۶ روش کاشت سبزه ارزن فوری و آسان برای عید

۶ روش کاشت سبزه ارزن فوری و آسان برای عید


14 اسفند 1401 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
6 روش کاشت سبزه ارزن فوری و آسان برای عید
فهرست محتوا پنهان

سبزه ارزن برای عید نوروز یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین انواع سبزه است. سبزه ارزن بسیار زود رشد می‌کند و شباهت زیادی به سبزه گندم دارد. از همین رو برای افرادی که به دنبال آموزش سبزه فوری یک‌هفته‌ای هستند، سبزه ارزن گزینه بسیار مناسبی است. می‌دانید کاشت سبزه ارزن برای عید چگونه است؟ چقدر با روش کاشت سبزه ارزن در خاک و آب آشنایی دارید؟ طرز تهیه‌ی سبزه ارزن در تنگ و شیشه به چه صورت است؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با طرز تهیه‌ی سبزه ارزن آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد کاشت سبزه ارزن فوری پاسخ خواهیم داد.

 

 

 کاشت سبزه ارزن شناور روی تنگ ماهی (روش اول)

 

کاشت سبزه ارزن شناور روی تنگ ماهی

 

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن روی تنگ ماهی

 

 • بذر ارزن
 • تنگ ماهی
 • سبد به اندازه دهانه تنگ
 • پمپ هوا (اختیاری)
 • سنگ‌های تزیینی

 

مراحل کاشت سبزه ارزن در تنگ ماهی

 

مرحله اول؛ خیساندن ارزن‌ها

 

برای کاشت سبزه ارزن به صورت شناور در تنگ ماهی ابتدا باید به اندازه سبدی که روی تنگ قرار می‌گیرد ارزن بردارید. سپس ارزن‌ها را برای حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید.

 

مرحله دوم؛ قرار دادن بذر ارزن در پارچه

 

در دومین مرحله از کاشت سبزه ارزن برای عید باید بذرها را داخل یک پارچه نخی نم‌دار قرار دهید. سپس پارچه را جمع کنید و اجازه دهید بذرها به مدت بیست و چهار ساعت داخل پارچه نم‌دار بمانند. در این مدت باید چند بار پارچه را با اسپری خیس کنید.

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

مرحله سوم؛ قرار دادن سبد روی تنگ

 

در این مرحله باید تنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید و یک سبد به اندازی سر تنگ تهیه کرده و روی آن قرار دهید. (در صورت نداشتن سبد به آن اندازه می‌توانید از ظرف پلاستیکی استفاده کنید، اما حتماً باید کف ظرف پلاستیکی را سوراخ کنید). سپس سبد را روی تنگ قرار دهید.

 

مرحله چهارم؛ قرار دادن پمپ آب در تنگ

 

در این مرحله باید به وسیله شیلنگ پمپ هوا را به داخل تنگ فرستاده و به شیلنگ وصل کنید. البته این مرحله کاملاً اختیاری است و اگر داخل تنگ از ماهی قرمز استفاده نمی‌کنید، هیچ لزومی به استفاده از پمپ نیست. استفاده از پمپ موجب ایجاد جریان اکسیژن در آب می‌شود و به زنده ماندن ماهی داخل تنگ کمک می‌کند.

 

مرحله پنجم؛ ریختن آب در تنگ

 

در این مرحله از کاشت سبزه ارزن در تنگ باید مقداری آب در تنگ بریزید. توجه داشته باشید که نباید تنگ را پر از آب کنید و باید بین آب و سبد یک سانتی‌متر فضای خالی باشد.

 

مرحله ششم؛ قرار دادن ماهی و سنگ در تنگ

 

بعد از آماده شدن تنگ در این مرحله می‌توانید مقداری سنگ تزیینی داخل تنگ ماهی بریزید و یک ماهی قرمز نیز داخل تنگ بیندازید. سپس سبد را روی تنگ قرار دهید.

