۴ طرز تهیه خامه فرم گرفته قنادی (خامه کیک) در ۴ مرحله ساده

۴ طرز تهیه خامه فرم گرفته قنادی (خامه کیک) در ۴ مرحله ساده


8 تیر 1403 . زمان مطالعه: 16 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۳ طرز تهیه خامه فرم گرفته قنادی (خامه کیک) در ۴ مرحله ساده
فهرست محتوا نمایش

چطور در خانه خامه کیک مثل قنادی درست کنیم؟ خامه کیک یکی از ملزومات مهم در درست کردن انواع کیک است. خامه فرم گرفته را هم با همزن برقی و هم بدون همزن برقی می‌توانید در خانه درست کنید. همچنین طرز تهیه خامه خانگی برای کیک با خامه ساده صبحانه و درست کردن خامه کیک با شیر امکان‌پذیر است. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش ما طرز تهیه خامه کیک خانگی یا همان خامه فرم گرفته قنادی به روش‌های مختلف را آموزش و به سوالات مهم در این زمینه از جمله اینکه نحوه فرم دادن خامه کیک با خامه صبحانه و خامه آماده قنادی و نگهداری از آن چگونه است پاسخ می‌دهیم و نحوه رنگی کردن خامه فرم گرفته کیک را به شما یاد می‌دهیم.

مواد لازم برای تهیه خامه کیک خانگی با خامه صبحانه (روش اول)

 

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
خامه صبحانه با چربی بالا ۴۰۰ گرم
پودر قند ۸۰ گرم
وانیل ۱ قاشق چای‌خوری

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱۰ دقیقه
مدت زمان مورد نیاز برای آماده شدن خامه کیک خانگی: ۴۵ دقیقه
میزان کالری خامه کیک در ۱۰۰ گرم: حدود ۱۴۱ کیلوکالری

مراحل طرز تهیه خامه کیک خانگی با خامه صبحانه

مراحل طرز تهیه خامه کیک خانگی با خامه صبحانه

یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای به دست آوردن یک خامه کیک خانگی لذیذ استفاده از خامه صبحانه در تهیه آن است. خامه فرم گرفته با خامه صبحانه معمولا زودتر فرم و شکل خودش را از دست می‌دهد اما طعم بهتری دارد. طرز تهیه خامه کیک خانگی را مرحله به مرحله مطابق دستورالعمل زیر پیش ببرید.

مرحله اول: خامه را درون یک ظرف بزرگ بریزید

یک ظرف بزرگ انتخاب کنید و یک بسته خامه صبحانه را به طور کامل داخل آن بریزید. از آنجایی که خامه بعد از هم زدن و شکل گرفتن حجم زیادی پیدا می‌کند انتخاب یک ظرف بزرگ و مناسب در قدم اول اهمیت زیادی دارد. برای این کار ترجیحا از ظروف پیرکس یا استیل ضد زنگ استفاده کنید چون خامه به ظروف پلاستیکی می‌چسبد.

شما می‌توانید برای خرید خامه صبحانه به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه کنید.

مرحله دوم: خامه را به آرامی با همزن برقی هم بزنید

خامه‌ای را که در ظرف ریخته‌اید به وسیله دور کند همزن برقی و به آرامی هم بزنید تا جایی که کمی شکل بگیرد. یادتان باشد در این مرحله آب خامه را حتما در ابتدا خالی کنید.

مرحله سوم: خامه را در فریزر قرار دهید

خامه همزده را برای بیست دقیقه در فریزر قرار دهید تا کمی خودش را بگیرد و رگه‌های یخ در آن مشاهده شود. سپس آن را مجددا از فریزر بیرون بیاورید.

مرحله چهارم: پودر قند و وانیل را به خامه اضافه کنید

بعد از آنکه خامه را از فریزر بیرون آورید، پودر قند (طرز تهیه پودر قند) و وانیل را همزمان به آن اضافه کنید و مجددا با دور کند و متوسط همزن برقی هم بزنید. هم زدن را تا جایی ادامه دهید که مواد یکدست شوند و خامه شکل بگیرد.

