طرز تهیه دمپختک تهرانی مرحله به مرحله به 2 روش با فیلم آموزشی | مجله کوروش

طرز تهیه دمپختک به ۲ روش با باقالی یا ماش

طرز تهیه دمپختک به ۲ روش با باقالی یا ماش


1 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه دمپختک

طرز تهیه دمپختک به 2 روش با باقالی یا ماش

دمپختک یا دمی باقالی یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است که معمولاً آن را با استفاده از مواد اولیه مختلفی تهیه می کنند. یک غذای سریع و ساده که با برنج تهیه می شود و برای درست کردن آن می توانید بنا به سلیقه خودتان به آن مواد مختلفی مثل گوجه، شوید، باقالی، گوشت و مرغ اضافه کنید. معمولاً طرز تهیه دمپختک سنتی در هر شهری متفاوت است و هر کدام از آن ها نیز عطر طعم فوق العاده و مخصوصی دارد. در سرویس آشپزی  مجله کوروش می توانید با طرز تهیه دمپختک خوشمزه به چند روش مختلف آشنا شوید. در ادامه فیلم آموزش طرز تهیه دمپختک را هم تماشا کنید.

 

تخفیفات افق کوروش

 

 

طرز تهیه دمپختک باقالی خوشمزه

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

طرز تهیه دمپختک باقالی با شوید

 

مواد لازم برای ۶ نفر

 

باقلا زرد خشک: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار

برنج: ۴ لیوان فرانسوی دسته دار

پیاز بزرگ: ۱ عدد

کره یا روغن: به مقدر دلخواه

نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم

زردچوبه: ۱ قاشق غذاخوری

شوید خشک: به مقدار لازم (اختیاری)

آب: ۳ لیوان فرانسوی دسته دار

 

محصولات دمپختک

 

 

فیلم آموزش طرز تهیه دمپختک را تماشا کنید:

 

 

مراحل پخت طرز تهیه دمپختک

 

مرحله اول؛ خیساندن برنج

 

دمپختک باقالی با شوید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه دمپختک خوشمزه باقالی با شوید باید برنج را با آب فراوان بشویید. سپس آن را برای ۱ تا ۲ ساعت در آب و مقداری نمک خیس دهید. این کار موجب می شود برنج بهتر قد بکشد.

 

 

طرز تهیه شیرین پلو با مرغ

 

 

مرحله دوم؛ پخت باقالی

 

طرز تهیه دمپختک باقالی با شوید

 

در این مرحله از طرز تهیه دمپختک باقالی زرد باید یک ماهیتابه را با حرارت متوسط روی گاز قرار دهید. سپس مقداری روغن داخل آن بریزید تا داغ شود. سپس باقالی ها را به روغن اضافه کنید و خوب تفت دهید. مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید و باقالی ها را هم بزنید. در نهایت حدود ۳ لیوان آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید باقالی ها با حرارت ملایم نیم پز شوند.

 

 

مرحله سوم؛ ترکیب کردن مواد دمپختک

 

ترکیب کردن مواد دمپختک

 

در مرحله سوم از طرز تهیه دمپختک باقالی زرد باید برنجی را که از قبل خیسانده اید، با باقالی و شوید خشک ترکیب کنید. سپس برنج مخلوط را با مقداری آب و با حرارت متوسط روی گاز قرار دهید. ابتدا شعله گاز را تقریباً زیاد کنید تا آب به جوش بیاید. سپس بعد از کم شدن آب برنج، شعله گاز را کم کنید و درب قابلمه را بگذارید تا برنج دم بکشد. می توانید مقداری کره نیز روی برنج قرار دهید تا دمپختک شما خوش طعم تر شود.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی « 

 

 

مرحله چهارم؛ سرو کردن دمپختک باقالی زرد و تزیین با پیاز داغ

 

سرو کردن دمپختک یا دمی باقالی

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه دمپختک باقالی زرد با شوید خوشمزه باید پیاز داغ درست کنید. پیازها را به صورت ریز و یا خلالی نازک خرد کنید. سپس مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و بعد از داغ شدن آن پیازها را داخل ماهیتابه بریزید. در انتها بعد از آماده شدن دمپختک باقالی با شوید پیاز داغ ها را روی غذا بریزید و نوش جان کنید.

