معرفی و طرز تهیه 30 تا از انواع غذاهای نذری محرم و صفر شهرهای مختلف ایران | مجله کوروش

معرفی و طرز تهیه انواع غذاهای نذری محرم و صفر

معرفی و طرز تهیه انواع غذاهای نذری محرم و صفر


5 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 23 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
انواع غذای نذری محرم و صفر

نام نذری ها با مناسبت های مذهبی گره خورده است و به اشکال مختلف انجام می شود. اما از میان آن ها، انواع غذای نذری محرم و صفر بین شیعیان شناخته شده تر است. نذری دادن از گذشته های دور متداول بوده و بین افراد طبقه پایین جامعه انجام می شده است. هنوز هم این رسم بین ایرانیان و دیگر مسلمانان جهان پا برجاست. در این مطلب از سرویس آشپزی مجله کوروش به انواع غذاهای نذری محرم و صفر می پردازیم. همچنین طرز تهیه غذاهایی که در این ایام به عنوان نذری در شهرهای مختلف تهیه می شوند، را برای شما آورده ایم.

تاریخچه غذای نذری

 

تاریخچه نذری

سرزمین بازی افق کوروش

 

تا قبل از دوران صفویه اطلاعات چندانی در مورد نذری در ماه محرم در دست نیست اما گفته می شود نخستین غذای رایج در این ایام، پلو ساده، گوشت به همراه ادویه بوده است. این نذر به خاطر کمبود برنج در آن زمان، به گروه خاصی از مردم و به اصطلاح اعیان‌ ها اختصاص داشت که توانایی خرید این محصولات را داشتند. برای ادای نذر هم صبح زود برنج و گوشت را می پختند و بین مردم تقسیم می کردند.

تقسیم غذا به این شکل بود که گروهی، ظرف ‌هایشان را از قبل به نذری دهنده می فرستادند. بعد از آماده شدن غذا، صاحب نذر ظرف‌ ها را پر می کرد و برای صاحبانش می فرستاد. بخش زیادی از غذا در میان فقرا و نیازمندان توزیع می شد که معمولا در مقابل در(ب) منزل صاحب نذر جمع می شدند.

 

 

نذری دادن در دوره قاجار

 

در دوره قاجار نذری دادن دیگر متعلق به طبقه خاصی از جامعه نبود و هر کس با توجه به شرایط مالی اش در ایام عزاداری امام حسین (ع) غذای نذری می ‌پخت. یکی از نذرهای معروف آن زمان «‌آش نذری ناصرالدین شاه» بوده که در دربار و با نظارت شخص شاه پخته می شده است.

در این دوره، زنان علاوه بر این که در پخت غذای نذری در تکایا شرکت می کردند، مراسم مستقل خودشان را داشتند. زنان قاجاری و پهلوی معمولا مراسم کوچکی را در این ایام در خانه‌ های خود برگزار می کردند و برای برآورده شدن حاجتشان نذری می دادند. هر خانه‌ هر اندازه که امکاناتش اجازه می داد، غذایی را برای عزاداران امام حسین(ع) می پخت. انتخاب نوع غذا هم به عهده صاحب نذر بود.

در این مراسم که خانم‌ها مدیریت را کاملا بر عهده داشتند، از گوشت ذخیره ‌شده‌ ای که به آن «قورمه» می گفتند، استفاده می کردند که این گوشت بیشتر مناسب قیمه بود. یکی از دلایلی که امروزه غذای نذری غالب این ایام خورش قیمه است، به این موضوع برمی ‌گردد.

اما طیف متنوعی از این غذاها در لیست انواع غذای نذری محرم و صفر قرار می گیرد که در ادامه می توانید با طرز تهیه آن ها آشنا شوید.

 

 

انواع غذاهای نذری محرم و صفر

 

 

طرز تهیه شله زرد

 

طرز تهیه شله زرد

 

شله زرد از مشهورترین و محبوب ترین انواع غذای نذری محرم و صفر است که برای مناسبت های مذهبی دیگر هم پخته می شود. مواد اصلی شامل شله زرد، برنج نیم دانه (ترجیحا ایرانی)، شکر و زعفران و گلاب است که با پودر هل و خلال بادام پخته و تزیین می شود. مهم ترین نکته در پخت شله زرد، این است که نباید آب بیندازد و منسجم باشد. در لینک زیر طرز تهیه شله زرد را بخوانید.