در واقع باید با همزن به مدت ۲ دقیقه با دور کند خامه را هم بزنید و سپس با دور تند فقط در یک جهت هم بزنید. ۱۰ الی ۱۵ دقیقه هم زدن برای فرم گرفتن خامه زمان لازم است. در نهایت خامه همزده باید در حدی سفت و رنگش مات شود که اگر ظرف را برگردانید خامه از درون ظرف بیرون نریزد.

مرحله آخر: خامه کیک خانگی را استفاده کنید

در این مرحله خامه شما فرم گرفته و می‌توانید از آن برای تزیین انواع کیک و دسر استفاده کنید. همچنین می‌توانید خامه را تا یک هفته در فریزر نگهداری کنید. قبل از هر بار استفاده از خامه کیک خانگی کافی است برای پنج دقیقه آن را با همزن هم بزنید تا بافت و فرم مطلوبی پیدا کند.

روش تهیه خامه کیک خانگی مثل قنادی بدون همزن برقی (روش دوم)

روش درست کردن خامه قنادی آماده با خامه صبحانه بدون همزن برقی

اگر در خانه همزن برقی ندارید اصلا نگران تهیه خامه کیک خانگی نباشید. شما به راحتی و با یک همزن دستی و یا حتی با چنگال نیز می‌توانید خامه فرم گرفته را به راحتی در آشپزخانه خانه‌تان تهیه کنید.

تنها ترفندی که باید هنگام استفاده از چنگال و یا هر وسیله مشابه دیگری که به کار می‌برید در نظر داشته باشید این است که تعداد دفعات بیشتری خامه همزده شده را در فریزر بگذارید. همان‌طور که در بالا گفته شد اگر ترکیب خامه را با همزن برقی هم بزنید تنها کافی است آن را یک بار در فریزر قرار دهید اما هنگام تهیه خامه کیک خانگی بدون همزن ترکیب خامه، پودر قند و وانیل را در ظرفی بریزید.

حتما بخوانید  طرز تهیه متبل بادمجان (پیش غذای لبنانی) در ۳۰ دقیقه

درب ظرف را ببندید و آن را در فریزر قرار دهید. پس از ۲۰ دقیقه، ظرف را از فریزر خارج کنید و مجددا هم بزنید. این کار را در چند نوبت تکرار کنید و آن را تا جایی ادامه دهید که خامه به غلظت دلخواه شما برسد و فرم بگیرد و وقتی ظرف را برمی‌گردانید از ظرف بیرون نریزید.

مواد لازم برای تهیه خامه کیک مثل قنادی با شیر (روش سوم)

 

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
شیر سرد پرچرب ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
کره ۷۵ گرم

 

مراحل طرز تهیه خامه کیک خانگی با شیر

مراحل طرز تهیه خامه کیک خانگی با شیر

شما می‌توانید برای تهیه خامه کیک خانگی، زمان بیشتری صرف کنید و به جای استفاده از خامه آماده با استفاده از شیر، خامه فرم گرفته قنادی را نیز در خانه تهیه کنید. برای این کار تنها به شیر و کره نیاز دارید.

مرحله اول: کره را روی حرارت ملایم قرار دهید

در ابتدا یک قالب ۷۵ گرمی کره را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. با قاشق به صورت آرام کره را هم بزنید تا ذوب شود.

شما می‌توانید برای خرید کره به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه کنید.

مرحله دوم: کره ذوب شده را به تدریج به شیر سرد اضافه کنید

یک قاشق غذاخوری از کره ذوب شده را به شیر سرد اضافه کنید. کره را یکباره به شیر اضافه نکنید. این کار باعث می‌شود شیر دلمه ببند. با اضافه کردن یک قاشق کره ذوب شده به شیر، این دو ماده به هم‌دمایی می‌رسند.

شما می‌توانید برای خرید انواع شیر به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه کنید.

مرحله سوم: شیر را به طور کامل با کره ذوب شده مخلوط کنید

بعد از هم‌دما شدن شیر و کره، ترکیب مرحله قبل را به مابقی کره ذوب شده اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید.

