طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی یا رشتی مرحله به مرحله با فیلم آموزشی | مجله کوروش

طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی یا رشتی مرحله به مرحله به ۲ روش

طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی یا رشتی مرحله به مرحله به ۲ روش


10 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کوکوی مرغ

طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی یا رشتی مرحله به مرحله به 2 روش
تا به حال «کوکو» را به عنوان شام عروسی میل کرده‌اید؟ اصلا می‌دانستید «کوکو مرغ بادکوبه‌ای» یا همان کوکو مرغ شمالی و گیلانی نوعی کوکوی مرغ و سبزیجات و یکی از غذاهای محبوب عروسی و مهمانی‌های مهم و رسمی در تمام شهرهای استان گیلان است؟ طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی یا رشتی مجلسی به ۲ روش با قارچ یا با سیب‌زمینی و بدون فر را در مجله کوروش بخوانید. فیلم آموزش طرز تهیه کوکوی مرغ را هم تماشا کنید.

 

 

«کوکو مرغ شمالی» یا «چغترمه‌ بادکوبه‌ای» یکی از محبوب‌ترین غذاهای محلی مراسم عروسی در گیلان است و اتفاقا از آن دست غذاهایی است که هیچ‌کس به عنوان شام عروسی یا مهمانی در کنار سایر غذاها دست رد به سینه آن نمی‌زند. صبح روز عروسی هم مادر عروس همراه با یک صبحانه مفصل یک دیس پر کوکو مرغ بادکوبه‌ای را هم به خانه عروس و داماد می‌فرستد.

سرزمین بازی افق کوروش

 

 

طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی اصیل

 

طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی اصیل

 

مواد لازم برای برای ۴ نفر

 

سینه مرغ: ۱ عدد

پیاز متوسط: ۲ عدد

سیر: ۲ حبه

تخم مرغ: ۲ عدد

جعفری خرد شده: ۲ قاشق غذاخوری

سیب زمینی: ۲ عدد

روغن مایع: به مقدار لازم برای سرخ کردن

آرد سوخاری: به مقدار لازم

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به مقدار لازم

 

 

فیلم آموزش طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی را تماشا کنید:

 

 

 

 

طرز تهیه

 

طرز تهیه کوکوی مرغ رشتی

مرحله اول؛ پختن سینه مرغ و سیب زمینی

 

در اولین مرحله از طرز تهیه کوکو مرغ شمالی باید سینه مرغ را همراه با سیب زمینی ها داخل یک قابلمه بریزید (پوست سیب زمینی ها را نگیرید و حتما خوب بشورید). مقداری زرد چوبه، نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کنید. سپس مقداری آب به قابلمه اضافه کنید و با حرارت متوسط روی شعله گاز قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا مرغ و سیب زمینی ها به طور کامل پخته شوند. بعد از اینکه سینه مرغ و سیب زمینی آب پز شدند، شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید کاملاً خنک شوند.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

 

مرحله دوم؛ میکس کردن همه مواد کوکوی مرغ

 

در این مرحله از طرز تهیه کوکو مرغ شمالی باید پوست سیب زمینی ها را بگیرید و رنده کنید. سپس می توانید برای خرد کردن سینه مرغ آن را در غذاساز بریزید و یا به صورت ریش ریش درآورید. سیر و پیاز را هم رنده کنید و آب اضافی آن را بگیرید. سیر، پیاز، مرغ و سیب زمینی ها را با هم ترکیب کنید. سپس جعفری خرد شده را به سایر مواد اضافه کنید. مقداری نمک، فلفل و زردچوبه به مواد کوکوی مرغ بزنید. یک دستکش به دست کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه شامی کباب « 

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن تخم مرغ ها به کوکوی مرغ

 

در این مرحله از طرز تهیه کوکو مرغ شمالی باید تخم مرغ ها را به مواد کوکو اضافه کنید. برای این کار تخم مرغ ها را ابتدا در یک کاسه بشکنید و با کمک چنگال خوب بزنید. سپس تخم مرغ را به سایر مواد کوکو اضافه کنید. مواد را خوب با هم ترکیب کنید و در صورت نیاز کمی دیگر آن را با دست ورز دهید. این کار موجب می شود تا بافت مایه کوکوی شما منسجم تر شود.

