طرز تهیه مربای طالبی خوشمزه بدون شکرک و کپک به ۳ روش

طرز تهیه مربای طالبی خوشمزه بدون شکرک و کپک به ۳ روش


19 خرداد 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مربای طالبی خوشمزه بدون شکرک و کپک به ۳ روش
تخفیفات نیمه دوم شهریور افق کوروش
فهرست محتوا پنهان

مربای طالبی یکی از خوشمزه‌ترین انواع مربای مجلسی خانگی است. از آن جایی که مربا را می‌توان به مدت طولانی نگه داشت، می‌توانید در فصل‌های دیگر سال برای استفاده از خواص طالبی هم طالبی بخورید، البته به صورت مربای طالبی. در این مقاله از سرویس آشپزی به طرز تهیه مربای طالبی به ۳ روش می‌پردازیم و فوت و فن‌های تهیه آن را به شما آموزش خواهیم داد. با مجله کوروش همراه باشید.

فروش ویژه نوشیدنی و ماست افق کوروش

 

 

طرز تهیه مربای طالبی ساده

 

طرز تهیه مربای طالبی ساده

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۰ دقیقه
مدت زمان موردنیاز برای پخت: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه مربای طالبی

 

• طالبی پوست گرفته: ۵۰۰ گرم
• آب: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• شکر: ۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی

جشنواره بازگشت به مدرسه

 

مراحل طرز تهیه مربای طالبی ساده

 

برای درست کردن مربای طالبی، ابتدا باید طالبی‌ها را پوست بگیرید و خرد کنید. سپس آب و شکر را حرارت دهید تا قوام بیاید. بعد طالبی‌ها را اضافه کنید تا با شربت بجوشند. وقتی همه مواد مربا پختند، شعله گاز را خاموش کنید. برای درست کردن این مربا طالبی، به حدود نیم ساعت نیاز دارید.

 

مرحله اول: طالبی را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مربای طالبی، طالبی را بشویید و پوست و تخمه‌های آن را جا کنید. با قالب یا با چاقو به شکل دلخواه، گوشت نرم طالبی را برش بزنید.

 

مرحله دوم: شربت مربا طالبی را درست کنید

 

در یک قابلمه، آب و شکر را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید. حرارت را روی حالت متوسط تنظیم کنید تا دانه‌های شکر حل شوند و بعد شربت مربا شروع به غلیظ شدن کند. صبر کنید شهد مربا قوام پیدا کند و بعد برش‌های طالبی را اضافه کنید.

 

تخفیفات بستنی افق کوروش

مرحله سوم: طالبی‌ها را اضافه کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه مربای طالبی، به شهد غلیظ شده و در حال جوشیدن، طالبی‌های خرد یا قالب زده شده را اضافه کنید. در(ب) قابلمه را باز بگذارید تا مربا غلیظ شود و طالبی‌ها بپزند. وقتی مربا آماده شد، شعله را خاموش کنید و اجازه دهید مربا سرد شود. سپس مرباها را در ظرف شیشه‌ای خشک، تمیز و در دار، در یخچال نگهداری کنید.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص

 

طرز تهیه مربای طالبی با آبلیمو

 

مربای طالبی با آبلیمو

 

مواد لازم برای تهیه مربای طالبی

 

• طالبی: ۵۰۰ گرم
• شکر: ۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• آب: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• جوش شیرین: ۱۰ گرم
• آبلیموی تازه: ۱ قاشق مرباخوری

 

مراحل تهیه مربای طالبی با لیمو

 

برای درست کردن مربای طالبی با لیمو، طالبی را خرد کنید و برای چند ساعت داخل جوش شیرین و آب قرار دهید. سپس آن را آبکش کنید و با شربت مربا بجوشانید. در آخر هم آبلمیوی تازه را اضافه کنید. وقتی مربا به غلظت مناسب رسید، حرارت را خاموش کنید.

 

مرحله اول: طالبی را با آب و جوش شیرین در کاسه بریزید

 

در ابتدا پوست طالبی را بگیرید و تخمه‌های آن را جدا کنید. مغز یا گوشت طالبی را به شکل و با اندازه دلخواهتان برش بزنید. طالبی‌های خرد شده را در یک کاسه با سایز مناسب بریزید و روی آن را با آب بپوشانید. جوش شیرین را به طالبی و آب اضافه کنید.

 

مرحله دوم: طالبی‌ها را آبکش کنید

 

صبر کنید تا جوش شیرین در آب حل شود. به مدت ۵ ساعت طالبی را در آب و جوش شیرین استراحت دهید. این کار باعث می‌شود بافت طالبی سفت‌تر شود. سپس طالبی‌ها را در آبکش بریزید و روی آن‌ها را آب بگیرید و بشویید.

 

مرحله سوم: آبلیمو را به مربا اضافه کنید

 

در یک قابلمه، ۲ لیوان آب و ۴ لیوان شکر را بریزید و روی حرارت قرار دهید. صبر کنید تا آب شروع به جوشیدن کند و دانه‌های شکر حل شوند. طالبی‌ها را به شربت در حال جوشیدن اضافه کنید. مربا که قوام پیدا کرد، آبلیمو را اضافه کنید. ۱۰ دقیقه بعد شعله گاز را خاموش کرده و صبر کنید تا مربا سرد شود. سپس مربای طالبی را در بطری‌های دربسته شیشه‌ای و خشک و تمیز بریزید.

