11 تا از عجیب ترین آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف دنیا | مجله کوروش

۱۴ تا از عجیب ترین آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

۱۴ تا از عجیب ترین آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف دنیا


2 دی 1400 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
آداب و رسوم جالب کریسمس

جشن کریسمس سالروز ولادت عیسی مسیح و آغاز سال نو میلادی مسیحیان است. در این میان برخی رسم و رسوم عجیب کریسمس وجود دارد که مسیحیان کشورهای مختلف دنیا در این روز به آن‌ها پایبندند. در این مقاله تاریخچه جشن کریسمس و ۱۴ آداب و رسوم عجیب جشن کریسمس مسیحیان در کشورهای مختلف دنیا از جمله سوئد، اوکراین، اتریش، ژاپن و … را که احتمالا نمی‌دانستید و برخی هم جزو رسم و رسوم خرافی کریسمس محسوب می‌شوند، در سرویس سبک زندگی در مجله کوروش بخوانید.

 

 

آداب و رسوم عجیب کریسمس در یونان

 

سرزمین بازی افق کوروش

آداب و رسوم عجیب کریسمس در یونان

 

هر سال جشن کریسمس در کشورهای مختلف به شیوه‌های مختلف و با عقاید متفاوتی برگزار می‌شود. یکی از عجیب‌ترین آداب و رسوم کریسمس در دنیا در کشور یونان اجرا می‌شود. مردم یونان از شروع تعطیلات کریسمس و ۱۲ روز بعد از آن دائم نگران تسخیر به وسیله ارواح خبیثه هستند.

 

یوناهی‌ها بر این باورند که در این روزها ارواح شیطانی برای بازی کردن به بیرون می‌آیند. از همین رو یونانی‌هایی که به این موضوع معتقد هستند در مدت تعطیلات کریسمس برای دور کردن آن‌ها از فضای خانه باید تمام اتاق‌ها را آبپاشی کرد!

 

شاید برایتان جالب باشد اما در تعطیلات ژانویه از روز کریسمس و ۱۲ روز بعد از آن یونانی‌ها به کمک اقوام و آشنایان هر روز همه اتاق‌های خانه را آبپاشی می‌کنند تا ارواح شیطانی از خانه آن‌ها دور شوند.

 

 

تاریخچه و آداب و رسوم کریسمس

 

کریسمس یک جشن مقدس مذهبی است که هر سال از سوی مسیحیان ارتدوکس، کاتولیک و پروتستان، در روزهای ۲۴ یا ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، تاریخ کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر یا شب ۲۴ دسامبر می‌دانند و معتقدان به آیین ارتدوکس در سراسر دنیا هم روز ۲۵ دسامبر را به عنوان روز جشن کریسمس انتخاب می‌کنند. بد نیست بدانید از سال ۱۸۷۰ تعطیلات روز کریسمس در ایالات متحده به رسمیت شناخته شد.

 

برگزاری جشن کریسمس از ۲ هزار سال پیش متداول بوده است و این روز مقارن با روز تولد عیسی مسیح و آمیخته با آداب و رسوم مذهبی و غیر مذهبی است. از آداب و رسوم روز کریسمس مسیحیان می‌توان به حضور یافتن در کلیسا، هدیه دادن به یکدیگر، تزئیین درخت کریسمس، دعوت خانواده و عزیزان به صرف خوردن بوقلمون شکم پر و در نهایت انتظار کشیدن برای ملاقات بابانوئل اشاره کرد.

 

 

آداب و رسوم جالب کریسمس در فیلیپین؛ فانوس‌های عظیم‌الجثه

 

آداب و رسوم کریسمس در فیلیپین؛ فانوس‌های عظیم‌الجثه

 

یکی از آداب و رسوم جالب کریسمس متعلق به کشور فیلیپین است. جشنواره «فانوس غول پیکر» هر سال در این کشور برگزار می‌شود. هر سال در روز شنبه قبل از کریسمس در شهر سن فرناندو، این جشنواره گردشگران فراوانی را از سرتاسر دنیا به فیلیپین می‌کشاند. مردم از یازده نقطه کشور در این فستیوال شرکت می‌کنند و منطقه‌ای که بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین و عجیب‌ترین فانوس را ساخته باشد، برنده این فستیوال است.

