طرز تهیه نان پیتا یا نان بادکنکی خانگی در ۳ مرحله ساده

طرز تهیه نان پیتا یا نان بادکنکی خانگی در ۳ مرحله ساده


7 دی 1399 . زمان مطالعه: 5 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه نان پیتا یا نان بادکنکی خانگی در 3 مرحله ساده

نان پیتا گرم و معطر خانگی یکی از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین انواع نان با ریشه مدیترانه‌ای است. نان پیتا یا نان بادکنکی در ترکیه و لبنان بسیار محبوب است و برای تهیه غذاهایی مثل شاورما مرغ و گوشت و اسکندر کباب استفاده می‌شود. و  شاید به نظر برسد درست کردن این نان خوشمزه و پف‌دار در خانه چندان کار راحتی نباشد، اما باید بدانید که شما با پیروی از یک روش پخت صحیح می‌‌توانید به سادگی این نان را در خانه و داخل فر آماده کنید. در این مقاله می‌توانید طرز تهیه نان پیتا را از وب‌سایت thestayathomechef در مجله کوروش یاد بگیرید.

 

 

طرز تهیه نان پیتا یا نان بادکنکی در خانه

 

طرز تهیه نان پیتا یا نان بادکنکی خانگی در 3 مرحله ساده

 

زمان تقریبی پخت و آماده‌سازی: ۲۵ دقیقه

مواد لازم برای ۱۲ عدد نان

 

خمیر مایه فوری: ۱ قاشق غذاخوری

آب گرم: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شکر: نصف قاشق غذاخوری

آرد سفید: ۶ لیوان فرانسوی دسته‌دار

نمک: نصف قاشق چای‌خوری

روغن زیتون: ۳ قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه

مرحله اول

 

طرز تهیه نان پیتا در خانه و در 3 مرحله ساده

 

در اولین مرحله از طرز تهیه نان پیتا خانگی یا نان بادکنکی باید خمیر مایه را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و با شکر و یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا روی سطح آب کف ایجاد شود. سپس باقی مانده آب را به همراه آرد به آن اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون و نمک را به آن اضافه کنید و کمی ورز دهید تا خمیر یک دستی ایجاد شود. در این مرحله بهتر است خمیر را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه ورز دهید تا صاف و براق شود. حال یک قاشق باقیمانده روغن زیتون را در کف یک ظرف بریزید و آن را خوب چرب کنید. خمیر را در روغن بغلتانید و روی خمیر را با حوله بپوشانید و برای ۲ ساعت در جایی تاریک و گرم قرار دهید.

 

مرحله دوم

 

طرز تهیه نان پیتا در خانه و در 3 مرحله ساده

 

در مرحله دوم از طرز تهیه نان پیتا خانگی یا نان بادکنکی باید فر را با دمای ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. مهم‌ترین راز طرز تهیه نان پیتا در خانه این است که دمای فر دقیقاً روی این دمای زیاد تنظیم شود. اگر در خانه سنگ نان پزی فر دارید آن را داخل فر قرار دهید تا داغ شود. اگر به سنگ دسترسی ندارید، سینی فر را در طبقه وسط بگذارید و اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه گرم شود.

 

مرحله سوم

 

طرز تهیه نان پیتا در خانه و در 3 مرحله ساده

 

در این مرحله از طرز تهیه نان پیتا باید بعد از ۲ ساعت به سراغ خمیر بروید. حجم خمیر باید با استراحت تقریباً دو برابر شده باشد. یک تخته چوبی برای زیر کار آماده کنید و مقداری آرد روی آن بپاشید. کمی خمیر را با دست ورز دهید، سپس آن را روی تخته قرار دهید و آن را به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید. چند دقیقه خمیرها را به حال خود رها کنید تا دوباره حجم آن‌ها زیاد شود. سپس خمیر را پهن کنید و دایره‌های حدود ۲۰ سانتیمتری درست کنید. \بعد از اینکه خمیر را پهن کردید، درست ۲۰ دقیقه قبل از پخت نیز صبر کنید و بعد آن‌ها را روی سینی فر و یا سنگ مخصوص نان یا پیتزا قرار دهید. اجازه دهید نان برای چند دقیقه روی سینی بماند و کمی پف کند. بعد از ۳ تا ۵ دقیقه که رنگ نان کمی عوض شد و پف کرد آن را برگردانید و اجازه دهید طرف دیگر نان هم برای چند دقیقه پخته شود.

این کار را برای همه نان‌ها تکرار کنید. بعد از پخته شدن هر نان، آن را داخل یک کیسه پارچه‌ای قرار دهید تا نرم و تازه باقی بماند. شما می‌توانید این نان را برای ۵ روز در یخچال و تا ۱ ماه در فریزر نگهداری کنید. بعد زا خارج کردن نان از فریزر می‌توانید آن را برای چند دقیقه در فر یا داخل مایکروویو گرم کنید و نوش جان کنید. طرز تهیه نان پیتا در ماهیتابه هم مرسوم است اما اگر فر دارید حتما نان پیتا مدیترانه‌ای را در فر درست کنید. نان پیتا در سرو انواع غذاهای لبنانی و غذاهای ترکیه‌ای نقش بسیار مهمی دارد.

 

ارزش غذایی نان پیتای خانگی

 

طرز تهیه نان پیتا در خانه و در 3 مرحله ساده

 

انرژی: ۲۵۹ کالری

کربوهیدرات: ۴۷ گرم

پروتئین: ۶ گرم

چربی: ۴ گرم

سدیم: ۲۹۴ میلی گرم

پتاسیم: ۷۰ میلی گرم

فیبر: ۱ گرم

کلسیم: ۱۱ میلی گرم

آهن: ۲/۹ میلی گرم