۲ طرز تهیه سس آلفردو در ۴ مرحله آسان به روش رستورانی

۲ طرز تهیه سس آلفردو در ۴ مرحله آسان به روش رستورانی


16 خرداد 1403 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۲ طرز تهیه سس آلفردو در ۴ مرحله آسان به روش رستورانی

سس آلفردو یکی از انواع سس خوشمزه و محبوب برای سرو غذا و سالاد در سراسر دنیا است که بیشتر به خاطر استفاده در «پاستا آلفردو» شهرت پیدا کرده است. همچنین سس آلفردو جزو انواع سس محبوب برای پاستا با مرغ و گوشت است. این سس بافت بسیار نرمی دارد و به صورت گرم روی پاستای آماده شده یا سایر غذاها و پیش غذاها گوشتی و گیاهی استفاده می‌شود. طرز تهیه سس آلفردو در خانه کار بسیار راحت و بی ‌دردسری است و با مواد ساده‌ای هم تهیه می‌شود. برای درست کردن این سس ایتالیایی هم به زمان زیادی نیاز ندارید. ما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش به آموزش طرز تهیه سس آلفردو به ۲ روش سس آلفردو با خامه و سس آلفردو با شیر و آرد می‌پردازیم. همچنین فوت و فن‌ها و نکات کلیدی تهیه سس آلفردو را هم به شما خواهیم گفت. در انتها هم کمی درباره پیشینه سس آلفردو به شما می‌گوییم.

 

مواد لازم برای تهیه سس آلفردو با خامه و جعفری

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
خامه ساده صبحانه یا خامه سنگین ۴ قاشق غذاخوری
جعفری تازه ۲ قاشق غذاخوری
پنیر پارمسان ۳ قاشق غذاخوری
کره ۳۰ گرم (حدود ۱/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار)
سیر ۱ حبه درشت
فلفل سیاه و نمک به مقدار دلخواه

 

مدت زمان آماده‌سازی و پخت سس آلفردو با خامه: ۱۵ الی ۲۰ دقیقه

مراحل طرز تهیه سس آلفردو با خامه و جعفری

طرز تهیه سس آلفردو با خامه و جعفری

برای درست کردن سس آلفردو، باید مواد را از قبل آماده کنید و در دمای محیط قرار بدهید. سپس به صورت مرحله به مرحله مواد را باید روی حرارت قرار دهید و با هم مخلوط کنید. در نهایت باید یک محلول رقیق داشته باشید. برای تهیه سس آلفردو به حدود ۵ دقیقه زمان برای آماده سازی و ۱۵ دقیقه زمان برای پخت نیاز دارید. این سس را در ۳۰ دقیقه می‌توانید تهیه کنید. این میزان سس برای ۵۰۰ گرم پاستا آلفردو کافی است.

مرحله اول: کره را آب کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه سس آلفردو، کره را در یک تابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذوب شود. مراقب باشد کره نسوزد، چون خیلی زود بر اثر حرارت ممکن است قهوه‌ای شود یا بسوزد.

مرحله دوم: خامه را به کره ذوب شده اضافه کنید

سپس خامه را به کره ذوب شده اضافه کنید. حرارت باید روی حالت بسیار ملایم تنظیم شده باشد. خامه و کره را به خوبی به هم بزنید تا مخلوط و یکدست شوند. نباید مخلوط گلوله گلوله باشند. بعد از یکدست شدن مخلوط و قبل از این که مواد داخل تابه شروع به جوشیدن کنند، پنیر پارمسان را اضافه کنید.

در صورت تمایل می‌توانید کره، خامه و پنیر پارمسان را به روش‌های حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه خورش ماست اصفهانی رستورانی کشدار با جزییات کامل

مرحله سوم: پنیر پارمسان را به مایه سس آلفردو اضافه کنید

پنیر پارمسان را اگر به صورت قالبی خریداری کرده‌اید، رنده کنید. اگر هم به صورت پودر و رنده‌ شده دارید، بلافاصله به مخلوط خامه و کره اضافه کنید. به هم زدن مواد سس ادامه بدهید و مواد سس را با هم مخلوط کنید تا ته نگیرد و یکدست شود. پنیر باید در مایه سس کاملا ذوب و باز شود.

