۳ طرز تهیه فرنی خانگی ساده و قالبی + فیلم آموزش تهیه

۳ طرز تهیه فرنی خانگی ساده و قالبی + فیلم آموزش تهیه


8 فروردین 1402 . زمان مطالعه: 17 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
3 طرز تهیه فرنی خانگی ساده و قالبی + فیلم آموزش تهیه
فهرست محتوا پنهان

طرز تهیه فرنی قالبی و ساده به 3 روش مرحله به مرحله

فرنی از جمله دسرهایی ایرانی به خصوص در لیست غذاهای ماه رمضانی و غذاهای نذری محرم در بعضی شهرهای ایران است که خیلی سریع آماده می‌شود. طرز تهیه فرنی با آرد برنج، فرنی با نشاسته و فرنی با آرد گندم مرسوم است. فرنی را به عنوان یک صبحانه سالم برای بچه‌ها به صورت ساده و فرنی زعفرانی برای صبحانه تابستانی هم می‌توانید درست کنید. این دسر می‌تواند به عنوان یک صبحانه خوشمزه برای تغذیه کودکان و نوزادان و یک نذری ساده هم مورد استفاده قرار بگیرید. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید طرز تهیه فرنی را به چند روش مختلف به عنوان نذری کم هزینه ماه رمضان را یاد بگیرید. در ادامه فیلم طرز تهیه فرنی را هم تماشا کنید.

 

 

 

طرز تهیه فرنی با نشاسته

 

طرز تهیه فرنی با نشاسته برای 2 نفر

 

زمان آماده سازی مواد: ۵ دقیقه

زمان پخت: ۲۰ دقیقه

میزان کالری در ۱۰۰ گرم فرنی با نشاسته: ۱۹۹ کالری

 

مواد لازم فرنی با نشاسته برای ۲ نفر

 

 • شیر پرچرب: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • شکر: ۴ قاشق غذاخوری یا نصف لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • نشاسته: ۲ قاشق غذاخوری
 • گلاب و هل: به اندازه کافی (بیشتر برای طعم دهنده است و بهتر است که زیاد استفاده نشود.)

 

محصولات طزز تهیه فرنی

مراحل پخت فرنی با نشاسته

 

فرنی یکی از دسرهای خوشمزه و محبوب مخصوصا در ماه مبارک رمضان است که برای افطار سرو می‌شود. طرز تهیه فرنی بسیار ساده است و در عین حال مواد مغذی بسیار زیادی دارد که برای بازیابی انرژی از دست رفته در طول روزه‌داری مناسب است. برای تهیه فرنی با نشاسته دستورالعمل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول؛ شستن نشاسته

 

قدیمی ها در ابتدا نشاسته را با کمی آب شست و شو می‌دانند تا اگر کثیفی داشت، برطرف شود. ولی نشاسته‌های امروزی تمیز هستند و نیازی به این کار نیست. در هر صورت اگر قصد شستن و تمیز کردن نشاسته را دارید، باید خیلی سریع به اندازه نصف استکان آب بر روی نشاسته ریخته و بعد کمی هم بزنید و آب را دور بریزید، فقط نباید اجازه بدهید که نشاسته با آب کاملاً مخلوط شود.

غلات از جمله نشاسته را می‌توانید به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش تهیه کنید.

 

مرحله دوم؛ ترکیب کردن مواد فرنی

 

در دومین مرحله از طرز درست کردن فرنی با نشاسته باید بعد از تمیز کردن نشاسته ابتدا شیر سرد را در یک قابلمه بریزید. سپس نشاسته و شکر را به آن اضافه کنید. شعله زیر گاز را روشن کنید و خوب هم بزنید تا نشاسته گلوله گلوله نشود. هم زدن را تا زمانی که غلظت نشاسته به حد مناسب رسید، ادامه دهید.