 

 

طرز تهیه شله زرد مجلسی زعفرانی

 

 

طرز تهیه لوبیا پلو

 

طرز تهیه لوبیا پلو

 

فروش اینترنتی افق کوروش

لوبیا پلو یکی از اصیل ترین و پر طرفدارترین غذاهای ایرانی است که به عنوان نذری در شهرهای مختلف و به روش های متفاوت پخته می شود. شاید لوبیا پلو به اندازه خورش قیمه و خورش سبزی به عنوان غذای نذری کمتر جا افتاده باشد اما در شهرهایی مثل تهران بسیار محبوب است. بعضی افراد در این غذا، از گوشت چرخ کرده یا تکه ای گوسفندی استفاده می کنند. برخی دیگر هم در آن مرغ، گوشت قلقلی یا سویا می ریزند. به هر حال این غذای نذری، طعم بسیار لذیذی دارد و چون در مواقع دیگر، به عنوان یک غذای ساده مهمانی ها درست می شود، تهیه آن برای نذری کار راحتی است. تنها رعایت کردن بعضی نکات می تواند به خوشمزه تر شدن آن کمک کند.

 

 

طرز تهیه لوبیا پلو به سبک شهرهای مختلف

 

 

طرز تهیه قیمه نجفی

 

طرز تهیه قیمه نجفی

 

اصالت قیمه نجفی به کشور عراق بر می گردد. این قیمه، بیشتر از آن که شبیه خورش قیمه ایرانی ها باشد، شبیه گوشت کوبیده یا همان آبگوشت ایرانی است. این غذای خوشمزه و مقوی معمولا به عنوان غذای نذری در ماه های محرم و صفر به خصوص در روز عاشورا، در شهرهای نجف، کربلا و … پخته و بین مردم تقسیم می شود. در ایران هم معمولا در شهر ری (دولت آباد) و در حسینیه کربلایی ها در بازار تهران طبخ می شود. در شهرستان های جنوبی مثل بوشهر و جهرم (استان فارس) هم پخت این غذای نذری متداول است.

 

 

طرز تهیه قیمه نجفی مرحله به مرحله با جزییات کامل

 

 

فرنی از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

فرنی از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

شاید فرنی در نگاه اول شما را به یاد افطار ماه رمضان بیندازد. ولی این دسر ساده و در عین حال خوشمزه به عنوان انواع غذای نذری محرم و صفر هم به کار می رود. مواد اصلی آن هم بسیار ساده و در دسترس است. شیر ترجیحا پر چرب، شکر، نشاسته یا آرد گندم، گلاب و هل مواد اصلی فرنی را تشکیل می دهند.

 

 

طرز تهیه فرنی با نشاسته و آرد گندم

 

 

طرز تهیه حلوا نذری

 

طرز تهیه حلوا نذری

 

حلوا با آرد برنج، آرد گندم یا آرد از جمله محبوب ‌ترین دسرهای خاورمیانه و به خصوص ایران است. در بسیاری از مناطق ایران از زمان‌ های قدیم این دسر به عنوان پای ثابت مجلس ختم و عزاداری‌های ماه محرم و صفر شناخته شده است. مواد اصلی حلوا هم شامل آرد، روغن، هل و گلاب هستند که با به کار بستن فوت و فن های آن، می توانید یک غذای نذری فوق العاده خوشمزه و در عین حال راحت درست کنید.