 

طرز تهیه مربای طالبی با پکتین

 

مربای طالبی با پکتین

 

مواد لازم برای تهیه مربای طالبی

 

• طالبی پوست کنده خرد شده: ۱ کیلوگرم
• شکر: ۳۰۰ گرم
• دانه وانیل: ۱ عدد خرد شده
• آبلیموی تازه: ۱ قاشق غذاخوری
• پوست لیمو: به اندازه یک لیمو
• پکتین مایع: ۱ بسته ۸۵ میلی‌گرمی

 

مراحل تهیه مربای طالبی با پکتین

 

برای درست کردن مربای طالبی با پتکین، طالبی پوره شده را با آب و شکر بجوشانید. سپس بقیه مواد را به مربا اضافه کنید. اجازه دهید مربا به غلظت و طعم دلخواه شما برسد. شعله گاز را خاموش کنید و مربا را در ظروف شیشه‌ای بریزید یا آن‌ را به صورت تازه سرو کنید.

 

مرحله اول: طالبی، شکر و آب را روی حرارت بگذارید

 

در ابتدا، یک قابلمه را روی حرارت بگذارید و شکر و آب را در آن بریزید. درب قابلمه را ببندید و صبر کنید تا آب جوش بیاید. طالبی را پوست بگیرید و خرد کنید. حتی می‌توانید طالبی را رنده یا پوره کنید. سپس همراه با وانیل به آب در حال جوش اضافه کنید. مواد را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه بپزید.

حتما بخوانید  طرز تهیه دلمه برگ مو اصفهانی خوشمزه با تمام نکات پخت

 

مرحله دوم: بقیه مواد را اضافه کنید و مربا را بپزید

 

در این مرحله، پوست رنده شده لیمو، آب لیمو و پکتین مایع را به مربا اضافه کنید. وقتی دوباره مواد جوشیدند، ۳ تا ۴ دقیقه دیگر صبر کنید. اجازه دهید مربا کاملا غلیظ شود. سپس حرارت را خاموش کرده و تا سرد شدن مربا، صبر کنید. در آخر، مربای آماده شده را در بطری‌های تمیز شیشه‌ای بریزید و درب آن‌ها را محکم ببندید و هواگیری کنید تا از کپک و شکرک زدن مربا جلوگیری شود.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع اسموتی با طالبی

 

فوت و فن‌های طرز تهیه مربای طالبی

 

فوت و فن‌های طرز تهیه مربای طالبی

 

*برای درست کردن مربای طالبی از طالبی‌هایی که رسیده هستند، استفاده کنید. هر چه اندازه طالبی‌ها کوچک‌تر و بافت سفت‌تری داشته باشند، بهتر است.

 

*بعد از این‌ که تخمه‌های طالبی را جدا کردید، مغز طالبی را با قالب به شکل دلخواه می‌توانید برش بدهید. در این صورت مربایتان زیباتر خواهد شد.

 

*از آنجایی که خود طالبی بافت نرمی دارد، نیازی به جوشیدن طالبی با شربت مربا نیست. چون در این صورت احتمالا طالبی له می‌شود و مربا طالبی درنهایت ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

 

*موقع جوشیدن و آماده شدن مربای طالبی، روی سطح شربت و طالبی، کف ایجاد خواهد شد. این کف‌ها را با قاشق جدا کنید تا رنگ مربایتان شفاف شود.

 

*به جای لیمو می‌توانید از جوهر لیمو در طرز تهیه مربای طالبی استفاده کنید. اضافه کردن این مواد از شکرک زدن مربا خودداری خواهد کرد. فقط آبلیمو یا جوهر لیمو را در دقایق پایانی به مربا اضافه کنید.

 

*بهترین مکان برای نگهداری از مربای طالبی، یخچال است. همچنین می‌توانید مربا را در یک مکان خنک و به دور از گرما و نور آفتاب قرار دهید. اگر شیشه‌های مربا را هواگیری کنید، می‌توانید برای مدتی آن‌ها را در خارج یخچال نگه دارید. ولی به محض باز کردن درب بطری‌ مربا، باید آن را به یخچال منتقل کنید.

 

روش هواگیری کردن برای نگهداری مربای طالبی

 

برای هواگیری کردن شیشه‌های مربا، بعد از این‌که مرباهای سرد شده را در بطری‌های شیشه‌ای درب‌دار ریختید، در آن‌ها را محکم ببندید. یک قابلمه را تا نیمه آب کنید و روی حرارت بگذارید. وقتی آب جوش آمد، بطری‌های مربا را در آب در حال جوش بگذارید.

طوری‌ که ۲/۳ سطح بیرونی شیشه‌ مربا را آب بپوشاند. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شیشه‌های مربا را بجوشانید و سپس آن‌ها را از آب جوش بیرون بیاورید. بطری‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

سوالات متداول

 

بهترین طالبی برای پختن مربای طالبی چیست؟

 

برای طرز تهیه مربای طالبی از طالبی‌های کوچک، سفت و رسیده استفاده کنید. مراقب باشید که آثار زدگی یا خرابی در طالبی وجود نداشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های تشخیص طالبی رسیده و شیرین را مطالعه کنید.

 

چه کار کنیم مربای طالبی شکرک نزند؟

 

برای جلوگیری از شکرک زدن مربا طالبی، در ۱۰ دقیقه پایانی، مقداری آبلیمو یا جوهر لیمو به مربا اضافه کنید.

 

منبع: cookingchanneltv

کالابرگ الکترونیک