی در تمیز کردن آن نشود، سلامت اعضای خانواده را تهدید خواهد کرد؛ ازاین رو توصیه می شود که حداقل هفته ای یکبار خانه تکانی را در منزل خود انجام دهید.

نکته دیگر اینکه امروزه اکثر اعضای خانواده مخصوصاً خانم ها هم بیرون از خانه فعالیت می کنند و سرکار می روند و ازاین رو وقت کمتری را در روز برای انجام فعالیت تمیز کردن منزل دارند. بهترین کار این است که تمامی فعالیت ها را تقسیم بنده کرده و از زودتر از موعد شروع کنند. به این صورت دیگر هم به آن ها در روزهای آخر فشار کمتری وارد می شود و هم اینکه کمتر خسته شده و به راحتی می توانند افراد منزل را ترغیب به کمک برای تمیز کردن منزل کنند.

 

کارها را تقسیم بندی کنید

 

لازم نیست که در یک روز همه قسمت های مختلف منزل را تمیز کنید. فعالیت هایی را که باید انجام دهید در حالت کلی بر روی یک کاغذ بنویسید و هرکدام به بخش های مختلفی تجزیه کنید؛ برای مثال قسمت های مختلف منزل که باید تمیز شوند را در ابتدا بنویسید مانند آشپزخانه، اتاق ها، سرویس های بهداشتی و سپس هر کدام را به قسمت های تقسیم بندی کنید؛ برای مثال اتاق را به بخش های مختلفی تقسیم کنید و هر بار هرکدام را تمیز کنید.

 

حتما بخوانید  هرآنچه که در خصوص استرس باید بدانید

هر دفعه یک زمان را اختصاص دهید

 

برای اینکه هم به شما و هم به اعضای خانواده فشار نیاید، هر روز مقدار زمان خاصی را برای تمیز کردن اختصاص دهید یا یک حداقل و حداکثر تعیین کنید. توصیه می شود که اگر شاغل هستید و اینکه خانه تکانی فشار فیزیکی بیشتری بر روی شما نیاورد، حداکثر یک ساعت در روز را به خانه تکانی اختصاص دهید.

 

همه فعالیت ها را لازم نیست خودتان انجام دهید

 

بعضی از فعالیت های منزل سنگین و خسته کننده هستند مانند شستن فرش و تمیزکردن دیوارها. لازم نیست که شما همه این فعالیت ها را خودتان انجام بدهید، در غیر اینصورت باید عطای کمک دیگر اعضای خانواده را به لقایش ببخشید. بهترین راه استفاده از خدمات دیگر شرکت ها است؛ برای مثال می توانید فرش های خود را به قالیشویی بدهید یا برای تمیز کردن دیوارهای منزل و دیگر قسمت های سخت از شرکت های خدماتی نیرو بگیرید. ممکن است این روش هزینه بر باشد ولی ارزش این را دارد که انرژی خود را برای دیگر قسمت های منزل بگذارید تا آنجا را بهتر تمیز کنید.

 

کودکان را با جایزه تشویق کنید

 

یکی از مشکلات خانه تکانی خانم ها، کودکان هستند. کودکان بیشتر از مردها از این کار فراری هستند یا اگر هم فراری نباشد، با شیطنت های خود بیشتر جو منزل را به هم ریخته و مانع فعالیت درست خانم ها می شود. از طرفی دیگر کودکان به وسایل شخصی خود بیشتر از بزرگترها حساس هستند؛ ازاین رو برای اینکه بتوانید کودکان خود را به تمیز کردن ترغیب و تشویق کنید، اول از همه بهتر است که به آن ها توضیح بدهید که چرا باید وسایل خود را تمیزکند و به عبارتی دیگر خانه تکانی به چه معناست؛ سپس اگر آن ها اتاق خود را به خوبی تمیز کردند، برای اینکار یک جایزه در نظر بگیرید تا به اینصورت بتوانید آن ها را تشویق کنید.

 

سخت گیری نکنید

 

سخت نگیرید. حساسیت زیادی روی هرچیزی، نتیجه برعکس می دهد. در هنگامی که خانه تکانی را انجام می دهید، با اعضای دیگر صحبت کنید، لطیفه بگویید، بخندید، برای استراحت نوشیدنی های خوشمزه تهیه کنید، از آهنگ استفاده کنید و طوری رفتار کنید که انگار بهترین کار زندگی خود را انجام می دهید.

 

خود را مقید به انجام هرکاری نکنید

 

شما قرار نیست که همه وسایل منزل را تمیز کنید. بعضی از این وسایل، دیگر کارایی ندارد و فقط مکانی را اشغال کرده اند. بهتر است که هرچه سریع تر آن ها را دور بریزید. به عبارتی دیگر خود را از شر وسایل اضافه راحت کنید.

مساله دیگری که وجود دارد و بیشتر آقایان هم نتوانستند برای آن پاسخ مناسبی پیدا کنند، این است که چرا بعضی از خانم ها، وقتی یکی از کالاها را در کارتنی قرار داده و هرسال بدون استفاده، آن را می شویند. این کارها نه تنها اضافه است، بلکه بیشتر خسته کننده و حتی باعث دعوا هم می شود. این وسایل را کافی است در گوشه ای قرار داده و در مواقع نیاز، آن را تمیز کنید.