 

 

طرز تهیه حلوا مجلسی مرحله به مرحله و رازهای خوشمزه شدن آن

 

 

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت، مرغ یا بوقلمون

 

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت، مرغ یا بوقلمون

 

حلیم هم از انواع غذاهای نذری محرم و صفر است که طرفداران زیادی دارد. این غذا در ایام ماه رمضان هم پخته می شود. حلیم شوشتری، حلیم تهرانی، حلیم مشهدی و حلیم نیشابوری از معروف ترین حلیم های ایرانی هستند که طرز تهیه مشابهی دارند. حلیم از ترکیب گندم و انواع گوشت به همراه پیاز و ادویه های مختلف درست می شود. حلیم جزو ثابت غذاهای نذری محرم و صفر در استان زنجان است. زنجانی های حلیم نذری محرم و صفر را نمی کوبند و با روغن حیوانی فراوان آن را مزه دار می کنند.

 

 

طرز تهیه حلیم گندم کشدار نذری با گوشت گوسفندی، مرغ یا بوقلمون

 

 

آش رشته؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

طرز تهیه آش رشته

 

آش رشته هم از غذاهای محبوب و مشهور در اعیاد، ماه رمضان و محرم و صفر است. پای ثابت غذاهای نذری در مراسم و اعیاد مذهبی آش رشته است. طرز تهیه این آش خوشمزه و دلچسب در شهرهای مختلف تا حدی متفاوت است ولی همه آن ها شباهت های بسیار زیادی به هم دارند. اما در مورد این آش، اگر چه پخت آن بسیار متداول است ولی باید قواعد و نکات اصلی آن را به کار بست تا در نهایت یک غذای نذری فوق العاده داشته باشید.

 

حتما بخوانید  طرز تهیه خورش قلیه مرغ به ۲ روش جنوبی و شمالی

 

طرز تهیه آش رشته با طعم نذری و همه فوت و فن ها

 

 

طرز تهیه آش شله قلمکار تهرانی

 

طرز تهیه آش شله قلمکار تهرانی

 

در زمان ناصرالدین شاه، برای درست کردن آش شله قلمکار هر چه که به دست ‌شان می ‌رسیده، در آش می ‌ریختنده اند. از گوشت گوسفند و انواع حبوبات گرفته تا چند مدل سبزی و ادویه‌جات معطر. به همین دلیل اهالی آشپزخانه دربا اسم این آش را «آشله قلمکار» گذاشته اند. این آش به خاطر محبوبیتش، جای خود را بین انواع غذای نذری محرم و صفر هم باز کرده است. اگر چه آش شله قلمکار در اغلب شهرهای ایران مثل اصفهان و تبریز هم پخته می‌ شود اما هنوز هم آش شله قلمکار تهرانی ‌های قدیمی زبانزد خاص و عام است.

 

 

طرز تهیه و ترکیب دقیق سبزی آش شله قلمکار اصل تهرانی نذری مجلسی

 

 

طرز تهیه شله مشهدی

 

طرز تهیه شله مشهدی

 

همان طور که تهرانی ها و دیگر شهرستان ها، آش شله قلمکار را به عنوان آش محبوب خود به حساب می آورند، مشهدی ها هم یک آش محبوب به نان شله مشهدی دارند. این غذا معمولا به جز محرم و صفر و ماه رمضان در بقیه ایام سال هم پخته می شود. نکته جالب آن هم، ریختن مقداری خورش قیمه روی آش است. در واقع شله مشهدی برای مشهدی ها در مقام غذای نذری حکم خورش قیمه و خورش قورمه سبزی را از نظر محبوبیت و فراوانی نذر دارد. گوشت راسته گوسفندی، حبوبات فراوان و دنبه از مشخصات این غذای نذری محبوب و خوشمزه و کشدار ماه محرم و صفر مشهدی هاست.

 

 

طرز تهیه شله مشهدی مشهورترین غذای نذری مشهدی ها + نکات پخت

 

 

طرز تهیه شیر برنج

 

طرز تهیه شیر برنج

 

شیر برنج هم جزو دسر ها  و هم غذاهای نذری است که در ماه محرم و صفر پخته می شود. همان طور هم که از اسمش پیداست با شیر و برنج درست می شود. بهتر است در طرز تهیه آن هم از برنج ایرانی استفاده کنید تا هم عطر برنج بماند و هم خوب لعاب بیندازد و منسجم و چسبندگی داشته باشد. گلاب، هل و دارچین هم به عنوان طعم و عطر دهنده به این غذا، به کار می روند.

