2 طرز تهیه ترشی اسپانیایی سس مخصوص در 1 ساعت | مجله کوروش

۲ طرز تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص

۲ طرز تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص


17 بهمن 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
انواع شور و ترشی از غذاهای مضر در تابستان
کالابرگ الکترونیک

ترشی اسپانیایی که در ایران هم بسیار محبوب است یک مدل ترشی مخلوط است که به خاطر استفاده از سبزیجات مختلف، ترکیب رنگ‌ اشتهاآوری دارد. در کنار این ترشی مخلوط تابستانی، ترشی اسپانیایی سبزیجات هم از ترشی‌های محبوب در کشور اسپانیا است. در مجموع اسپانیایی‌ها ترشی‌های خوشمزه زیادی دارند که در کنار انواع غذاها سرو می‌کنند ولی انواع محدودی از این ترشی‌ها در کشور ما شناخته‌ شده هستند. ما در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش به ۲ روش طرز تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص ترشی اسپانیایی می‌پردازیم و مخلفات ترشی اسپانیایی و فوت‌ و فن‌های تهیه این ترشی‌ خارجی را به شما خواهیم گفت.

 

آخرین تخفیف 1401

 

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی اسپانیایی

 

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی اسپانیایی

 

*می‌توانید به‌جای بخارپز کردن ذرت و هویج، از کنسرو آن‌ها در طرز تهیه ترشی اسپانیایی استفاده کنید.

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

*در مخلفات ترشی اسپانیایی به جای ذرت می‌توانید از بیبی ذرت استفاده کنید. بیبی ذرت را هم به صورت سالم و درسته و هم به صورت خرد شده می‌توان در طرز تهیه ترشی اسپانیایی به کار برد.

 

*خیس بودن مواد باعث کپک زدن ترشی اسپانیایی می‌شود، بنابراین از خشک شدن مواد به کار رفته در ترشی مطمئن شوید.

 

*بهتر است از قارچ‌های دکمه‌ای ریز استفاده کنید. اگر قارچ‌هایتان درشت بودند، آن‌ها را به صورت باریک خرد کنید و به مواد ترشی خارجی اضافه کنید.

 

*هسته زیتون‌هایی را که در طرز تهیه ترشی اسپانیایی استفاده می‌کنید، جدا کنید.

 

*اگر در دسترس دارید، از فلفل دلمه‌ای‌های رنگی در دستور تهیه ترشی اسپانیایی استفاده کنید تا رنگ آن متنوع‌تر شود.

 

*برای طرز تهیه ترشی اسپانیایی با گوجه، هم می‌توانید از گوجه‌‌های گیلاسی استفاده کنید و هم می‌توانید به سس ترشی اسپانیایی، کمی سس گوجه‌فرنگی اضافه کنید تا رنگ قرمز بگیرد.

 

*طرز تهیه ترشی اسپانیایی با رب گوجه فرنگی هم مرسوم است، مثل ترشی اسپانیایی بدر. در این صورت به جای سس گوجه فرنگی از رب گوجه فرنگی اضافه کنید.

 

*حتما از روغن زیتون بی‌بو در طرز تهیه ترشی اسپانیایی استفاده کنید تا بوی روغن زیتون اذیت‌کننده نباشد.

 

*ترشی اسپانیایی بعد از ۵ تا ۱۰ روز آماده مصرف است و به مدت ۱ ماه قابلیت نگهداری در یخچال را دارد.

 

*در روش تهیه ترشی اسپانیایی میزان شکر و روغن زیتون را می‌توانید بنا به سلیقه خودتان کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید. شکر هم برای گرفتن طعم تند سرکه استفاده می‌شود. می‌توانید مقدار شکر را هم تغییر بدهید.

 

*اضافه کردن سیر یا موسیر به ترشی اسپانیایی می‌تواند طعم و عطر ترشی را قوی‌تر و خوشمزه‌تر کند.

 

*سبزیجات دیگری که می‌توانید در مخلفات ترشی اسپانیایی استفاده کنید شامل کاپاریس، بامیه، کرفس، لوبیا سبز، آلبالو خشک بدون هسته و … می‌شود.

 

*استفاده از کلم و خیار در طرز تهیه ترشی اسپانیایی هم متداول است.

