50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400 | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه و زندگی » ۵۰ مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۰

۵۰ مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۰

  • منتشر شده در ۱۰-۱۲-۹۹
  • 77014 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 15 دقیقه
50 نمونه سفره هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

سفره هفت سین زیباترین و مهم‌ترین نماد عید نوروز ایرانیان است که تا آخرین روز عید نوروز یعنی ۱۳ بدر روی زمین یا میز که قدیمی‌ها به آن خوان می‌گفتند گسترده است. سفره هفت سین امروز در محدوده جغرافیایی ایران باستان که علاوه بر ایران شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین عراق، ترکیه و سوریه هنوز هم برگزار می‌شود. جالب است بدانید برگزاری جشن نوروز در زنگبار آفریقا که زمانی سکونتگاه ایرانیان مهاجر به این منطقه بوده هم مرسوم است. هفت سین که به قول عده‌ای زمانی هفت شین یا هفت چین بوده نماد زندگی و حیات است. اگر چه به نظر می‌رسد هفت سین قدمتی به اندازه تاریخ ایران باستان دارد اما حقیقت این است که سفره هفت سین ایده‌ی مدرن شده آیین‌های قدیمی ایران باستان یعنی هفت امشاسپند است. در مورد مشهورترین نمادهای سفره هفت سین که همگی نشانه خیر و برکت هستند را در مجله کوروش بخوانید. در ادامه عکس ۵۰ ایده شیک و جذاب و جدید برای مدل تزیین سفره هفت سین زیبا ۱۴۰۰ به شیوه سنتی و مدرن را مشاهده کنید.

 

مشهورترین نمادهای سفره هفت سین و معنای آن‌ها

 

فروش اینترنتی افق کوروش

مشهورترین نمادهای سفره هفت سین و معنای آن‌ها

سیر؛ نماد مبارزه با زشتی و سیاهی

 

سیر در سفره هفت سین نماد مبارزه با پلیدی است. سیر با رنگ سفیدش نشانه اهورامزدا و در نتیجه نمادی مبارزه با زشتی و سیاهی است. علاوه بر این سیر برای مبارزه با چشم زخم و دور ماندن از نظر بد هم سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود. می‌گویند سیر نماد سیری چشم و دور ماندن از حرص و آز و پیشه کردن قناعت هم هست. سیر یک ماده ضد میکروب است پس برای در امان ماندن از شر مریضی و آلودگی در سال جدید هم بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

 

سیب؛ نماد سلامتی و زیبایی و زایش

 

سیب نماد بارداری و زایش است. سیب نماد سلامتی و زیبایی هم هست و برای در امان ماندن از بیماری در سال جدید بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

 

خواص سرکه سیب برای سلامتی 

 

سمنو؛ نماد برکت و باروری محصول

 

یک دسر شیرین و خوشمزه که با گندم پخته می‌شود پس نماد خیر و برکت و باروری محصول است. سنجد را برای امید به بارور شدن گیاهان در سال جدید و برکت محصولات کشاورزی سر سفره هفت سین می‌گذاشتند. سمنو به خاطر قدرت باروری گندم که گذشتگان به آن اعتفاد داشتند نماد قدرت و باروری هم هست.

 

بهترین روش پخت سمنوی عید و نکات طلایی آن

 

سنجد؛ نماد هوش و تدبیر

 

سنجد نماد دلبستگی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علت گذاشتن سنجد بر سر سفره هفت سین رفتار معقول و سنجیده و حساب شده در سال نو است. حالا چرا سنجد باید نماد معقول رفتار کردن باشد؟ شاید چون سنجد در طب سنتی برای تقویت هوش و حافظه همیشه توصیه می‌شود. سنجد نماد زایش هم هست؛ به همین دلیل برای تقویت احساسات انسانی و عشق و دلبستگی به یکدیگر هم آن را بر سر سفره هفت سین می‌گذارند. این در حالی است که به عقیده زرتشتیان آب و تخم مرغ هم نماد زایش هستند و هنوز هم به صورت تخم مرغ رنگی بر سر سفره هفت سین ایرانیان حضور دارند.

 

سبزه؛ نماد نو شدن طبیعت

 

سبزه نشان زایش دوباره و سبزی و شادابی همزمان با با نو شدن دامان طبیعت است.