 

در گذشته فانوس‌ها با کاغذ اوریگامی ژاپنی ساخته و با شمع روشن می‌شدند. امروز فانوس‌ها را به اشکال متفاوت و با وسایل پیشرفته‌تری مثل لامپ‌های الکترونیک درست می‌کنند و گاهی ارتفاع آن‌ها تا شش متر هم می‌رسد.

 

 

رسم کریسمس سوئد؛ مجسمه بز را بشکن

 

آداب و رسوم جالب کریسمس در سوئد؛ مجسمه بز را بشکن

 

فروش اینترنتی افق کوروش

از سال ۱۹۶۶ یک مجسمه بز عظیم‌الجثه ۱۳ متری در مرکز میدان قلعه یوله کشور سوئد ساخته شده است. در ابتدا باور عمومی بر این بود که مسیح در این مکان ظهور خواهد کرد. اما بعد از چندی انگار این باور فراموش شد. هر سال در روز کریسمس مردم تلاش می‌کنند تا این مجسمه بز را ویران کنند. خراب کردن این مجسمه بز یکی از آداب و رسوم جالب و مرموز کریسمس در سوئد است و از سال ۱۹۶۶ تاکنون ۲۹ بار ویران شده است. آخرین ویرانی متعلق به سال ۲۰۱۶ است.

 

 

جشن کریسمس در اتریش؛ شیطان بچه دزد

 

آداب و رسوم جالب کریسمس در اتریش؛ شیطان بچه دزد

 

در اتریش هیولایی که خودش را شبیه شیطان درست کرده در خیابان‌های شهر راه می‌افتد و وانمود می‌کند که بچه‌های بد را می‌دزدد و با خودش می‌برد. این یکی از آداب و رسوم جالب کریسمس در اتریش است و ربطی به هالووین ندارد. در رسم و رسوم اتریشی‌ها این باور وجود دارد که سنت نیکولاس به دختران و پسران خوب پاداش می‌دهد و در نقطه مقابل شیطانی به نام کرامپوس بچه‌های شیطان را در کیسه‌ای با خودش می‌برد.

حتما بخوانید  5 روش موثر برای تمیز کردن کفش ورزشی، جیر، چرم و ...

 

در نخستین هفته ماه دسامبر مردان جوان خودشان را به شکل و شمایل کرامپوس بچه دزد درمی‌آورند و در حالی‌که لباس‌های ترسناک پوشیده یک زنگ و یک زنجیر را در دستش تکان می‌دهد و در خیابان‌ها راه می‌رود و بچه‌ها را می‌ترسانند.

 

 

آداب و رسوم عجیب کریسمس در ژاپن؛ جشن خوردن مرغ کنتاکی

 

آداب و رسوم کریسمس در ژاپن؛ جشن خوردن مرغ کنتاکی

 

مراسم کریسمس در واقع هرگز دغدغه اکثر قریب به اتفاق ژاپنی‌ها نبوده است؛ به جز چند سنت کوچک مثل هدیه دادن و تزیین درخت کریسمس. اما در سال‌های اخیر یک رسم جالب در شب کریسمس میان ژاپنی‌ها باب شده است. در حقیقت یکی از آداب رسوم کریسمس در ژاپن خوردن مرغ کنتاکی است.

 

منوی این شام خوشمزه کریسمس هم معمولا در سایت برند KFC در ژاپن اعلام می‌شود و حتی اگر زبان ژاپنی بلد نباشید تصاویر سایت گویای همه چیز خواهند بود؛ جشن خوردن مرغ کنتاکی در شب کریسمس.

