نحوه شستن انواع بالش با دست و ماشین لباسشویی و خشک کردن آن ها

نحوه شستن انواع بالش با دست و ماشین لباسشویی و خشک کردن آن ها


23 بهمن 1401 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
نحوه شستن انواع بالش با دست و ماشین لباسشویی و خشک کردن آن ها

آشنایی با نحوه شستن انواع بالشت برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و رفع بوی بد بالش اهمیت زیادی دارد. نحوه شستن انواع بالش با شستن ملافه و روبالشی متفاوت است و تنها کمی بی‌دقتی در این کار می‌تواند به بافت بالش آسیب وارد کند و آن را بدحالت کند. اما نحوه صحیح شستن انواع بالشت با دست و ماشین لباسشویی چگونه است؟ آیا چیزی در مورد طرز شستن بالش پر با دست می‌دانید؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با نحوه صحیح شستن بالش‌ از جنس‌های مختلف آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد نحوه شستن انواع بالش پاسخ خواهیم داد.

 

 

هر چند وقت یک بار باید بالش‌ها را بشویید؟

 

هر چند وقت یک بار باید بالش‌ها را بشویید؟

 

شستن ملافه و روبالشی به صورت هفتگی اهمیت زیادی دارد، اما حقیقت این است که نیازی به شستن بالش‌ها زودتر از ۶ ماه یک بار نیست. برخی متخصصین عقیده دارند که بهترین حالت برای شستن بالش‌ها حداقل ۴ بار در سال است و روبالشی‌ها باشد هر هفته تعویض شوند.

اما بهتر است حداقل سالی ۲ بار بالش‌هایتان را بشویید تا ذرات آلودگی، عرق و چربی پوستی که در بالش به جا مانده تمیز شود.

 

نکات کلی در مورد نحوه صحیح شستن بالش در ماشین لباسشویی

 

نکات کلی در مورد نحوه صحیح شستن بالش در ماشین لباسشویی

 

اگر با طریقه شستن بالشت در لباسشویی آشنایی داشته باشید، متوجه خواهید شد که این کار به هیچ عنوان سخت و زمان‌بر نیست و درواقع یکی از ساده‌ترین روش‌های برای شستن بالش در خانه محسوب می‌شود. در ادامه می‌توانید با نکاتی مهم در مورد نحوه شستن انواع بالش در ماشین لباسشویی آشنا شوید.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

*اولین نکته در مورد نحوه شستن انواع بالشت این است که برچسب پشت بالشت را با دقت بخوانید و بررسی کنید که آیا بالش در ماشین لباسشویی قابل شستشو است یا خیر.

*قبل از شستن انواع بالش باید روبالشی را از بالش جدا کنید.

*اگر بالش شما وزن زیادی ندارد، بهتر است ۲ بالش را به طور همزمان در ماشین لباسشویی قرار دهید تا فضای داخل ماشین لباسشویی متعادل‌تر شود و در زمان شستشو بالش به این سو و آن سو پرتاب نشود.

*اگر بالش شما زرد شده، قبل از شستن آن بهتر است با استفاده از ترکیب نصف سرکه و نصف آب لکه را برطرف کنید.

*برای شستن بالش در ماشین لباسشویی حتماً از چرخه ملایم و دمای پایین استفاده کنید.

*استفاده از مایع لباسشویی ملایم برای شستن بالش در ماشین لباسشویی بسیار مناسب‌تر است. می‌توانید انواع مایع لباسشویی ملایم را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش با تخفیف‌های همیشگی تهیه کنید.

*بعد از شستن بالش در ماشین لباسشویی حتماً آن را با خشک‌کن کمی خشک‌ کنید. در صورتی که در خانه خشک‌کن ندارید و یا ماشین لباسشویی شما مجهز به خشک‌کن نیست، بهتر است بالش را کمی فشار دهید و برای چند روز در برابر نور خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

*یک روش شستن بالش پر مرغ با دست این است که محتویات داخل بالش را خارج کنید و داخل یک کیسه پارچه‌ای بزرگ بریزید و داخل ماشین لباسشویی بیندازید. روکش بالش را هم به صورت جداگانه بشویید. سپس محتویات داخل بالش را در آفتاب پهن کنید تا کاملاً خشک شود و بعد از خشک شدن داخل بالش قرار دهید.

