طرز تهیه شربت انار به ۲ روش ترش و ملس بدون شکرک و تیرگی | مجله کوروش

طرز تهیه شربت انار به ۲ روش ترش و ملس بدون شکرک و تیرگی

طرز تهیه شربت انار به ۲ روش ترش و ملس بدون شکرک و تیرگی


14 آذر 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه شربت انار به ۲ روش ترش و ملس بدون شکرک و تیرگی

شربت انار از انواع شربت‌های مجلسی ایرانی است که در فصول پاییز و زمستان به راحتی می‌توانید در خانه تهیه کنید و از خواص انار لذت ببرید. اما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، طرز تهیه شربت انار را به ۲ روش مختلف و فوت و فن‌های کاربردی تهیه شربت انار به شما آموزش خواهیم داد.

 

تخفیفات افق کوروش

 

طرز تهیه شربت انار (روش اول)

 

طرز تهیه شربت انار

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۲۰ دقیقه

مدت زمان مورد نیاز برای پخت شربت انار: ۱ تا ۲ ساعت

 

مواد لازم برای تهیه شربت انار خانگی

 

• انار: ۳ کیلوگرم
• شکر: ۱ کیلوگرم
• آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه شربت انار

 

برای درست کردن شربت انار به روش طبیعی و با مواد ساده در خانه، باید انارها را دانه کرده و آب آنها را بگیرید. سپس آن را صاف کرده و با شکر و آبلیمو بجوشانید. وقتی به غلظت کافی رسید، شعله را خاموش کرده و بعد از سرد شدن شربت انار را دریخچال نگه دارید. برای مشاهده مراحل تهیه این شربت خوشمزه و خوشرنگ، دستورالعمل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: انارها را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه شربت انار، انارها را بشویید و با یک چاقوی تیز، قسمت کلاهک آن را جدا کنید. روی سطح انار را برش‌های طولی بزنید و با فشار دست، آن‌ها را باز کنید. انارها را دانه کنید. دانه‌های انار را در دستگاه مخلوط‌کن یا آبمیوه‌گیری بریزید و اجازه دهید آب انار، کاملا خارج شود.

 

مرحله دوم: آب انار را از صافی رد کنید

 

در این مرحله، انارهای له شده را از صافی رد کنید. هر چه صافی ریزتر باشد، شربت‌تان یکدست‌تر خواهد شد. برای این کار، یک صافی را روی یک قابلمه قرار دهید و داخل صافی را یک پارچه تمیز بیندازید. آب انار را در صافی و روی پارچه بریزید. سپس از گوشه‌های پارچه، شروع به جمع کردن کنید تا هسته‌ها داخل پارچه بمانند و آب انار کاملا خارج شود.

 

مرحله سوم: آب انار را بجوشانید

 

قابلمه‌ای را که آب انار صاف شده در آن قرار دارد، روی حرارت متوسط قرار دهید. شکر را به آن اضافه کنید. اجازه دهید دانه‌های شکر با حرارت آب انار حل شوند. حباب‌های سفیدی را که روی آب انار تشکیل می‌شوند، با قاشق بگیرید و دور بریزید. این کار باعث شفاف شدن رنگ شربت انار می‌شود.

 

مرحله چهارم: آبلیمو را اضافه کنید

 

حرارت را روی ملایم‌ترین حالت تنظیم کنید و اجازه دهید آب انار به مدت ‍۱ تا ۲ ساعت بجوشد و میزان آن به نصف مقدار اولیه برسد. هر از گاهی شربت را با قاشق چوبی به هم بزنید. وقتی شربت قوام پیدا کرد و به غلظت شیره انگور رسید، آبلیمو را به آن بیفزایید. ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر صبر کنید تا آبلیمو به خورد شربت برود، سپس حرارت را قطع کنید.

حتما بخوانید  راهنمای کامل انواع مختلف جوش و آکنه صورت و بدن و روش‌های درمان

 

مرحله پنجم: شربت انار را در بطری بریزید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه شربت انار، اجازه بدهید شربت چند ساعت در فضای آشپزخانه بماند تا کاملا سرد شود و گرمای خود را از دست بدهد. سپس شربت‌ را در بطری‌های شیشه‌ای تمیز بریزید و درب آنها را محکم ببندید تا هوا به داخل آنها نفوذ نکند. شربت‌ انار را در یخچال قرار دهید تا ماندگاری آنها بیشتر شود.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رب انار به روش بازاری

 

طرز تهیه شربت انار (روش دوم)

 

روش تهیه شربت انار

 

زمان آماده سازی مواد: ۳۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت شربت انار: ۴۵ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه شربت انار

 

• انار: ۳ عدد (۶۰۰ گرم یا ۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی)
• شکر: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• آب: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• برگ شمعدانی معطر: ۴ برگ (یا ۱ عدد چوب دارچین یا ۱/۲ قاشق چای‌خوری اسانس وانیل)
• آبلیموی تازه: ۳ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه شربت انار

 

در این روش از طرز تهیه شربت انار، دانه‌های انار را با شکر و آب بجوشانید. سپس آنها را از صافی رد کنید. عصاره به دست آمده را دوباره با چاشنی‌ها و آبلیمو بجوشانید تا غلیظ و آماده شود. بعد از سرد شدن، مقداری از این شربت را با آب سرد مخلوط کرده و سرو کنید. برای تهیه شربت انار به این روش، مراحل تهیه آن را به ترتیب انجام دهید.