 

*به محض این‌که درب شیشه ترشی را بعد از رسیدن ترشی اسپانیایی باز و آن را سرو کردید، شیشه را در یخچال قرار دهید تا از کپک زدن آن جلوگیری شود. تا قبل از آن می‌توانید شیشه ترشی را در دمای محیط قرار دهید.

 

 

طرز تهیه ترشی اسپانیایی مخلوط

تهیه ترشی اسپانیایی مخلوط در خانه

مواد لازم برای تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص

 

حتما بخوانید  طرز تهیه پودر ادویه زعتر لبنانی

میزان کالری: حدود ۱۴ کالری در ۱۰۰ گرم
مدت زمان آماده سازی: ۱ ساعت

 

• زیتون بدون هسته: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• ذرت: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• فلفل دلمه‌ای: ۲ عدد (به رنگ دلخواه)
• هویج: ۲ عدد
• شکر: ۱ قاشق غذاخوری
• روغن زیتون بدون بو: ۱لیوان دسته‌دار فرانسوی
• سرکه سفید: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• سیاه دانه: ۱ قاشق غذاخوری
• نمک و فلفل سیاه: به میزان دلخواه
• پودر پاپریکا: به میزان دلخواه
• فلفل قرمز: به میزان دلخواه

 

 

مراحل طرز تهیه ترشی اسپانیایی با سس مخصوص

 

برای درست کردن ترشی مخلوط اسپانیایی با چند رنگ و سس مخصوص، ابتدا سبزیجات را بشویید. آن‌ها را خرد و ذرت، ‌هویج و قارچ را آبپز کنید. سپس سس ترشی اسپانیایی را آماده کرده و به مخلفات ترشی اسپانیایی اضافه کنید. در نهایت بقیه ادویه‌ها و مواد را به ترشی اسپانیایی اضافه کنید و در بطری بریزید. انجام تمام این کارها، حدود ۱ ساعت زمان نیاز دارد.

 

 

مرحله اول: هویج و ذرت را بخارپز کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی اسپانیایی مخلوط، هویج‌ها را بشویید و به همراه دانه‌‌های ذرت بخارپز کنید. سپس هویج‌ها را به صورت نگینی خرد کنید. بعد از خرد کردن، صبر کنید تا آب خود را از دست بدهند و خشک شوند.

 

 

مرحله دوم: قارچ‌های ترشی اسپانیایی را آماده کنید

 

برای آماده کردن قارچ‌ها بهتر است آن‌ها را بلانچ کنید. در این روش، در یک قابلمه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. در این فاصله در یک کاسه دیگر تکه‌های یخ بریزید و کنار بگذارید. سپس قارچ‌های شسته و تمیز شده را در آب بریزید و صبر کنید تا ۲ تا ۳ دقیقه بجوشد و قل بخورد.

 

 

مرحله سوم: قارچ‌ها را در کاسه یخ بریزید

 

بعد از اینکه قارچ‌ها کمی آبپز شدند، آن‌ها را آبکش کنید و بلافاصله داخل کاسه یخ بریزید. اجازه دهید یخ‌ها باعث شوند قارچ‌ها سرد شوند. سپس آن‌ها را از یخ بیرون بیاورید و خشک کنید. می‌توانید قارچ‌ها را خرد کنید.

 

 

مرحله چهارم: همه سبزیجات را با هم مخلوط کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه ترشی اسپانیایی، فلفل دلمه‌ای‌های رنگی را بشویید و به صورت نگینی ریز خرد کنید. از چند رنگ استفاده کنید، بهتر است. هسته زیتون‌ها را بگیرید یا از زیتون‌های بدون هسته استفاده کنید. سپس قارچ، فلفل دلمه‌ای، هویج، ذرت و دیگر سبزیجات را در یک کاسه بریزید.

 

 

مرحله پنجم: سس ترشی اسپانیایی را آماده کنید

 

در یک کاسه، سرکه و شکر را با هم ترکیب کنید و هم بزنید تا دانه‌های شکر در سرکه حل شوند. می‌توانید کمی آن را گرم کنید. سپس روغن زیتون را به ترکیب اضافه کنید. سیاه دانه، نمک و فلفل سیاه، پودر پاپریکا و فلفل قرمز را هم اضافه و همه مواد را با هم مخلوط کنید تا سس ترشی اسپانیایی درست شود.

