طرز تهیه ۶ دسر ساده و سریع بدون فر

طرز تهیه ۶ دسر ساده و سریع بدون فر


16 اسفند 1400 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
دسر ساده و سریع بدون فر
فهرست محتوا نمایش

انواع دسر پای ثابت مهمانی‌ها و دروهمی‌ها هستند ولی می‌توانید آن‌‌ها را به عنوان یک عصرانه یا میان‌وعده هم سرو کنید. اما در میان دسرها، انواع دسر ساده و سریع بدون فر که با مواد اولیه کم‌هزینه و در دسترس درست می‌شوند، محبوب‌تر هستند. ما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش به طرز تهیه ۵ دسر ساده و سریع بدون فر می‌پردازیم. از هر دو نوع، نمونه‌هایی را برای شما آماده کرده‌ایم تا بنا به سلیقه و امکاناتی که در دسترس دارید، به تهیه هر یک از آن‌ها اقدام کنید.

 

دسر های ساده و سریع بدون فر و یخچالی

 

دسرها برای آماده شدن یا نیاز به پخت در فر دارند یا می‌توان آن‌ها را بدون فر هم درست کرد. اما دسرهای سریع و ساده بدون فر، یا امکان پخت در قابلمه را دارند یا این‌که از انواع دسرهای یخچالی هستند که نیاز به استراحت و ماندن در یخچال دارند تا خودشان را بگیرند.

 

 

۱- چیز کیک فندقی

 

چیز کیک فندقی، دسر ساده و سریع

 

مدت زمان آماده سازی مواد و دسر چیز کیک فندقی: ۲/۵ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه چیز کیک فندقی

 

• بیسکویت پتی‌بور: ۱ بسته
• پودر فندق: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• پودر گردو: ۱۰۰ گرم
• پنیر صبحانه: ۱ پاکت ۲۰۰ گرم
• پودر قند: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• خامه فرم گرفته: به میزان دلخواه
• رنگ خوراکی: چند قطره
• کره بادام زمینی یا شکلات ذوب شده: به میزان دلخواه

 

مراحل طرز تهیه چیز کیک فندقی یخچالی بدون فر

 

 

مرحله اول: مواد را با هم ترکیب کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه این دسر ساده و سریع بدون فر، بیسکویت‌ها را در پاکت زیپ کیپ بریزید و با گوشت‌کوب کاملا بکوبید و له کنید. می‌توانید از مخلوط کن هم برای نرم کردن بیسکویت‌ها استفاده کنید. همراه با بیسکویت‌ها، پنیر خامه‌ای صبحانه، فندق پودر شده و پودر قند را با هم ترکیب کنید تا این مخلوط کاملا با هم میکس شوند.

 

 

مرحله دوم: مواد را در قالب بریزید

 

یک قالب دلخواه را آماده و کف آن را چرب کنید. مخلوط به دست آمده را در آن بریزید و با پشت قاشق آن را فشار دهید تا مواد به خوبی به هم بچسبند. وقتی لایه زیرین منسجم شد، یک لایه کره بادام زمینی یا شکلات ذوب شده به روش بن‌ماری را روی لایه بیسکویتی بریزید و با پشت قاشق یا با کاردک، آن را صاف کنید.

 

 

مرحله سوم: خامه را در یخچال استراحت دهید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه چیز کیک فندقی به عنوان دسر سریع و ساده بدون فر، قالب را در یخچال بگذارید و به مدت ۲ ساعت صبر کنید. بعد از این‌که چیز کیک فندقی خودش را گرفت، به آرامی آن را از قالب خارج کنید. خامه فرم گرفته را روی چیزکیک بریزید و آن را به شکل دلخواه تزیین کنید.

 

 

۲- فندق با روکش شکلاتی

 

فندق با روکش شکلاتی برای دسر ساده

 

مدت زمان آماده سازی مواد و دسر فندق با روکش شکلاتی: ۳۰ دقیقه

حتما بخوانید  طرز تهیه کمپیر (کومپیر) گوشت و سیب زمینی ترکیه‌ای به 2 روش

 

مواد لازم برای تهیه فندق با روکش شکلاتی

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش

• مغز فندق: به تعداد دلخواه
• شکلات تخته‌ای: ۱ بسته ۲۰۰ گرمی
• پودر پسته و نارگیل: برای تزیین

 

 

مراحل طرز تهیه دسر ساده و سریع بدون فر با فندق و شکلات

 

 

مرحله اول: فندق‌ها را در شکلات ذوب شده فرو ببرید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه فندق شکلاتی، شکلات تخته‌ای شیری یا کاکائویی را به روش بن‌ماری و روی حرارت غیرمستقیم ذوب کنید. وقتی شکلات آماده شد، فندق‌ها را در شکلات ذوب شده فرو ببرید و بیرون بیاورید. کف یک قالب را با روغن چرب کنید و فندق‌ها را داخل آن بچینید.