 

 

مرحله چهارم؛ سرخ کردن کوکوی مرغ شمالی

 

حتما بخوانید  2 طرز تهیه شیرینی کرکی (شیرینی بهشتی) در فر و قابلمه

بعد از آماده شدن مایه کوکو در این مرحله از طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی باید مقداری روغن در ماهیتابه بریزید. سپس شعله گاز را روی حرارت متوسط تنظیم کنید. بعد از داغ شدن روغن به اندازه یک گردو از مواد بردارید و آن را کمی پهن کنید. سپس آن را در آرد سوخاری بغلتانید و در روغن سرخ کنید. برای درست کردن کوکوی مرغ گیلانی می توانید مواد کوکو را داخل ماهیتابه پخش کنید. سپس درب ماهیتابه را روی آن قرار دهید تا کوکو کاملاً مغز پخت شود. بعد از این که یک سمت کوکوها به خوبی پخته شد، آن را برگردانید تا طرف دیگر کوکوی مرغ نیز به خوبی بپزد.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کوکوی اسفناج «

 

 

طرز تهیه کوکوی مرغ با سیب‌زمینی و قارچ

 

طرز تهیه کوکوی مرغ با سیب زمینی و قارچ

 

مواد لازم

 

تخم‌مرغ: ۶ عدد

سینه مرغ: ½ یک سینه بزرگ و بدون پوست

قارچ: یک بسته بزرگ

هویج: یک عدد بزرگ

سیب‌زمینی: ۱ عدد کوچک

نخودفرنگی پخته: ½ پیمانه

پیاز: ۲ عدد بزرگ

سیر: ۲ حبه رنده شده و ۱ حبه درسته برای پختن مرغ

ماست چکیده یا یونانی: ۲ قاشق غذاخوری

نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر سیر و پودر کاری: به میزان لازم

پودر فلفل قرمز: به مقدار دلخواه

زعفران دم کرده: به مقدار دلخواه

بیکینگ‌پودر: ½ قاشق غذاخوری

روغن مایع: به مقدار لازم

 

 

طرز تهیه 

 

طرز تهیه کوکوی مرغ و قارچ و سیب زمینی

 

مرحله اول؛ سینه مرغ را بپزید

 

برای درست کردن کوکو مرغ و قارچ نرم و خوشمزه که با مرغ و سبزیجات درست می‌شود ابتدا سینه مرغ پوست کنده را بشورید و با مقداری زردچوبه، یک عدد پیاز و یک حبه سیر بپزید. یک عدد سیب‌زمینی و یک عدد هویج را هم بپزید. بعد از این‌ که مرغ کاملاً پخت، آن را ریش‌ریش کنید. یک عدد پیاز را با رنده درشت رنده کنید و به مرغ ریش ریش شده اضافه کنید. دو حبه سیر رنده شده را هم به مواد فوق اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید و ورز دهید. می‌توانید برای درست کردن کوکوی مرغ و قارچ، مرغ پخته را به جای ریش ریش کردن چرخ کنید ولی سبک سنتی آن مرغ ریش ریش در کوکو است.

 

 

این مقاله را هم بخوانید: طرز تهیه جوجه کباب تابه ای

 

 

 مرحله دوم؛ رنده کردن پیاز و هویج و سیب زمینی

 

پیاز و هویج پخته را هم رنده کرده و به مواد فوق اضافه کنید. یادتان باشد سیب‌زمینی و هویج را با رنده درشت رنده کنید. نخود فرنگی پخته را هم اضافه کنید. این کوکو به کوکوی مرغ و قارچ هم مشهور است پس قارچ‌ها را ریز خرد کنید و با کمی کره تفت دهید. اجازه دهید آب قارچ خشک شود. بعد از این‌که آب قارچ خشک شد به مواد بالا اضافه کنید و خوب هم بزنید.

 

 

مرحله سوم؛ مایه کوکو را آماده کنید

 

در یک ظرف جداگانه تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و با چنگال یا همزن دستی خوب هم بزنید. بیکینگ پودر، زعفران دم کرده و دو قاشق ماست چکیده را به تخم‌مرغ‌های زده شده اضافه کنید و باز هم بزنید. تخم‌مرغ‌های هم زده و مزه‌دار شده را به موادی که از قبل آماده کرده بودید اضافه کنید. نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر سیر، پودر کاری، پودر فلفل قرمز را هم اضافه کنید و تمام مواد را خوب با هم مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مایه کوکو استراحت کند.