مرحله چهارم: ترکیب شیر و کره را روی حرارت ملایم قرار دهید

شیر را که با کره ذوب شده به خوبی مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید. حرارت را کم کرده و صبر کنید تا شیر گرم شود. شیر نباید به جوش بیاید. آن را مرتبا هم بزنید تا شروع به بخار‌ کردن کند.

مرحله پنجم: هم زدن  شیر و کره را تا زمان غلیظ شدن ترکیب ادامه دهید

ترکیب به‌ دست‌ آمده را آن‌قدر هم بزنید تا غلیظ شود. برای این کار می‌توانید از غذاساز، همزن برقی یا حتی همزن دستی استفاده کنید. زمانی که خامه به اندازه کافی غلیظ شد، هم‌ زدن را متوقف کنید.

مرحله ششم: زمان بدهید تا خامه سرد شود

به ترکیب غلیظ به دست آمده که در واقع همان خامه است اجازه دهید تا خنک شود. سپس آن را در یک ظرف در‌بسته بریزید و در یخچال قرار دهید. می‌توانید تا یک هفته از خامه به دست آمده استفاده کنید.

مرحله هفتم: آماده کردن خامه کیک خانگی با خامه خانگی

برای آماده کردن خامه به صورت خامه فرم گرفته کافی است خامه‌ای که آماده کردید را طبق روش اول با پودر قند و وانیل مخلوط کرده و بقیه مراحل را هم درست مثل روش اول انجام دهید تا در نهایت یک خامه فرم گرفته برای خامه کشی کیک و ماسوره زدن انواع شیرینی و دسر داشته باشید.

خامه قنادی آماده را چند دقیقه با همزن بزنیم تا برای خامه کشی کیک فرم بگیرد؟ (روش چهارم)

خامه قنادی آماده، همه مواد لازم مثل پودر قند و وانیل را دارد و نیازی نیست چیزی به آن اضافه کنید. این نوع خامه به دلیل درصد بالای چربی به خوبی فرم می‌گیرد و برای خامه کشی کیک و ماسوره زدن یک گزینه عالی است. خامه قنادی را که از بیرون تهیه می‌کنید باید در فریزر نگهداری کنید و در مواقع لزوم آن را از فریزر بیرون بیاورد و فرم دهید.

برای این کار اجازه دهید خامه یخ زده مقداری در محیط باقی بماند و سپس آن را داخل ظرف مورد نظر قرار دهید. اگر دمای محیط گرم بود اجازه دهید خامه در یخچال نرم شود. خامه فقط باید کمی نرم شود و اصلا نباید آب شود. زمانی که خامه هنوز کمی حالت یخی دارد، چند ثانیه با دور کند همزن بزنید و سپس ۷ الی ۱۰ دقیقه با دور تند همزن آن را بزنید تا تبدیل به خامه فرم گرفته شود.

وقتی روی خامه رد پره‌های همزن باقی ماند و خامه دیگر حالت شلی نداشت، نیاز به هم ‌زدن بیشتر ندارد و فرم گرفته است. بهتر است این خامه فرم گرفته تقریبا ۱۵ دقیقه در یخچال بماند و بعد برای خامه کشی کیک و ماسوره زدن انواع شیرینی و دسر از آن استفاده کنید.

نحوه رنگی کردن خامه فرم گرفته برای خامه کشی کیک و شیرینی

نحوه رنگی کردن خامه فرم گرفته برای خامه کشی کیک و شیرینی

اگر می‌خواهید خامه فرم گرفته رنگی داشته باشید بعد از فرم گرفتن آن، از پودر ژله‌ به رنگ دلخواه استفاده کنید و با ترکیب خامه با پودر ژله یا پودر کاکائو یک خامه فرم گرفته رنگی درست کنید. مثلا برای تهیه خامه شکلاتی، به ازای هر کیلوگرم خامه، ۷۰ گرم پودر کاکائو الک شده و به آن اضافه شود.

تخفیفات لبنیات افق کوروش

موقع ماسوره زدن یا خامه‌کشی کیک این کار را در یک محیط خنک و به سرعت انجام دهید تا خامه از فرم نیفتد.