 

 

مرحله دوم: فندق‌های شکلاتی را در یخچال بگذارید

فروش ویژه حصولات صبحانه افق کوروش

 

روی فندق‌های آغشته‌ شده به شکلات را پودر نارگیل و پسته بپاشید. قالب را در یخچال قرار دهید و صبر کنید تا لایه شکلاتی خودش را بگیرد. سپس شکلات‌ها را سرو کنید. اگر می‌خواهید لایه شکلاتی روی فندق‌ها ضخیم‌تر شود، چند بار دیگر هم فندق‌ها را در شکلات ذوب شده، فرو ببرید و هر بار آن را در یخچال بگذارید.

 

 

۳- دسر سوپانگل موزی

 

دسر یخچالی سوپانگل موزی

 

مدت زمان آماده سازی مواد و دسر سوپانگل موز: ۲ ساعت

 

 

مواد لازم برای تهیه سوپانگل موز

 

• شیر: ۱ لیتر
• زرده تخم مرغ: ۱ عدد
• شکر: ۷ قاشق غذاخوری
• آرد گندم: ۳ قاشق غذاخوری
• وانیل: نوک قاشق چای‌خوری
• کره گیاهی یا مارگارین: ۱ قاشق غذاخوری
• پودر کاکائو: ۲ قاشق غذاخوری
• موز: ۲ عدد متوسط
• شکلات یا طعم دلخواه: ۸۰ گرم

 

مراحل طرز تهیه دسر سوپانگل موزی بدون فر

 

 

مرحله اول: مواد دسر سوپانگل را با هم ترکیب کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه دسر ساده و سریع بدون فر سوپانگل موزی، در یک قابلمه مناسب، آرد و شکر را طی چند مرحله به شیر اضافه کنید و هر بار هم بزنید تا گلوله‌های آن باز شود. سپس پودر کاکائو و زرده تخم مرغ را اضافه و مواد را با هم ترکیب کنید تا یکدست شود.

 

 

مرحله دوم: مواد دسر را روی حرارت بگذارید

 

قابلمه را روی حرارت بگذارید و مواد را مدام هم بزنید تا به قوام کافی (مثل دسر فرنی) برسد. سپس موزها را پوست بگیرید و مغز آن‌ها را پوره و له کنید. پوره موز را به همراه وانیل به مواد اضافه کنید و آن‌ها را هم بزنید. بعد از این که مواد، ۲ تا ۳ جوش خورد، حرارت را خاموش کنید. بلافاصله مارگارین و شکلات تلخ را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا با هم حل شوند.

 

 

مرحله سوم: مواد دسر یخچالی را در قالب بریزید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه دسر سوپانگل موزی و شکلاتی، کف قالب دلخواه خود را چرب کنید. می‌توانید از لیوان‌های یک بار مصرف شفاف هم به عنوان قالب این دسر ساده و سریع بدون فر کمک بگیرید. قالب‌ها را در یخچال قرار دهید تا مواد خودشان را بگیرند و آن را سرو کنید. می‌توانید از تکه‌های بیسکوییت و کیک هم برای بین دسر سوپانگل استفاده کنید.

 

 

۴- دسر میوه‌ای با بیسکویت

 

دسر میوه‌ای با بیسکویت و ژله یخچالی

 

زمان آماده سازی مواد و دسر میوه‌ای: ۶ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه دسر میوه‌ای یخچالی

 

• نشاسته ذرت: ۱/۳ لیوان دسته دار فرانسوی
• کره: ۱۵ گرم
• شیر: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• بیسکویت پتی‌بور: ۲ بسته
• شکر: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• موز: ۱ عدد
• توت فرنگی: ۳ تا ۴ عدد
• وانیل: نوک قاشق چای‌خوری
• گلاب: ۱ قاشق غذاخوری

 

 

مراحل طرز تهیه دسر میوه‌ای با بیسکویت

 

 

مرحله اول: مواد را با هم ترکیب کرده و گرم کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه این دسر ساده و سریع بدون فر، ژله را با ۱ و ۱/۲ لیوان آب جوش حل کنید و در یخچال بگذارید تا کمی خودش را بگیرد. سپس شکر، وانیل و نشاسته ذرت را با یکدیگر مخلوط کنید. شیر و گلاب را به مواد اضافه کنید و ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به غلظت مناسب (‌شبیه غلظت فرنی) برسد. کره را هم به این مخلوط اضافه و بعد از ذوب شدن، حرارت زیر آن را خاموش کنید.

