ایجاد وفاداری مشتری مبتنی بر داده برای افزایش فروش در دوران پسا کرونا

ایجاد وفاداری مشتری مبتنی بر داده برای افزایش فروش در دوران پسا کرونا


30 مرداد 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر داده در دوران پسا کرونا در صنعت خرده فروشی

ایجاد وفاداری مشتری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا کمک بزرگی به افزایش فروش خواهد کرد. وفادارسازی در مشتری نیازمند هزینه و تجربه زمانی است. داده های مبتنی بر تجربه خریدهای قبل مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است. البته شاید داده های پیش از پاندمی کرونا دیگر اهمیت بالایی نداشته باشند. در حال حاضر باید برای حفظ و نگهداری مشتریان به رفتار خرید آن ها در دوران پاندمی بیشتر توجه کرد. استفاده از اطلاعات و داده های موجود در این زمینه تاثیر چشمگیری در حفظ مصرف کنندگان خواهد داشت. در این مقاله از مجله کوروش به اهمیت داده و استفاده از آن در برنامه وفاداری مشتری در دوران پساکرونا در صنعت خرده فروشی پرداخته ایم.

 

 

بازاریابی مقرون به صرفه با وفاداری مبتنی بر داده در پساکرونا

 

بازاریابی مقرون به صرفه با وفاداری مبتنی بر داده در پساکرونا

 

برندها باید از داده ها برای شخصی سازی تجربه و برنامه وفاداری مشتری و مصرف کننده استفاده کنند. این امر باعث افزایش تعامل و حفظ مشتریان خواهد شد. اهمیت وفاداری مبتنی بر داده در دوران پسا کرونا بسیار زیاد است. استفاده از برنامه های وفاداری در این زمینه می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. این برنامه ها معمولا بر مبنای مکانیزم جمع آوری داده های مشتری و پیشبرد فروش ایجاد شده اند. مشتریان وفادار هزینه بیشتری می کنند و خریدهای مکرری انجام می دهند.

 

 

بیشتر بخوانید: 

 

 

بهبود تجربه مشتری با افزایش همکاری تیمی در اومنی چنل

 

تجربه پشتیبانی مشتری با بازاریابی اومنی چنل

 

 

برنامه های وفاداری مشتری

 

برنامه های وفاداری مشتری مبتنی بر داده فراتر از نسخه های دیجیتالی که در سال های گذشته ارایه شده بود هستند. حالا برندها منابع و فناوری داخلی قابل توجهی را به مطالعه رفتار مشتری اختصاص می دهند. این منابع و فناوری معمولا در برنامه های وفاداری نشان داده می شود. در عین حال باعث می شود تا تجربه ای ایده آل برای مشتری رقم بخورد. حالا داده ها در این برنامه ها در دوران پساکرونا بر اساس اتفاقات اخیر تدوین شده اند.

 

 

یک منطق ساده

 

یک منطق ساده

 

یک منطق بسیار ساده در افزایش فروش وجود دارد. مشتری ترغیب شده بسیار با ارزش تر از مشتری عادی است. بر اساس آمار اکسنچر، ۵۷ درصد کسانی که هزینه بیشتری صرف خرید از برندها می کنند معمولا مشتریان وفادار هستند. برندها باید این واقعیت را تشخیص دهند. بنابر گزارش ها، اعضای کمپین وفاداری در نایک ۳ برابر بیشتر از دیگر افراد غیر عضو برای خرید هزینه می کنند.

 

 

خرید بیشتر مشتریان وفادار

 

این در حالی است که بر اساس آمارها، مشتریانی که در برنامه وفاداری برندها قرار می گیرند، هزینه بیشتری برای خرید از آن برندها صرف می کنند. بنابراین سرمایه گذاری در وفاداری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا تاثیر چشمگیری در افزایش فروش دارد. بر اساس گزارش های اخیر، تعداد مشتریانی که در رستوران ها از برنامه پاداش استفاده کرده اند، ۹۲ درصد بیشتر از مشتریانی است که از برنامه های تخفیف و پاداش استفاده ای نکرده اند. این میزان مشتریان هزینه بیشتری هم برای خرید می پردازند.

 

 

اهمیت داده های به روز رسانی شده در پساکرونا

 

اهمیت داده های به روز رسانی شده در پساکرونا

 

یک برنامه وفاداری مبتنی بر داده بستگی زیادی به داده هایی دارد که از آن پشتیبانی می کند. این داده ها قطعا در دوران پساکرونا تغییر کرده و جدید شده اند. هرچه کیفیت این داده ها بالاتر و به روزتر باشد، برندها در پشتیبانی از مشتری و ایجاد وفادارسازی قوی تر عمل کرده اند. یک برنامه وفاداری مبتنی بر داده می تواند بسیار موثر باشد.

 

 

تاثیر هدیه و پاداش

 

تاثیر هدیه و پاداش

 

حال اگر این داده ها در استراتژی بازاریابی با هدایای غیرمنتظره و شگفت انگیز همراه باشند، تاثیر زیادی در جذب مشتریان دارند. استفاده از داده ها برای درک مصرف کننده و به حداکثر رساندن رابطه بین نام برند تجاری و مشتریان بسیار ضروری است. در دوران پساکرونا تاکید بر استفاده از داده های به روزرسانی شده است. داده ها برای تقسیم بندی پیشنهادهای مختلف به گروه های مختلف مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد. ارایه تجربه شخصی سازی شده به مشتری، از طریق همین داده ها صورت می گیرد. این موضوع تاثیر چشمگیری در جذب مشتری و افزایش سودآوری به واسطه تکرار خرید او دارد.