 

مرحله هفتم؛ ریختن بذر ارزن در سبد

 

در این مرحله از راهنمای کاشت سبزه ارزن برای هفت‌سین باید ارزن‌های خیس خورده را داخل سبد روی تنگ بریزید. سپس بذرها را به آرامی صاف کنید و یک پارچه نخی مرطوب روی بذرها قرار دهید. هر بار پارچه خشک شد می‌توانید با اسپری روی آن را آبپاشی کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه غذاهای شب چهارشنبه سوری + فیلم آموزش تهیه

 

مرحله هشتم؛ قطع کردن آبیاری سبزه

 

بعد از چند روز بذرهای ارزن شروع به ریشه‌دار شدن می‌کنند و ریشه سبزه وارد آب می‌شود. در این مرحله باید آب دادن به سبزه را متوقف کنید.

 

طریقه کاشت سبزه ارزن در خاک ژله‌ای (روش دوم)

 

طریقه کاشت سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

 

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

 

 • خاک ژله‌ای
 • اسپری آب
 • ظرف پلاستیکی
 • بذر ارزن
 • ظرف

 

مراحل سبز کردن سبزه ارزن در خاک ژله‌ای

 

 

مرحله اول؛ خیساندن خاک ژله‌ای

 

کاشت سبزه در خاک ژله‌ای هم بسیار جذاب است. برای درست کردن سبزه ارزن در خاک ژله‌ای ابتدا باید هر بسته از خاک ژله‌ای را با یک لیوان آب مخلوط کنید. خاک را برای مدت ۱۲ ساعت در آب قرار دهید تا به خوبی باز شود.

 

 

مرحله دوم؛ آماده کردن خاک ژله‌ای در ظرف مورد نظر

 

در این مرحله از آموزش سبزه ارزن در خاک ژله‌ای باید بعد از دوازده ساعت مقداری از خاک را داخل ظرف مورد نظر بریزید. سپس مقداری از خاک ژله‌ای را کاملاً له کنید و روی خاک‌های ژله‌ای سالم بریزید.

 

مرحله سوم، کاشت بذر ارزن

 

در سومین مرحله از کاشت سبزه ارزن برای عید در خاک ژله‌ای می‌توانید بذرهای ارزن را روی خاک ژله‌ای له شده بریزید. مجدد روی بذر را با خاک ژله‌ای پر کنید و سپس روی آن را با اسپری آبیاری نمایید.

 

مرحله چهارم؛ کشیدن پلاستیک روی سبزه

 

بعد از کاشت بذر ارزن، روی ظرفمان را با پلاستیک می‌پوشانیم و روزی یک بار پلاستیک را برداشته و با اسپری بذرها را آبیاری می‌کنیم. سپس باز پلاستیک را روی ظرف می‌کشیم.

 

مرحله پنجم؛ برداشتن پلاستیک از روی سبزه ارزن

 

بعد از ۳ تا ۴ روز بذر ارزن شروع به جوانه زدن می‌کند. در این مرحله می‌توانید پلاستیک را از روی آن بردارید و روزانه یک بار با اسپری به سبزه آب دهید.

 

کاشت سبزه ارزن در شیشه و تنگ (روش سوم)

 

کاشت سبزه ارزن در شیشه و تنگ

 

مواد لازم برای کاشت سبزه ارزن در تنگ

 

 • سنگ ریزه
 • تنگ
 • بذر ارزن

 

مراحل طرز تهیه سبزه ارزن در شیشه و تنگ

 

مرحله اول؛ آماده کردن بستر مناسب برای کاشت

 

در اولین مرحله از کاشت سبزه ارزن در شیشه و تنگ باید یک تنگ شیشه‌ای با فرم و شکل دلخواه آماده کنید. سپس به اندازه ۵ سانتی‌متر داخل تنگ سنگریزه بریزید.

 

مرحله دوم؛ کاشت بذر ارزن

 

در این روش سبزه ارزن بدون خیس کردن سبز می‌شود و از همین رو می‌توانید بدون خیساندن بذرها از آن‌ها استفاده کنید. برای این کار باید دانه‌های ارزن را روی سنگریزه‌ها بپاشید. سپس می‌توانید با اسپری بذرها را آبیاری کنید.