برای خرید شیر و شکر می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن هل و گلاب به فرنی نشاسته

 

سپس گلاب و هل و دیگر مواد را به فرنی اضافه می‌کنیم و باز هم می‌زنیم. بعد از چند دقیقه، فرنی را از روی اجاق گاز بر می‌داریم. در این دستور مواد فرنی نشاسته برای ۲ نفر مناسب است. در صورت تمایل می‌توانید مقدار مواد اولیه را ۲ تا چند برابر کنید.

 هل و انواع عرقیات از جمله گلاب را می‌توانید با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید. امکان فروش تلفنی، اینترنتی و حضوری نیز برای این کالاها وجود دارد.

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج

مواد لازم فرنی با آرد برنج برای ۲ نفر

مدت زمان آماده سازی: ۵ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲۰ دقیقه

میزان کالری در ۱۰۰ گرم فرنی با آرد برنج: ۲۵۰ کالری

 

 • شیر پاستوریزه پرچرب: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آرد برنج: ۲ قاشق غذاخوری
 • آب: نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • شکر: ۴ قاشق غذاخوری
 • هل و گلاب به اندازه کافی (به اندازه‌ای که فرنی شما طعم خوبی بگیرد)
 • دارچین: به مقدار لازم (برای تزئین)
 • خلال پسته: به مقدار لازم (برای تزئین)

 

مراحل طرز تهیه فرنی با آرد برنج

 

لازم نیست برای تهیه فرنی حتما نشاسته داشته باشید، می‌توانید فرنی را با آرد برنج هم درست کنید. روش پخت هر دو نوع فرنی مشابه است و فقط ماده اصلی آن، فرق می‌کند. یعنی نشاسته با آرد برنج جایگزین می‌شود. می‌توانید از دستور تهیه زیر کمک بگیرید و فرنی را بپزید.

 

مرحله اول؛ ترکیب کردن آرد، شکر و شیر

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش

طرز درست کردن فرنی با آرد برنج درست شبیه به همان مراحل آماده کردن فرنی یا نشاسته است. در این طرز تهیه باید به جای استفاده از نشاسته، آرد برنج را به کار ببریم. در اولین مرحله از طرز تهیه فرنی با آرد برنج ابتدا شیر سرد را داخل یک قابلمه ریخته و سپس شکر و آرد برنج را به آن اضافه می‌کنیم.

حتما بخوانید  2 روش طرز تهیه شیرینی مارشمالو خانگی با پودر ژله یا ژلاتین

قبل از اینکه ترکیب آرد، شیر و شکر را روی گاز قرار دهید ابتدا مواد را خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. آرد برنج حتما باید در شیر سرد حل شود. در غیر این صورت امکان گلوله شدن آن وجود دارد. در طرز تهیه فرنی زعفرانی باید زعفران آب شده را در همین مرحله به مواد اضافه کند.

انواع آرد از جمله آرد برنج و آرد گندم را می‌توانید با قیمت مناسب از برندهای معتبر، به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

 

مرحله دوم؛ پختن فرنی آرد برنج

 

در دومین مرحله از طرز تهیه فرنی با آرد برنج آن را روی شعله ملایم می‌گذاریم و آب را اضافه می‌کنیم. فقط دقت کنید که در طرز تهیه فرنی با آرد برنج باید فرنی را به طور مداوم هم بزنید تا آرد برنج گلوله گلوله نشود.

در نهایت وقتی که غلظت فرنی به حد نرمال رسید، هل و گلاب را اضافه کرده و باز به هم بزنید و بعد از ده دقیقه، آن را از روی اجاق برداشته و میل کنید. توجه داشته باشید که بعد از آماده شدن فرنی سریع آن را داخل کاسه‌های کوچک بریزید.

 

طرز تهیه فرنی با آرد گندم

 

فروش ویژه حصولات صبحانه افق کوروش

 فرنی با آرد گندم

 

مواد لازم فرنی با آرد گندم برای ۲ نفر

مدت زمان آماده سازی مواد: ۵ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲۰ دقیقه

 

 • آرد گندم: ۲ قاشق غذاخوری سر پر
 • شیر: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: ۵۰ گرم
 • شکر: ۲ و ۱/۲ قاشق غذاخوری
 • گلاب: ۱ قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه فرنی با آرد گندم

 

مرحله اول؛ آرد گندم را الک کنید

 

برای تهیه فرنی با آرد گندم باید ابتدا آرد را دو مرتبه الک کنید.

