۲۵ روش ساده کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار

۲۵ روش ساده کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار


7 خرداد 1401 . زمان مطالعه: 14 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار
فهرست محتوا نمایش

آشنایی با روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار موجب می‌شود تا همه ما بتوانیم در صرفه‌جویی در مصرف انرژی قدمی برداریم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم. اما اصلاً منظور از کاهش مصرف انرژی چیست؟ شما چگونه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنید؟ آیا چیزی در مورد بهینه‌سازی مصرف انرژی در منزل و محل کار می‌دانید؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با راهکارهای کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد صرفه‌جویی در مصرف انرژی پاسخ خواهیم داد.

 

 

کاهش مصرف انرژی یعنی چه؟

 

کاهش مصرف انرژی یعنی چه؟ 

 

ایالات متحده آمریکا کمتر از ۵ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است، اما ۱۷ درصد کل انرژی جهان را مصرف می‌کند. اروپا که ۷ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، حدود ۱۲ درصد انرژی دنیا را مصرف می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که مصرف انرژی در ۲۰ سال آینده در آمریکا بیشتر از ۷ درصد افزایش پیدا می‌کند و دنیا در مسیری پیش می‌رود که تا چند سال دیگر مصرف انرژی تا ۴۰ درصد در کل دنیا بیشتر خواهد شد.

همانطور که می‌دانید ارتباط مستقیمی بین مصرف انرژی و محیط زیست وجود دارد. هر چقدر ما انرژی کمتری مصرف کنیم، دود سمی کمتری از طریق نیروگاه‌ها منتشر خواهد شد و منابع طبیعی زمین حفظ خواهند شد. در واقع خاموش کردن یک چراغ اضافی و جلوگیری از چکه کردن یک قطره آب موجب می‌شود تا ما از اکوسیستم در برابر تخریب بیشتر محافظت کنیم.

کاهش مصرف انرژی در منزل و محل کار یعنی استفاده درست از منابع و جلوگیری از هدر رفتن آن و در نتیجه کاهش مبلغ قبض برق. یعنی یاد بگیریم از انرژی تنها در مواقع ضروری استفاده کنیم و به همه نزدیکانمان اطلاع‌رسانی کنیم تا با رعایت نکاتی ساده جلوی هم هدر رفتن انرژی را بگیرند و هم ترفندهای کاهش مبلغ قبض برق را یاد بگیرید.

 

با روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار آشنا شوید

 

با روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار آشنا شوید

 

بهینه‌سازی مصرف انرژی در منزل و محیط کاری موجب می‌شود تا هم آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود و هم در انتهای ماه هزینه کمتری برای قبوض آب، برق و گازتان پرداخت کنید. گاهی اوقات به کار بردن راهکارهای ساده می‌تواند تأثیر باور نکردنی بر کاهش مصرف انرژی در تابستان و روزهای گرم ایجاد کند. در ادامه می‌توانید با روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار آشنا شوید.

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

۱- لوازم گرمایشی و سرمایشی را روی دمای مناسب تنظیم کنید

 

اولین و ساده‌ترین قدم برای ایجاد یک تغییر بزرگ در کاهش مصرف این است که به جای زیاد کردن دمای لوازم گرمایشی منزل در زمستان و زیاد کردن درجه کولر در فصل گرما، آن را روی درجه مناسب تنظیم کنید و در عوض لباس مناسبی بپوشید.

در دسترس بودن انرژی به این معنا نیست که شما می‌توانید درجه بخاری یا شوفاژ را روی گرم‌ترین حالت بگذارید و بعد با لباس تابستانی در خانه تردد کنید. بهتر است برای کاهش مصرف انرژی لباس‌های ضخیم‌تری بپوشید و درجه دستگاه را روی حرارت پایین تنظیم کنید.

 

۲- از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید

 

از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید

 

استفاده از لامپ‌های ال ای دی یکی از بهترین روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار است. این لامپ‌ها تا ۸۵ درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های معمولی مصرف می‌کنند. اگر در فکر خرید لامپ برای خانه یا محل کارتان هستید، بهتر است این بار از لامپ‌های کم مصرف و ال ای دی استفاده کنید.

