طرز تهیه مربای به براق و مجلسی زعفرانی بدون شکرک و کپک | مجله کوروش

طرز تهیه مربای به براق و مجلسی زعفرانی بدون شکرک و کپک

طرز تهیه مربای به براق و مجلسی زعفرانی بدون شکرک و کپک


14 آبان 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

پاییزو زمستان فصل درست کردن مربای به است. اغلب افراد طرز درست کردن انواع مربا را بلد هستند و تصور می‌کنند مشکلی برای درست کردن مربا ندارند. اما اکثر کسانی که مربا درست می‌کنند از شکرک زدن و کپک زدن مربا و نیز رنگ تیره و غیر شفاف مربا شکایت دارند. این‌ها دقیقا همان فوت کوزه‌گری درست کردن انواع مربا هستند. اما مربای به چگونه درست می‌شود؟ دستور پخت مربا به زعفرانی مجلسی خوشرنگ و براق بدون شکرک و کپک را در مجله کوروش بخوانید. با سرویس آشپزی همراه باشید.

 

 

طرز تهیه مربا به زعفرانی مجلسی

 

سرزمین بازی افق کوروش
طرز تهیه مربا به زعفرانی مجلسی

 

مدت زمان آماده سازی: ۳۰ دقیقه

مدت زمان پخت مربای به: ۳ تا ۴ ساعت 

 

مواد لازم برای تهیه مربا به شفاف

 

 • به تازه: ۱ کیلوگرم
 • شکر: ۱ کیلوگرم
 • آب: ۷ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • هل: ۴ عدد
 • آبلیمو: ۳ قاشق غذاخوری
 • زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری
 • گلاب: ۲ قاشق غذاخوری

 

مراحل طرز تهیه مربا به قرمز خانگی با پیمانه

 

مراحل طرز تهیه مربا به قرمز خانگی با پیمانه

 

طریقه درست کردن مربای به نگینی یا رنده شده خیلی راحت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید، فقط کافی است طرز تهیه مربای به خوشرنگ و براق قرمز را قدم به قدم با ما رعایت کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه مربا به با پیمانه آشنا شوید.

 

مرحله اول؛ مقدمات تهیه مربا به

 

برای درست کردن مربای به باید میزان شکر و به یکسان باشد. اگر قصد دارید مثلا دو کیلوگرم میوه به برای درست کردن مربا استفاده کنید به دو کیلوگرم شکر هم نیاز دارد. در مجموع برای درست کردن مربای به بهتر است بیشتر از ۲ کیلوگرم در هر وعده درست نکنید چون معمولا کیفیت مربا پایین می‌آید. اگر به مربای بیشتری نیاز دارید در چند وعده و هر بار ۲ کیلوگرم مربا درست کنید.

 

مرحله دوم؛ خرد کردن به

 

خرد کردن به برای تهیه مربا به

 

برای درست کردن مربا به زعفرانی مجلسی ابتدا «به» را خوب بشورید و بعد از خشک شدن پوست بگیرید. بهتر است پوست به را برای درست کردن مربا بگیرد. سپس دانه‌های به را هم جدا کنید و کنار بگذارید و به را به قطعات مکعبی ریز خرد کنید. اندازه به‌های خرد شده به سلیقه شما بستگی دارد.

 

مرحله سوم؛ پختن به در قابلمه مسی یا روحی

 

در این مرحله از طرز تهیه مربا به خانگی بهتر است از قابلمه روحی یا همان روی یا قابلمه مسی استفاده کنید. جنس قابلمه در براق و شفاف شدن رنگ مربا موثر است. در یک قابلمه روی یا مس ۷ لیوان سر پر آب بریزید.

به‌های خرد شده را به آب داخل قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز بپزند. برای درست کردن یک مربا به زعفرانی مجلسی نباید اجازه دهید به له شود. تکه‌های به باید در عین پخته شدن درسته و سالم باقی بمانند.

 

طرز تهیه مربا به زعفرانی مجلسی+ نکات طلایی مربای براق،بدون شکرک و کپک

 

مرحله چهارم؛ آماده شدن مربای به

 

پوست دانه‌های هل را بگیرید و بعد از این‌که تکه‌های به نرم شد هل و شکر را به آن‌ها اضافه کنید. برای قوام بیشتر مربای به ۳ یا چهار عدد دانه به را هم در قابلمه بریزید. اضافه کردن دانه به یکی از فوت و فن‌های طلایی قوام مربا به است.

حتما بخوانید  طرز تهیه چای ماسالا حرفه ای کافی شاپی + ترکیب ادویه

اجازه دهید مربا به مدت ۵ الی ۶ ساعت روی شعله بسیار ملایم گاز بپزد. برای این‌که رنگ مربا به قرمز و خوش‌رنگ و براق شود در تمام طول پخت مربا باید درب قابلمه بسته باشد. پختن مربا به زعفرانی مجلسی خوشرنگ صبوری می‌خواهد پس برای برداشتن درب قابلمه عجله نکنید.

 

مرحله پنجم؛ اضافه کردن سایر مواد به مربای به

 

فروش اینترنتی افق کوروش

در آخرین مرحله از طرز تهیه مربای به نگینی خانگی باید بعد از این‌که مربا پخت و آماده شد ۲ قاشق غذاخوری گلاب، یک قاشق غذاخوری زعفران و سه قاشق غذاخوری آبلیمو را به مربا اضافه کنید و اجازه دهید ۵ دقیقه دیگر روی شعله ملایم گاز بجوشد.

بعد از پنج دقیقه شعله زیر مربا را خاموش کنید و اجازه دهید مربا سرد شود. اجازه دهید مربا در قابلمه درب بسته خنک شود و عرق نکند. بعد از سرد شدن مربا آن را در شیشه‌های تمیز و خشک شده درب‌دار بریزید.

