طرز تهیه آش رشته جا افتاده نذری مرحله به مرحله + فیلم آموزش تهیه | مجله کوروش

طرز تهیه آش رشته با طعم نذری + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه آش رشته با طعم نذری + فیلم آموزش تهیه


6 آبان 1400 . زمان مطالعه: 17 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه آش رشته

طرز تهیه آش رشته مجلسی و همه فوت و فن ها

برای باز کردن روزه در ماه رمضان چه غذایی بهتر و دلچسب‌ تر از آش رشته مجلسی خوشمزه جا افتاده و داغ پر از کشک و پیاز داغ و سیرداغ؟ البته آش رشته غذای چهارشنبه سوری و یک غذای محبوب ماه رمضانی در بسیاری از شهرهای ایران از جمله غذاهای رمضان شهرکرد هم هست. اما برای طرز تهیه آش رشته خوشمزه و جا افتاده نیاز به دانستن یکسری نکات و ریزه‌ کاری‌ های حرفه‌ ای دارد. اگر می‌خواهید برای سفره افطار یا سایر مجالس و مهمانی ها آش رشته بپزید دستور پخت آش رشته خوشمزه و جا افتاده برای ۶ تا ۱۰ نفر،به علاوه نکات و ریزه‌کاری‌های طرز تهیه آش رشته مجلسی تهرانی، آش رشته تبریزی، آش رشته شمالی و مازندرانی، اردبیلی و سایر شهرها را در مجله کوروش بخوانید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

گاهی اوقات رعایت نکردن نکات ساده در طرز تهیه آش رشته موجب خمیر شدن رشته را له شدن حبوبات می شود و ظاهر و طعم آش را به طور کلی تغییر می دهد. در این مقاله می توانید طرز تهیه آش رشته مجلسی خوشمزه را یاد بگیرید و در کنار آن فیلم آموزش طرز تهیه آش رشته را هم تماشا کنید.

 

مراحل طرز تهیه آش رشته مجلسی

 

دستور پخت آش رشته خوشمزه لعابدار برای 6 تا 10 نفر

مواد لازم برای آش رشته

 

مدت زمان آماده سازی: ۳۰ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲ الی ۳ ساعت

 

نخود: ۱۰۰ گرم

لوبیا چیتی: ۱۵۰ گرم

عدس: ۱۰۰ گرم

پیاز: ۴ عدد بزرگ

سبزی آش: ۱ کیلوگرم (سبزی آش رشته چیست؟ تره، گشنیز، جعفری، اسفناج همه به نسبت مساوری به علاوه ۵ الی ۶ شاخه شنبلیله)

سیر: ۱ بوته

رشته آش: ۱ بسته (اگر احساس کردید آش رقیق است کم کم مقداری دیگر رشته اضافه کنید که آش سفت و خمیر نشود)

کشک: به مقدار دلخواه

نعنا داغ: به مقدار دلخواه

 

 

 

 

دستور پخت آش رشته لعابدار برای ۶ تا ۱۰ نفر

 

دستور پخت آش رشته لعابدار برای 6 تا 10 نفر

 

مرحله اول؛ حبوبات را خیس کنید

 

برای درست کردن آش رشته خوشمزه و لعابدار باید از شب قبل حبوبات را به صورت جداگانه خیس کنید. این کار موجب می شود هضم حبوبات آش رشته راحت تر شود و از طرفی نفخ آن نیز گرفته شود. بهتر است نخود و لوبیا را با هم خیس دهید و برای خیس دادن عدس از ظرف دیگری استفاده کنید. اگر زمان کافی برای خیس دادن حبوبات ندارید، بهتر است حداقل ۲ ساعت آن ها را در آب خیس دهید و در این مدت لازم است چند بار آب حبوبات را عوض کنید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

بیشتر بخوانید » طرز تهیه آش جو «

 

 

مرحله دوم؛ تهیه سیر داغ و پیاز داغ آش

 

سرخ کردن سیر و پیاز آش

 

