15 روش خانگی درمان کیپ شدن بینی در چند ثانیه در کودکان و بزرگسالان | مجله کوروش
خانه » سلامت » ۱۵ روش خانگی درمان کیپ شدن بینی در چند ثانیه

۱۵ روش خانگی درمان کیپ شدن بینی در چند ثانیه

 • منتشر شده در 1400-02-13
 • 1484 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 11 دقیقه
درمان کیپ شدن بینی

گرفتگی بینی و فشار سینوسی دلایل زیادی دارد. گاهی اوقات ابتلا به سرماخوردگی آنفولانزا و آلرژی می تواند موجب کیپ شدن بینی شما شود. از طرف دیگر بسیاری از عوامل تحریک کننده نیز می تواند زمینه گرفتگی بینی را در شما فراهم کند. در واقع زمانی که شما سرما می خورید و به آلرژی مبتلا می شوید، غشاهای پوشاننده مجاری بینی شما ملتهب و تحریک می شوند. در این زمان این غشاها شروع به ایجاد مخاط می کنند تا هر آن چه که موجب تحریک شده را از بین ببرند. این موضوع به گرفتگی بینی و بسته شدن راه تنفسی شما منجر خواهد شد. اما راهکارهای ساده برای درمان کیپ شدن بینی در چند ثانیه وجود دارد. در سرویس سلامت مجله کوروش می توانید با روش های مختلف خانگی درمان سریع گرفتگی بینی و طب سنتی آشنا شوید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

علت کیپ شدن بینی

 

علت کیپ شدن بینی

 

التهاب سینوس ها و گرفتگی بینی در اصطلاح پزشکی رینوزینوزیت نام دارد که معمولاً به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. در بسیاری از مواقع نیز گرفتگی بینی دلایل دیگری دارد. در ادامه می توانید با چند مورد از رایج ترین علت های کیپ شدن بینی آشنا شوید.

 

 

رینوزینوزیت عفونی

 

رینوزینوزیت عفونی

 

ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا موجب عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شوند و این موضوع می تواند علت کیپ شدن بینی شما باشد.

 

 

رینوزینوزیت آلرژیک

 

این التهاب معمولاً با قرار گرفتن فرد در برابر یک ماده حساسیت زا یا محرک ایجاد می شود.

 

 

رینوزینوزیت فصلی

 

زمانی که فرد در برخی از فصل ها به دلیل پخش شدن گرده های درختان علف ها و گل ها اتفاق می افتد، این نوع گرفتگی بینی معمولاً در بهار و پاییز رخ می دهد.

 

 

رینوزینوزیت آلرژیک چند ساله

 

جشنواره با صرفه ترین بازار افق کوروش

رینوزینوزیت آلرژیک چند ساله

 

معمولاً افرادی که به این نوع گرفتگی بینی مبتلا هستند در تمام طول سال ممکن است علائم را مشاهده کنند. معمولاً عوامل مختلفی مثل کپک، شوره، موی حیوانات، گرد و غبار و فضولات حشرات می تواند این مشکل را در این افراد تشدید کند.

 

 

رینوزینوزیت غیر آلرژیک

 

معمولاً علائم این افراد با مواد محرک موجود در هوا مانند دود مواد شیمیایی و آلودگی تشدید می شود.

 

 

بیشتر بخوانید » چه وقت می گوییم تب یک کودک بالاست « 

 

 

سایر عوامل مؤثر بر گرفتگی بینی

 

سایر عوامل مؤثر بر گرفتگی بینی

 

در بسیاری از مواقع گرفتگی بینی به دلیل عوامل بیماری زا برای تحریک کننده ایجاد نمی شود. بلکه علت های دیگری دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

 

 • دراز کشیدن در وضعیت نامناسب موجب می شود تا بینی شما کیپ شود. معمولاً در بسیاری از مواقع افراد که تحرک کمتری دارند بیشتر در معرض این نوع گرفتگی قرار دارند.