 

مرحله سوم؛ کشیدن نایلون روی تنگ

 

بعد از ریختن بذر ارزن داخل تنگ، یک پلاستیک یا سلفون روی تنگ بکشید. با استفاده از خلال دندان چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. روزانه ۱ بار پلاستیک را بردارید و با اسپری به بذرها آب دهید و سپس دوباره آن را سر جای خود قرار دهید.

 

مرحله چهارم؛ برداشتن نایلون از روی تنگ

 

حدود ۳ روز بعد نایلون پلاستیکی را از روی تنگ بردارید. در این مدت دیگر بذرهای ارزن جوانه زده‌اند و حال باید روزانه یک بار با اسپری به آن‌ها آب دهید تا سبزه ارزن شما به خوبی رشد کند.

 

طرز تهیه سبزه ارزن ساده (روش چهارم)

 

طرز تهیه سبزه ارزن ساده

 

اگر تمایل دارید یک سبزه ارزن ساده برای تزیین سفره هفت سین داشته باشید، باید در نیمه دوم اسفند ماه بذرهای ارزن را که ظاهری شفاف و درخشان دارند و بوی کهنگی و نا نمی‌دهند را درون آب بخیسانید. بعد از ۳ روز دانه‌های جوانه زده ارزن را داخل ظرف مناسب سبزه کردن سبزه بریزید و یک پارچه نخی خیس روی آن قرار دهید.

روزانه پارچه را با اسپری خیس کنید تا سبزه شما رشد کند. بعد از ۳ روز می‌توانید پارچه را بردارید و سبزه را به صورت مستقیم با اسپری آبیاری نمایید.

 

طرز تهیه سبزه ارزن بدون خاک (روش پنجم)

 

طرز تهیه سبزه ارزن بدون خاک

 

برای اینکه سبزه ارزن را بدون خاک بکارید، باید ارزن‌ها را بشویید و به مدت ۱ روز در آب بخیسانید. سپس آنها را آبکش کنید. کف ظرف دلخواه خود را یک لایه پنبه قرار دهید. سپس ارزن‌های آبکش شده را روی پنبه‌ها بریزید.

به طوری که کاملا روی پنبه پوشیده از ارزن باشد و جای خالی نداشته باشد. اگر همه سطح کف ظرف را ارزن نریزید، درنهایت سبزه شما، تُنُک و خالی می‌شود.  بعد از انجام این مرحله، با اسپری، روی ارزن‌ها را آب بپاشید.

حتما بخوانید  18 آموزش جدید تزیین تخم مرغ هفت سین 1402 + عکس

سپس یک پارچه تمیز روی آنها بیندازید. سبزه‌ها را هر روز آبکشی کنید تا وقتی که کاملا جوانه بزنند. سپس پارچه را از روی ارزن‌ها بردارید و در مکانی با نور ملایم  و غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

 

طرز تهیه سبزه ارزن در تخم مرغ (روش ششم)

 

طرز تهیه سبزه ارزن در تخم مرغ

 

برای سبز کردن سبزه ارزن در تخم مرغ، کف پوسته تخم مرغ را به دقت سوراخ کنید تا ترک برندارد. داخل تخم مرغ را مقداری بریزید و روی آن را یک لایه ارزن که از قبل خیس و آبکشی کرده‌اید، بریزید. روی ارزن‌ها را با یک لایه نازک خاک بپوشانید.

سپس با آبپاش روی آنها را با آب اسپری کنید. این کار را هر روز انجام دهید تا جوانه‌های ارزن سر از خاک بیرون بیاورند. اگر می‌خواهید سبزه ارزن را در تخم مرغ و بدون خاک سبز کنید، به جای خاک، مقداری پنبه کف تخم پوسته تخم مرغ بگذارید و بقیه مراحل را مانند طرز تهیه سبزه ارزن بدون خاک، ادامه دهید.

فراموش نکنید در این حالت هم باید کف تخم مرغ را سوراخ کنید تا آب اضافی کف تخم مرغ نماند و بوی بد نگیرد.

 

نکات و فوت و فن‌های کاشت سبزه ارزن برای عید

 

*از آب دادن بیش از حد به سبزه ارزن اجتناب کنید، زیرا این کار موجب پوشیده شدن سبزه می‌شود.

 

*زمانی که سبزه ارزن را در خاک ژله‌ای می‌کارید، عمر آن کوتاه‌تر می‌شود و زودتر خراب خواهد شد.