حتما بخوانید  طرز تهیه 10 دسر عربی خوشمزه + فیلم آموزش تهیه

 

بیشتر بخوانید: روش شستن انواع جنس پتو با دست و ماشین لباسشویی

 

مراحل شستن بالش در ماشین لباسشویی

 

مراحل شستن بالش در ماشین لباسشویی

 

اگر قصد داریم بالش‌هایتان را در ماشین لباسشویی بشویید، باید مراحل زیرا را دنبال کنید.

 

۱- بالش را به صورت پهن شده داخل ماشین قرار دهید.

۲- ماشین لباسشویی را با دمای نسبتاً گرم روش کنید.

۳- مقداری پودر لباسشویی داخل ماشین بریزید. می‌توانید انواع پودر لباسشویی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش با تخفیف‌های همیشگی تهیه کنید.

۴- به اندازه نصف فنجان کربنات سدیم به محفظه مواد شوینده اضافه کنید تا لکه‌ها سریع‌تر پاک شوند.

۵- بهتر است زمان شستشو روی چند دقیقه نسبتاً کوتاه تنظیم شود. سپس اجازه دهید مراحل شستشو کامل شود.

بعد از اتمام شستشو، حالت خشک‌کن ماشین لباسشویی را روشن کنید و در صورتی که خشک‌کن دارید، بالش‌ها را داخل خشک‌کن قرار دهید.

۶- بعد از خشک شدن بالش، بهتر است چند ساعت تا چند روز آن را در فضای آزاد قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

 

مراحل شستن انواع بالش با دست

 

مراحل شستن انواع بالش با دست

 

در صورتی که قصد دارید بالش‌هایتان را در خانه با دست بشویید، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید.

 

۱- ابتدا دستورالعمل روی بالش‌ها را مطالعه کنید.

۲- یک وان را از آب پر کنید و مقداری پودر لباسشویی در آن بریزید.

۳- بالش را داخل وان قرار دهید و کمی فشار دهید تا کاملاً به آب و کف آغشته شود.

۴- بعد از چند بار شستشو، بالش‌ها را از آب خارج کنید و وان را خالی کرده و از آب پر کنید. بالش را در آب قرار دهید و فشار دهید تا کف آن خارج شود. این کار را چندین بار تکرار کنید تا کف کاملاً از آن خارج شود.

۵- بالش را کمی فشار دهید و سپس در خشک‌کن یا زیر نور آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

 

نحوه شستن انواع بالشت

 

نحوه شستن انواع بالشت

 

بالشت‌ها انواع مختلفی دارند و قطعاً نحوه شستن انواع بالشت نیز با توجه به جنس آن با هم متفاوت است. امکان شستن برخی بالش‌ها در ماشین لباسشویی وجود دارد و برخی دیگر را به هیچ عنوان نباید در ماشین شست. در ادامه می‌توانید با شیوه شستن انواع بالشت در ماشین لباسشویی و به صورت دستی آشنا شوید.

 

نحوه شستن انواع بالش پر در ماشین لباسشویی

 

نحوه شستن انواع بالش پر در ماشین لباسشویی

 

بالش‌های پر معمولاً نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند. در اکثر مواقع برای شستن این بالش‌ها باید آن را به صورت خشک لکه‌گیری و تمیز کنید. قبل از شستن انواع بالش پر ابتدا باید روی برچسب بالش را بررسی کنید و مطمئن شوید که شستن آن مشکلی بافت آن ایجاد نمی‌کند.

در صورتی که امکان شستشوی بالش در ماشین لباسشویی وجود دارد، می‌توانید بالش را در ماشین لباسشویی قرار دهید. سپس دستگاه را روی کمترین میزان چرخش و دمای سرد یا ولرم قرار دهید.

مقدار کمی شوینده داخل محفظه ماشین لباسشویی بریزید. سپس دستگاه را روی مدت زمان کوتاه چند دقیقه‌ای تنظیم کنید. برای این که آب اضافی بالش بهتر گرفته شود، بهتر است ماشین لباسشویی را روی چرخه اضافی خشک‌کن قرار دهید.