 

 

طرز تهیه دمپختک با ماش

 

حتما بخوانید  بهترین مارک های روغن زیتون ایرانی و خارجی

طرز تهیه دمپختک با ماش

 

مواد لازم برای ۳ نفر

 

برنج: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار

ماش: ۱ لیوان فرانسوی دسته دار

پیاز متوسط: یک عدد

زردچوبه: ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل: به مقدار لازم

آب: ۵ لیوان فرانسوی دسته دار

 

 

مراحل پخت طرز تهیه دمپختک با ماش

مرحله اول؛ آماده کردن مواد دمپختک ماش

 

آماده کردن مواد دمپختک ماش

 

در اولین مرحله از طرز تهیه دمپختک با ماش باید ماش ها را برای چند ساعت در آب خیس دهید. سپس پیازها را با آب فراوان بشویید و به صورت نگینی خرد کنید. مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و پیاز را سرخ کنید. کمی زرد چوبه به آن اضافه کنید. سپس ماش را به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید.

 

 

مرحله دوم؛ اضافه کردن آب به ترکیب پیاز داغ و ماش

 

در این مرحله از طرز تهیه دمپختک با ماش باید بعد از تفت دادن ماش با پیاز داغ، حدود یک لیوان فرانسوی دسته دار آب به ماهیتابه اضافه کنید. شعله گاز را در ابتدا زیاد کنید تا آب به جوش بیاید. سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید ماش با حرارت ملایم پخته شود.

 

 

مرحله سوم؛ ترکیب کردن ماش و برنج

 

ترکیب کردن ماش و برنج

 

حالا برای درست کردن برنج باید آن را با ۴ لیوان فرانسوی دسته دار آب و مقداری نمک روی شعله گاز قرار دهید. زمانی که آب برنج کم شد، ماش و پیاز داغ را به آن اضافه کنید و مواد را به آرامی مخلوط کنید. سپس یک دمکنی روی درب قابلمه قرار دهید و اجازه دهید برنج با حرارت ملایم پخته شود. می توانید این ماش پلو را همراه با خرما و نیمرو میل کنید. در طرز تهیه دمپختک با نیمرو تنها لازم است که یک نیمرو روی برنج قرار دهید و دمپختک را همراه با آن سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه شامی کباب «

 

 

نکات و فوت و فن دمپختک تهرانی

 

نکات و فوت و فن دمپختک تهرانی

 

 • در طرز تهیه دمپختک خوشمزه باقالی با شوید می توانید پیاز داغ ها را در زمان  ترکیب کردن باقالی و شوید با برنج مخلوط کنید. اما از آن جایی که با این روش پیاز داغ نرم می شود، بیشتر افراد پیاز داغ را در انتها به غذا اضافه می کنند.

 

 • برای جلوگیری از وا رفتن باقالی در طرز تهیه دمپختک باقالی با شوید، حتماً باقالی ها را داخل روغن تفت دهید و بعد به برنج اضافه کنید.

 

 • طرز تهیه دمپختک خوشمزه با نیمرو یکی از پر طرفدارترین روش های پخت دمپختک است. برای این کار باید تخم مرغ را به طور جداگانه سرخ کنید. سپس بعد از سرو کردن دمپختک آن را روی غذا قرار دهید. در طرز تهیه دمپختک با نیمرو معمولاً برنج را با باقالی ترکیب می کنند. توجه داشته باشید که در طرز تهیه دمپختک با نیمرو به هیچ عنوان تخم مرغ را هم نزنید و آن را به صورت کامل سرخ کنید. بهتر است در طرز تهیه دمپختک با نیمرو برای هر فرد یک تخم مرغ درست کنید و آن را به صورت تقریباً عسلی نیمرو کنید.