 

 • برخی از مواقع مسائل مربوط به ساختار سینوس ها از جمله پولیپ و انحراف تیغه بینی باعث شدن مجاری بینی و تومورها موجب گرفتگی بینی می شود.

 

 • معمولاً افرادی که به انحراف تیغه بینی ۲۴ هستند، نوع شدیدتری از گرفتگی بینی را تجربه می کنند. در این افراد معمولاً یکی از سوراخ های بینی به طور کامل مسدود می شود و تنفس تنها با یکی از سوراخ های بینی امکان پذیر است.

 

 

۱۱ روش کوچک کردن بینی بدون عمل جراحی

 

 

آیا کیپ شدن بینی نشانه ابتلا به کرونا است؟

 

آیا کیپ شدن بینی نشانه ابتلا به کرونا است؟

 

کیپ شدن بینی در کرونا معمولاً با علائم دیگری همراه است. طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها ۵ درصد از افرادی که به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا می شوند به گرفتگی بینی دچار می شوند. معمولاً این افراد علائم دیگری همچون تب، سرفه، خستگی و درد قفسه سینه را نیز در کنار کیپ شدن بینی تجربه می کنند.

 

 

درمان کیپ شدن بینی در خانه

 

درمان کیپ شدن بینی در خانه

 

برای همه ما اتفاق افتاده است که مدتی به گرفتگی بینی و افزایش ترشحات بینی دچار شده ایم. مشکلی آزار دهنده که نفس کشیدن را مختل می کند. در این زمان تنها سوالی که به ذهنتان خطور می کند این است که برای کیپ شدن بینی چی خوبه؟ چطور می توان این مشکل را در چند ثانیه برطرف کرد و از شر این گرفتگی خلاص شد؟

 

جشنواره کوپا

 

بخور دادن بهترین درمان کیپ شدن بینی

 

بخور دادن بهترین درمان کیپ شدن بینی

 

یکی از بهترین راهکارها برای درمان سریع گرفتگی بینی بخور دادن است.

 

 • برای این کار آب جوش را از یک کتری به یک کاسه یا لگن بزرگ انتقال دهید.
 • آن را روی میز بگذارید و روی صندلی کنار میز بنشینید.
 • صورت خود را در مقابل بخار آب جوش بگیرید.
 • برای ۵ تا ۱۰ دقیقه به طور معمول از بینی نفس بکشید

 

برای بخور کودکان بهتر است از حمام آب گرم استفاده کنید. برای این کار دوش آب گرم را باز کنید و درب ها را ببندید. با کودک خود در قسمت بیرون از دوش بنشینید. اجازه دهید کودک برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در این محیط قرار بگیرد. بخار آب گرم موجب باز شدن بینی می شود و بهترین درمان گرفتگی بینی در طب سنتی محسوب می شود.

 

 

بیشتر بخوانید » انواع بخور گیاهی و فواید و عوارض آن ها «

 

 

استفاده از محلول آب نمک روشی ساده برای درمان گرفتگی بینی

 

استفاده از محلول آب نمک روشی ساده برای درمان گرفتگی بینی

 

آب نمک یکی دیگر از بهترین روش ها برای درمان سریع گرفتگی بینی خانگی و طب سنتی محسوب می شود. شما می توانید برای این کار از سرم های نمکی استفاده کنید و یا خودتان در خانه یک آب نمک تهیه نمایید. سپس از محلول آب نمک برای تمیز کردن مجاری بینی خود استفاده کنید. برای این کار می توانید آب نمک را داخل یک سرنگ بریزید. سپس آن را به داخل سوراخ بریزید و آن را از راه بینی و یا دهان خارج کنید. این کار موجب شست و شوی کامل مجرای بینی شما می شود و در درمان کیپ شدن بینی نیز بسیار مؤثر عمل می کند.