سیر و پیاز بخش جدا نشدنی آش رشته مجلسی است که فوق العاده روی طعم آن تأثیر دارد. برای درست کردن پیاز داغ ابتدا پیازها را بشویید. سپس آن ها را به صورت خلالی و نازک خرد کنید. این کار به خوشمزه شدن طرز تهیه آش رشته رستورانی کمک می کند. در زمان خرد کردن پیاز مراقب باشید که بیش از اندازه آن را نازک خرد نکنید تا در زمان سرخ کردن له نشود. بعد از خرد کردن پیاز یک ماهیتابه مناسب روی شعله گاز قرار دهید و مقداری روغن در آن بریزید. پیازهای خلالی را به روغن اضافه کنید و خوب سرخ کنید تا یک پیاز داغ مجلسی خوشمزه داشته باشید.

 

سپس برای درست کردن سیر داغ، پوست سیرها را جدا کنید و خوب بشویید. سیرها را به صورت ورقه ای یا نگینی خرد کنید. سپس بعد از داغ شدن روغن در ماهیتابه سیرها را نیز به صورت جداگانه سرخ کنید و کنار بگذارید. برای این که خواص سیر از بین نرود، بهتر است از روغن کمتری استفاده کنید. مقداری از سیر و پیازهای خرد شده را برای داخل آش استفاده کنید و بقیه آن را در ظرفی کنار بگذارید تا بعداً برای تزئین روش آش از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر چقدر سیر و پیاز داخل آش رشته بیشتر باشد، طعم آش شما لذیذتر خواهد شد.

 

 

مرحله سوم؛ پختن حبوبات آش

 

برای طرز تهیه آش رشته برای ۱۰ نفر قبل از شروع پخت آش باید حبوباتی که خیس کرده اید را به همراه چند لیوان آب داخل قابلمه بریزید. شعله گاز را روشن کنید و اجازه دهید آب داخل قابلمه به جوش بیاید. بعد از این که آب شروع به جوشیدن کند، روی آن کف ایجاد می شود. با استفاده از قاشق یا یک ملاقه کف روی آب را بردارید. سپس حرارت گاز را کم کنید و درب قابلمه را به صورت نصفه روی آن قرار دهید تا به خوبی پخته شود.

 

برای پخت حبوبات معمولاً حدود ۱ ساعت زمان نیاز است. توجه داشته باشید که اضافه کردن نمک به حبوبات در حال پخت موجب سفت شدن آن می شود. بنابراین همیشه نمک را بعد از پخت حبوبات به آش اضافه کنید. می توانید هر یک از انواع حبوبات را به صورت جداگانه نیز پخت کنید. معمولاً عدس به زمان کمتری برای پخت نیاز دارد. بنابراین می توانید لوبیا و نخود و عدس را جداگانه بپزید. در نهایت بعد از اتمام پخت همه حبوبات را با هم ترکیب کنید.

 

 

مرحله چهارم؛  ترکیب کردن مواد آش

 

ترکیب کردن مواد آش

 

بعد از پخت نخود و لوبیاهای خیس خورده مقداری فلفل و زردچوبه به آن اضافه کنید. سپس کمی روغن مایع، نیمی از پیاز داغ و سیر داغ در قابلمه بریزید و کمی آب به آن اضافه نمایید. از آن جایی که حبوبات بعد از پخت باز هم در آب قرار می گیرند و پخته می شوند، سعی کنید از پختن بیش از اندازه آن ها اجتناب کنید. این کار از له شدن حبوبات در آش جلوگیری می کند و ظاهر و مزه بهتری به آش شما می بخشد.

حتما بخوانید  طرز تهیه و ترکیب ادویه اورفا کباب یکی از لذیذترین و مشهورترین کباب های ترکیه

 

در صورتی که برای طرز تهیه آش رشته رستورانی از حبوبات پخته شده استفاده نمی کنید، باید عدس و لوبیا را با فاصله پخت کنید. از آن جایی که عدس زمان پخت کمتری دارد به همین خاطر عدس و سبزی را بعد از دو ساعت که لوبیاها تقریباً پخته شدند به سایر مواد اضافه کنید. یک ساعت برای پخت عدس و سبزی کافی است.