 

حتما بخوانید  انواع غذای رژیمی که با آن ها می توانید وزن خود را سریعا کاهش دهید

در مواقعی نشاط کار کنید

 

حتماً لازم نیست که هرروز خانه خود را تمیز کنید. بعضی از روزها، افراد منزل به حدی از فشار کاری و درسی خسته شده اند که حتی حوصله خودشان را هم ندارند، چه برسد به اینکه بخواهند یک کار دیگری هم انجام بدهند. توصیه می شود که هر یک روز در میان، هر قسمت از خانه را تمیز کنید تا اینطوری هم کمتر به شما فشار بیاید و هم متوجه فرآیند کار خود شوید.

 

از مواد و ابزار شوینده مناسب استفاده کنید

 

استفاده از مواد و ابزار شوینده مناسب و قوی به شما در افزایش سرعت تمیز کردن منزل کمک می کند؛ برای مثال فرض کنید که قصد پاک کردن لکه ای را برروی سرامیک کف دستشویی دارید. اگر قصد تمیز کردن لکه را آب و تاید خالی را داشته باشید، باید زمان و انرژی زیادی را هدر بدانید  و در آخر هم معلوم نیست که لکه واقعاً از بین می رود یا خیر. اگر استفاده از مواد شوینده مناسب، باعث از بین رفتن سریع لکه می شود.

یک مثال دیگر، تمیز کردن کف است. بسیاری از خانم ها از دستمال خیس برای تمیز کردن سرامیک کف منزل استفاده می کنند؛ این کار هم خسته کننده است و هم اینکه ممکن باعث آسیب های فیزیکی شود. بهترین راه استفاده از تی شور هایی با دسته های بلند است. با استفاده از تی هم سرعت تمیز کردن کف افزایش پیدا می کند و هم دیگر آسیبی به بدن نمی رسد.

 

نتیجه گیری

 

خانه تکانی فعالیتی است که اکثر اهالی منزل به خصوص آقایان از آن فراری هستند؛ اما به هر حال باید انجام شود تا خانه از هرگونه کثیفی و آلودگی پاک شود. برای همین تا می توانید خانه تکانی را باید برای خود لذت بخش تر کنید و اینکه از انجام اقدامات و فعالیت هایی خسته کننده دوری کنید.

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۵ میانگین: ۳.۲]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

دو × چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

راهنمای انتخاب رنگ رژ لب بر اساس رنگ و تناژ پوست

راهنمای انتخاب رنگ رژ لب بر اساس رنگ و تناژ پوست

در دنیای امروزی که زیبایی برای ما انسان ها اهمیت زیادی دارد، رژ لب به یکی از جذاب ترین لوازم آرایشی برای رنگ بخشیدن به چهره خانم ها تبدیل شده است. اما درست زمانی که برای انتخاب رنگ رژ لب اقدام می کنید، با طیف متنوعی از رنگ ها روبرو می شوید که بسیاری از آن ها برای رنگ پوست شما مناسب نیستند. استفاده از برخی از رنگ های رژ لب می تواند چهره شما را بی روح و نامتعادل نشان دهند. این موضوع به خاطر عدم هماهنگی رنگ رژ لب با توجه به رنگ چهره تان است. معمولاً انتخاب ...
  • 128 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۱۲-۹۹
خرده فروشی سنتی یا خرده فروشی مدرن؛ ۵ گام اساسی برای نوسازی

خرده فروشی سنتی یا خرده فروشی مدرن؛ ۵ گام اساسی برای نوسازی

شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که در جدال سنت و حرکت به سمت جهان مدرن، صنعت خرده فروشی کجای این مصاف قرار می‌گیرد؟ آیا خرده‌ فروشی سنتی بازنده‌ی حتمی است؟ یا خرده‌ فروشی مدرن قطعا برنده است؟ در کشاکش سنت و مدرنیته، بسیاری از کسب‌وکارها برای حفظ حیات خود به سمت فناوری‌های نوین رفته‌اند. از فضای تعاملی اینترنت بهره گرفته‌اند و برای توسعه کسب‌وکار خود در فضای مجازی اقدام کرده‌اند. در این میان هنوز خرده‌ فروشی‌هایی هستند که این راه را در پیش نگرفته‌اند و به استفاده از اینترنت علاقه‌ای ندارند. شاید عامل اصلی بی‌علاقه بودن سنتی‌ها، نداشتن ...
  • 203 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۱۰-۹۹
ارازن‌ترین و آسان‌ترین روش‌های طراحی دکوراسیون داخلی زمستانی

ارازن‌ترین و آسان‌ترین روش‌های طراحی دکوراسیون داخلی زمستانی

تغییر دکور منزل همراه با تغییر فصل هم یک کار سرگرم کننده و مفرح است و هم سبب می‌شود بسته به فصلی که در آن هستید با تغییر دکور در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی کنید. پس منتظر چه هستید؟ اگر دوست دارید حال و هوای زمستانی و گرم و نرم به منزل‌تان ببخشید با ما دست به کار شوید. ارزان‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها برای دکوراسیون داخلی زمستانی را از سایت Home Edit در مجله کوروش بخوانید.  
  • 3178 بازدید
  • انتشار: ۰۲-۱۰-۹۷