 

 مرحله دوم؛ آرد و شیر فرنی را ترکیب کنید

 

سپس آرد را به همراه شیر سرد در یک قابلمه بریزید و خوب هم بزنید. بعد شکر را به آن اضافه کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

 

مرحله سوم؛ مواد فرنی را مدام هم بزنید

 

بعد از اینکه شکر به طور کامل در شیر حل شد، شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. مواد فرنی آرد گندم را به طور مداوم هم بزنید تا شیر به جوش بیاید.

 

مرحله چهارم؛ کره را اضافه کنید

 

سپس کره را به فرنی اضافه کنید. وقتی کره آب شد، گلاب را هم اضافه کنید. مواد را همچنان هم بزنید تا فرنی به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح ببندد، یعنی نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت (توجه داشته باشید که فرنی وقتی سرد شد سفت‌تر و غلیظ‌تر می‌شود).

کره را می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی خریداری کنید.

 

مرحله پنجم؛ فرنی را سرو و تزیین کنید

 

در نهایت شعله گاز را خاموش کنید و فرنی آرد گندم را در ظرف مناسب سرو کنید. وقتی فرنی خنک شد در صورت تمایل آن را با خلال پسته و بادام یا دارچین تزیین کنید. برای خرید دارچین می‌توانید به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

 

طرز تهیه فرنی نشاسته مجلسی و قالبی

 

طرز تهیه فرنی نشاسته مجلسی و قالبی 

 

برای درست کردن فرنی مجلسی می‌توانید آن را به صورت فرنی قالبی تهیه کنید. برای این کار لازم است از قالب‌های دسر استفاده کنید. فرنی نشاسته برای این کار مناسب‌تر است. برای درست کردن فرنی قالبی باید آن را بعد از آماده کردن داخل قالب مورد نظرتان بریزید.

سپس اجازه دهید فرنی کاملاً سرد شود. چند ساعت آن را داخل یخچال قرار دهید. بعد از این که فرنی کاملاً سرد شد، سپس فرنی را بر روی یک ظرف برگردانید و آن را با خلال پسته، خلال بادام و … تزئین کنید.

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج قالبی

 

فرنی با آرد برنج قالبی

 

برای درست کردن فرنی مجلسی و قالبی با آرد برنج نیز می‌توانید مقداری پودر ژلاتین به فرنی آرد برنج اضافه کنید تا قالبی و سفت شود. برای اضافه کردن پودر ژلاتین به فرنی در نظر داشته باشید که حتما ژلاتین را با آب حل کنید و بعد از اینکه فرنی کاملاً سرد شد، ژلاتین را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

اضافه کردن ژلاتین در زمانی که فرنی داغ است، موجب بریده بریده شدن آن می‌شود. در نهایت برای اینکه یک فرنی خوشمزه مجلسی داشته باشید، می‌توانید از هل و گلاب در هنگام پخت استفاده کنید.

پودر ژلاتین را می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

 

طرز تهیه فرنی با آب جوش

 

طرز تهیه فرنی با آب جوش

 

برای تهیه فرنی با آب جوش، نیازی به استفاده از شیر نیست. آرد برنج، گندم یا نشاسته را می‌توانید در طرز تهیه فرنی استفاده کنید. فقط کافی است برای مثال نشاسته را در کمی آب سرد بخیسانید تا نرم شود. سپس آب روی نشاسته را دور بریزید. بقیه مراحل تهیه را مانند هر یک از روش‌های بالا ادامه دهید.

 

طرز تهیه فرنی با شیر خشک

معمولا فرنی با شیر خشک را برای کودکان و نوزادان درست می‌‌کنند ولی برخی افراد بزرگسال هم طعم این مدل فرنی را دوست دارند. در این روش تهیه فرنی، به اندازه ۱ قاشق غذاخوری آرد برنج الک شده را در یک ظرف مناسب، روی حرارت ملایم، کمی تفت دهید تا خامی آن گرفته شود.