 

نکات طلایی درست کردن مربا به زعفرانی مجلسی بدون شکرک و کپک

 

نکات طلایی درست کردن مربا به زعفرانی مجلسی بدون شکرک و کپک

 

*مربای به رنده شده هم یکی از انواع مربای به است که برخی آن را می‌پسندند. در طرز تهیه آن به جای خرد کردن میوه به بهتر است آن‌ها را با پوست رنده کنید.

*در طرز تهیه مربا به قرمز خانگی برای خوش‌رنگ و براق شدن مربا در تمام طول پخت مربا درب قابلمه را بگذارید.

*برای این‌که مربا شکرک نزند اولین نکته این است که بعد از پختن کامل میوه باید شکر را اضافه کنید چون شکر روی میوه‌ای که کاملا نپخته سفت می‌شود و همین باعث شکرک زدن مربا می‌شود.

*مقدار شکر و میوه باید برابر باشد مگر این‌که میوه مورد نظر خیلی شیرین باشد. در این صورت شکر کمتری استفاده کنید مثلا برای یک کیلوگرم میوه خیلی شیرین، ۸۰۰ گرم شکر کافی است به این ترتیب احتمال شکرک زدن مربا کمتر می‌شود.

* باید اجازه دهید شهد شکر به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح قوام پیدا کند تا آب موجود در شهد مربا باعث کپک زدن مربا نشود. اگر هم مربا کپک زد دوباره آن را بجوشانید تا کپک مربا از بین برود.

*اگر مربای به زعفرانی مجلسی شما شکرک زد یک راه‌حل وجود دارد. مقداری آب جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به مربا اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز کمی بجوشد.

*اضافه کردن آبلیمو به مربا به و سایر انواع مربا در مرحله پخت احتمال شکرک زدن آن را کاهش می‌دهد.

*اگر مربای به زعفرانی مجلسی روی شعله بسیار ملایم گاز پخته شود و در طول پخت درب قابلمه را زیاد برندارید مربای شما شکرک نمی‌زند.

*اگر طعم دارچین را در مربا به زعفرانی مجلسی می‌پسندید یک عدد چوب دارچین در یک ساعت آخر پخت مربا به آن اضافه کنید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه خورش فسنجان به روغن افتاده + فیلم آموزش تهیه

*اگر مربای به زیاد روی حرارت بماند رنگش تیره می‌شود، البته رنگ مربا به سلیقه شما بستگی دارد.

*تمیز بودن ظرفی که مربا را در آن می‌ریزید بسیار مهم است. قابلمه‌ای که مربا را در آن می‌پزید باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه چربی باشد. شیشه‌هایی که برای نگهداری مربا در نظر می‌گیرید هم باید کاملا تمیز و خشک باشند.

*پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترفندهای شکرک و کپک نزدن انواع مربا را مطالعه کنید.

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه مربا به خانگی

 

*اضافه کردن هل و گلاب به مربای به خانگی اختیاری است، اما این مواد موجب خوش عطر و طعم شدن مربا می‌شوند.

*در طرز تهیه مربای به رنده شده می‌توانید به را قبل از ریختن در قابلمه با رنده درشت خرد کنید و سپس سایر مراحل درست کردن مربا را همانند روشی که ذکر شد انجام دهید.

*برای تهیه مربای به بدون شکر می‌توانید به جای شکر از مقداری شیره انگور استفاده کنید. در صورتی که شیرینی مربای به کم بود، می‌توانید بعد از آماده شدن مربا کمی عسل به آن اضافه کنید.

*در طرز تهیه مربای به و سیب باید از مقدار مساوی سیب زرد و به استفاده کنید. میوه‌ها را خرد کنید و همراه با آب روی حرارت قرار دهید. سپس شکر را اضافه کنید و اجازه دهید مربای سیب و به برای ۳ تا ۴ ساعت با شعله ملایم بپزد تا رنگ آن قرمز و خوشرنگ شود. 

*برای طرز تهیه مربا به با گردو می‌توانید مقداری مغز گردو خرد شده به مربای به اضافه کنید تا مربای شما لذیذتر شود.

 

ترفند قرمز شدن مربای به

 

برای قرمز شدن مربای به بعد از اینکه ۳۰ دقیقه از پخت مربا گذشت، یک دمکنی تمیز روی درب قابلمه بگذارید و حرارت زیر قابلمه را کم کنید. بعد از ۵ دقیقه یک شعله پخش‌کن هم زیر قابلمه قرار دهید و صبر کنید مربا با حرارت بسیار کم به مدت یک تا دو ساعت بپزد.

در این فاصله اگر شربت مربا کم شد، باید هر ۳۰ دقیقه یک بار مربا را چک کنید و در صورتی که شربتش بیش از حد غلیظ شده بود، کمی آب جوش به آن اضافه کنید و مجددا درب قابلمه را بگذارید تا رنگ مربای به قرمز شود.

 

سوالات متداول

 

طرز تهیه مربا به رنده شده چگونه است؟

 

در طرز تهیه مربای به رنده شده می‌توانید به را قبل از ریختن در قابلمه با رنده درشت خرد کنید و سپس سایر مراحل درست کردن مربا را همانند روشی که ذکر شد انجام دهید.

 

برای درست کردن مربای به شفاف و براق چه کنیم؟

 

برای داشتن مربای به براق و شفاف از قابلمه روحی یا همان روی یا قابلمه مسی استفاده کنید. جنس قابلمه در براق و شفاف شدن رنگ مربای به و سایر انواع مربا موثر است.

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...