طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری محرم برای ۵۰ تا ۲۰۰ و ۳۰۰ نفر

طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری محرم برای ۵۰ تا ۲۰۰ و ۳۰۰ نفر


24 تیر 1403 . زمان مطالعه: 8 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری برای۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ نفر

درست کردن انواع شربت نذری یک گزینه خوب برای شربت نذری کم هزینه است. علاوه بر اینکه درست کردنشان آسان است، گزینه‌ ارزان و مقرون به صرفه‌ای هم برای نذری دادن به حساب می‌آیند. یکی از نوشیدنی‌های نذری کم هزینه و ارزان که معمولا در فصل تابستان سرو می‌شود، شربت تخم شربتی نذری است که به صورت ساده و زعفرانی تهیه می‌شود و یک پیشنهاد عالی برای نذری فوری است. اگر شما هم می‌خواهید شربت تخم شربتی را برای حجم زیاد و نذری درست کنید، در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، به طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری زعفرانی و ساده و نکات تهیه و خوشمزه شدن شربت تخم شربتی پرداخته‌ایم.

مواد لازم برای شربت تخم شربتی نذری (برای ۱۰۰ نفر)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
تخم شربتی ۱ کیلوگرم
آب ۲۴ لیتر
لیموترش یا آبلیمو ۲۰ عدد (یا ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار آبلیمو)
شکر ۲ کیلوگرم
گلاب ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۱۵۰ میلی‌لیتر)
زعفران ۵ گرم

 

میزان کالری در ۱۰۰ گرم شربت تخم شربتی: حدود ۴۶۰ کیلوکالری 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۳۰ دقیقه

مدت زمان مورد نیاز برای پخت شربت تخم شربتی: ۲۰ دقیقه

نکته: برای تهیه شربت تخم شربتی نذری غلیظ و خوشمزه برای ۲۰۰ نفر، میزان این مواد را ۲ برابر، شربت نذری تخم شربتی غلیظ و خوشمزه برای ۳۰۰ نفر مقدار این مواد را ۳ برابر و برای تهیه شربت تخم شربتی نذری برای ۵۰ نفر، این میزان را نصف در نظر بگیرید.

مراحل طرز تهیه شربت تخم شربتی با گلاب و زعفران برای نذری

مراحل طرز تهیه شربت تخم شربتی با گلاب و زعفران برای نذری

درست کردن شربت تخم شربتی برای نذری در حجم بالا، کار بسیار راحتی است. در ادامه مراحل طرز تهیه شربت تخم شربتی زعفرانی نذری را می‌توانید دنبال کنید.

مرحله اول: مواد شربت نذری را آماده کنید

برای درست کردن شربت تخمه شربتی و زعفران، ابتدا زعفران را به خوبی بسایید و در یک لیوان بریزید. به لیوان ۲ تکه یخ کوچک و مقداری آب جوش اضافه کنید تا به زعفران، شوک وارد شود و رنگ بدهد. یک نعلبکی را روی لیوان بگذارید تا زعفران دم بکشد. سپس دانه‌های تخم شربتی‌ را در یک سینی بریزید و اگر سنگریزه یا ساقه گیاه تخم شربتی در آن وجود داشت، جدا کنید. این کار را حتما انجام دهید تا ناخالصی‌های درشت را بگیرید.

حتما بخوانید  ۳ طرز تهیه فالوده شیرازی، یزدی و کرمانی مرحله به مرحله

شما می‌توانید زعفران باکیفیت را به روش‌های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله دوم: تخم شربتی‌ها را بخیسانید

سپس تخم شربتی‌ها را در یک قابلمه بریزید و به آنها آب اضافه کنید. تخم شربتی‌ها را هم بزنید که تا جای ممکن زیر آب بروند. تخم شربتی‌ها به مرور آب را جذب می‌کنند و سنگین می‌شوند و زیر آب فرو می‌روند. به مدت ۳۰ دقیقه تخم شربتی‌ها را در آب بخیسانید تا لعاب بیندازند و همه دانه‌ها، پفکی و حجم‌دار شوند. در این فاصله، شیره شربت را آماده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید تخم شربتی را از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های خرید حضوری و اینترنتی تهیه کنید.

مرحله سوم: شیره شربت نذری را آماده کنید

یک قابلمه بزرگ را روی شعله گاز بگذارید و ۲۴ لیوان آب و ۲ کیلوگرم شکر را در آن بریزید. حرارت را بالا ببرید تا آب شروع به جوشیدن کند. سپس شعله را روی حالت ملایم تنظیم کنید تا شیره شربت، کمی غلیظ شود. حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این محلول باید بجوشد تا قوام پیدا کند.