 

بهترین زمان کاشت و آموزش کاشت انواع سبزه عید نوروز

 

 

سرکه؛ نماد صبر و تسلیم

 

می‌دانستید سرکه بر سر سفره هفت سین نماد دعوت به صبر و رضا و تسلیم در برابر ناملایمات زندگی است؟ در ادبیات ایران از جمله در اشعار مولانا اشک به سرکه تشبیه شده، شاید به خاطر سوزش چشم در تماس با تندی آن.

 

سماق؛ نماد صبوری

 

سماق نماد صبر و صبوری است. حتما ضرب‌المثل سماق مکیدن را شما هم شنیده‌اید؛ یعنی در انجام کار فعلا عجله نکن و صبر کن.

 

سایر وسایل سفره هفت سین که در زمره هفت سین جای نمی‌گیرند اما جای ثابتی سر سفره هفت سین دارند عبارتند از:

حتما بخوانید  تاریخچه هفت سین نوروز ؛ ماهی قرمز یک سنت چینی است؟

سنبل: سنبله به سین هشتم سفره هفت سین مشهور است. گل سنبل نماد دوستی است.

سکه: سکه بعد از ضرب سکه پایش سر سفره هفت سین باز شد و برای افزایش رزق و روزی در سال پیش رو آن بر سر سفره هفت سین می‌گذارند.

آب: روشنایی است و معمولا همراه ماهی قرمز که نماد زایش و تکاپو و جریان داشتن زندگی است سر سفره هفت سین حضوری دیرینه دارد.

آینه: آب و آینه دو عنصر جدا نشدنی سفر هفت سین هستند که در کنار قرآن در یک ردیف سر سفره هفت سین حضور دارند.

قرآن: بعد از ورود اسلام به ایران قرآن برای توکل و توسل به خدای بزرگ در سال جدید روی سفره هفت سین قرار گرفت.

شمع: شمع به عنوان نمادی برای روشنایی و گرما در سال جدید بر سر سفره هفت سین قرار می‌گیرد.

 

آموزش کامل ساخت شمع ساده و معطر

 

فلسفه و نمادهای سفره هفت سین ایرانی

 

 

اصول چیدن سفره هفت سین ۱۴۰۰

 

اصول چیدن سفره هفت سین 1400

 

یک سفره هفت سین ساده، زینت بخش روزهای ابتدای بهار و بهانه‌ای برای جمع شدن همه اعضای خانواده دور هم است. سفره‌ای که از ۷ نشانه تشکیل شده و هر کدام از سین‌های آن فلسفه‌ای جذاب دارد. توجه به چیدمان عناصر روی سفره هفت سین و هماهنگی رنگ‌ها و سبک‌‌های ظروف مورد استفاده در سفره هفت سین در زیبایی آن تأثیر زیادی دارد. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین اصول چیدن سفر هفت سین آشنا شوید.

 

 

برای سفره هفت سین رنگ مناسبی انتخاب کنید

 

برای سفره هفت سین رنگ مناسبی انتخاب کنید

 

اولین موضوعی که باید در مورد یک سفره هفت سین شیک بدانید این است که یک رنگ مناسب و هماهنگ برای آن انتخاب کنید. سعی کنید ظروف، تزئینات و هر آن چیزی که قرار است در سفره هفت سین از آن استفاده کنید را هماهنگ با همین رنگ انتخاب نمایید. استفاده از رنگ‌های مکمل و هماهنگ نیز در کنار هم می‌تواند جلوه بی‌نظیری به سفره هفت سین شما بدهد. برای تزیین یک سفره هفت سین ساده می‌توانید از ظروف تک رنگ و بدون نقش استفاده کنید و اگر به رنگ‌ها علاقه دارید، می‌توانید رنگ‌های تند را برای ظروف و تزئینات به کار ببرید.

 

 

سبک سفره هفت سین خود را انتخاب کنید

 

قبل از چیدن سفره هفت سین بهتر است انتخاب کنید که دوست دارید چیدمان شما به سبک مدرن چیدمان شود یا کلاسیک. سبک سفره‌ای که برای زیر کار انتخاب می‌کنید، آینه و شمعدان و ظروف شما باید همگی با سبک کلی سفره‌تان هماهنگ باشد. برای سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌هایی خلاقانه‌تر کمک بگیرید و برای چیدن یک سفره هفت سین ساده و سنتی بهتر است این موضوع را در مورد انتخاب تمام عناصر رعایت کنید.