 

*در طرز تهیه‌ی سبزه ارزن حتماً از بذرهای تازه و سالم استفاده کنید.

 

*سبزه ارزن از نظر ظاهری شباهت زیادی به سبزه گندم دارم و سرعت رشد بیشتری دارد.

 

*در زمان خرید بذر ارزن دقت کنید که بذرها ظاهری شفاف و درخشان داشته باشد. به هیچ عنوان بذرهایی که بوی کهنگی یا بوی نا می‌دهند را نخرید.

 

*اگر بذر ارزن از سال پیش در خانه دارید، احتمالاً بذرتان کهنه شده است. زمانی که بذر ارزن کهنه باشد کامل سبز نمی‌شود و تراکم دلخواه را نخواهد داشت.

 

*بسیاری از افراد ممکن است با این سوال در ذهنشان مواجه شوند که آیا سبزه ارزن فقر می‌آورد؟ در پاسخ به این موضوع باید بدانید که در فنگ شویی، ارزن نماد فقر است و گفته می‌شود بهتر است به جای آن از سبزه گندم، سبزه عدس و … استفاده شود.

 

*از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه ارزن استفاده نکنید.

 

*به یاد داشته باشید که در کاشت سبزه ارزن برای عید، هر چقدر قطر سبزه کمتر باشد، عمر آن طولانی‌تر می‌شود و دیرتر پوسیده می‌شود.

 

*اگر زمان کافی برای انداختن سبزه ندارید پیشنهاد می‌شود که کاشت سبزه ارزن را امتحان کنید. رشد این سبزه بسیار سریع است و در عرض ۳ تا ۴ روز جوانه می‌زند. شما می‌توانید سبزه ارزن را در خاک بکارید و یا آن را به صورت شناور روی تنگ آماده کنید.

 

بهترین زمان کاشت سبزه ارزن برای عید

 

بهترین زمان کاشت سبزه ارزن برای عید

 

سبزه ارزن برخلاف طرز تهیه انواع سبزه عید بسیار ساده و سریع رشد می‌کند و معمولاً جوانه‌های آن بعد از ۴ روز رشد می‌کنند. از همین رو شما می‌توانید از یک هفته تا ۱۰ روز زودتر از عید اقدام به کاشت آن نمایید. اگر دوست دارید روز اول عید سبزه شما پر و زیبا باشد می‌توانید از روز ۱۳ تا ۱۵ اسفند اقدام به کاشت سبزه ارزن کنید.

 

سوالات متداول

 

سبزه ارزن چه شکلی است؟

 

ظاهر سبزه ارزن بسیار شبیه به سبزه گندم است.

 

بهترین روش برای کاشت سبزه ارزن بدون خاک چیست؟

 

برای کاشت سبزه ارزن بدون خاک می‌توانید بذرهای جوانه زده ارزن را داخل هر ظرفی که دوست دارید بریزید و با استفاده از اسپری آبیاری کنید.

 

آیا سبزه ارزن فقر می‌آورد؟

 

بسیاری از افراد ممکن است با این سوال در ذهنشان مواجه شوند که آیا سبزه ارزن فقر می‌آورد؟ در پاسخ به این موضوع باید بدانید که در فنگ شویی ارزن نماد فقر است و گفته می‌شود بهتر است به جای آن از سبزه گندم، سبزه عدس و … استفاده شود.

 

بهترین زمان برای طرز تهیه‌ی سبزه ارزن چه موقعی است؟

 

بهترین زمان برای کاشت سبزه ارزن برای عید از یک هفته تا ۱۰ روز زودتر از تحویل سال نو است.

 

سبزه ارزن نماد چیست؟

 

در فرهنگ ایرانی ارزن را مثل دیگر غلات در زمرۀ یکی از گیاهان آیینی به‌ ویژه بر سر سفره هفت‌سین می‌دانستند. ارزن جزو مواد غذایی ایرانیان بوده و با آن هم نان و هم غذاهای مختلف پخته می‌شده است. سبزه ارزن نماد طراوت، سرسبزی و زندگی دوباره است.

 

 

کالابرگ الکترونیک