 

 

مرحله دوم: بیسکویت و کرم را به ترتیب روی هم بچینید

 

قالبی را که مد نظر دارید، خیس کنید و کف و دیواره آن را کیسه فریزر بیندازید. بعد از چیدن یک ردیف بیسکویت در کف قالب، روی آن را کرم بمالید. چند ردیف دیگر را بیسکویت و کرم را به تعداد دلخواهتان به همین ترتیب بچینید و روی ردیف آخر را کرم بمالید.

حتما بخوانید  طرز تهیه مربای پوست هندوانه خوشمزه و مجلسی بدون و با آهک

 

 

مرحله سوم: میوه‌ها و ژله را روی مواد بچینید

 

موز و توت فرنگی‌ها را به صورت حلقه‌ای برش بزنید و روی ردیف آخر که با کرم پوشیده شده است، بچینید. ژله نیم‌بند را از یخچال بیرون بیاورید و روی موز و توت فرنگی بریزید. سپس روی آنها را با پلاستیک بپوشانید تا سیاه نشوند و در یخچال قرار دهید.

 

 

مرحله چهارم: دسر را برش بزنید و سرو کنید

 

در دو مرحله ژله را روی دسر بریزید. دوباره دسر را از یخچال بیرون بیاورید و ژله نیم بند را روی آن بریزید و صاف کنید. دسر را به مدت حدود ۶ ساعت یا بیشتر در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد و آماده سرو شود. در نهایت، با کمک چاقو اطراف دسر را از کیسه فریزر جدا کنید. دسر را با پلاستیک از ظرف بیرون بیاورید و در اندازه‌های دلخواه برش بزنید. دسر آماده شده را در ظرف مناسب سرو کنید.

 

 

۵- کاپ کیک شکلاتی

 

کاپ کیک شکلاتی بدون فر و در قابلمه

 

میزان کالری در یک عدد کاپ کیک: ۲۲۶ کالری
زمان آماده سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۱۵ دقیقه

 

طرز تهیه دسر کاپ کیک شکلاتی

 

کاپ کیک یا کیک فنجانی، از انواع دسرهای ساده و سریع بدون فر است که به راحتی و با مواد ساده می‌توانید آن را در خانه درست کنید. برای تهیه این دسر سالم و خوشمزه، باید کره آب شده و شکر را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و با همزن برقی آن قدر بزنید تا براق و یکدست شوند.

 

سپس تخم مرغ را به ترکیب کره و شکر اضافه کنید و باز هم با همزن مواد را به خوبی ترکیب کنید. بعد از اینکه شکر کاملا در مواد حل شود، بیکینگ پودر، آرد و پودر کاکائو را به سایر مواد اضافه می‌کنیم و با همزن مواد را ترکیب ‌کنید. چیپس شکلاتی یا شکلات‌های خرد شده را به مواد کیک اضافه و مواد را با دست خوب مخلوط کنید. برای مشاهده ادامه طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی روی لینک مقاله بزنید.

 

 

۶- باسلوق گردویی

 

طرز تهیه باسلوق گردویی

میزان کالری در ۱۰۰ گرم باسلوق گردویی: ۳۸۰ کالری

مدت زمان آماده سازی: ۳۰ دقیقه

 

باسلوق از جمله شیرینی‌های ساده خانگی بدون فر با اصالت ترکیه‌ای است. در میان انواع باسلوق، باسلوق گردویی از سایر انواع آن محبوب‌تر است. بد نیست بدانید باسلوق در لیست انواع دسر ایرانی بسیار محبوب است و علاوه بر حضور در میان تنقلات سنتی عید نوروز، به عنوان میان وعده نیز در کنار چای یا قهوه سرو می‌شود.

 

درست کردن باسلوق گردویی در خانه کار سختی نیست. برای تهیه باسلوق گردویی خانگی باید مایه باسلوق را درست کنید و بعد از آماده شدن آن را شکل دهید و در پودر نارگیل بغلتانید. سپس روی باسلوق را با گردو تزیین کنید.

 

برای خواندن ادامه جزییات طرز تهیه باسلوق گردویی و فوت و فن باسلوق بازاری مرحله به مرحله روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

 

سوالات متداول

 

دسر ساده و سریع بدون فر چی درست کنم؟

 

به عنوان دسر بدون فر می‌توانید هم دسرهای یخچالی و هم دسر در قابلمه تهیه کنید تا نیازی به فر نداشته باشید. چیز کیک فندق، دسر فندق با شکلات، دسر سوپانگل موز و … انواع دسر ساده و سریع بدون فر هستند.

 

 

دسر یخچالی باید چه مدت در یخچال بماند تا آماده شود؟

 

بسته به نوع دسر، مدت زمان ماندن در یخچال هم برای انواع دسرها متفاوت است. این زمان بین ۱۵ دقیقه تا ۱۲ ساعت برای آماده شدن دسرها متغیر است.

 

 

محصولات مرتبط