مرحله چهارم: جعفری و سیر خرد شده را اضافه کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه سس آلفردو، جعفری خرد و ساطوری شده و سیر رنده شده را به مواد داخل تابه اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله آخر: سس آلفردو خامه ای را سرو کنید

باید در نهایت مخلوط‌تان کاملا یکدست باشد. طعم سس آلفردو را بچشید تا نمک آن به اندازه باشد. احتمالا نیازی به افزودن نمک نداشته باشید ولی در صورت کم‌نمک بودن می‌توانید کمی نمک یا حتی فلفل سیاه هم اضافه کنید. سس آلفردو آماده است، حرارت را خاموش و سس آلفردو را برای روی انواع فست فود و غذا سرو کنید.

در صورت تمایل می‌توانید نمک و فلفل سیاه را به روش‌های حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

مواد لازم برای تهیه سس آلفردو با شیر بدون خامه

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
شیر ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
کره ۳ قاشق غذاخوری
آرد سفید ۲ قاشق غذاخوری
سیر ۲ حبه رنده شده
پنیر پارمسان ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

 

مدت زمان آماده‌سازی و پخت سس آلفردو با شیر: ۱۵ الی ۲۰ دقیقه

مراحل طرز تهیه سس آلفردو با شیر بدون خامه

طرز تهیه سس آلفردو با شیر بدون خامه

برای درست کردن سس آلفردو با شیر و بدون خامه به حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برای آماده سازی و تهیه سس نیاز دارد.

مرحله اول: کره و سیر را در تابه تفت دهید

در اولین مرحله از طرز تهیه سس آلفردو با شیر، کره را در یک تابه بریزید و روی حرارت بگذارید تا ذوب شود. سیر را رنده کنید و با کره کاملا تفت دهید تا عطر آن خارج شود و به رنگ طلایی دربیاید ولی مراقب باشید نسوزد.

مرحله دوم: آرد و شیر را اضافه کنید و تفت دهید

آرد را با سیر و کره کمی تفت دهید تا طعم خام آن گرفته شود. نیازی نیست حتما تغییر رنگ بدهد. سپس شیر را به آرامی اضافه کنید و مدام مواد مایه سس آلفردو را به هم بزنید تا گلوله نشوند. وقتی آرد و شیر کاملا با هم یکدست شدند، پنیر پارمسان را اضافه کنید.

مرحله سوم: پنیر پارمسان، نمک و فلفل را به مایه سس آلفردو اضافه کنید

پنیر رنده شده پارمسان باید به خوبی در شیر حل و یکدست شود. در آخر وقتی همه مواد با هم مخلوط شدند، طعم سس را بچشید و به میزان لازم نمک و فلفل سیاه اضافه کنید.

مرحله آخر: سس آلفردو بدون خامه را سرو کنید

بعد از اینکه سس آلفردو به غلظت مناسب رسید شعله گاز را خاموش کنید. بد نیست بدانید که این سس آلفردو با شیر، به اندازه سس آلفردو با خامه غلظت و چربی ندارد و به نسبت رژیمی‌تر است.