 

 

طرز تهیه شیر برنج مرحله به مرحله و فوت و فن های آن

 

 

طرز تهیه خورش قیمه نذری

 

طرز تهیه خورش قیمه

 

در کل ایران مخصوصا در قسمت های جنوبی آن، خورش قیمه طرفداران زیادی برای نذری محرم و صفر دارد. معمولا خورش قیمه با سیب زمینی خلالی یا بادمجان سرخ شده سرو و تزیین می شود که نوع اول در نذری ها متداول تر است.

 

 

طرز تهیه قیمه مجلسی با عطر و طعم قیمه نذری

۳۳ راز خوشمزه شدن قیمه جا افتاده نذری و مجلسی

 

 

قورمه سبزی؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

طرز تهیه قورمه سبزی

 

قورمه سبزی هم از آن غذاهای محبوبی است که در شهرهای مختلف ایران به شیوه های متفاوتی پخته می شود. از شمال تا جنوب کشور، این غذا را با سبزی های متنوع و مواد مختلفی درست می کنند. اما مهم ترین اصل در پخت قورمه سبزی، جا افتادن آن است و موادی که در آن به کار می برید باید نسبت تعیین شده خود را حفظ کنند.

 

 

طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی جا افتاده و خوشرنگ

رازها و فوت و فن های طرز تهیه قورمه سبزی به روغن افتاده مجلسی

ترکیب و اندازه دقیق سبزی قورمه سبزی در شهرهای مختلف

طرز تهیه قورمه سبزی شمالی

 

 

خورشت سبزی اهوازی

 

خورشت سبزی اهوازی ها همان قورمه سبزی یا خورش قورمه سبزی است که البته تفاوت هایی در پخت آن وجود دارد. سبزی که در این خورش به کار می رود هم کمی با سبزی قورمه بقیه شهرها فرق می کند. اهوازی ها، قورمه سبزی را به عنوان یک غذای نذری متداول در ماه های محرم و صفر، برای برآورده شدن حاجات خود، همراه با برنج، تهیه و بین نیازمندان یا عزاداران امام حسین (ع) تقسیم می کنند.

 

 

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی 

 

 

طرز تهیه خورشت فسنجان

 

طرز تهیه خورشت فسنجان

 

خورش فسنجان هم از غذاهای محبوب اصالتا شمالی است که در شهرهای مختلف به شیوه های متفاوی طبخ می شود. این غذا به عنوان نذری محرم و صفر تهیه می شود. مواد اصلی آن هم گردوی خرد شده و مرغ هستند که با رب انار و ادویه های دیگر ترکیب و پخته می شوند. در شهرهای شمالی به خصوص در استان گیلان به خصوص شهر رشت خورش فسنجان جزو نذری های محبوب و ثابت محرم و صفر است.

 

 

طرز تهیه خورشت فسنجان  مجلسی و ترفندهای به روغن افتادن آن

۲۰ راز خوشمزه شدن خورشت فسنجان جا افتاده

 

 

طرز تهیه آبگوشت متنجنه یا مطنجنه کرمانی

 

طرز تهیه آبگوشت متنجنه یا مطنجنه کرمانی

 

کرمانی ها از قدیم آبگوشت متنجنه را به عنوان غذای نذری ماه محرم و صفر طبخ می کرده اند. به متنجنه آبگوشت امام حسینی هم می گویند. این آبگوشت، شباهت زیادی که آبگوشت یخنی یا دیزی دارد. در طرز تهیه آن هم از گوشت، لوبیا چیتی و نخود به همره سبزی های معطر مثل ترخون، شنبلیله و جعفری و ادویه ها و طعم دهنده های دیگر استفاده می شود.