درنهایت بالش را از داخل ماشین بردارید و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس آن را چند روز در معرض هوا قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

 

نحوه شستن انواع بالشت مموری فوم

 

بالش‌های «مموری فوم» یا «لاتکس» به هیچ عنوان نباید در ماشین لباسشویی و یا به صورت دستی شسته شوند. درواقع این بالشت‌ها نباید در آب خیس شوند. برای شستن بالشت‌های مموری فوم باید روکش بالش را جدا کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کیک هویج و گردو به 2 روش در فر و بدون فر

سپس طبق دستورالعمل قید شده در برچسب روی بالشت، آن را به صورت نقطه‌ای تمیز و لکه‌گیری کنید. برای تمیز کردن بالش‌های مموری فوم می‌توانید مقداری جوش‌ شیرین روی بالش بریزید و بعد از چند دقیقه روی بالش را با جاروبرقی تمیز کنید.

برای خرید جوش شیرین به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با تخفیفات همیشگی اقدام کنید.

معمولاً بالش‌هایی که داخل آن‌ها فوم خرد شده استفاده شده، قابل شستشو هستند. پس اگر روی برچسب بالش قید شده که شستشوی بالش با آب مشکلی ندارد، می‌توانید آن را با دست بشویید. برای این کار باید یک وان را از آب ولرم و مقداری مایع لباسشویی ملایم پر کنید.

سپس بالشت را در آب فشار دهید. بالش را از آب خارج کنید و آب وان را تخلیه کنید. سپس دوباره وان را از آب ولرم پر کنید. چند بار بالش را در آب فرو کنید و خارج کنید و با آب تمیز آبکشی کنید. کمی بالش را فشار دهید تا کف کاملاً از آن خارج شود. سپس بالش را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

 

نحوه شستن انواع بالشت ابری

 

نحوه شستن انواع بالشت ابری

 

نحوه شستن انواع بالشت ابری با بالش‌های مموری فوم و پر متفاوت است. این بالش‌ها نباید با آب شسته شوند. برای تمیز کردن این بالش‌ها می‌توانید از خشکشویی کمک بگیرید یا با استفاده از جاروبرقی سطح بالش را تمیز کنید. در صورتی که روی کاور بالش لکه ایجاد شده، می‌توانید آن را جدا کرده و بشویید و سپس دوباره بالش را پر کنید.

 

نحوه شستن بالش پشم شیشه

 

شستن بالش پشم شیشه در لباسشویی به هیچ عنوان روش مناسبی نیست، زیرا این کار موجب گلوله شدن پشم شیشه در بالش و از دست رفتن بافت آن می‌شود. برای شستن بالش‌ پشم شیشه باید بالش را برای یک ربع در یک تشت آب سرد و مقداری شوینده قرار دهید.

سپس بالش را از آب خارج کرده و فشار دهید. تشت را از آب تمیز پر کنید و بالش را چندین بار در آب غوطه‌ور کنید تا کف کاملاً از بالش خارج شود. در نهایت بالش را بعد از آبکشی فشار دهید و در خشک‌کن یا در برابر نور خورشید خشک‌کنید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بالش ساده و طبی

 

سوالات متداول

 

چرا باید بالشت‌ها را بشوییم؟

 

پوست سر و بدن ما به طور مدام در حال ریزش سلول‌های مرده است و بقایای این سلول‌های مرده در رختخواب، روتختی و بالش‌های ما باقی می‌ماند. هر چند که بالش‌ها دارای روبالشی هستند، اما چربی، عرق و سلول‌های مرده به داخل بافت بالش نیز نفوذ می‌کند که باید تمیز شوند تا ما دچار آلرژی و ضعف سیستم ایمنی بدن نشویم.

 

بهترین روش شستشوی بالش پر چیست؟

 

بهترین روش شستن بالش پر مرغ یا هر پر دیگری این است که آن را به صورت خشکشویی تمیز کنید و یا در صورت امکان در ماشین لباسشویی بشویید و سپس در خشک‌کن خشک‌کنید.

 

طرز شستن بالش پر با دست چگونه است؟

 

برای شستن بالش پر با دست باید پرهای داخل بالش را تخلیه کنید و داخل یک کیسه پارچه‌ای بریزید و در مقداری آب و کف بشویید. سپس پرها را در مقابل آفتاب بگذارید تا کاملاً خشک شوند. درنهایت کاور روی بالش را نیز بشویید و پرها را داخل بالش بریزید.

 

 

منابع: sleepfoundation، wikihow، marthastewart

 

کالابرگ الکترونیک