آرد و شیر را می‌توانید به روش‌های اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

نکات مهم در طرز تهیه سس آلفردو

فوت و فن‌های طرز تهیه سس آلفردو

  • در طرز تهیه سس آلفردو، اگر می‌خواهید خامه را حذف کنید تا سس رژیمی و در عین حال دارای بافت غلیظ باشد، باید آرد را به شیر اضافه کنید. استفاده از آرد، بافت سس را بسیار سنگین می‌کند. در این صورت این سس پاستا بدون خامه با آرد و شیر باید در طول مراحل تهیه، به خوبی هم زده شوند تا آرد ته نگیرد. چون آرد خیلی زود ته‌‌نشین و سفت می‌شود.
  • در صورتی که می‌خواهید به جای خامه از آرد در طرز تهیه سس آلفردو استفاده کنید، قبل از به کار بردن آن در مایه سس، بهتر است کمی آن را در تابه تفت دهید تا طعم خام آن گرفته شود. بعد از آن شیر را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید تا از حالت گلوله گلوله‌ای خارج شود. وقتی مایه سس آلفردو به غلظت دسر فرنی رسید، پنیر پارمسان را اضافه کنید.
  • اگر سس شما حاوی گلوله‌های آرد بود، در انتها می‌توانید آن را از صافی رد کنید.
  • استفاده از سیر تازه، به جای پودر سیر در تهیه این سس رستورانی بهتر است. سیر را قبل از استفاده در سس آلفردو می‌توانید به صورت جداگانه با کره یا روغن زیتون تفت دهید تا طعم خام آن، گرفته و عطر سیر خارج شود.
  • در طرز تهیه سس آلفردو، می‌توانید روغن زیتون را با کره جایگزین کنید. روغن زیتون را از افق کوروش بخرید؛ حضوری یا اینترنتی.
  • بعد از درست کردن سس آلفردو و خاموش کردن حرارت، سس غلظت بیشتری پیدا می‌کند و خودش را می‌گیرد.
  • سس آلفردو را باید به صورت گرم به غذا اضافه کنید. پس بهتر است این سس را به صورت تازه مصرف کنید.
حتما بخوانید  طرز تهیه اسموتی شیر سویا و توت فرنگی کافی شاپی به 2 روش

درباره سس آلفردو بیشتر بدانید

درباره سس آلفردو بیشتر بدانید

سس آلفردو یک سس سفید خوشمزه اصالتا ایتالیایی است که نوع کلاسیک آن، یک سس خامه‌ای ساده با بافت ظریف و سفید است و معمولا روی رشته‌های ماکارونی یا پاستا آلفردو با مرغ یا پاستا آلفردو با گوشت و سایر غذاهای گوشتی و مرغی و فست فودها قرار می‌گیرد. این سس به صورت سنتی از کره، خامه ساده و پنیر پارمسان تهیه می‌شود.

اضافه کردن چاشنی‌هایی مثل فلفل سیاه و همچنین پنیر خامه‌ای یا خامه سنگین به عنوان غلیظ کننده بافت سس هم می‌تواند طعم آن را قوی‌تر و خوشمزه‌تر کند.

این سس با خامه در هر ۱۰۰ گرم، حدود ۵۳۵ کالری، انرژی و ۳۶ گرم، چربی دارد. به همین خاطر هم جزو گزینه‌هایی است که نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. چون سرشار از چربی‌‌های اشباع شده، کالری و سدیم بالا است که بیش از نیاز مصرف روزانه هستند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ مصرف زیاد این سس، خطر ابتلا به بیماری‌ عروق کرونر قلب و سکته ایسکمیک مغزی را افزایش می‌دهد.

فوت و فن‌های خوشمزه شدن سس آلفردو رستورانی

چه کار کنیم که سس آلفردو رژیمی داشته باشیم؟

برای طرز تهیه سس آلفردو رژیمی از دستور تهیه سس آلفردو با شیر و آرد استفاده کنید. این سس سنگین است ولی غلظت و چربی سس آلفردو با خامه را ندارد.

بافت سس آلفردو را چطور غلیظ کنیم؟

برای درست کردن سس آلفردو غلیظ باید از خامه سنگین یا خامه ساده صبحانه استفاده کنید. این سس چربی و کالری بیشتری دارد و در عین حال هم غلیظ‌تر است.

 

منبع: allrecipes

محصولات مرتبط