طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش - مجله کوروش

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به ۳ روش

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به ۳ روش


9 دی 1399 . زمان مطالعه: 8 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

مربای خرمالو یکی از انواع مرباهای خانگی است که طرز تهیه آن بسیار ساده است. این مربا به روش‌های مختلف درست می‌شود. حتی از آن به عنوان کمپوت هم استفاده می‌کنند. برخی مربای خرمالو را به همراه سیب می‌پزند و برخی دیگر برای پخت آن یک روز زمان می‌گذارند. اما در ساده‌ترین حالت می‌توان مربای خرمالو را به سادگی و در عرض یک ساعت آماده کرد. در این مقاله از مجله کوروش طرز تهیه مربای خرمالو به ۳ روش بدون شکرک و کپک را آموزش داده و علت گس شدن مربای خرمالو را توضیح می‌دهیم.

 

روش اول: طرز تهیه مربای خرمالو ساده

 

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

سرزمین بازی افق کوروش

مواد لازم برای تهیه مربای خرمالو

 

 • خرمالوی تازه: یک کیلوگرم
 • شکر: ۵۰۰ گرم
 • آبلیمو: حدود ۲ قاشق غذاخوری

 

 

مراحل تهیه

 

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

 

برای درست کردن این مربا، باید خرمالو را له کنید و در قابلمه به آرامی بپزید. این روش از تهیه خرمالو، به حدود ۴۰ دقیقه زمان می‌برد و اجازه بدهید کاملا آب آن غلیظ شود. برای این که این مربای خوشمزه را بپزید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: خرمالوها را آماده کنید و بپزید

 

در مرحله اول از طرز تهیه مربا خرمالو به شیوه ساده، خرمالو ها را پوست کنده و ریز خرد کنید. سپس خرمالو را با چاقو له کنید و درون یک قابلمه بریزید. شعله زیر قابلمه را کم کنید.

 

مرحله دوم: شکر را اضافه کنید

 

در مرحله دوم از طرز تهیه مربا، شکر را آرام آرام به مخلوط خرمالو در قابلمه اضافه کنید و با خرمالوها کاملا هم بزنید. بعد از این که شکر و خرمالو ها کاملاً با هم مخلوط شدند، آب لیمو را به محتوای قابلمه اضافه کنید.

 

مرحله سوم: مربا را بپزید

 

در مرحله آخر از طرز تهیه مربای خرمالو کافیست تا کمی شعله گاز را متوسط کرده و ۴۰ دقیقه زمان دهید تا شکر و آب لیمو به خورد خرمالوهای له‌شده بروند و یک مایع غلیظ به دست آید. شعله گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا مربای خرمالو شما خنک شود. شما می ‌توانید بعد از خنک شدن مربا آن را درون شیشه‌ها ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

 

روش دوم: طرز تهیه مربای خرمالو به همراه سیب

 

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

 

مواد لازم برای تهیه مربا خرمالو مجلسی

 

 • خرمالو: ۵۰۰ گرم
 • سیب: یک عدد
 • هل: یک قاشق چای‌خوری
 • گلاب: یک لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • آبلیمو: یک قاشق غذاخوری
حتما بخوانید  طرز تهیه و فوت و فن کمپوت خرمالو خانگی با عسل و بدون شکر

مراحل تهیه مربا خرمالو مجلسی

در این روش از طرز تهیه مربا خرمالو رسیده، مربا را باید رنده کنید و روی حرارت بجوشانید. شکر را اضافه کنید و بقیه مواد را اضافه کنید. این مربای خوشمزه را می‌توانید با طی کردن مراحل زیر، درست کنید.

 

مرحله اول: خرمالوها را رنده کنید

 

در مرحله اول طرز تهیه مربای خرمالو با سیب، ابتدا سیب را پوست بکنید و رنده کنید. سیب رنده شده را در داخل یک قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید. سپس شکر را به سیب اضافه کنید. گلاب را هم در مرحله بعد به مخلوط سیب رنده شده و شکر بیافزایید. مخلوط را آنقدر هم بزنید تا شکر کاملا در گلاب و سیب پخته شده حل شود.