 

 

مرحله پنجم؛ خرد کردن و اضافه کردن سبزی آش

 

برای آماده کردن سبزی آش باید ابتدا سبزی ها را پاک کنید. برای این کار شاخه های بلند و کلفت سبزی را جدا کنید. اگر برگ زرد و یا سیاهی در سبزی وجود دارد، آن را بردارید. سپس سبزی ها را داخل سینک بریزید و با آب فراوان بشویید. بعد از شستشو سبزی ها را برای چند دقیقه داخل آبکش بگذارید تا آب اضافی آن خارج شود. برای خرد کردن سبزی آش بهتر است آن را با استفاده از یک چاقو تیز کمی خرد نمایید. توجه داشته باشید که سبزی آش نباید بیش از حد خرد شود. بنابراین سعی کنید سبزی ها را کمی درشت تر خرد کنید.

 

در انتها سبزی آش را به مواد آش اضافه کنید و اجازه دهید به همراه سایر مواد پخته شود. توجه داشته باشید که بعد از اضافه کردن سبزی نباید درب قابلمه را روی آن قرار دهید. این کار موجب تیره شدن رنگ سبزی می شود. حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان برای پخت سبزی آش لازم است. در این مدت بهتر است حرارت گاز روی شعله متوسط تنظیم شود.

 

 

مرحله ششم؛ اضافه کردن رشته به آش

 

اضافه کردن رشته به آش

 

در این مرحله از طرز تهیه آش رشته باید مقداری آرد را در کمی آب سرد حل کنید. سپس این ترکیب را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. اضافه کردن آرد به آش رشته موجب لعاب دار شدن آش می شود. توجه داشته باشید که آرد را حتماً با آب سرد ترکیب کنید و بعد به آش اضافه کنید تا گلوله گلوله نشود. بعد از اضافه کردن آن نیز به خوبی آش را هم بزنید و بعد از این ‌که تمام مواد آش پخته شدند رشته آش را اضافه کنید. وقتی رشته را اضافه کردید به آرامی تمام مواد را هم بزنید تا رشته‌ها به هم نچسبند.

 

بعد از پختن رشته‌ها، کشک را اضافه کنید. بعد از حدود ۵ یا ۱۰ دقیقه گاز را خاموش کنید. از آن جایی که کشک مقداری شوری به آش می دهد، بهتر است بعد از اضافه کردن کشک، مزه آش را تست کنید. سپس به مقدار لازم به آش نمک اضافه کنید.

 

 

مرحله هفتم، طرز تهیه نعنا داغ برای آش رشته

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه آش رشته برای ۶ نفر تا ۱۰ نفر باید شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید آش برای حدود نیم ساعت در قابلمه بماند تا به خوبی جا بیفتد. برای تزئین آش رشته مجلسی باید از سیر داغ، پیاز داغ، کشک به همراه نعناع داغ استفاده کنید. سیر داغ و پیاز داغی که از قبل کنار گذاشته بودید را بردارید و روی آش را با آن تزئین کنید.

 

برای درست کردن نعناع داغ باید مقداری روغن در ماهیتابه بریزید. اجازه دهید روغن کمی داغ شود. سپس کمی زردچوبه به روغن اضافه کنید و بعد کمی روغن به آن بزنید.

نعناع داغ ها را به سرعت هم بزنید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ ثانیه شعله گاز را خاموش کنید. بعد از خاموش کردن حرارت همچنان نعناع داغ را هم بزنید تا رنگ آن تیره نشود و نسوزد. سوختن نعناع داغ موجب می شود تا طعم تلخی پیدا کند. از همین رو توجه داشته باشید که در همین چند ثانیه هم باید شعله گاز کم باشد. در نهایت روی آش رشته را با کمی نعناع داغ و کشک تزئین کنید و از طعم دلپذیر و ظاهر جذاب آش رشته لذت ببرید. اگر آش را به صورت کاسه ای سرو می کنید، بهتر است ابتدا آش را در کاسه بریزید. اجازه دهید روش آش کمی سفت شود. بعد آن را با استفاده از پیاز داغ، سیر داغ، نعناع و کشک تزئین نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه و فوت و فن های نعنا داغ خوشرنگ مجلسی «