 

 

مرحله ششم: ترشی اسپانیایی را در ظرف شیشه‌ای درب‌دار بریزید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجاتی را که در کاسه ریخته و با هم مخلوط کرده بودید در یک شیشه‌ خشک و تمیز و استریل شده بریزید. روی سبزیجات را با سس ترشی بپوشانید و درب شیشه را محکم ببندید. بطری را در جای خنک و دور از آفتاب قرار دهید. بعد از ۱ هفته تا ۱۰ روز می‌توانید ترشی اسپانیایی را سرو کنید.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی در قابلمه

 

 

طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجات

 

طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجات

 

مواد لازم برای تهیه ترشی سبزیجات اسپانیایی

 

• پیاز بهاره یا پیازچه: ۱۲ عدد کوچک
• گل کلم: ۱/۲ کامل
• فلفل قرمز: ۲ عدد
• لوبیا سبز: ۲۵۰ گرم
• خیار:۲۵۰ گرم
• نمک: ۵ قاشق غذاخوری
• سرکه: به میزان کافی

 

 

مراحل طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجات

 

در این روش از طرز تهیه ترشی اسپانیایی باید سبزیجات را بعد از شستن و خرد کردن بع یه مدت یک شب تا صبح در نمک بخوابانید. سپس آن‌ها را کمی بجوشانید و در شیشه تمیز و خشک بریزید. سرکه و ادویه‌جات دلخواه را هم در نهایت به مواد اضافه کنید.

 

 

مرحله اول: پیازچه و گل کلم ترشی اسپانیایی را بشویید

 

در اولین قدم از طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجات ریشه و انتهای پیازچه را جدا کنید. گل کلم را به گلچه‌های کوچک تقسیم کنید. گلچه‌ها و پیازچه را در یک ظرف پر از آب بریزید و بخیسانید تا گل و لای آن شسته و پاک شود. بعد از ۱۰ دقیقه آن‌ها را‌ آبکش و خشک کنید.

 

 

مرحله دوم: فلفل دلمه‌ای و لوبیا سبزهای ترشی اسپانایی را خرد کنید

 

فلفل‌ دلمه‌ای‌ها را از وسط نصف و دانه‌های آن را جدا کنید. فلفل‌ها را در قطعات ۲ سانتی‌متری خرد کنید. پوست خیار را بگیرید و آن را هم به همین قطعات ۲ سانتی‌متری خرد کنید. ابتدا و انتهای لوبیا سبزها را هم جدا کنید و به طول ۴ سانتی‌متر برش بزنید.

 

 

مرحله سوم: روی سبزیجات را نمک بپاشید

 

در یک کاسه غیر فلزی گل کلم و لوبیاها و دیگر سبزیجات را بریزید و روی آن‌ها را نمک بپاشید، درب ظرف را ببندید و در یخچال بگذارید. یک شب تا صبح صبر کنید. سپس سبزیجات را آبکش کنید و بشویید.

 

 

مرحله چهارم: سبزیجات ترشی اسپانیایی را آبکش کنید

 

در یک قابلمه تا نیمه آب بریزید و روی حرارت بگذارید و صبر کنید تا شروع به جوشیدن کند. سبزیجاتی را که در آبکش قرار دارد را با آبکش در آب در حال جوش بگذارید. ۲ دقیقه صبر کنید و آن را بیرون بیاورید.

 

 

مرحله پنجم: مواد ترشی و سرکه را در بطری بریزید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه ترشی اسپانیایی سبزیجات، همه مواد را در بطری‌های شیشه‌ای تمیز بریزید و روی آن را با سرکه و ادویه‌های دلخواه مثل سیاه دانه، فلفل و … بپوشانید. سپس درب شیشه را کاملا ببندید و ۱۰ روز بعد آن را سرو کنید.

 

 

سوالات متداول

 

چند روز طول می‌کشد که ترشی اسپانیایی برسد؟

چند روز طول می‌کشد که ترشی اسپانیایی برسد؟

 

بین ۱ هفته تا ۱۰ روز زمان برای رسیدن و آماده سرو شدن ترشی اسپانیایی لازم است.

 

 

ترشی اسپانیایی را چه مدت می‌توان نگه داشت؟

 

مدت زمان ماندگاری ترشی اسپانیایی حدود ۱ ماه است.

 

 

منبع: nzherald

تخفیفات افق کوروش