 

مرحله دوم: شربت را اضافه کنید و بپزید

 

فروش اینترنتی افق کوروش

در مرحله دوم از طرز تهیه مربای خرمالو، خرمالوها را پوست بگیرید. پس از آن که مخلوط شکر و گلاب و سیب کاملاً غلیظ شد، آن‌ها را به قابلمه اضافه کنید. سعی کنید خرمالوها را در ۵ دقیقه آخر کار به مخلوط درون قابلمه اضافه کنید. پس از آن، آب لیمو و هل را هم به مواد اضافه کنید و بعد از ۵ دقیقه قابلمه را از روی حرارت بردارید. ۱۲ ساعت زمان دهید تا مربای خرمالو خنک شود. بعد از آن شما می توانید مربا را در داخل ظروف شیشه‌ای ریخته و آن را در یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید مربای خرمالو را به صورت کمپوت خرمالو مصرف کنید، بهتر است میزان شکر آن را نصف کنید.

 

روش سوم: طرز تهیه مربای خرمالو بدون آب

 

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

 

مواد لازم برای تهیه مربای خرمالو رسیده

 

 • خرمالو: یک کیلوگرم
 • شکر: یک کیلوگرم
 • آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری
 • چوب دارچین: یک یا دو عدد

مراحل تهیه مربا خرمالو ساده

در این روش از درست کردن مربای خرمالو، باید خرمالو و شکر را با هم استراحت بدهید و بعد آن را بجوشانید تا غلیظ شود. برای مشاهده جزییات تهیه این مربا، ادامه مراحل را بخوانید.

 

مرحله اول: خرمالو‌ها را آماده کنید

 

در مرحله اول از طرز تهیه مربای خرمالو، ابتدا پوست خرمالو ها را جدا کنید. به مدت یک روز خرمالوها را در دمای معمولی اتاق قرار دهید تا کاملاً نرم شوند. هم وزن خرمالوها به آن شکر اضافه کنید.  مخلوط خرمالو با شکر را در داخل یخچال قرار دهید. مخلوط خرمالو و شکر باید به مدت یک شب در یخچال بماند تا خرمالو ها کاملاً در شکر آب بیندازند.

حتما بخوانید  طرز تهیه و فوت و فن کمپوت خرمالو خانگی با عسل و بدون شکر

 

مرحله دوم: شکر و خرمالو را بجوشانید

 

در مرحله دوم، مخلوط شکر و خرمالو را در قابلمه بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. دقت داشته باشید تا مربای شما به نقطه جوش نرسد. خرمالوها را به مدت یک ساعت بپزید. مربای خرمالو  شما تقریباً آماده است. برای جلوگیری از شکرک زدن مربا به آن کمی آبلیمو اضافه کنید و ۵ دقیقه روی شعله متوسط قرار دهید. برای درست کردن لواشک خرمالو هم از خرمالوی نرم و رسیده استفاده کنید.

فوت و فن‌های طرز تهیه مربای خرمالو

 

*می‌توانید از چوب دارچین و یا هل برای خوش طعم کردن مربا استفاده کنید.

*در صورت تمایل زمانی که آب لیمو به مربای خود اضافه می‌کنید، کمی هل و چوب دارچین و یا هر دو را به مخلوط خود اضافه کنید.

*علت گس شدن مربای خرمالو استفاده از خرمالو سفت و کال است.

*برای تمام روش‌های طرز تهیه مربا خرمالو از خرمالو نرم و رسیده استفاده کنید.

 

خواص خرمالو

 

طرز تهیه مرحله به مرحله مربای خرمالو مجلسی به 3 روش بدون کپک و شکرک

 

*خرمالو از جمله میوه های پاییزی است که خواص بسیار زیادی دارد. بنابراین با یادگیری طرز تهیه مربای خرمالو و یا کمپوت خرمالو و کیک خیس خرمالو می‌توانید این میوه را در وعده غذایی روزانه خود قرار دهید. خرمالو منبع غنی از ویتامین A و C و B6 است. میزان منیزیم، مس، پتاسیم و فسفر در خرمالو بسیار زیاد است.

 

*کسانی که دارای بیماری دیابت هستند برای مقابله با گرسنگی و ولع قند زیاد می‌توانند از این میوه استفاده کنند. خرمالو باعث تقویت قوه بینایی شده و به دلیل داشتن پتاسیم فراوان باعث از بین بردن خستگی و استرس می‌شود.

 

*این میوه برای درمان آسم بسیار توصیه می‌شود. همچنین به دلیل کربوهیدرات پایین برای کاهش وزن هم توصیه می‌شود.

 

*خرمالو به دلیل داشتن ویتامین‌های بسیار زیاد به ویژه ویتامین C، باعث شادابی و طراوت پوست شده و مانع از پیری زودرس پوست می‌شود. از این میوه حتی در غالب ماسک‌های زیبایی هم استفاده می‌کنند.

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...