معروف ترین غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف + فیلم آموزشی | مجله کوروش

معروف ترین غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف + فیلم آموزشی

معروف ترین غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف + فیلم آموزشی


11 اردیبهشت 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
معروف ترین غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف + فیلم آموزشی

غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف ایران چیست؟ در هر شهری، کدام غذا برای شام ماه رمضان یا سحر ماه رمضان محبوب‌تر است؟ برای این‌که به رژیم غذایی ماه رمضان تنوع بیشتری بدهیم چه غذاهایی درست کنیم؟ در این مقاله از سرویس آشپزی به معرفی غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف ایران می‌پردازیم و شما را با انواع غذاهای خوشمزه و بومی هر شهر آشنا خواهیم کرد. با مجله کوروش همراه باشید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

غذاهای ماه رمضان در خوزستان

 

لگیمات از شیرینی های ماه رمضان در خوزستان

 

به خاطر تنوع قومی در استان خوزستان انواع غذاهای عربی و بختیاری و غذاهای مربوط به اقوام شوشتری و دزفولی جزو محبوب‌ترین غذاهای ماه رمضانی در این استان محسوب می‌شوند.

از میان غذاهای ماه رمضان در خوزستان و اهواز می‌توان به قیمه نخود دزفولی، تشریه، قورمه سبزی اهوازی، هریسه، محلبی و فلافل اشاره کرد. در کنار این غذاها که معمولا برای افطارهای ماه رمضان تهیه و سرو می‌شوند، شیرینی‌های ماه رمضانی خوشمزه‌ای مثل لگیمات و شیرینی بامیه هم طرفداران زیادی دارند و معمولا با چای یا قهوه عربی سرو می‌شوند.

 

 

غذاهای ماه رمضان در بندرعباس

 

غذاهای ماه رمضان در بندرعباس

 

هرمزگان و شهرهای این استان هم طبق معمول، به خاطر نزدیک بودن به دریا، بیشتر به غذاهای دریایی روی خوش نشان می‌دهند. قلیه ماهی و ماهی شکم پر از غذاهای محبوب بندرعباسی‌ها در ماه رمضان است. در کنار این غذای خوشمزه و پرخاصیت، انواع آش‌های محلی، حریصه، نان روغنی و نان ریخته نیز به عنوان غذاهای محبوب افطاری و سحری‌های ماه رمضان به حساب می‌آیند.

 

 

غذاهای مخصوص ماه رمضان در کرمان

 

غذاهای مخصوص ماه رمضان در کرمان

 

احتمالا شما هم کرمان را با آبگوشت مشهور این شهر به یاد می‌آورید. کرمانی‌ها آبگوشت متنجنه را به عنوان اصلی‌ترین غذای شهر خود برای افطار و سحری ماه رمضان سرو می‌کنند. معمولا هم این غذای خوشمزه و مقوی را در مراسم‌ دینی و نذری مثل ماه محرم و ماه رمضان، قسمت می‌کنند. در کنار آبگوشت،‌ شله زرد و قاتق‌های محبوب این شهر مثل «قاتق نعنا» را هم می‌توانید در سفره کرمانی‌ها در ماه رمضان پیدا کنید.

 

غذاهای ماه رمضان در شیراز

 

غذاهای ماه رمضان در شیراز

 

شیرازی‌‌ها هم تنوع زیادی در تهیه و پخت غذاهای سنتی ماه رمضان دارند. این غذاها هم معمولا با ذائقه مردم دیگر شهرها سازگار هستند. از انواع غذاهای ماه رمضان در استان فارس می‌توان به کوفته هلو، شامی کباب،‌ کلم پلو و شکر پلو اشاره کرد. در کنار این غذاها،‌ شیرازی‌ها معمولا تر حلوا یا دسر فرنی را هم به عنوان دسر یا برای افطار در سفره‌های ماه رمضانی خود قرار می‌دهند.

 

 

غذای سحری و افطار در اصفهان

 

غذای سحری و افطار در اصفهان

فروش اینترنتی افق کوروش

 

اگر در ماه رمضان به اصفهان سفر کنید، غذاهای متنوعی را در سفره افطار یا سحری مردم این شهر پیدا خواهید کرد. از غذاهای اعیانی مثل بریان یا بریون گرفته تا حلیم بادمجان، شله بریان زیره و خورش ماست گرفته تا آش شله قلمکار، کله جوش، گوشت و لوبیا و … از غذاهای محبوب اصفهانی‌ها برای ماه مبارک رمضان است.