در صورت تمایل پودر ژله و پودر کاکائو را به روش‌های حضوری و اینترنتی از افق کوروش می‌توانید تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پای توت فرنگی خامه‌ای

نکات مهم در طرز تهیه و فرم دادن خامه کیک خانگی (خامه فرم گرفته)

نکات مهم در طرز تهیه خامه کیک خانگی

 • خامه را با دور تند هم نزنید چون پس از قرار گرفتن بر روی کیک خشک و ترک ترک می‌شود.
 • برای طریقه فرم دادن خامه صبحانه یا خامه قنادی ابتدا باید آن را در محیطی سرد و خنک فرم بدهید. یادتان باشد اگر آشپزخانه گرم باشد یا کتری و غذا روی گاز و شعله گاز روشن باشد خامه فرم نمی‌گیرد و شل می‌شود.
 • اگر محیط آشپزخانه‌تان گرم است، هنگام هم زدن خامه، زیر ظرف آن یک ظرف پر از یخ بگذارید تا خامه خنک بماند.
 • میزان شیرینی خامه کاملا به ذائقه شما بستگی دارد. پودر قند را به تدریج به خامه اضافه کنید و میزان شیرینی آن را بچشید.
 • بافت خامه‌ای که با شیر درست می‌کنید بعد از مدتی جدا شود. اگر این اتفاق افتاد تنها کافی است ظرف را تکان دهید. همچنین می‌توانید آن را روی حرارت ملایم گرم کنید و مجددا هم بزنید.
 • برای درست کردن خامه فرم گرفته با خامه آماده قنادی به جای خامه صبحانه باید بگوییم خامه‌های قنادی آماده معمولا در بسته‌های ۱ تا ۵ کیلویی موجود هستند. اما خامه قنادی چیست؟ خامه قنادی به خامه‌های شیرین با چربی بالای ۳۰ درصد گفته می‌شود که در مغازه‌های لوازم قنادی و هایپرمارکت‌ها به صورت خامه آماده برای کیک موجود است. خامه قنادی شیرین است و نیازی به اضافه کردن شکر ندارد و فقط باید با همزن فرم داده شود.
 • روش نگهداری خامه قنادی آماده و بازاری به این صورت است که باید حتما در فریزر نگهداری شود. معمولا ۶ ماه تاریخ انقضا دارد و موقع استفاده باید از فریزر خارج کنید و در یخچال بگذارید تا یخ آن کم کم آب شود و سپس با همزن آن را به همین ترتیب فرم دهید.
حتما بخوانید  ۱۰ راهکار ساده و فوری از بین بردن بوی بد ماهی در یخچال و فریزر