 

 

استفاده از منتول و یا روغن اکالیپتوس مؤثر بر درمان گرفتگی بینی

 

استفاده از منتول و یا روغن اکالیپتوس مؤثر بر درمان گرفتگی بینی

 

یکی دیگر از بهترین روش های درمان کیپ شدن بینی استفاده از قطره باز کننده بینی حاوی منتول و یا روغن اکالیپتوس است. شما می توانید این محصولات را به راحتی از داروخانه تهیه کنید و با بو کردن منتول و یا اضافه کردن آن ها به آب جوش و استنشاق بخار آن گرفتگی بینی خود را درمان کنید. این راهکار برای درمان گلو درد نیز بسیار مؤثر است و به پاکسازی بینی شما کمک زیادی می کند. اگر به گرفتگی بینی دچار شده اید و دائم از خودتان می پرسید که برای کیپ شدن بینی چی خوبه، بهتر است این روش را امتحان کنید.

 

 

استفاده از قطره و اسپری ضد احتقان روشی مؤثر بر درمان کیپ شدن بینی

 

استفاده از قطره و اسپری ضد احتقان روشی مؤثر بر درمان کیپ شدن بینی

 

اگر گرفتگی بینی برایتان بسیار آزاردهنده شده است می توانید از قطره ها و اسپری های ضد احتقان استفاده کنید. این محصولات به شما کمک می کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن راه بینی خود را باز کنید. توجه داشته باشید که هیچ گاه نباید از این محصولات بیشتر از ۵ تا ۷ روز استفاده کنید. از طرف دیگر امکان استفاده از این محصولات برای کودکان زیر ۶ سال وجود ندارد. کودکان ۶ تا ۱۲ سال نیز نباید بیشتر از ۵ روز از آن استفاده نمایند.

روغن اکالیپتوس یک ضد باکتری قوی ضد التهاب مسکن و آرام بخش محسوب می شود که تنها اضافه کردن چند قطره آن به آب داغ و مالیدن آن روی بینی می تواند به پاکسازی بینی شما کمک زیادی کند.

 

 

استفاده از کمپرس آب گرم روشی ساده برای درمان گرفتگی بینی

 

استفاده از کمپرس آب گرم روشی ساده برای درمان گرفتگی بینی

 

برای درمان سریع گرفتگی بینی افزایش گردش خون در سینوس ها می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

 

 • برای این کار تنها لازم است یک پارچه ضخیم و یک حوله کوچک را در آب گرم فرو ببرید.
 • سپس آب اضافی را از آن خارج کنید.
 • آن را به بینی و پیشانی خود بمالید.
 • برای افزایش تأثیر این کار می توانید مقدار زنجبیل تازه نیز به آب گرم اضافه کنید. ن کار موجب می شود تا گردش خون در سینوس های شما دو چندان افزایش پیدا کند.
 • در صورت تمایل می توانید برای کمپرس آب گرم است کیسه آب گرم نیز استفاده کنید.

 

 

بیشتر بدانید » روش های مختلف پایین آوردن تب در کودکان و بزرگسالان «

 

 

مصرف آنتی هیستامین یک راهکار ساده برای درمان سریع گرفتگی بینی

 

مصرف آنتی هیستامین یک راهکار ساده برای درمان سریع گرفتگی بینی

 

اگر علت کیپ شدن بینی شما به دلیل عوامل آلرژیک است، می توانید برای درمان گرفتگی بینی از آنتی هیستامین استفاده کنید. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ مصرف آنتی هیستامین و کنترل شدت گرفتگی بینی در بزرگسالان مبتلا به سرماخوردگی انجام شد نشان داد که مصرف آنتی هیستامین در یک در روز اول بیماری می تواند به این افراد کمک زیادی کند. معمولاً آنتی هیستامین بهترین دارو برای گرفتگی بینی و قطع شدن آبریزش بینی است.

 

توجه داشته باشید که افراد مبتلا به فشارخون بالا، دیابت، پرکاری تیروئید و بیماری های خاص قبل از استفاده از هر نوع آنتی هیستامین باید حتماً با پزشک خود مشورت کنند. از طرف دیگر مصرف آنتی هیستامین برای کودکان زیر شش سال و همچنین خانم های باردار به هیچ عنوان مناسب نیست.