حتما بخوانید  همه چیز درباره استفاده از جوش شیرین در کباب کوبیده

 

 

غذاهای مخصوص افطار و سحری در گیلان

 

غذاهای مخصوص افطار و سحری در گیلان

 

استان گیلان و به خصوص شهر رشت، از لحاظ تنوع غذایی، مشهور و زبانزد خاص و عام است. تا جایی که نام این شهر در یونسکو به خاطر تنوع غذا ثبت شده است. از جمله غذاهای این شهر که برای ماه رمضان تهیه می‌شود می‌توان به باقلاقاتق، انواع کوکو و کتلت، شامی پوک، غذاهای دریایی، خورش‌ ترشه تره و … اشاره کرد.

در کنار این غذاها، شیرینی رشته خوشکار نیز به عنوان یک شیرینی محبوب ماه رمضانی در سفره‌‌های افطاری جای پای خود را محکم کرده است. فرنی و انواع آش‌ها را هم می‌توانید در سفره‌های افطار گیلانی‌ها مشاهده کنید.

 

 

غذای ماه رمضان در تبریز

 

غذای ماه رمضان در تبریز

 

تبریزی‌ها هم غذاها و شیرینی‌های متنوعی را برای مناسبت‌های مختلف از جمله ماه رمضان، تهیه و تدارک می‌بینند. انواع دلمه برگ مو و دلمه کلم برگ تبریزی، کوفته تبریزی، آش ماست، اوماج آشی، شیر برنج، کتلت گوشت و انواع کوکو از غذاهای محبوب تبریزی‌ها در ماه رمضان است.

در کنار این غذاها انواع شیرینی‌ها مثل «رشته ختایی» و انواع کلوچه و کیک هم در سفره‌‌های افطاری تبریزی‌ها خودنمایی می‌کند. این شیرینی‌ها و دسرهای خوشمزه معمولا با انواع نوشیدنی‌ها مثل چای نبات و گلاب، شیر و آب جوش سرو می‌شوند.

 

 

 

 

غذای کرمانشاهی‌ها در ماه رمضان

 

غذای کرمانشاهی‌ها در ماه رمضان

 

کافی است یک بار به کرمانشاه سفر کرده باشید تا با «حلیم کرمانشاهی» آشنا باشید. این غذا، پای ثابت سفره‌های افطاری کرمانشاهی است. علاوه بر این حلیم خوشمزه، سیب پلو، کوفته کرمانشاهی، آش ترخینه، آش عباسعلی، هریس یا هریسه و شله زرد هم پای ثابت سفره‌های شام و افطاری ماه رمضان در کرمانشاه هستند.

 

سحر و افطاری در سیستان و بلوچستان

 

سحر و افطاری در سیستان و بلوچستان

 

انواع غذاهای سیستانی شامل نان برک، شیر برنج و شله زرد از انواع غذاهای محبوب ماه رمضان به حساب می‌آیند که طرفداران زیادی هم دارند. رسم پخش کردن غذا بین مردم هم از رسوم قدیمی مردم این استان است.

غذاهای مقوی مثل کشک زرد که به «آبگوشت پهلوانان زبلی» هم مشهور است، از غذاهای قدیمی مردم این خطه از ایران است که برای تجدید قوا و افزایش انرژی روزه‌داران در ماه رمضان تهیه می‌شود. آبگوشت زابلی، شیرینی لندو، املت سوزی، پکوره و … هم از غذاهای بومی این استان در ماه رمضان به حساب می‌آیند.

 

غذاهای زنجان در ماه رمضان

 

غذاهای زنجان در ماه رمضان

 

زنجانی‌ها هم لیست بلند بالایی از غذاهای مقوی و متنوع برای ماه رمضان دارند، از جمله این غذاها می‌توان به آش کشک، آش ترش، تاس کباب، کله جوش، پیاز آب و انواع سوپ اشاره کرد. دسرهای مختلف مثل رنگینک خرما و فرنی هم همراه با غذاهای سنتی این شهر سرو می‌شوند. «نان چایی» یا «چای چورکی» هم از نان‌های قدیمی این شهر است که زنجانی‌ها برای برکت دادن به سفره رمضان تهیه می‌کنند.