 

 

علت خمیر شدن آش رشته

 

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است در زمان درست کردن آش رشته با آن مواجه شوید، خمیر شدن رشته در آش است. این موضوع مخصوصاً در طرز تهیه آش رشته مجلسی برای ۲۰ نفر یا بیشتر اتفاق می افتد. زمانی که قابلمه شما برای پخت آش کوچک باشد و رشته فضای کافی برای باز شدن نداشته باشد، حالتی خمیری در آش پیدا می کند. برای درست کردن آش رشته سعی کنید از قابلمه بزرگ تر استفاده کنید تا فضای کافی برای اضافه کردن رشته را داشته باشد.

 

توجه داشته باشید که آش بعد از سرد شدن کمی غلیظ می شود. بنابراین از زیاد جوشاندن آش و رشته ها اجتناب کنید و همیشه آن را کمی رقیق تر از چیزی که دوست دارید، از روی شعله گاز بردارید. گاهی اوقات اضافه کردن مقدار اضافی آش رشته ساده نیز می تواند موجب خمیر شدن آش رشته شود. سعی کنید رشته را آرام آرام به آش اضافه کنید تا حجم آن بیش از اندازه زیاد نشود.

حتما بخوانید  طرز تهیه پشمک خانگی ساده و زعفرانی در قابلمه به روش بازاری

 

 

فوت و فن هایی که باید درباره آش رشته بدانیم

 

فوت و فن هایی که باید درباره آش رشته بدانیم

 

 • برای تهیه آش رشته از یک قابلمه مناسب برای پخت آش استفاده کنید تا مواد جای کافی برای پخت داشته باشند. حبوبات بعد از پخت حجیم می‌شوند و در صورتی که قابلمه گنجایش کافی نداشته باشد رشته‌ها به هم می‌چسبند.

 

 • در طرز تهیه آش رشته به این نکته دقت کنید: سبزی آش رشته را بدون ساقه و کمی درشت خرد کنید. در فصل زمستان که اسفناج فراوان است مقدار بیشتری اسفناج می‌توانید استفاده کنید که لعاب آش هم بیشتر شود.

 

 • هر چقدر پیازداغ و سیر داغ آش بیشتر باشد طعم آش رشته لذیذتر و آش لعابدار و جاندارتر می‌شود.

 

 • نمک آش رشته را بعد از اضافه کردن رشته و کشک اضافه و اندازه کنید.

 

 • ریختن روغن در آش رشته را فراموش نکنید چون به طعم لذیذ آش رشته کمک می‌کند.

 

 • قبل از اضافه کردن کشک به آش رشته حتما آن را بجوشانید و به صورت داغ به آش رشته در حال پخت اضافه کنید. اگر دمای کشک و آش رشته هم اندازه نباشد کشک بریده می‌شود.

 

 • نعنا را زیاد سرخ نکنید چون طعم تلخی پیدا می‌کند.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه سیر داغ « 

 

ترکیبات و سبزی آش رشته

 

 • نشانه جا افتادن آش رشته وقتی است که یک لایه لعاب رقیق روی آش رشته شکل گرفته باشد. آش رشته در حال ته گرفتن باشد و رشته بوی خامی ندهد.

 

 • در طرز تهیه آش رشته زمان پختن رشته بستگی به نوع رشته شما دارد. به مدت زمان پخت روی بسته‌بندی رشته دقت کنید.

 

 • شمالی‌ها و به خصوص مازندرانی‌ها در ترکیب حبوبات آش رشته، ماش را هم اضافه می‌کنند. و البته علاوه بر کشک از دوغ محلی و آب قلم هم استفاده می‌کنند. در ترکیب سبزی آش رشته مازندرانی چند شاخه نعنا هم اضافه می‌شود.