حتما بخوانید  جزئیات یارانه جدید سال ۱۴۰۱ | پاسخ به سوالات یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی

 

۳- از هدر رفتن گرما و سرما جلوگیری کنید

 

باز بودن درز پنجره‌ها موجب می‌شود تا مقدار زیادی انرژی هدر رود. در این شرایط مجبور هستید درجه کولر را زیاد کنید و یا بخاری‌ها را گرم کنید تا فضای خانه به درجه حرارت مطبوع برسد. به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی در منزل و سرد و گرم نگه داشتن خانه با هزینه کم بهتر است همه درزها را بپوشانید و در صورت امکان از درب و پنجره‌های ۲ جداره استفاده کنید.

 

۴- از آب داغ کمتر استفاده کنید

 

تبدیل شدن آب سرد به آب گرم انرژی زیادی مصرف می‌کند. زمانی که برای دوش گرفتن آب را روی داغ‌ترین حالت تنظیم می‌کنید، انرژی بیشتری هدر می‌رود. به علاوه آب داغ به هیچ عنوان برای سلامت پوست و موهای شما مناسب نیست و موجب خشکی بیش از حد پوست و مو می‌شود. بهتر است برای دوش گرفتن همیشه آب را روی حالت ولرم تنظیم کنید.

 

۵- بیشتر از مایکروویو استفاده کنید

 

مایکروویو غذاها را با سرعت بیشتری آماده و گرم می‌کند؛ از همین رو مصرف انرژی آن نیز پایین‌تر است. برای تهیه غذاهای مختلف و همچنین گرم کردن غذاها بهتر است به جای گاز از مایکروویو استفاده کنید.

 

۶- استفاده از خشک کن را محدود کنید

 

اگر برای خشک کردن لباس‌ها از خشک کن استفاده می‌کنید، باید بدانید که این دستگاه نقش مهمی بر زیاد شدن هزینه قبض برق شما در انتهای ماه دارد. برای کاهش مصرف انرژی بهتر است تنها در مواقع ضروری از خشک کن استفاده کنید و در شرایط دیگر لباس‌ها را در معرض هوا قرار دهید تا به آرامی خشک شوند.

 

۷- از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید

 

از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید

 

انتخاب لامپ‌های کم وات میزان انرژی مصرفی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در زمان خرید لامپ حتماً دقت کنید که میزان مصرف آن چقدر است. از طرف دیگر باید بدانید که لامپ‌های ال ای دی و سی اف ال معمولاً انرژی کمتری مصرف می‌کنند و برای مدت زمان بیشتری دوام می‌آورند.

 

۸- به جای کامپیوترهای دسکتاپ از لپ تاپ استفاده کنید

 

برای کاهش مصرف انرژی در محل کار لپ تاپ‌ها نسبت به رایانه‌های رومیزی یا دسکتاپ انرژی کمتری مصرف می‌کنند. برای کاهش مصرف انرژی بهتر است یک لپ تاپ را جایگزین کامپیوترهای رومیزی کنید.

 

۹- از لپ ‌تاپ‌هایی با اندازه کوچک‌تر استفاده کنید

 

از لپ ‌تاپ‌هایی با اندازه کوچک‌تر استفاده کنید

 

هر چقدر اندازه مانیتور لپ تاپ شما کوچک‌تر باشد، انرژی مصرفی آن نیز کمتر است. در صورتی که کار شما نیاز به دقت زیادی ندارد، بهتر است از کامپیوترها و لپ تاپ‌هایی با صفحه نمایش کوچک استفاده کنید.

 

۱۰- در صورتی که نیازی به کار کردن با کامپیوتر ندارید، آن را خاموش کنید

 

روشن گذاشتن لپ تاپ برای تمام طول روز موجب می‌شود تا انرژی برق تا میزان زیادی هدر برود. بهتر است در صورتی که برای چند ساعت از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کنید. می‌توانید آن را روی حالت خواب یا هایبرنیشن (hibernation mode) قرار دهید. این کار تأثیر زیادی بر جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارد.

 

در زمان استفاده از لباسشویی و ظرفشویی، دستگاه را روی حالت اقتصادی قرار دهید

 

در زمان استفاده از لباسشویی و ظرفشویی، دستگاه را روی حالت اقتصادی قرار دهید

 

اکثر لوازم مدرن مثل ظرفشویی و لباسشویی یک گزینه تحت عنوان اقتصادی یا اکو دارند. در این حالت دستگاه شما انرژی کمتری مصرف می‌کند. برای فعال کردن این گزینه تنها باید دکمه را فشار دهید و تنظیمات دستگاه را روی حالت ECO بگذارید.

