طرز تهیه مرغ رستورانی با رب و بدون رب

طرز تهیه مرغ رستورانی با رب و بدون رب


8 تیر 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مرغ رستورانی
تخفیفات افق کوروش

پخت مرغ به روش رستوران یکی از مهارت هایی است که شاید خیلی ها از پس آن برنیایند. دلیلش هم پیروی کردن از یک سری اصول و قواعد آشپزی است که باید مرحله به مرحله انجام شود. مرغ های رستورانی علاوه بر خوش طعم و خوش عطر بودن، خوش رنگ هم هستند و ظاهر زیبایی دارند. بنابراین یکی از بهترین گزینه ها برای مهمانی ها به حساب می آیند. در ضمن برای طرز تهیه مرغ رستورانی به مواد ساده و در دسترسی نیاز دارید و به راحتی می توانید آن را در خانه درست کنید. در این مطلب از سرویس آشپزی مجله کوروش به طرز تهیه و پخت مرغ به روش رستورانی به ۲ روش به عنوان یک غذا با رب گوجه فرنگی و مرغ رستورانی بدون رب و فوت و فن های خوشمزه و خوش رنگ شدن آن می پردازیم.

فوت و فن های طرز تهیه مرغ رستورانی

 

فوت و فن های پخت مرغ به روش رستورانی 

 

  • در طرز تهیه مرغ رستورانی با رب گوجه فرنگی، در کنار رب می توانید از پوره گوجه فرنگی هم استفاده کنید.

 

تخفیفات افق کوروش
  • در طرز تهیه مرغ رستورانی بدون رب، استفاده از زعفران الزامی است. بهتر است زعفران را در مراحل پایانی پخت هم به مرغ اضافه کنید تا عطر و طعم دلپذیری داشته باشد.

 

  • برای رنده کردن پیاز و جلوگیری از جدا شدن لایه های پیاز، بعد از گرفتن پوست پیاز، قسمت انتها (ریشه) آن را جدا نکنید. بعد از رنده کردن، قسمت ریشه را دور بیندازید.

 

  • برای سرخ کردن و پختن مرغ، بهتر است به جای قابلمه از تابه استفاده کنید تا ظرف، فضای کافی برای سرخ کردن مرغ ها داشته باشد. هرگز مرغ ها را روی هم نگذارید. تکه های مرغ را کف تابه بچینید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه زرشک پلو با مرغ رستورانی با ته دیگ ته چینی «

 

 

طرز تهیه مرغ به روش رستورانی با رب گوجه فرنگی

 

مرغ رستورانی با رب گوجه فرنگی

استخدام کارمند فروشگاه

 

زمان مورد نیاز برای آماده سازی: ۲۰ دقیقه

زمان لازم برای پخت: ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه

 

مواد لازم برای ۴ نفر

 

مرغ: ۴ عدد ران یا سینه

پیاز: ۲ عدد متوسط

سیر: ۴ حبه

نمک: ۱ قاشق چای خوری سر صاف

فلفل سیاه: ۱/۲ قاشق چای خوری

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

فلفل قرمز: نوک قاشق چای خوری

آبغوره: ۵ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده غلیظ: ۴ قاشق غذاخوری

زردچوبه: ۱ قاشق چای خوری

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری

روغن: به میزان لازم

آب: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

 

 

طرز تهیه

 

مرغ با رب گوجه

 

مرحله اول: سیر، پیاز و مرغ را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مرغ رستورانی با رب گوجه فرنگی، تکه های مرغ را به خوبی بشویید و در ظرفی بگذارید تا آب آن ها خارج شود. پوست پیاز و سیر را بگیرید. پیاز را با قسمت درشت تر و سیر را با قسمت ریز رنده کنید.

 

 

 مرحله دوم: مواد لازم در طرز تهیه مرغ رستورانی را با هم مخلوط کنید

 

در یک ظرف مناسب، تکه های مرغ را با پیاز و سیر رنده شده بریزید. حالا نوبت اضافه کردن مواد دیگر است. نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه‌، آبغوره و دو قاشق از زعفران (نصف میزان لازم) را به آن اضافه و به خوبی با هم مرینیت کنید. مواد باید به خوبی روی مرغ را بپوشانند.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه شربت بهار نارنج مجلسی با عرق بهار نارنج و شکوفه آن

 

 

استخدام کارمند انبار

مرحله سوم: مرغ مرینیت شده را در یخچال استراحت دهید

 

روی ظرف را سلفون یا یک پلاستیک بکشید و حدود یک شب تا صبح یا ۱۲ ساعت، ظرف را در یخچال قرار دهید تا مرغ به خوبی طعم ادویه ها و مواد دیگر را به خودش بگیرد. سپس ظرف را بیرون بیاورید. در یک تابه به میزان کافی روغن بریزید.

 

 

مرحله چهارم: آب را به مرغ اضافه کنید

 

مرغ ها را با موادی که روی آن ها وجود دارد یعنی به همراه پیاز و سیر، در تابه قرار دهید. حرارت را روی حالت متوسط قرار دهید. یک لیوان آب را اضافه کنید. آب حتما باید جوش باشد تا به مرغ شوک وارد نشود. بهتر است از سمت کناره تابه، آب را به مرغ اضافه کنید تا مواد روی مرغ را نشوید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه مرغ بریان به روش رستورانی «

 

 

مرحله پنجم: تکه های مرغ را مرتبا زیر و رو کنید

 

بعد از جوش آمدن آب، حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید و در ظرف را بگذارید تا کاملا و به آرامی، مرغتان بپزد. ۳۰ دقیقه بعد، تکه های مرغ را پشت و رو کنید. سپس هر ۱۰ دقیقه یک بار، دوباره مرغ ها را برگردانید تا همه اطراف و قسمت داخلی آن ها، پخته و خوش رنگ شود.