 

 

طرز تهیه مرحله به مرحله آبگوشت خوشمزه کرمانی متنجنه، مطنجنه یا متنجون

 

 

طرز تهیه کباب کوبیده برای نذری ماه محرم و صفر

 

طرز تهیه خورش خلال

 

از آن جایی که کباب کوبیده جزو غذاهای بسیار محبوب ایرانی است، این غذا جای خود را در لیست انواع غذای نذری محرم  و صفر هم باز کرده است. هر چند خیلی ها اگر قرار باشد در اندازه زیاد این غذا را به عنوان نذری تقسیم کنند، ترجیح می دهند از رستوران ها کمک بگیرند ولی اگر خودتان کباب کوبیده را بپزید، هم به صرفه تر است و هم از سلامت آن مطمئن خواهید بود. کباب کوبیده نذری، معمولا با برنج سفید و زعفرانی سرو می شود.

 

 

طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی رستورانی بدون ریختن از سیخ

 

رازهای درست کردن کباب کوبیده مجلسی و حرفه ای

 

 

جوجه کباب؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

طرز تهیه جوجه کباب

 

جوجه کباب هم مثل کباب کوبیده از انواع غذای نذری محرم و صفر است که در مراسم مختلف دیگر هم حضور پررنگی دارد. هر چند طرز تهیه جوجه کباب راحت به نظر می رسد اما گرفتن بوی زهم آن با موادی که جوجه ها را در آن ها می خوابانید و کباب کردن آن در حدی که نسوزد ولی مغز آن کاملا بپزد، از کارهایی است که حرفه ای ها از پس آن برمی آیند. البته شما هم اگر تازه کار باشید و نکات کلیدی را به کار ببندید، به راحتی می توانید از پس پخت آن برآیید.

 

 

طرز تهیه و نکات طلایی جوجه کباب زعفرانی ترد و لذیذ رستورانی

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

 

زرشک پلو با مرغ جزو غذاهای بسیار محبوب در مهمانی ها است. این غذا در ماه محرم و صفر هم به عنوان نذری، بین مردم پخش می شود. البته طرز تهیه زرشک پلو با مرغ اصلا سخت نیست و کافی است از نکات اصلی پخت، پیروی کنید. گرفتن بوی زهم مرغ و مزه دار کردن آن، از کارهایی است که نباید از آن غافل شوید تا بتوانید درنهایت غذایی خوشمزه و لذیذ داشته باشید.

 

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ  مجلسی رستورانی و نذری+ طرز تهیه ته دیگ ته چینی

 

رازهای خوشمزه شدن زرشک پلو با مرغ رستورانی

 

 

چلو گوشت هویج تبریز

 

طرز تهیه چلو گوشت هویج تبریز

 

چلو گوشت هویج، یکی از غذاهای محلی تبریز است که در ایام عزاداری مخصوصا عاشورا و تاسوعا، به عنوان غذای نذری پخته می شود. مواد اصلی این غذا گوشت گوساله، برنج، پیاز، هویج، سیر و ادویه های دلخواه هستند.

حتما بخوانید  تفاوت برنج نیم دانه و لاشه و سر لاشه چیست؟

 

 

طرز تهیه چلو گوشت هویج تبریز

 

 

طرز تهیه قیمه نثار غذای نذری قزوینی ها

 

طرز تهیه قیمه نثار

 

در فهرست انواع غذای نذری محرم و صفر قزوینی ها، قیمه نثار بیش از دیگر غذاها به چشم می خورد. این غذای مجلسی در مجالس شادی، عزا و شب تحویل سال طبخ می شود. برای پخت آن هم به گوشت گوسفندی، خلال بادام و پسته، گلاب و زعفران به همراه دیگر ادویه ها لازم است. می توانید خورش قیمه نثار را ملس یا ترش بپزید.

 

 

طرز تهیه قیمه نثار مجلسی به روش قزوینی های قدیمی

 

 

خورش خلال؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر در کرمانشاه

 

طرز تهیه خورش خلال

 

کافی است برای یک بار هم که شده به کرمانشاه سر بزنید و با این خورش بسیار خوشمزه آشنا شوید. خورش خلال از غذاهای بسیار محبوب و محلی کرمانشاهی هاست که به عنوان انواع غذای نذری محرم و صفر هم تهیه می شود. گوشت گوسفندی و خلال بادام، مواد اصلی این خورش محلی را تشکیل می دهند. همراه با دیگر ادویه ها و طعم دهنده ها، این غذا برای هر طبع و سلیقه ای خوشایند و لذیذ خواهد شد.