 

۱۱- لوازم قدیمی منزل را ارتقا دهید

 

پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر موجب شده تا اکثر لوازم برقی در کنار کیفیت بالاتری که دارند، کم مصرف شوند. اگر وسیله‌ها و لوازم برقی منزل یا محیط کاری شما قدیمی شده، بهتر است به فکر ارتقای مدل آن باشید و یک دستگاه جدید خریداری کنید.

 

۱۲- از دستگاه‌های کم مصرف استفاده کنید

 

از دستگاه‌های کم مصرف استفاده کنید

 

روی اکثر لوازم و دستگاه‌ها یک برچسب انرژی وجود دارد که نشان می‌دهد دستگاه در چه رده مصرفی قرار دارد. سعی کنید در زمان خرید دستگاه گزینه‌هایی را انتخاب کنید که انرژی کمتری صرف می‌کنند و کم مصرف هستند. برای مثال برای کاهش مصرف آب در ماشین لباسشویی بهتر است از ماشین لباسشویی‌های جدید و اتوماتیک استفاده کنید.

 

۱۳- لامپ‌های اضافی را خاموش کنید

 

لامپ‌های اضافی را خاموش کنید

 

بهتر است این موضوع را جدی بگیرید. روشن گذاشتن لامپ در روز روشن و اتاق‌هایی که استفاده‌ای از آن نمی‌کنید، تنها موجب هدر رفتن انرژی و آسیب زدن به محیط زیست می‌شود. زمانی که نیازی به لامپ نیست سریعاً آن را خاموش کنید. بهتر است قبل از رفتن به بیرون منزل نیز همه اتاق‌ها را چک کنید تا چراغی روشن نمانده باشد.

 

۱۴- هنگام خروج از منزل دوشاخه دستگاه‌ها را از برق خارج کنید

 

اگر برای آخر هفته کار نمی‌کنید و یا به مسافرت می‌روید و یا برای چند ساعت خانه نیستید، بهتر است قبل از خارج شدن از منزل و محل کارتان، دوشاخه همه دستگاه‌های غیرضروری مثل قهوه‌ساز، مایکروویو، پرینتر، چای‌ساز، اسکنر و کامپیوتر، تلویزیون و… را از برق خارج کنید.

حتما بخوانید  بهترین روش های نگهداری از سیر تازه و خشک

باید بدانید که این دستگاه‌ها زمانی که به برق باشند، حتی در وضعیت خاموش نیز برق مصرف می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که سالانه میلیاردها تومان از طریق همین موضوع به هزینه برق اضافه می‌شود و انرژی زیادی هدر می‌رود.

 

۱۵- از پرینتر تنها در مواقع لزوم استفاده کنید

 

از پرینتر تنها در مواقع لزوم استفاده کنید

 

امروزه روش‌های زیادی برای ذخیره اطلاعات وجود دارد و پرینت کردن آن روی کاغذ می‌تواند آخرین روش باشد. بهتر است تنها در مواقع ضروری از پرینتر استفاده کنید و با این کار از هدر رفتن کاغذ و انرژی جلوگیری کنید.

 

۱۶- از لوازم گرمایشی و سرمایشی مجهز به ترموستات استفاده کنید

 

ترموستات یک سیستم هوشمند است که به شما اجازه می‌دهد دمای خانه را در درجه حرارت مشخصی ثابت نگه دارید. دستگاه‌هایی که به ترموستات مجهز هستند معمولاً تا ۱۰ درصد مصرف پایین‌تری دارند.

 

۱۷- از پنل‌های خورشیدی استفاده کنید

 

اگر یک سازمان بزرگ یا ساختمان چند طبقه هستید، پیشنهاد می‌شود برای کاهش مصرف انرژی از پنل‌های خورشیدی استفاده کنید. این پنل‌ها از انرژی خورشید برای تولید برق استفاده می‌کنند. شاید هزینه اولیه این پنل‌ها زیاد باشد، اما انرژی مصرفی شما را تا میزان زیادی کاهش می‌دهند.

 

۱۸- به اعضای خانواده و همکاران در مورد بهینه‌سازی انرژی آموزش دهید

 

به اعضای خانواده و همکاران در مورد بهینه‌سازی انرژی آموزش دهید

 

این که تنها خودتان به فکر روش‌های کاهش مصرف انرژی در خانه و محل کار باشید و سایر افراد چیزی در این مورد ندانند، کمکی به کاهش بهینه‌سازی انرژی نخواهد کرد. بهتر است به همه اعضای خانواده و همکارانتان آموزش دهید که صرفه‌جویی در مصرف انرژی یعنی چه و چطور انجام می‌شود.