 

 • به طور کلی به دمپختک باقالی با شوید، دمپختک تهرانی گفته می شود. بنابراین طرز تهیه دمپختک تهرانی دقیقاً مشابه روش پختی که ذکر شد، آماده می شود.
حتما بخوانید  آیا روغن زیتون واقعا لاغر کننده و چربی سوز است؟

 

 • اضافه کردن مقداری زعفران به طرز تهیه دمپختک تهرانی موجب خوش عطر و طعم شدن غذا می شود.

 

 • در طرز تهیه دمپختک تهرانی یا شوید باقالی باید باقالی ها را برای ۱ تا ۲ ساعت در آب خیس دهید و چند بار آب آن ها را عوض کنید.

 

 • برای درست کردن انواع دمپختک می توانید از برنج آبکش شده نیز استفاده کنید. ولی یکی از مهم ترین ویژگی های دمپختک این است که به صورت کته آماده می شود و کلیه خواص برنج را در خود حفظ می کند.

 

 • برای درست کردن پیاز داغ در طرز تهیه دمپختک تهرانی باید آن را به صورت ترد و مجلسی تهیه کنید. برای این کار می توانید پیازها را به صورت خلالی خرد کنید. سپس در یکی قابلمه آب بجوشانید. بعد از جوشاندن پیاز در آب آن ها را آبکش کنید و اجازه دهید آب اضافی آن ها خارج شود. در نهایت پیازها را در روغن داغ سرخ کنید. می توانید مقداری زردچوبه و فلفل سیاه هم به پیاز اضافه کنید تا عطر و رنگ بهتری بگیرد.

 

 • بسیاری از افراد در طرز تهیه دمپختک تهرانی شوید را حذف می کنند و تنها از باقالی در کنار برنج و پیاز داغ استفاده می کنند.

 

 • برای خوش طعم شدن دمپختک باقالی با شوید می توانید از ۲ حبه سیر و یا مقداری برگ سیر تازه نیز استفاده کنید. این کار موجب خوش طعم شدن غذای شما می شود.

 

 

طرز تهیه کلم پلو مجلسی 

 

 

نکات و فوت و فن دمپختک ماش

 

نکات و فوت و فن دمپختک ماش

 

 • در صورت تمایل می توانید در طرز تهیه دمپختک با ماش مقداری گوشت چرخ کرده نیز استفاده کنید.

 

 • برخی افراد برای درست کردن دمپختک با ماش از رب گوجه فرنگی استفاده می کنند.

 

 • ترکیب کردن مقداری زیره در طرز تهیه دمپختک با ماش موجب خوش عطر شدن غذا می شود.

 

 • در صورت تمایل می توانید انواع دمپختک را در کنار گوشت و مرغ نیز سرو کنید. برای درست کردن دمپختک در کنار گوشت و مرغ می توانید گوشت تکه تکه شده و مرغ ریش شده را به مواد اضافه کنید. سپس اجازه دهید این گوشت و مرغ نیز همراه با برنج دم بکشد.

 

 • بعد از پخت دمپختک ماش می توانید مقداری کشمش نیز به آن اضافه کنید و یا آن را به صورت دمپختک با نیمرو سرو کنید.

 

 • اگر برای سرخ کردن پیاز از کره استفاده می کنید، باید قبل از اضافه کردن کره به ماهیتابه، مقداری روغن در آن بریزید و بعد کره را اضافه کنید تا نسوزد.

 

 • برای پخت برنج برای دمپختک باید حدود یک بند انگشت آب به آن اضافه کنید و بعد از جوش آمدن آب و کم شدن آن، شعله گاز را کم کنید تا برنج خوب دم بکشد.

 

 • می توانید برای لذت بردن بیشتر از طعم انواع دمپختک، آن را با ترشی، ماست و سالاد شیرازی میل کنید.

 

 • برای اینکه برنج را قالبی از قابلمه خارج کنید، باید بعد از اینکه آب برنج بخار شد، مقداری روغن به دور آن اضافه کنید. سپس یک دمکنی روی آن قرار دهید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

 

 

طرز تهیه استامبولی پلو قالبی

 

 

منبع: cookpad

 

نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...