 

بیشتر بخوانید» روش های افزایش تجربه پشتیبانی از مشتری در خرده فروشی «

 

 

وفاداری مبتنی بر داده در LOccitane در دوران پساکرونا

 

وفاداری مبتنی بر داده در LOccitane در دوران پساکرونا

 

شرکت مراقبت از پوست LOccitane با ایجاد وفاداری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا تاثیر زیادی در جذب مشتری و بهبود تجربه خرید داشت. LOccitane توصیه های مناسبی با استفاده از داده های از پیش جمع آوری شده به مشتریان ارایه می دهد. این شرکت از سابقه خرید به عنوان یک راهنما استفاده می کند. در عین حال پیشنهادهایی در مورد محصولاتی که نیاز به مکمل دارند به مشتریان ارایه می دهد. همین کار باعث می شود تا مشتریان انگیزه بیشتری برای خرید پیدا کنند. در عین حال تیم بازاریابی در LOccitane یک خلاقیت جالب به خرج داده است. این کمپانی اقلام را زودتر و بر اساس موجودی به خریداران پیشنهاد می دهد. اقدامات LOccitane برای حفظ مشتری، خلاقانه و در عین حال اساسا بر مبنای داده های جمع آوری شده از رفتار خرید مصرف کننده است. این کار باعث می شود تا میزان وفادارسازی میان مشتریان تا حد زیادی افزایش پیدا کند. در دوران پساکرونا که رقابت حرف اصلی را می زند، این شرکت موفق شده تا فروش چشمگیری داشته باشد.

 

برنامه وفاداری مبتنی بر داده در صفورا

 

برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر داده در صفورا

 

یکی از کمپانی های مهم در زمینه وفاداری مشتری مبتنی بر داده صفورا است. صفورا به اعضای گروهی که بر اساس تجزیه و تحلیل داده و باشگاه مشتریان ایجاد کرده، تخفیف و پاداش های متفاوت ارائه می دهد. در عین حال برای اعضای سطح بالاتر باشگاه مشتریان، هدیه های شخصی و کد ورود برای رویدادهای تجربی تخصیص داده می شود. تعامل با مشتری در صفورا بسیار زیاد است. معاون بخش وفاداری صفورا می گوید ما می خواهیم تجربیات شخصی سازی شده ای را به مشتریان ارایه دهیم. چنین تجربه هایی مبتنی بر فناوری و استفاده از داده ها است. مشتریان باید بتوانند آن چه که مناسب آن ها است، انتخاب کنند.

 

 

بیشتر بخوانید » عوامل موثر بر رفتار خرید مشتری خرده فروشی «

 

 

وفاداری مشتری مبتنی بر داده در ریبوک

 

وفاداری مشتری مبتنی بر داده در ریبوک

 

سرمایه گذاری بر تیم داده یکی از اقدامات اساسی تیم ایجاد وفاداری مشتری در صفورا محسوب می شود. این بخش برای دوران پساکرونا به سرعت در حال توسعه است. ریبوک را می توان به عنوان یکی دیگر از کمپانی های موفق در این زمینه نام برد. این کمپانی در سال ۲۰۱۹ کارکنان دیجیتال خود را ۳۰ درصد افزایش داد. برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر داده در ریبوک به مشتریان اجازه می دهد تا داده های خود را در مورد ویژگی ها و ترجیحات به اشتراک بگذارند. ریبوک در رسانه های اجتماعی برای اشتراک گذاری این داده ها به مشتریان پاداش می دهد. پاداش هایی که شامل تخفیف و یا دسترسی زودهنگام به برخی از محصولات است. گاهی از مشتریان برای تقدیر از به اشتراک گذاری داده دعوت به عمل می آید تا در رویدادهای اختصاصی ریبوک شرکت کنند.

 

آینده خرده فروشی با وفاداری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا

 

آینده خرده فروشی با وفاداری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا

 

آینده صنعت خرده فروشی در دوران پساکرونا مبتنی بر ایجاد وفادارسازی در مشتری است. برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر داده در این میان نقش مهمی را ایفا می کند. استفاده از این تکنیک باعث تعامل طولانی مدت با مشتری خواهد شد. عدم مشارکت و تعامل با مشتری مفهوم مرگ را به همراه دارد. بنابراین برندها باید بتوانند با استفاده از برنامه پاداش در حفظ مشتری و اشتراک گذاری علاقه مندی های او تاثیرگذار باشند.

 

 

لزوم مطالعات بیشتر

 

آینده خرده فروشی با وفاداری مبتنی بر داده در دوران پساکرونا

 

برندها باید مطالعات کافی در این زمینه انجام دهند و از داده های مربوط به مشارکت طولانی مدت مصرف کنندگان استفاده کنند. برای ایجاد علاقه میان برند تجاری و مشتری، زمان بسیار تاثیرگذار است. در طول زمان داده ها جمع آوری شده و شما می توانید با تحلیل آن ها و شخصی سازی پیشنهادها تاثیر زیادی در جذب مشتری و بهبود تجربه خرید داشته باشید. معمولا استراتژی های متفاوتی برای بازخرید مشتریان تدوین می شود. پایه اصلی اکثر این استراتژی های بازاریابی، تحلیل داده های حاصل از رفتار خرید مشتریان است. انتظارات مصرف کنندگان در دوران پساکرونا بالا رفته است. وفاداری مبتنی بر داده باید با یک استراتژی قوی پس از تحلیل داده ها همراه باشد. در این صورت می توان با ترکیب فناوری و استراتژی بازاریابی اومنی چنل، تاثیر چشمگیری در جذب دوباره مشتری در دوران پساکرونا داشت.

 

 

فوربس: forbes