 

 

برای چیدن هفت سین از ظروف هماهنگ استفاده کنید

 

برای چیدن هفت سین از ظروف هماهنگ استفاده کنید

 

برای چیدمان مدل سفره هفت سین به هر سبکی، بهتر است از ظروف هماهنگ و ست استفاده کنید. قرار دادن هر یک از سین‌های سفره داخل یک ظرف متفاوت می‌تواند جلوه و مدل سفره هفت سین شما را زشت و ناهماهنگ کند. به منظور چیدمان سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌های چندگانه برای قرار دادن سین‌ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که هماهنگ بودن سبک و مدل ظروف به شما کمک می‌کند تا در نهایت سفره‌ای زیباتر داشته باشید.

 

 

از آینه و شمع غافل نشوید

 

شاید آینه و شمع از اجزای اصلی هفت سین نباشند، اما باید بدانید که هیچ سفره هفت سینی بدون شمع و آینه کامل نخواهد شد. زیبایی آینه و شمعدان را دست کم نگیرید و در صورتی که به آینه و شمعدان دسترسی ندارید، خودتان دست به کار شوید و با استفاده از یک ایده جذاب یک ست آینه و شمعدان ساده درست کنید. برای این کار می‌توانید از آینه شمعدان ازدواج تان نیز استفاده کنید.

 

 

میز مناسبی را برای چیدمان هفت سین انتخاب کنید

 

حتما بخوانید  شما هم موقع خانه تکانی عید این 7 نقطه مهم خانه را فراموش می‌کنید؟

سفره هفت سین شما باید روی یک میز مناسب قرار بگیرد که هم جلوه زیبایی داشته باشد و هم اینکه روی میزی نباشد که برای پذیرایی از مهمان یا غذا خوردن به آن نیاز دارید. سعی کنید سفره هفت سین را روی میزی بچینید که تا پایان ۱۳ روز عید سفره هفت سین شیک شما جلوه‌گر خانه‌تان باشد. استفاده از میزهایی که کمی بزرگ‌تر هستند برای این کار مناسب‌تر است. اگر به میز بزرگ دسترسی ندارید، می‌توانید از دو یا سه میز در کنار هم استفاده کنید. بهتر است در کنار چیدن سین‌های سفره، برای زیباتر شدن میز هفت سینتان از گلدان گل، ظرف آجیل، میوه و شیرینی نیز استفاده کنید.

 

 

برای چیدن هفت سین این خلاقیت ها را به خرج دهید

 

برای چیدن هفت سین این خلاقیت ها را به خرج دهید

 

برای سفره هفت سین ۱۴۰۰ بهتر است کمی خلاقانه فکر کنید. همیشه لازم نیست برای داشتن یک سفره هفت سین شیک هزینه زیادی کنید. گاهی می‌توانید تنها با به کار بردن ایده‌هایی جدید، تنوعی باورنکردنی در دکوراسیون و چیدمان سفره هفت سین ایجاد کنید. به نحوه قرار دادن ظروف توجه کنید و سعی کنید سبزه و تخم مرغ‌های سفره هفت سین ۱۴۰۰ را با خلاقیت بیشتری تزئین کنید. برای تزئین سماق می‌توانید آن را روی توپک‌های یونولیتی بچسبانید و داخل ظرف قرار دهید و یا در میان سکه‌هایتان چند گوی رنگی قرار دهید. سفره هفت سین مدرن خودتان را با هر وسیله‌ای که در دست دارید تزئین کنید و برای تزئین سفره هفت سین ۱۴۰۰ کمی از هنر دستانتان کمک بگیرید.

 

۸ ایده آموزش تزیین تخم مرغ سفره هفت سین برای نوروز ۱۴۰۰

 

 

۵۰ نمونه سفره هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی ۱۴۰۰

 

در ادامه می‌توانید چند ایده جذاب برای چیدن سفره هفت سین زیبا و شیک و مدرن یا سنتی را ببینید و برای چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۰ از آن ها ایده بگیرید.

 

سبک این سفره هفت سین به خاطر کمک گرفتن از المان های سنتی مثل ظروف مسی سنتی و در عین حال شیک و مطابق با سلیقه امروزی است. این نمونه سفره هفت سین به هفت سین مسی هم مشهور است.

 

50 نمونه سفره های هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

یک نمونه سفره هفت سین شیک با چیدمان مدرن که نمادهای سفره هفت سین را به شیوه ای امروزی و جوان پسندانه در کنار هم چیده است.

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

یک نمونه تزیین ساده و در عین حال شیک سفره هفت سین که با استفاده از نمادهای سنتی مثل پارچه ترمه رنگ و بویی نوستالژیک به خودش گرفته است.