 

 

طرز تهیه خورش خلال کرمانشاهی مجلسی+ نکات طلایی تیره نشدن خورش

 

 

طرز تهیه خورش آلو ترش سمنانی

 

خورش آلو به عنوان یک غذای نذری در ماه های محرم و صفر به خصوص روز عاشورا و تاسوعا شهر سمنان است. معمولا این خورش در مراسم عزاداری با برنج سرو می شود. البته خورش آلو ترش مختص مراسم مذهبی و ماه های عزاداری نیست و در مهمانی ها و دور همی ها هم طبخ می شود.

 

 

طرز تهیه خورش آلو ترش سمنان

 

 

طرز تهیه عدس پلو

 

طرز تهیه عدس پلو

 

عدس پلو هم از آن غذاهایی است که در ماه محرم و صفر به عنوان نذری طبخ می شود. یکی از آسان ترین غذاهای نذری محرم که بسیار هم محبوب است. این غذا معمولا یا کشمش و گوشت چرخ کرده یا کوفته قلقلی مخلوط می شود. برای خوش عطر کردن آن هم معمولا از پودر زیره استفاده می شود.

 

 

طرز تهیه عدس پلو با گوشت قلقلی یا سویا به روش و طعم نذری

 

 

طرز تهیه پیچاق قیمه غذای نذری اردبیلی

 

طرز تهیه پیچاق قیمه اردبیلی

 

پیچاق قیمه یکی از مشهورترین قیمه های اردبیلی است که در ایام محرم و صفر و ماه رمضان طبخ می شود. به این غذا خورش بادام هم گفته می شود. البته پیچاق قیمه در ایام دیگر هم به عنوان یک غذای محلی لذیذ طبخ و سرو می شود. گوشت گوسفندی، خلال بادام، تخم مرغ و ادویه مخصوص پیچاق قورمه، مواد اصلی این غذا را تشکیل می دهند.

 

 

طرز تهیه پیچاق قیمه مجلسی اردبیل

 

 

ته چین گوشت گرمساری از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

ته ‌چین گرمساری از مشهورترین غذاهای استان سمنان و به ویژه در نذری‌ های ماه محرم و صفر در شهر گرمسار است. البته در ایام دیگر سال هم این غذا یه عنوان غذای اصلی و پیشنهاد سرآشپز در منوی بهترین رستوران‌ها است. در این غذا از ادویه های مخصوص با نسبت معین استفاده می شود و گوشت گوسفندی و برنج از مواد اصلی آن به حساب می آیند.

 

 

طرز تهیه ته چین گرمساری با گوشت و ادویه مخصوص؛ نذری گرمساری ها برای محرم

 

 

طرز تهیه شکر پلو شیرازی برای نذری

 

طرز تهیه شکر پلو شیرازی

 

شیرازی ها هم برای ایام محرم و صفر در کنار دیگر غذاها، شکر پلو را به عنوان نذری می پزند. البته این غذا در مهمانی های مجلسی و منوی رستوران ها جای خود را باز کرده است. در این غذا به جای نمک از شربت شکر پلو استفاده می شود و در اصل برنج طعم شیرین دارد. شکر پلو با خورش قیمه و خلال سیب زمینی سرو می شود.

 

 

طرز تهیه شکر پلو شیرازی مخصوص نذری و مهمانی

 

 

گوشت و لوبیا؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر در کاشان

 

طرز تهیه گوشت و لوبیا

 

گوشت و لوبیا یا گوشت لوبیا از غذاهای محبوب شهر اصفهان است که کاشانی ها هم آن را به عنوان غذای نذری ماه محرم و صفر آن را می پزند. مواد اصلی این غذای لذیذ و مقوی هم بسیار ساده و در دسترس است. با لوبیا سفید، گوشت گوسفندی و ادویه هایی مثل زردچوبه، نمک، فلفل و دارچین، می توانید به راحتی آن را تهیه کنید. کاشانی ها معمولا گوشت و لوبیای نذری محرم و صفر را با پلو سرو می کنند. بد نیست بدانید در کاشان روزهای محرم و صفر نانوایی ها نان نذری هم به مردم می دهند.