به آن‌ها بگویید که لامپ‌های اضافی را خاموش کنند و درجه حرارت کولر و شوفاژ را روی دمای مناسبی تنظیم کنند. تنها ایجاد تغییراتی کوچک در عادات روزمره افراد خانواده و کارمندان یک شرکت می‌تواند تأثیر زیادی روی کاهش مصرف انرژی ایجاد کند.

 

۱۹- از ماشین ظرفشویی و لباسشویی درست استفاده کنید

 

لباسشویی و ظرفشویی دو وسیله پر کاربرد و پر مصرف در خانه هستند. روشن کردن روزانه این لوازم موجب می‌شود تا آب و برق زیادی مصرف شود. بهتر است تنها زمانی از این دستگاه‌ها استفاده کنید که کاملاً پر هستند و ظرفیت خالی ندارند. برای این کار باید ظروف و لباس‌هایتان را جمع کنید و بعد از پر شدن دستگاه آن را روشن نمایید.

 

۲۰- فیلتر لوازم برقی را بررسی کنید

 

یکی از راهکارهای کاهش مصرف انرژی در هنگام استفاده کالا تمیز کردن فیلترها است. آلوده شدن فیلتر لوازم برقی موجب می‌شود تا بیشتر از حالت معمول کار کنند و انرژی بیشتری مصرف کنند. برای جلوگیری از این امر باید هر چند ماه یک بار فیلترها را بررسی کنید و در صورت وجود آلودگی و گرد و غبار آن‌ها را تمیز کنید.

 

۲۱- درب یخچال را ببندید

 

ّبرای جلوگیری از اتلاف انرژی درب یخچال را ببندید

 

باز بودن درب یخچال و فریزر به مدت طولانی موجب می‌شود تا موتور دستگاه برای سرد کردن بیشتر از حالت معمول کار کند. این موضوع نه تنها موجب فشار زیاد به موتور می‌شود، بلکه انرژی بیشتری نیز مصرف می‌کند. از طرف دیگر این موضوع می‌تواند عمر یخچال و فریزر شما را نیز کاهش دهد.

 

۲۲- کوتاه‌تر دوش بگیرید

 

حمام کردن برای ۱ ساعت و باز گذاشتن آب برای این مدت طولانی موجب می‌شود تا مقدار آب تصفیه شده زیادی راهی فاضلاب می‌شود. دوش گرفتن به مدت کوتاه تأثیر زیادی بر صرفه‌جویی در مصرف آب دارد.

 

۲۳- فیلتر اجاق گاز را عوض کنید

 

آلوده شدن فیلتر گاز موجب می‌شود تا شعله‌های گاز کمتر شود، در حالی که انرژی زیادی نیز هدر می‌رود. بهتر است هر سه ماه یک بار فیلترهای گاز را تعویض کنید و یا آن را تمیز نموده و دوباره استفاده کنید تا گاز کمتری مصرف شود.

 

۲۴- از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

 

از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

 

یک راهکار طلایی برای کاهش مصرف انرژی استفاده از حمل و نقل عمومی یا دوچرخه به جای ماشین شخصی است. بهتر است برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و تخریب محیط زیست کمتر از ماشین شخصی‌تان استفاده کنید.

 

۲۵- از سیستم جمع آوری و ذخیره آب باران استفاده کنید

 

استفاده از آب باران یکی از بهترین روش‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در منزل است. برای این موضوع می‌توانید آب باران را در مخزن جمع کنید و از آن برای آبیاری گیاهان باغچه و گلدان استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

 

بهترین راهکار برای کاهش مصرف انرژی در خانه چیست؟

 

خاموش کردن لامپ‌ها و لوازم برقی اضافی در کنار آموزش صحیح روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی از بهترین روش‌های کاهش مصرف انرژی محسوب می‌شوند.

 

منظور از کاهش مصرف چیست؟

 

کاهش مصرف انرژی یعنی استفاده درست از منابع و جلوگیری از هدر رفتن آن. یعنی یاد بگیریم از انرژی تنها در مواقع ضروری استفاده کنیم و به همه نزدیکانمان اطلاع‌رسانی کنیم تا با رعایت نکاتی ساده جلوی هدر رفتن انرژی را بگیرند.

 

منابع: alsco، anspblog