 

 

آداب و رسوم مسیحیان ایسلند؛ ۱۳ بابانوئل عجیب و غریب

 

آداب و رسوم کریسمس در ایسلند؛ 13 بابانوئل عجیب و غریب

 

از سیزده روز مانده به جشن کریسمس در ایسلند ۱۳ بابانوئل با سورتمه از کوه پایین می‌آیند. در واقع تا روز ۲۵ دسامبر هر روز یکی از این بابانوئل‌ها از کوه پایین می‌آیند. این یکی از رسوم جالب و مرموز کریسمس در ایسلند است و شاید علت آن اعتقاد به خوش‌یمنی عدد ۱۳ در نزد مردم ایسلند باشد.

 

این بابانوئل‌ها در کفش بچه‌های خوب شیرینی و شکلات می‌گذارند و در کفش بچه‌های سر به هوا سیب‌زمینی. بابانوئل‌ها از روز ۶ ژانویه به کوهستان پر از برف برمی‌گردند. اسم‌های این بابانوئل‌ها خیلی عجیب و غریب است: یکی اسمش دزد گوسفند است، یکی دیگر کاسه‌لیس و بعدی هم قاشق دزد، شمع یا شیشه پنجره!

 

 

آداب و رسوم عجیب کریسمس در آلمان؛ سنت نیکلاس وارد می‌شود

 

آداب جالب کریسمس در آلمان؛ سنت نیکلاس وارد می‌شود

 

در آلمان همه چیز از ششم دسامبر شروع می‌شود اما این نباید موجب شود تا شما «سنت نیکلاس» الاغ سوار را با بابانوئل اشتباه بگیرید. یکی از آداب و رسوم جالب کریسمس در آلمان که البته بیشتر مربوط به ایالت باواریا آلمان است، الاغ سواری سنت نیکلاس و گذاشتن هدیه و اسباب‌بازی در کفش بچه‌هاست.

 

سنت نیکلاس که ممکن است برخی او را با بابانوئل اشتباه بگیرند این کار را با خواندن شعر و آواز انجام می‌دهد و یک دستیار کمی شیرین عقل و سیاه‌پوش دارد به نام «رابرت» که شلخته و نامرتب است و با یک زنگ و چوب دستی بچه‌های سر به هوا و بی‌ادب را تنبیه می‌کند.

 

 

رسم عجیب کریسمس در نروژ؛ جاروها را مخفی کنید

 

 رسوم جالب کریسمس در نروژ؛ جاروها را مخفی کنید

 

یکی دیگر از آداب و رسوم جالب کریسمس در کشور نروژ اتفاق می‌افتد و ریشه آن برمی‌گردد به افسانه جارو سواری جادوگران و ارواح خبیث. نروژی‌ها در روز کریسمس تمام جاروهای خانه را به انباری می‌برند و مخفی می‌کنند چون بر این باورند که در روز کریسمس جادوگران و ارواح خبیث هم در شهر می‌چرخند و جاروها را برای جارو سواری می‌دزدند.

 

 

جشن کریسمس در ونزوئلا؛ اسکیت سواری با طعم ساندویچ گوشت

 

 کریسمس در ونزوئلا؛ اسکیت سواری با طعم ساندویچ گوشت

 

اهالی کشور ونزوئلا هم یکی از آداب و رسوم جالب و مرموز کریسمس را دارند که معلوم نیست اصلا ریشه‌اش از کجا آمده است، شاید مثلا از سنت سورتمه سواری بابانوئل. آن‌ها صبح روز کریسمس حتما باید به کلیسا بروند اما با اسکیت. به همین خاطر صبح روز کریسمس پلیس خیابان‌های سرتاسر کشور را می‌بندد تا مردم با خیال راحت با اسکیت به کلیساها بروند.

 

شام کریسمس در ونزوئلا هم یک غذای محلی به نام «تامالس» است، یک جور ساندویچ گوشت که نانش با خمیر ذرت درست می‌شود و در غلاف ذرت هم پیچیده و سرو می‌شود.