 

 

سایر روش های مؤثر بر درمان کیپ شدن بینی

 

سایر روش های مؤثر بر درمان کیپ شدن بینی

 

 • از سبزیجات تند استفاده کنید.
 • با نوک انگشتان سینوس ها را ماساژ دهید.
 • یک لیوان آب گرم بنوشید.
 • از چای نعنا و زنجبیل استفاده کنید.
 • مقداری آب با سرکه سیب میل کنید.
 • در هنگام خواب از یک بالش بلندتر استفاده کنید.
 • دوش آب گرم بگیرید.
 • از غذاهای حاوی پروبیوتیک استفاده کنید.
 • سوپ مرغ بخورید.

 

 

این مطلب را هم بخوانید » ۱۰ علامت هشدار دهنده بدن که باید جدی بگیرید «

 

 

منابع: healthline، medicalnewstoday، patient

 

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

هفده + هجده =

همراه با افق کوروش

جشنواره با صرفه ترین بازار
جشنواره کوپا
خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

فلج خواب یا بختک و روش های پیشگیری و درمان

فلج خواب یا بختک | دلایل و راه های پیشگیری و درمان

فلج خواب (Sleep Paralysis) یا بختک به احساس عدم توانایی حرکت، چه در شروع خواب و چه در هنگام بیدار شدن گفته می شود. در این حالت حواس و آگاهی فرد دست نخورده، اما احساس می کند بر او فشار وارد شده یا گویی در حال خفه شدن است. بختک ممکن است با توهم و ترس شدید نیز همراه باشد. در این مطلب از مجله کوروش درباره فلج خواب یا بختک توضیح خواهیم داد. همچنین علل و راه های پیشگیری از بختک و کارهایی را که باید هنگام بروز این اتفاق انجام دهید، به شما خواهیم گفت.
 • 320 بازدید
 • انتشار: 1400-03-26
انواع گردشگری سلامت و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری

انواع گردشگری سلامت و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری

گردشگری سلامت یا مدیکال توریسم (Medical tourism) را می‌توان فرآیند سفر به خارج از کشور محل اقامت، به منظور دریافت مراقبت‌های پزشکی تعریف کرد. رشد محبوبیت گردشگری سلامت توجه سیاست گذاران، محققان و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. در اصل این اصطلاح به سفر بیماران از کشورهای کمتر توسعه یافته به کشورهای پیشرفته برای پیگیری درمان‌هایی که در کشورشان در دسترس نیست، اشاره دارد. در این مقاله از مجله کوروش به مفهوم گردشگری سلامت یا گردشگری پزشکی و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری می‌پردازیم و انواع مختلف گردشگری سلامت را به شما معرفی می‌کنیم.
 • 935 بازدید
 • انتشار: 1400-04-05
خواص سیرابی برای سلامت بدن و طرز تهیه سیرابی؛ روز جهانی سیرابی

خواص و فواید سیرابی برای سلامت بدن و طرز تهیه سیرابی؛ روز جهانی سیرابی

سیرابی از آن دسته غذاهایی است که یا عاشقش هستید یا از آن بیزارید. بد نیست بدانید برخلاف تصور عموم که خوردن غذاهایی مثل کله‌پاچه و سیرابی را مختص ایرانیان می‌دانید، روز 24 اکتبر هر سال روز جهانی «سیرابی» است. سیرابی فواید زیادی برای سلامت بدن دارد و در عین حال زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند به سلامت بدن تاثیر منفی بگذارد. خواص و فواید سیرابی برای سلامت بدن از نظر طب سنتی، طرز پخت سیرابی و حقایق جالبی در مورد سیرابی را از دو سایت The Nest و The Spruce در مجله کوروش بخوانید.  
 • 133467 بازدید
 • انتشار: 1397-07-29