سپس به اندازه ۱ لیوان آب (یا ۱ لیوان شیر) اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا گلوله گلوله نشود. اجازه دهید مواد سفت شوند و حرارت را خاموش کنید. حدود ۲ تا ۳ دقیقه بعد، به اندازه ۱ قاشق غذاخوری شیر خشک به فرنی بیفزایید و هم بزنید. وقتی کاملا مواد یکدست شدند، آن را سرو کنید.

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه فرنی

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه فرنی

 

 • بسیاری از افراد برای درست کردن فرنی به جای شیر از آب استفاده می‌کنند. طرز تهیه فرنی با آب درست شبیه به طرز درست کردن فرنی با شیر است. تنها لازم است به جای شیر از همان مقدار آب استفاده کنید.
حتما بخوانید  طرز تهیه ترشی خرفه به 3 روش خالی، با آب گوجه و بادمجان

 

 • طرز تهیه فرنی زعفرانی درست شبیه به فرنی ساده است. تنها لازم است که مقداری زعفران غلیظ دم کنید و سپس به همراه شکر به فرنی اضافه کنید. زعفران را می‌توانید به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

 

 • شما می‌توانید فرنی خود را با طعم کاکائویی نیز درست کنید. برای این کار باید در زمان اضافه کردن آرد، مقداری پودر کاکائو به مواد فرنی اضافه کنید. برای خرید پودر کاکائو می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

 

 • برای تزیین فرنی بهتر است چند دقیقه بعد از ریختن فرنی در ظرف صبر کنید. زمانی که سطح روی فرنی بسته شد، سپس می‌توانید با خیال راحت آن را تزئین کنید.

 

 • برای تزیین فرنی سفید می‌توانید از زعفران دم کرده غلیظ استفاده کنید. برای این کار می‌توانید به کمک نوک قاشق مرباخوری مقداری زعفران روی فرنی بریزید و یا طرح مورد نظر خودتان را روی آن بکشید.

 

 • استفاده از گل سرخ خشک نیز ایده خوبی برای تزیین فرنی است.

 

 • برای تزئین فرنی با دارچین یا پودر نارگیل می‌توانید از شابلون‌های آماده کمک بگیرید.

 

 • برای اینکه فرنی بعد از پخت آب نیندازد، باید آن را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا خنک شود. بعد از خنک شدن کامل، فرنی را در یخچال قرار دهید.

 

دستور پخت فرنی مجلسی

 

 • فرنی معمولا زمانی که در یخچال قرار می‌گیرد به اصطلاح آب می‌اندازد. اما برای سرو قالبی فرنی باید آن را در یخچال بگذارید و بعد از سرو کردن بلافاصله مصرف کنید. یادتان باشد قالب را چرب نکنید چون فرنی را خراب می‌کند.

 

 • برای شیرین کردن فرنی می‌توانید به جای شکر یا پودر قند از عسل یا شیره خرما استفاده کنید. برای خرید عسل و شیره خرما می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی اقدام کنید.

 

 • یکی از مقوی‌ترین انواع فرنی، تهیه فرنی با آرد برنج است که در کنار خواصی که دارد عطر و طعم آن نیز بسیار بی‌نظیر است.

 

 • در صورت استفاده از هل در طرز تهیه فرنی می‌توانید گلاب را حذف کنید.

 

 • برای خوش عطرتر شدن فرنی می‌توانید مقداری وانیل نیز به آن اضافه کنید. وانیل را به صورت اینترنتی، حضوری یا تلفنی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش بخرید.

 

 • در طرز تهیه فرنی با آرد برنج بهتر است آرد برنج را قبل از استفاده دو بار الک کنید.

 

 • در طرز تهیه فرنی برای نوزادان می‌توانید از طریقه درست کردن فرنی با آرد برنج استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای استفاده از شیر پاستوریزه از شیر خشک نیز استفاده کنید.