 

 

مرحله ششم: سس گوجه را درست کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه مرغ رستورانی باید سس رب گوجه فرنگی را درست کنید. حدود ۱ ساعت از زمان شروع پخت مرغ ها، آب کمی در تابه می ماند. یک ظرف دیگر را روی حرارت بگذارید و داخل آن را روغن بریزید. بعد از این که روغن به خوبی داغ شد، رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید.

حرارت را روی حالت ملایم قرار دهید و رب را کاملا به هم بزنید تا روغن بیندازد و خوب سرخ شود. در این حالت هم رنگ رب گوجه شفاف و قرمز می شود و هم طعم خام رب، از بین می رود. در صورت ملایم بودن حرارت، حدود ۳ تا ۴ دقیقه زمان برای سرخ کردن رب نیاز دارید.

 

 

مرحله هفتم: سس را روی مرغ ها پخش کنید

 

سس را روی مرغ ها پخش کنید

 

در آخرین مرحله از سرخ کردن رب گوجه فرنگی، ۲ قاشق رعفران دم کرده را به آن اضافه کنید. سپس شعله را خاموش کنید. سس گوجه را به صورت مساوی و یکسان روی مرغ ها بریزید. به کمک پشت قاشق، آنها را روی تکه های مرغ پخش کنید. تابه را تکان دهید تا مواد یک دست شوند.

 

 

مرحله هشتم: مرغ پخته و سرخ شده را سرو کنید

 

در تابه را دوباره روی آن بگذارید و حرارت را خیلی ملایم کنید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. باید آب موجود درکف تابه‌ به خوبی غلیظ شده و روغن انداخته باشد. بعد از آن، مرغ پخته و آماده شده را در ظرف مناسب و با برنج زعفرانی سرو کنید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه شیرینی چوروس (بامیه اسپانیایی) در فر و بدون فر

 

 

بیشتر بخوانید » راز و رمزهای درست کردن زرشک پلو خوشمزه و مجلسی «

 

 

طرز تهیه مرغ به روش رستورانی بدون رب گوجه

 

مرغ رستورانی بدون رب

 

زمان مورد نیاز برای آماده سازی: ۲۰ دقیقه

زمان لازم برای پخت: ۱۲۰ دقیقه

 

مواد لازم برای ۴ نفر

 

مرغ: ۴ عدد ران یا سینه

پیاز: ۲ عدد متوسط یا بزرگ

سیر: ۴ حبه

زعفران دم کرده: ۴ قاشق غلیظ

چوب دارچین: ۱ یا ۲ تکه

نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

مرغ به روش رستوران

 

مرحله اول: مرغ را در مقداری آب و با پیاز بپزید

 

در اولین مرحله از پخت مرغ به روش رستوران بدون رب گوجه، پیاز را پوست بگیرید و به چهار قسمت تقسیم کنید. یک قابلمه را تا نیمه، پر از آب کنید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب آن جوش بیاید. پیاز ها را همراه با مرغ، به آب جوش اضافه کنید.

 

 

مرحله دوم: مرغ را آبکش کنید

 

بعد از این که روی سطح آب، کف و خونابه مرغ جمع شد، حرارت را متوقف کنید. سپس مرغ ها را در صافی بریزید تا آب اضافه آن خارج شود.

 

 

مرحله سوم: پیاز و سیر را پوست بگیرید و خرد کنید

 

یک پیاز باقی مانده دیگر را پوست بگیرید. آن را به صورت خلالی یا حلقه ای خرد کنید. حبه های سیر را هم بعد از پوست گرفتن و شستن به دو قسمت تقسیم کنید.

 

 

مرحله چهارم: ادویه ها را در روغن تفت بدهید

 

یک تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید. کمی روغن داخل آن بریزید. سپس زردچوبه را به همراه فلفل سیاه و نمک اضافه کنید. مواد را به خوبی مخلوط کنید تا ادویه ها با روغن تفت بخورند و طعم خام آن ها از بین برود.

 

 

مرحله پنجم: مرغ ها را با حرارت کم در تابه بپزید

 

حرارت را حتما روی حالت ملایم قرار دهید تا روغن به بیرون ظرف نپاشد. مرغ ها را به تابه اضافه کنید. چوب دارچین، زعفران دم کرده، پیاز و سیر را روی تکه های مرغ بریزید. در تابه را روی آن بگذارید. ۱ ساعت صبر کنید تا مرغ ها با حرارت بسیار کم، آب بیندازند و بپزند.

 

 

مرحله ششم: طرف دیگر مرغ را بپزید

 

یک ساعت بعد، مرغ ها را بر گردانید تا طرف دیگر آن هم، یک ساعت دیگر بپزد و سرخ شود. در این روش اصلا از آب استفاده نکنید و مرغ را با آبی که خودش و پیاز می اندازد، بپزید.

 

 

مرحله هفتم: مرغ را سرو کنید

 

مرغ را سرو کنید

 

در آخرین مرحله از پخت مرغ به روش رستوران و بدون رب گوجه، بعد از این که هر دو طرف مرغ سرخ شد و مغز آن هم کاملا پخت و نر شد، حرارت را قطع کنید. مرغ را با برنج زعفرانی یا زرشک پلو، سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه مرغ نمکی چینی در قابلمه «

 

 

کالابرگ الکترونیک