حتما بخوانید  طرز تهیه 40 افطاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن + فیلم آموزشی

 

 

مرحله چهارم؛ سرخ کردن کوکوی مرغ و قارچ

 

در یک ماهیتابه تفلون روغن را داغ کنید و به همان سبک و سیاق کوکوهای دیگر کوکو مرغ بادکوبه‌ای را سرخ کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کباب تابه ای «

 

 

فوت و فن‌های طرز تهیه کوکو مرغ شمالی یا رشتی مجلسی بدون فر

 

فوت و فن‌های طرز تهیه کوکو مرغ شمالی یا رشتی مجلسی بدون فر

 

 • اضافه کردن سبزیجاتی مثل نخودفرنگی، قارچ، هویج پخته و سیب‌زمینی به کوکوی مرغ بادکوبه‌ای با سیب زمینی و سبزیجات سلیقه‌ای است اما طعم آن را لذیذتر می‌کند.

 

 • می‌توانید مقدار کمی زنجبیل تازه و رنده شده یا کمی پودر زنجبیل را هم به عنوان ادویه به کوکو مرغ بادکوبه‌ای اضافه کنید.

 

 • می‌توانید تمام مایه کوکو را در ماهیتابه بریزید و وقتی یک طرف مایه کوکو سرخ شد مایه را برگردانید و سمت دیگر را هم سرخ کنید و سپس کوکو به شکل و اندازه دلخواه برش بزنید.

 

 • اگر تمایلی به درست کردن کوکوی مرغ مجلسی بدون فر ندارید می‌توانید کوکو مرغ شمالی را در فر بپزید. فر را روی درجه ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. مایه کوکو را در یک ظرف پیرکس بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه زمان دهید تا کوکو در طبقه وسط فر پخته شود. برای این‌که از پختن کوکو مطمئن شوید یک چنگال را در اواخر پخت در مایه کوکو فرو کنید، اگر مایه به چنگال چسبید چند دقیقه دیگر زمان دهید تا کوکو خوب بپزد. در پایان ظرف حاوی کوکو شمالی را به قسمت بالای فر منتقل کنید تا روی کوکو بادکوبه‌ای یا شمالی طلایی شود.

 

 • طرز تهیه کوکوی مرغ شمالی با زرشک هم مرسوم است.

 

 • اضافه کردن مقداری جعفری خرد شده و پیازچه ساطوری به کوکوی مرغ عطر فوق العاده ای به این غذا می بخشد.

 

 • برای اینکه ظاهر کوکوی مرغ شما جذاب تر شود، می توانید قبل از سرخ کردن آن را در آرد سوخاری بغلتانید و سپس سرخ کنید.

 

 • برای درست کردن کوکوی مرغ گیلانی می توانید مواد کوکو را به طور کامل در ماهیتابه پخش کنید و هم اینکه کوکوها را در اندازه های کوچک درست کرده و سرخ نمایید. در صورت تمایل می توانید برای درست کردن کوکوی مرغ از قالب فلافل نیز استفاده کنید.

 

 

طرز تهیه کوکوی مرغ عروسی

 

 • قبل از اضافه کردن پیاز رنده شده به مرغ و سایر مواد اولیه کوکو حتماً آب اضافی آن را بگیرید. این کار از شل شدن مایه کوکوی مرغ جلوگیری می کند.

 

 • اگر زمان کافی دارید، بهتر است مایه کوکو را قبل از پخت برای یک ساعت در یخچال قرار دهید تا منسجم تر شود و در زمان سرخ کردن وا نرود.

 

 • برای سرخ کردن کوکوی مرغ شمالی حتماً از یک ماهیتابه نچسب استفاده کنید.

 

 • برای اینکه ظاهر کوکوی مرغ شما مجلسی تر شود می توانید برای پخت آن از قالب استفاده کنید. برای این کار باید قالب را داخل ماهیتابه قرار دهید. سپس مقداری مایه کوکو را داخل قالب بریزید. با پشت قاشق مواد را داخل قالب صاف کنید. بعد از اینکه کوکو کمی سفت شد قالب را بردارید و اجازه دهید که به خوبی سرخ شود.

 

 • برای درست کردن کوکوی مرغ شمالی می توانید به جای استفاده از مرغ پخته ریش ریش شده، از مرغ خام چرخ کرده نیز استفاده کنید.

 

 

بیشتر بدانید » طرز تهیه کوکو سبزی در فر یا ماهیتابه «

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...