 

 • برای درست کردن فرنی حتما شعله گاز را کم کنید و آن را مدام هم بزنید تا ته نگیرد. اگر هم به صورت اتفاقی، فرنی ته گرفت سعی کنید دیگر از ته قابلمه مواد را هم نزنید و از ۲ میلی‌متر بالاتر قابلمه بقیه مواد را هم بزنید یا اینکه قابلمه را عوض کنید و قسمت‌های رویی را جدا کنید تا بوی قسمت سوخته به دیگر قسمت‌ها منتقل نشود.

 

 • برای درست کردن فرنی دو رنگ می‌توانید به مقداری از فرنی زعفران یا رنگ خوراکی اضافه کنید و مقداری از آن را سفید بگذارید. سپس یکی از فرنی‌ها را داخل ظرف بریزید و سپس فرنی دوم را روی آن بریزید.

 

 • خوردن فرنی داغ در فصل زمستان به افرادی که سرما خورده یا گلو درد دارد، توصیه می‌شود؛ البته بهتر است که از نوع فرنی ساده و بدون شکر استفاده کنید.

 

 • فرنی یک غذای مفید حاوی ویتامین ب است و از این رو هم برای کودکان و بزرگسالان، خوردن آن توصیه می‌شود.

 

 • برای طرز تهیه فرنی وانیل، فرنی را با شیر یا آب (هر کدام از روش‌های بالا) تهیه کنید و در ۵ دقیقه پایانی، به اندازه ۱/۲ قاشق چای‌خوری پودر وانیل به فرنی بیفزایید تا عطر و طعم آن حفظ شود. بهتر است در صورت اضافه کردن وانیل، دیگر زعفران یا گلاب اضافه نکنید.

 

 • فرنی تهیه شده با نشاسته خیلی زود سرد می‌شود و سریعاً باید آن را داخل ظرف بریزید و میل کنید.

 

 • می‌توانید فرنی تهیه شده با نشاسته داغ را داخل قالب‌ ریخته و بعد از اینکه کاملاً سرد شد، قالب را برگردانید تا یک فرنی قالبی داشته باشد. برای این کار می‌توانید از قالب‌های سیلیکونی استفاده کنید و قالب را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید. سپس فرنی‌ها را به آرامی خارج کرده و در ظرف سرو بگذارید.

 

 • در طرز تهیه فرنی با قالب، قالب سیلیکونی را چرب نکنید. در حالت عادی هم فرنی بعد از اینکه خودش را بگیرد، به قالب نمی چسبد. اما اگر آن را چرب کنید، باعث خراب شدن فرنی می‌شود.

 

 • برای اینکه بتوانید متوجه شوید فرنی شما آماده شده است یا خیر، با کفگیر یا قاشق روی آن خطی بکشید و اگر جای خط باقی ماند و سریع از بین نرفت، فرنی شما آماده است.

 

 

سوالات متداول

 

در طرز تهیه فرنی ساده خانگی از چه آردی استفاده می‌شود؟

 

برای تهیه فرنی می‌توانید هم از آرد گندم و هم از آرد برنج یا مخلوطی از هر دو آرد استفاده کنید. همچنین استفاده از نشاسته در طرز تهیه فرنی ساده خانگی مرسوم است.

 

چطور بفهمیم که فرنی به غلظت کافی رسیده است؟

 

برای اینکه بتوانید متوجه شوید فرنی شما آماده سرو و به غلظت مناسب رسیده است، با کفگیر یا قاشق روی آن خطی بکشید و اگر جای خط باقی ماند و سریع از بین نرفت، غلطت فرنی شما مناسب است.

 

در طرز تهیه فرنی ساده خانگی استفاده از شیر بهتر است یا آب؟

 

این موضوع کاملا به ذائقه شما بستگی دارد و موادی که در دسترس دارید. اما در حالت کلی استفاده از شیر، فرنی را مغذی‌تر می‌کند. در صورتی هم که از آب استفاده کنید، رنگ فرنی شفاف‌تر خواهد شد.

کالابرگ الکترونیک