طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰ تا ۳۰۰ نفر در ۳۰ دقیقه

طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰ تا ۳۰۰ نفر در ۳۰ دقیقه


6 تیر 1403 . زمان مطالعه: 8 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه شربت زعفران نذری

طرز تهیه شربت زعفران نذری آسان‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد. شربت زعفران از زمان‌های قدیم پای ثابت مراسم نذری‌ها بوده است. امروز هم به خاطر شرایط اقتصادی، شربت زعفرانی یکی از پر طرفدارترین انواع شربت نذری نسبتا کم هزینه برای مراسم مختلف مثل محرم و ماه رمضان و … است. با ما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش همراه باشید تا طرز تهیه شربت زعفران نذری در حجم بالا برای ۲۰ نفر، ۳۰ نفر، ۵۰ نفر، ۱۰۰ نفر، ۲۰۰ نفر و … را به شما آموزش بدهیم.

مواد لازم برای تهیه شربت زعفران نذری (برای ۱۰۰ نفر)

مواد لازم مقدار مورد نیاز
آب آشامیدنی ۲۴ لیتر
آبلیمو با کیفیت و تازه ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۱۰۰ میلی‌لیتر)
شکر ۲ کیلوگرم
گلاب ۲ تا ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۲۰۰ میلی‌لیتر)
زعفران (ساییده شده) ۵ گرم
یخ به مقدار لازم

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱۰ دقیقه

مدت زمان پخت شربت زعفران: ۲۰ دقیقه

نکته: این مقدار مواد برای درست کردن شربت نذری زعفران برای ۱۰۰ نفر است. برای درست کردن شربت زعفران نذری برای ۲۰۰ نفر مقدار این مواد را ۲ برابر و برای شربت زعفران نذری برای ۳۰۰ نفر مقدار این مواد را ۳ برابر کنید.

مراحل طرز تهیه شربت زعفران نذری

مراحل طرز تهیه شربت زعفران نذری

طرز تهیه شربت زعفران نذری آسان و نسبت به نذری‌های دیگر تقریبا کم هزینه است و می‌تواند یکی از بهترین انواع شربت نذری کم هزینه برای روزهای گرم تابستان در مراسم عزاداری و پخش در هیئت و روضه باشد.

مرحله اول: زعفران را دم کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه شربت نذری با زعفران باید زعفران را در دستگاه آسیاب خانگی بریزید و کاملا پودر کنید. سپس، زعفران پودر شده را در یک ظرف شیشه‌ای تمیز و در پوشیده بریزید. چند قطعه یخ را به شیشه حاوی پودر زعفران اضافه کنید. ظرف را خارج از یخچال قرار دهید و مدتی صبر کنید تا کم‌کم ذوب شود و به دمای محیط برسد.

این روش دم کردن زعفران به‌مراتب موثرتر از روش دم کردن با آب جوش است. پس از ذوب شدن یخ و رنگ‌دهی کامل زعفران، می‌توانید مقدار کمی آب سرد را به آن اضافه کنید. مراقب باشید آب زیادی به زعفران اضافه نکرده و آن را بیش از اندازه رقیق نکنید.

حتما بخوانید  16 ماده غذایی شگفت‌انگیز برای زیبایی صورت و تناسب اندام بانوان

برای خرید زعفران می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله دوم: شهد شربت را آماده کنید

آب را داخل دیگ مناسبی بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید. مدتی صبر کنید تا آب بجوشد. سپس، شعله را کم کنید و شکر را درون آب در حال جوش بریزید. حالا باید محتویات دیگ را هم بزنید و حدود ۱۵ دقیقه منتظر بمانید تا ترکیب آب و شکر با حرارت ملایم بجوشد و به غلظت دلخواه برسد. پس از غلیظ شدن شهد، شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید خنک شود.

برای خرید شکر می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله سوم: گلاب و زعفران را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه شربت زعفران غلیظ برای نذری، باید از خنک شدن شهد مطمئن شوید. سپس، گلاب و زعفران را به محتویات دیگ اضافه کنید. حالا باید مدتی صبر کنید تا شربت کاملا خنک شود.

برای خرید انواع عرقیات گیاهی از جمله گلاب می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

مرحله چهارم: شربت زعفران نذری را سرو کنید

برای سرو کردن شربت زعفران نذری باید آبلیموی تازه را همراه با مقدار مناسبی آب و یخ به شهد اضافه کنید. وقتی شربت‌تان به اندازه کافی رقیق شد می‌توانید آن را در لیوان‌ها بریزید و سرو کنید. نذرتان قبول!

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت زعفران مجلسی به چند روش

مواد لازم برای تهیه شربت زعفران و گلاب نذری (برای ۵۰ نفر)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آب آشامیدنی ۱۲ لیتر
آبلیمو نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار (۵۰ میلی‌لیتر)
شکر ۱ کیلوگرم
گلاب ۱ تا ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۱۰۰ میلی‌لیتر)
زعفران ساییده شده ۲ و نیم گرم
یخ به مقدار لازم

 

طرز تهیه شربت زعفران و گلاب نذری (برای ۵۰ نفر)

طرز تهیه شربت زعفران و گلاب نذری (برای ۵۰ نفر)

طرز تهیه شربت زعفران برای ۵۰ نفر درست مانند روش تهیه شربت زعفران برای ۱۰۰ نفر است. تنها تفاوت در این است که مواد اولیه نصف می‌شود.

طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۳۰ نفر

تهیه شربت زعفران و گلاب نذری برای ۳۰ نفر هم به اندازه موارد قبلی آسان است. فقط باید میزان مواد اولیه را تغییر دهید. برای درست کردن شربت زعفران نذری برای ۳۰ نفر شما به ۸ لیتر آب، یک سوم لیوان دسته‌دار فرانسوی آبلیموی تازه، ۷۰۰ گرم شکر، یک لیوان دسته‌دار فرانسوی گلاب، ۲ گرم زعفران ساییده شده و مقداری یخ نیاز دارید. اگر شربت زعفران نذری برای ۶۰ نفر درست می‌کنید باید این نسبت‌ها را دو برابر کنید.

طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۲۰ نفر

طرز تهیه شربت زعفران برای ۲۰ نفر هم درست مانند دستور بالاست. با این تفاوت که شما به ۶ لیتر آب، یک چهارم لیوان دسته‌دار فرانسوی آبلیموی تازه، ۵۰۰ گرم شکر، ۱.۵ گرم زعفران ساییده شده و مقدار کافی یخ نیاز دارید. اگر می‌خواهید طرز تهیه شربت زعفران برای ۱۰ نفر را بدانید، باید این میزان مواد اولیه را نصف کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی به روش اصیل جنوبی با طعمی لذیذ

نکات مهم در طرز تهیه شربت زعفران نذری

  • در صورت تمایل، می‌توانید ۳ تا ۴ قطره اسانس هل را هم به شربت زعفران اضافه کنید. یادتان باشد، اسانس هل خیلی تلخ است. بنابراین اگر مقدار زیادی از آن را در شهد بریزید، شربت زعفران شما کاملا تلخ و بد مزه خواهد شد.
  • در صورت تمایل، می‌توانید شربت زعفران نذری را در بطری‌های شیشه‌ای تمیز و در پوشیده بریزید و برای مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید.
  • در صورت تمایل، می‌توانید زعفران را با آب جوش دم کنید.
  • در صورت تمایل، به‌ جای گلاب می‌توانید از عرق بهارنارنج یا عرق بیدمشک برای درست کردن شربت زعفران نذری استفاده کنید.
  • در طرز تهیه شربت زعفران و گلاب از زعفران ساییده به صورت خشک استفاده نکنید، زعفران حتما باید با یخ رنگ بدهد یا آن را دم کنید.
  • در صورت تمایل، می‌توانید مقداری تخم شربتی هم در شربت زعفران نذری بریزید. برای این منظور، به ازای هر لیتر آب باید از ۴ قاشق غذاخوری تخم شربتی استفاده کنید. برای خرید تخم شربتی می‌توانید به‌ صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت تخم شربتی نذری 

فوت و فن‌های خوشمزه شدن شربت زعفران نذری

فوت و فن‌های طرز تهیه شربت زعفران نذری

چرا شربت زعفران ترش می‌شود؟

اگر غلظت شهد شربت به اندازه کافی نباشد ممکن است شربت ترش شود.

چرا شربت زعفران کپک می‌زند؟

اگر قوام شربت به اندازه کافی نباشد، ممکن است کپک بزند. بنابراین، در صورت رقیق شدن شهد شربت باید آن را دوباره بجوشانید تا به غلظت دلخواه برسد.

چرا شربت زعفران شکرک میزنه؟

اگر شربت را با حرارت بالا غلیظ کنید احتمالا شکرک می‌زند. بنابراین، پس از افزودن شکر باید شعله گاز را کم کنید.

برای جلوگیری از شکرک زدن شربت چه باید کرد؟

برای جلوگیری از شکرک زدن شربت زعفران باید آن را با حرارت ملایم به قوام آورید. در ضمن، با افزودن مقداری آبلیمو می‌توانید از شکرک زدن شربت جلوگیری کنید.

چگونه باید شکرک شربت را برطرف کنیم؟

مقداری آب جوش به شربت اضافه کنید و آن را دوباره بجوشانید. یادتان باشد، پس از مشاهده اولین حباب‌ها بر روی سطح شربت باید حرارت را ملایم کرده و صبر کنید تا کاملا غلیظ شود.

چرا شربت زعفران غلیظ نمیشه؟

اگر نسبت آب و شکر درست نباشد، شربت زعفران رقیق می‌شود.

چرا شربت زعفران تلخ می‌شود؟

اگر میزان زعفران با دیگر مواد به‌کار رفته متناسب نبوده و بیشتر از حد لازم باشد، شربت شما تلخ می‌شود.

 

محصولات مرتبط