 

مرحله اول: انارها را آماده کنید

 

برای تهیه شربت انار به این روش، ابتدا انارها را بشویید و پوست آنها را از دانه‌ها جدا کنید. دانه‌های انار را بدون پوست و غشای نازک داخل در یک قابلمه بریزید و یک لیوان آب را به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. شکر را به مواد بیفزایید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت بمانند.

 

مرحله دوم: مواد داخل قابلمه را صاف کنید

 

در مدتی که انار در حال جوشیدن است، آن را با قاشق چوبی چندین بار به هم بزنید. سپس حرارت را قطع کنید و اجازه دهید محتویات داخل قابلمه سرد شوند. بعد مواد را از یک صافی بسیار ریز با پارچه نازک و تمیز رد کنید. دانه‌ها را با پشت قاشق یا با دست کاملا فشار دهید تا دانه‌ها در صافی بمانند و آب آنها کاملا خارج شود.

 

مرحله سوم: عصاره انار را بجوشانید

 

در این مرحله، دوباره عصاره به دست آمده را در قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید. صبر کنید تا مواد به جوش بیایند. سپس برگ‌های شمعدانی معطر (یا چاشنی‌های طعم و عطردهنده جایگزین) را به آن اضافه کنید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیگر، اجازه دهید عصاره‌ها بجوشند و در آخر آبلیموی تازه را بیفزایید.

حتما بخوانید  طرز تهیه صابون زیتون دست ساز در خانه مرحله به مرحله

 

مرحله چهارم: شربت انار را در بطری بریزید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه شربت خانگی انار، وقتی شربت غلیظ شد، حرارت را قطع کنید و اجازه دهید کاملا سرد شود. سپس شربت انار را در بطری‌های تمیز، خشک و استریل بریزید و در یخچال نگه‌ دارید.

 

فوت و فن‌های طرز تهیه شربت انار

 

فوت و فن‌های طرز تهیه شربت انار

 

*میزان استفاده از شکر، بستگی مستقیمی به شیرینی یا ترشی انار دارد. اگر بعد از اضافه کردن شکر و ذوب شدن آن در آب انار، هنوز حس می‌کنید عصاره شربت انار خیلی ترش است، می‌توانید میزان شکر را بیشتر در نظر بگیرید.

*در طرز تهیه شربت انار رژیمی، از شکر قهوه‌ای یا عسل طبیعی به جای شکر سفید استفاده می‌شود. بهتر است عسل را با آب انار نجوشانید، چون این کار باعث از بین رفتن مواد مغذی عسل می‌شود و در برخی موارد، ممکن است مسمومیت غذایی را در پی داشته باشد.

*در طول مدت پخت شربت انار، درب قابلمه را روی آن نگذارید. بستن درب قابلمه باعث تیره شدن رنگ شربت خواهد شد.

*برای خوشرنگ و شفاف شدن شربت انار، کف‌های سفید روی شربت را با قاشق جدا کنید و دور بریزید.

*شربت انار را زیاد حرارت ندهید تا خیلی سفت و غلیظ نشود. چون شربت انار بعد از سرد شدن هم کمی سفت‌تر خواهد شد.

*برای هر بار استفاده از شربت انار، به اندازه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از شربت را در یک لیوان آب سرد بریزید و هم بزنید تا حل شود. اگر شکر شربت کم بود، کمی شکر به لیوان اضافه کنید. شربت را تزیین و آن را سرو کنید.

*شربت انار، یکی از نوشیدنی‌های خوشمزه برای شب یلدا است.

 

سوالات متداول

 

چه کار کنیم که شربت انار شکرک نزند

چه کار کنیم که شربت انار شکرک نزند؟

برای جلوگیری از شکرک زدن شربت انار، اقدامات زیر را انجام دهید:

*شربت انار را زیادی نجوشانید. چون اگر شربت زیادی غلیظ شود، بعد از سرد شدن هم سفت‌تر می‌شود و احتمال شکرک زدن آن بالا می‌رود.

*بیش از حد رقیق بودن شربت انار هم می‌تواند موجب شکرک زدن آن به مرور زمان شود.

*به صورت نرمال، میزان شکر باید ۱/۳ انار باشد، البته به ترشی و شیرینی انارها هم بستگی دارد. اگر شکر زیادی را در آن استفاده کنید، احتمال شکرک زدن وجود دارد.

*در ۵ تا ۱۰ دقیقه پایانی، یک یا دو قاشق غذاخوری آبلیموی تازه یا به اندازه نوک قاشق چای‌خوری، جوهر لیمو اضافه کنید.

 

تا چه مدت می‌توان شربت انار را نگه داشت؟

 

شربت انار بسته به محل نگهداری آن، بین ۳ تا ۸ ماه قابلیت نگهداری و استفاده دارد. این شربت را در جای خشک، خنک و به دور از نور آفتاب نگه‌ دارید. بهترین مکان برای نگهداری طولانی‌مدت از شربت انار، یخچال است.

 

منبع: kopiaste

نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...