برای خرید شکر می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

مرحله چهارم: بقیه مواد شربت نذری تخم شربتی را اضافه کنید

شربت تخم شربتی برای نذری محرم به روش ساده و ارزان

بعد از اینکه شربت قوام گرفت، در ۱ دقیقه پایانی، زعفران دم کرده، آبلیمو و گلاب را به شربت اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. شعله را خاموش کنید و قابلمه را از روی حرارت بردارید. اجازه دهید شربت سرد شود و به دمای محیط برسد.

آبلیمو و گلاب را می‌توانید به صورت خرید اینترنتی یا خرید حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله پنجم: تخم شربتی را اضافه کنید و شربت نذری را سرو کنید

بعد از سرد شدن مواد، تخم شربتی‌هایی را که لعاب انداخته‌اند، در قابلمه شربت بریزید و هم بزنید. در شربت تخم شربتی نذری، تکه‌های یخ بریزید تا شربت سرد شود. سپس در لیوان‌های یک بار مصرف مقداری از شربت را بریزید و آن را سرو کنید. نذرتان قبول!

نکات مهم در طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری زعفرانی و ساده

نکات تکمیلی طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری زعفرانی و ساده

  • برای اطمینان از نداشتن سنگریزه، بعد از اینکه تخم شربتی‌ها لعابدار و حجیم شدند، می‌توانید آنها را در یک صافی یا آبکش ریز بریزید و بشویید.
  • می‌توانید شربت تخم شربتی نذری یا شربت تخم شربتی مجلسی در مقدار کمتر را، بدون اینکه شیره شربت درست کنید، با حل کردن شکر در آب، و اضافه کردن بقیه مواد به شربت، درست کنید. اما در این صورت، احتمال حل نشدن مقداری شکر در شربت وجود دارد. اگر شکر و آب را حرارت دهید، کیفیت کارتان بهتر می‌شود.
  • اگر می‌خواهید شربت تخم شربتی برای نذری را رقیق‌تر درست کنید، میزان آب و شکر را بیشتر کنید.
  • حتما زعفران را به صورت دم کرده به شربت تخم شربتی نذری اضافه کنید استفاده از پودر زعفران یا زعفران ساییده در شربت، به آن رنگ، طعم و عطر دلخواه را نمی‌دهد.
  • برای طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری ساده، نیازی به استفاده از زعفران دم کرده نیست و اتفاقا هزینه درست کردن این نذری کمتر هم می‌شود.
  • راز خوشمزگی شربت نذری استفاده از عرقیات گیاهی خوشمزه و خوش عطر است. برای طعم بیشتر و بهتر شربت تخم شربتی برای نذری، می‌توانید به اندازه دلخواه به شربت، عرقیات گیاهی مثل عرق نسترن، عرق بیدمشک، عصاره وانیل، عصاره هل و … اضافه کنید. در این صورت مراقب باشید که این مواد را به صورت کنترل شده به شربت اضافه کنید چون استفاده زیاد از این عرقیات یا هل و وانیل ممکن است ته مزه تلخ به شربت بدهد.
  • برای طرز تهیه شربت تخم شربتی لاکچری و نذری، می‌توانید تخم شربتی‌ها را بعد از خیساندن و حجم گرفتن در قالب‌های با طرح‌های ستاره، قلب و … بریزید و در فریزر بگذارید تا یخ بزنند. سپس شیره شربت را جداگانه درست کنید. در زمان سرو، در هر لیوان شیره شربت را بریزید و یک قالب تخم شربتی یخ زده در آن بیتدازید. سپس شربت نذری را سرو کنید.
حتما بخوانید  طرز تهیه اسکندر کباب خانگی با گوشت یا مرغ و سس مارینا مخصوص

فوت و فن‌های خوشمزه شدن شربت تخم شربتی برای نذری

فوت و فن‌های خوشمزه شدن شربت تخم شربتی نذری

چه کار کنیم شربت تخم شربتی ته نشین نشود؟

تخم شربتی وقتی در آب خیسانده می‌شود، آب را جذب می‌کند و وزن آن سنگین‌تر می‌شود، بنابراین به صورت طبیعی، در آب ته نشین می‌شود. اگر شربت تخم شربتی را غلیظ‌تر درست کنید و مقدار تخم شربتی‌ها را بیشتر در نظر بگیرید، بهتر است. اما در کل در زمان سرو، باید شربت را هم بزنید تا تخم شربتی‌ها به سطح شربت نزدیک شوند.

برای خوشمزه‌تر شدن شربت تخم شربتی نذری چی اضافه کنیم؟

شما می‌توانید برای افزودن عطر و طعم بیشتر به شربت تخم شربتی، انواع عرقیات دلخواه، گلاب، هل، وانیل، آبلیمو و زعفران دم کرده با آبمیوه‌ها و شربت‌هایی مثل آلبالو و … را اضافه کنید.

 

محصولات مرتبط