 

 

طرز تهیه گوشت و لوبیا

 

 

طرز تهیه بریون؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر در اصفهان

 

طرز تهیه بریون؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر

 

در کنار گوشت  لوبیا، یکی از انواع غذای نذری محرم و صفر در شهر اصفهان است که بسیار هم محبوب است. این غذای لذیذ یا گوشت گوسفندی، چربی، زعفران  و ادویه های مختلف تهیه می شود. این غذا معمولا به صورت نونی سرو می شود. طرز تهیه آن هم چندان سخت نیست و به راحتی می توانید آن را در منزل تهیه کنید.

 

 

طرز تهیه بریون اصفهان با گوشت یا جگر سفید

 

 

طرز تهیه چکدرمه ترکمنی

 

طرز تهیه چکدرمه ترکمنی

 

ترکمن ها برای ماه محرم و صفر غذای محبوب خود را به نام چکدرمه می پزند. به گفته ترکمن ها، این غذا قدمت بسیار طولانی دارد و در مجالس و مراسم رسمی طبخ می شود. برنج و گوشت اجزای اصلی آن را تشکیل می دهند. این غذا با ادویه پلویی و نمک و فلفل بسیار خوش طعم تر می شود. روغن حیوانی هم برای روی برنج به کار می رود.

 

 

طرز تهیه پلو ترکمنی چکدرمه مرحله به مرحله و آسان

 

 

طرز تهیه چلو گوشت

 

طرز تهیه چلو گوشت

 

چلو گوشت یک غذای مجلسی و بسیار لذیذ برای مهمانی ها و مراسم مختلف است. این غذای خوشمزه با گوشت گوساله مغز ران یا سردست درست می شود و با ادویه ها، پیاز، تره فرنگی، برگ کرفس به همراه ادویه های مختلف تهیه می شود. مهم ترین نکته در طرز تهیه این غذا گرفتن بوی زهم گوشت است. همچنین باید به خوبی آن را بپزید تا نرم شود.

 

 

طرز تهیه چلو گوشت مجلسی رستورانی به ۶ روش

 

 

مانی پلو؛ از انواع غذای نذری محرم و صفر در دامغان و سمنان

 

طرز تهیه مانی پلو

 

مانی پلو هم از غذاهای سنتی و متعلق به شهر دامغان و استان سمنان است. این غذا هم مثل ته چین گوشت گرمساری، در ایام محرم و صفر طبخ می شود و بسیار محبوب است. این غذا جزو پلو های مخلوط با گوشت است. در این غذا، گوشت، رشته پلویی، لپه، تخم مرغ و انواع خلال پسته و بادام مواد اصلی آن را تشکیل می دهند.

 

 

طرز تهیه مانی پلو مجلسی دامغانی به ۳ روش

 

 

طرز تهیه دیگچه مشهدی

 

طرز تهیه دیگچه مشهدی

 

دیگچه مشهدی از جمله مشهورترین و محبوب‌ترین دسرهای ایرانی با ریشه مشهدی است. این دسر خوشمزه که معمولا مثل شله مشهدی در ماه‌های رمضان و محرم و صفر پای ثابت نذری‌ها و وعده سحری و افطاری است. در سایر ایام سال هم برای مناسبت‌های مختلف و نیز دسر مهمانی طرفداران خودش را دارد. دیگچه مشهدی یک دسر مقوی با پایه برنج است که هم با زعفران به صورت تک رنگ تهیه می‌شود و هم به صورت دو رنگ و سه رنگ. طرز تهیه دیگچه مشهدی و نکات مهم دیگچه مشهدی ساده و دو رنگ خوشمزه را در مجله کوروش بخوانید

 

 

طرز تهیه دیگچه مشهدی ساده و دو رنگ مرحله به مرحله

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...