 

 

غذای کردستانی‌ها برای ماه رمضان

 

حتما بخوانید  آموزش تهیه 13 مدل غذا با کشک ساده و خوشمزه

غذای کردستانی‌ها برای ماه رمضان

 

در میان مردم کردستان و شهر سنندج، حلیم و کولیره و همچنین نوعی نان محلی با نام «برساق» که به عنوان شیرینی در کنار چای سرو می‌شود، در ماه رمضان طرفداران زیادی دارد. معمولا مردم سنندج، این نان‌های سنتی را در عید فطر هم می‌پزند و بین روزه‌داران قسمت می‌کنند.

 

شهرکرد و غذاهای رمضانی

 

شهرکرد و غذاهای رمضانی

 

در میان شهرکردی‌ها هم پختن نوعی نان به نام «کاکولی» مرسوم است که برای برکت بخشی بین روزه‌داران توزیع می‌شود. اما به طور خاص و ویژه، کباب بختیاری، حلیم و آش رشته از غذاهای محبوب شهرکردی‌ها در سفره‌های افطار و سحری ماه رمضان هستند.

 

 

غذاهای افطار و سحری در مشهد

 

افطار و سحری در مشهد

 

شله مشهدی از غذاهای محبوب مشهدی‌ها در ماه رمضان است که در مناسبت‌های مذهبی و نذری دیگر مثل ماه محرم هم تهیه و بین مردم توزیع می‌شود. دیگچه مشهدی هم از دیگر غذاهای محبوب اهالی مشهد و سایر شهرهای استان خراسان است که در ماه رمضان و برای نذری دادن تهیه می‌شود. می‌توانید این غذاها را در این ماه، در رستوران‌‌های مشهد هم به راحتی پیدا کنید.

 

 

ارومیه و غذاهای ماه رمضان

 

ارومیه و غذاهای ماه رمضان

 

در میان اهالی ارومیه هم غذاهای خوشمزه‌ای مثل خورش کنگر، ارومیه خورش، شورجه ارومیه، یتیمچه، گیزاتما، دلمه برگ مو و … جزو غذاهای محبوب ارومیه در ماه رمضان به حساب می‌آیند. می‌توانید گشنیز کباب، سوپ بلغور و آش دوغ یا ایران آشی را هم بر سر سفره افطار و سحری ارومیه‌ای‌ها مشاهده کنید.

حلوای هویج، حلوا نثار، حلوا اوماج و سوجوق هم از دیگر دسرهای محبوب ارومیه‌‌ای‌ها در ماه رمضان هستند. در ضمن مردم این شهر، معمولا برای افطار، در کنار خرما، نقل ارومیه‌‌ای را برای باز کردن افطار همراه با آب جوش، میل می‌کنند.

 

غذای سحر و افطار همدانی‌ها

 

غذای سحر و افطار همدانی‌ها

 

احتمالا شما هم با «آش قورمه» همدان آشنا هستید. این غذای مقوی، برای بازیابی انرژی در ماه رمضان گزینه بسیار خوبی است. انواع آش مثل آش برنج، آش بادمجان، آش آماج یا اوماج، خورشت غوره بادمجان، آبگوشت فلفل، کوفته مخصوص همدان و آش کاچی همدان هم به عنوان غذاهای سحری، افطار  و حتی برای یک وعده سبک بعد از افطار مناسب هستند.

 

سوالات متداول

 

دسرهای مخصوص ماه رمضان در شهرهای مختلف ایران چیست؟

 

در شهرهای مختلف از انواع حلوا مثل حلوا نثار، فرنی، شیر برنج، ‌لگیمات، رشته خوشکار و … به عنوان دسر برای شام و افطار ماه رمضان استفاده می‌شود. همچنین نان و شیرینی‌های محلی مخصوص هر شهر هم جزو شیرینی‌ها و دسرها به حساب می‌آیند.

 

انواع آش شهرهای مختلف برای ماه رمضان شامل چه مواردی می‌شود؟

 

آش رشته جزو معروف‌ترین غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف ایران و البته به عنوان معروف‌ترین آش ماه رمضان هم شناخته می‌شود ولی آش‌ برنج، آش هویج، آش شله قلمکار، آش گندم و … جزو آش‌های مقوی و خوشمزه در ماه رمضان، مخصوصا برای افطار تهیه و سرو می‌شوند.

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...