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

یک نمونه سفره هفت سین شیک و مدرن که برای استفاده از نماد شمع سفره هفت سین از شمعدان های برنزی استفاده شده و رنگ و بوی کلاسیک به آن بخشیده است.

 

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

اگر فضای کمی در منزل دارید و نمی توانید سفره هفت سین را روی میز بچینید از این ایده سفره هفت سین درختی استفاده کنید.

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

50 نمونه سفره های هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

ایده چیدمان سفره هفت سین سفالی که در آن از ظروف سفالی برای تزیین سفره هفت سین استفاده می شود هم در سال های اخیر حسابی پرطرفدار شده است. در ادامه جند نمونه سفره هفت سین سفالی را مشاهده می کنید.

 

50 نمونه سفره های هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

50 نمونه سفره های هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

50 نمونه سفره هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

50 نمونه سفره هفت سین زیبا و شیک مدرن و فانتزی یا سنتی

 

ایده چیدمان سفره هفت سین مسی

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

در چیدمان این سفره هفت سین فانتزی از شاخ و برگ طبیعی یا مصنوعی با شکوفه های ریز به عنوان نماد آمدن بهار می توانید ایده بگیرید و استفاده کنید.

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

لیمو یا لیمو عمانی؛ چگونه تلخی لیمو عمانی را بگیریم!

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

50 مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین 1400

 

هفت سین

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۵۶ میانگین: ۴.۳]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

5 × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

بهترین-ابزار-خانه-هوشمند

بهترین ابزار خانه هوشمند در سال ۲۰۲۱ که زندگی شما را آسان می‌کنند

بهترین ابزار خانه هوشمند در سال 2021 که در ابتدای آن هستیم می‌توانند امسال برای شما معجزه کنند. این وسیله ها به کمک اینترنت می‌خواهند زندگی آسان و بدون دغدغه‌ای را برایتان به ارمغان آورند. اگر همه دستگاه‌های خانگی بتوانند به اینترنت وصل شوند، شما یک خانه هوشمند خواهید داشت. اینترنت فقط برای رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند نیست و می‌تواند در خانه شما معجزه کند. ساعت، بلندگو، چراغ، زنگ در، دوربین‌های حفاظتی، پنجره، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، لوازم خانگی، وسایل آشپزی و... از جمله این ابزار هستند. در این مقاله از مجله کوروش به برترین ابزار و وسایلی که می‌توانند ...
  • 131 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۱۱-۹۹
خرید به صرفه

خرید به صرفه – روش ها و تکنیک های آن

  نکاتی که با رعایت آن‌ها خرید به صرفه خواهید داشت   بعضی از فعالیت‌ها و کارها در زندگی وجود دارند که همیشه با ما هستند و به‌صورت ناخودآگاه مجبور به انجام آن‌ها هستیم؛ یکی از این فعالیت‌ها که اتفاقاً در بین خانم‌ها طرفداران بیشتری دارد، خرید کردن است. ذات خرید کردن بد نیست، اما اگر بدون برنامه‌ریزی انجام شود، عواقب بدی را می‌تواند برای اقتصاد خانواده و جیب شما داشته باشد. برای همین است بیشتر افراد دنبال مکان یا روش‌هایی هستند که بتوانند به‌ نوعی خرید به صرفه و کم‌هزینه‌ای را داشته باشند.   خرید به صرفه چیست؟   متأسفانه بعضی از افراد خرید به صرفه ...
  • 2536 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۰۲-۹۷
غذا خوردن در ماه رمضان

نکاتی مفید برای شام خوردن در ماه رمضان

  با شروع ماه مبارک رمضان اصول صحیح تغذیه و غذا خوردن در ماه رمضان دوباره مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در این میان شام خوردن در ماه رمضان به دلیل عدم فعالیت سیستم گوارشی در ساعات طولانی پیش از افطار بسیار اهمیت دارد و بسیاری از روزه‌داران با پرخوری یا استفاده از مواد غذایی نامناسب روزهایی سخت و طاقت‌فرسا برای خود می‌سازند. اما بد نیست بدانید که با رعایت اصولی ساده و بی هزینه می‌توانید در این ایام هم اعمال خود را بجا آورید و هم با انرژی کافی به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید.   بسیاری از روزه‌داران وعده‌های غذایی ماه رمضان را به ...
  • 3754 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۰۲-۹۷