طرز آماده سازی خامه قنادی

 • بهتر است اندازه کاسه مناسب با مقدار خامه و پره‌های همزن شما باشد. به این ترتیب چرخش پره‌های همزن به همه جای خامه یک اندازه است و خامه خوب فرم می‌گیرد. یک فوت کوزه‌ری عالی در طرز آماده سازی خامه کیک به روش قنادی و فرم گرفتن خامه در منزل این است که به مدت ۵ دقیقه کاسه مورد نظر و پره‌های همزن را در فریزر بگذارید تا سرد شوند و کار فرم دادن خامه قنادی را بهتر پیش ببرند.
 • برای فرم گرفتن خامه این نکته مهم است: ابتدا باید خامه را به مدت ۲ دقیقه با دور کند همزن برقی هم بزنید تا یکدست و کمی سنگین شود. سپس با دور تند تا جایی خامه را هم بزنید که فرم بگیرد. خامه را فقط در یک جهت هم بزنید. معمولا در این مرحله بعد از ۵ دقیقه هم زدن خامه، شبیه خامه فرم گرفته می‌شود اما این فرم‌دهی اصلی نیست و کاذب است چون نمی‌توانید با این خامه ماسوره بزنید یا خامه کشی کنید.
 • بعد از فرم گرفتن خامه دیگر نباید آن را هم بزنید چون به اصطلاح «کره» می‌شود و دیگر نمی‌توانید آن را هم بزنید.
 • حالت خامه فرم گرفته و آماده برای خامه کشی کیک یا ماسوره زدن باید به گونه‌ای شود که دیگر پره‌های همزن نتوانند بچرخند و وضعیت خامه به گونه‌ای باشد که انگار دور پره‌های همزن پیچ خورده است و رده پره‌های همزن روی خامه بماند. پس تا رسیدن به این مرحله به هم زدن خامه قنادی یا خامه صبحانه ادامه بدهید.
 • زمانی که خامه را فرم می‌دهید در دقایق اولیه براق است و سپس مات می‌شود پس نگران این مسئله نشوید. در واقع اگر خامه در ظاهر فرم گرفته باشد ولی مات نشود به صورت «کاذب»‌ فرم گرفته است و بعد از مدتی وا می‌رود.
 • اگر مقدار خامه فرم گرفته بیش از نیاز شما بود در یک ظرف در بسته در فریزر نگهداری کنید. در واقع می‌توانید خامه فرم گرفته را در فریزر نگهداری کنید و برای استفاده بعدی خامه را از فریزر بیرون بیاورید، در یخچال بگذارید و وقتی کمی نرم شد دوباره با همزن مقداری بزنید تا فرم بگیرد. البته این خامه که دوباره هم زده می‌شود کمتر فرم می‌گیرد که طبیعی است و معمولا دیگر برای تزیین کیک مثل کیک تولد و کیک عقد و عروسی چندان مناسب نیست، ولی برای خامه کشی و ماسوره زدن انواع شیرینی خانگی مثل طرز تهیه نان خامه‌ای یا شیرینی لطیفه و تهیه شیرینی ناپلئونی گزینه خوبی است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رولت خامه‌ای شکلاتی و ساده 

فوت و فن‌های درست کردن خامه کیک قنادی به روش حرفه‌ای

خامه قنادی چیست؟

بهترین ظرف برای زدن خامه فرم گرفته چیست؟

بهترین ظرف برای فرم دادن به خامه ظرف پیرکس یا استیل است. از ظرف پلاستیکی استفاده نکنید چون چربی خامه به ظرف می‌چسبد و خوب فرم نمی‌گیرد.

از کجا بفهمیم خامه فرم گرفته است و برای خامه کشی مناسب است؟

 • اگر در زمان هم زدن خامه، خامه شروع به پرت شدن کند
 • اگر زمانی که همزن را از ظرف بیرون آوردید، خامه حالت قله‌ای به خودش گرفته بود، نشانه فرم گرفتن صحیح و اصولی خامه است اما اگر قله نبود، باید باز هم باید خامه را هم بزنید تا به طور صحیح فرم بگیرد.
 • حالت خامه باید به گونه‌ای شود که دیگر پره‌های همزن نتوانند بچرخند و وضعیت خامه به گونه‌ای باشد که انگار دور پره‌های همزن پیچ خورده است و رده پره‌های همزن روی خامه بماند. پس تا رسیدن به این مرحله به هم زدن خامه قنادی یا خامه صبحانه ادامه بدهید
 • خامه‌ای که به خوبی فرم گرفته باشد شل نیست، کش می‌آید و مات و سفید می‌شود. اگر خامه مات نشود فرم گرفتن آن کاذب است و خیلی زود وا می‌رود.

اگر خامه کیک حین خامه کشی شل شد چه باید کرد؟

زمانی که خامه شل می‌شود کافی است کمی پودر خامه به آن اضافه کنید.

اگر خامه کیک بیش از اندازه سفت شود چه باید کرد؟

در صورتی که خامه بیش از اندازه مورد نظر سفت شود کمی خامه منجمد به آن اضافه کنید و دوباره مقداری آن را هم بزنید.

آیا می‌توان به جای پودر قند از شکر برای درست کردن خامه کیک خانگی استفاده کرد؟

خیر. نمی‌توان از شکر به جای پودر قند استفاده کرد زیرا شکر در خامه به طور کامل حل نمی‌شود و در هنگام مصرف دانه‌های شکر را در زیر دندان‌های خود احساس می‌کنید.

 

محصولات مرتبط