 

 • طرز تهیه آش رشته تبریزی که خودشان به آن «آش کشک» یا در زبان ترکی «گوردو آش» می‌گویند به این ترتیب است: بلغور پخته، برنج، کلم برگ، هویج، آب قلم فراوان و ترخون ریحان سبز هم جزو ترکیبات آش و سبزی آن است. آش کشک تبریز رشته ندارد و یک غذای خوشمزه با پایه کشک است که با کشک و پیاز داغ و نعنا داغ تزیین و خورده می‌شود.

 

 • طرز تهیه آش رشته مجلسی تهرانی هم مثل سایر شهرهای دیگر است اما در ترکیب حبوباتش لوبیا سفید هم دارد.

 

 • طرز تهیه آش رشته اردبیلی هم جالب است. اردبیلی‌ها به ترکیب مواد آش رشته چند عدد آلو بخارا، چند برگه زردآلو، چند عدد گوجه سبز فریز شده یا تازه، مقداری آلبالو خشک یا آلبالو فریز شده یا تازه و کمی هم زغال اخته اضافه می‌کنند. بقیه مواد آرش رشته اردبیلی شامل همان مواد آش رشته سنتی است.

 

 • ترکیب مواد آش رشته سماق تویسرکانی هم جالب است. سماق، لبو و چند عدد گردوی خرد شده به ترکیب آش رشته تویسرکانی اضافه می‌شود.

 

 • اما زنجان که به شهر آش‌ها مشهور است در ترکیب سبزی آش مقداری شوید هم دارد و سایر ترکیبات شبیه همان آش رشته سنتی معمول است.

 

طرز تهیه آش رشته رستورانی

 

 • آش رشته لرستانی در ترکیب سبزی شوید دارد و البته مثل آش رشته تهرانی به ترکیب حبوبات لوبیا سفید هم اضافه می‌شود.

 

 • پیازی که برای آش رشته سرخ می کنید، باید کاملا ترد و چیپسی باشد. برای درست کردن پیاز داغ مجلسی می توانید پیازها را به صورت خلالی خرد کنید و چند ساعت تا یک روز روی یک پارچه پهن کنید تا خشک شود. برای روی پیازها هم از یک پارچه مجزا استفاده نمایید. سپس پیاز های خلال شده را در روغن فراوان سرخ کنید.

 

 

اینجا را بخوانید » طرز تهیه پیاز داغ کاراملی و چیپسی «

 

 

 • برای درست کردن آش رشته حتما از قابلمه بزرگ استفاده کنید تا در صورت حجیم تر شدن حبوبات و رشته، فضای کافی برای پخت آش باشد.

 

 • برای اندازه کردن نمک آش رشته، حتما این کار را در انتهای مراحل پخت و بعد از اضافه کردن کشک و رشته آش انجام دهید.

 

 • آَش رشته را رقیق تر از آن طوری که مد نظرتان است، آماده کنید. زیرا وجود رشته در این آش موجب می شود تا بعد از خاموش شدن غلظت آش بیشتر شود.

 

 • بعد از اضافه کردن سبزی به آش درب قابلمه را روی آن قرار ندهید. این کار موجب می شود تا رنگ سبزی ها کدر و تیره نشود.

 

 • ترکیب سبزی آش رشته را برای آش گوجه سبز هم می‌توانید استفاده کنید.

 

 

جمع بندی نهایی

 

آش رشته یکی از پر طرفدارترین و اصیل ترین آش های ایرانی است. اگر طرز تهیه آش رشته مجلسی طبق اصول و با رعایت نکات انجام شود، بسیار لذیذ و خوشمزه می شود. شما می توانید این آش را برای دورهمی ها، مهمانی ها، ماه رمضان و محرم تهیه کنید و از طعم لذیذ این آش جذاب در کنار خانواده لذت ببرید. راز خوشمزگی آش رشته سیر داغ و پیاز داغ زیاد به همراه سبزیجات تازه است. بنابراین حتماً سیر و پیاز را با دقت سرخ کنید و در نهایت آش رشته را با کمی سیر و پیاز و نعناع داغ تزئین نمایید. خواص این آش بسیار زیاد است و در کنار حبوبات، سبزی و ترکیبات مقوی یک وعده غذایی مفید و پر از خاصیت محسوب می شود.

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...