 

 

رسم و رسوم کریسمس در کلمبیا؛ شمعی کوچک روشن کن

 

رسم و رسوم کریسمس در کلمبیا؛ شمعی کوچک روشن کن

 

از آداب و رسوم جالب کریسمس در کشور کلمبیا این است که روز جشن کریسمس، روشن کردن شمع‌های کوچک در جعبه‌های کاغذی و در حیات، جلو پنجره‌ها، بالکن و جلوی در خانه‌ها به افتخار مریم مقدس، مادر حضرت مسیح است. در شب کریسمس تمام شهرهای کلمبیا با نور این شمع‌های کوچک روشن می‌شود و البته در این زمینه رقابت و چشم و هم‌چشمی برای روشن کردن زیباترین شمع‌ها و بهترین تزیین خانه‌ها با شمع است.

حتما بخوانید  ۱۰ مدل از پرفروش ترین و بهترین مارک خمیر دندان خارجی و ایرانی

 

 

سنت کریسمس در کانادا؛ کاروان نور

 

کریسمس در کانادا؛ کاروان نور

 

«کاروان نور» سنت کریسمس اهالی شهر تورنتو در کاناداست. سابقه این مراسم به سال ۱۹۶۷ میلادی و زمان افتتاح تالار شهر تورنتو و نیز میدان «ناتان فیلیپس» این شهر برمی‌گردد. در مراسم کاروان نور شهر تورنتو کانادا تمام میادین و درختان شهر با لامپ‌های ال ای دی کم‌مصرف تزیین می‌شود که طبق آمار تعداد این لامپ‌ها به بیش از ۳۰۰ هزار عدد می‌رسد.

 

این لامپ‌ها تا ساعت ۱۱ شب کریسمس و آغاز سال نو میلادی روشن می‌مانند. همزمان مراسم اسکیت سواری و نیز اجرای مراسم موسیقی خیابانی در تمام نقاط شهر برپاست.

 

 

آداب و رسوم کریسمس مسیحیان در اوکراین؛ تزیین درخت کریسمس با تار عنکبوت

 

رسم تزیین درخت کریسمس با تار عنکبوت در اوکراین

 

در بسیاری از نقاط جهان از درخت کاج و تزئین آن برای برپایی جشن کریسمس استفاده می‌شود. نظر به سلیقه افراد مختلف این تزئینات می‌تواند مختلف باشد. بسیاری افراد زیورآلات و اکسسوری‌های مورد علاقه‌شان را در تزئین این درخت به کار می‌برند. در کشور اوکراین رسمی وجود دارد به عنوان افسانه عنکبوت. داستان از این قرار است که زمانی یک درخت در خانه فرد فقیری رشد می‌کند که در آن خانه مادری با فرزندانش زندگی می‌کرد.

 

آداب و رسوم جالب کریسمس در اوکراین؛ تزئین ترسناک درخت کریسمس

 

در شب کریسمس می‌بینند که این درخت با تار تنیده شده و فردای آن روز که بیدار می‌شوند تمام تارها تبدیل به نقره و طلا شده است. به همین دلیل اهالی اوکراین با استناد به این افسانه درخت خود را با عنکبوت تزیین می‌کنند که نمادی از ثروت و خوشبختی است.

 

 

آداب و رسوم کریسمس در چین، تزئین درخت نور

 

آداب و رسوم کریسمس در چین، تزئین درخت نور

 

هر چند که تعداد جمعیت مسیحی در چین چندان زیاد نیستند، اما جشن کریسمس توسط مسیحیان این کشور بسیار با شکوه و زیبا برگزار می‌شود. مردم چین برای شب کریسمس خانه‌های خودشان را با انواع گل‌های رنگارنگ همیشه بهار، پوسترها و ریسه‌های کاغذی رنگی تزئین می‌کنند. درخت کریسمس در چین به عنوان درخت نور شناخته می‌شود.

 

مسیحیان چین درخت کریسمس خود را با فانوس‌های زیبا، گل و ریسه تزئین می‌کنند و برای این کار بیشتر از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که در مناطق روستایی و بسیاری از شهرهای چین اصلاً جشن کریسمس برگزار نمی‌شود و تنها سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود.

 

 

رسم عجیب کریسمس در آفریقای جنوبی، خوردن کرم ابریشم سرخ شده

 

آداب و رسوم عجیب کریسمس در افریقای جنوبی، خوردن کرم ابریشم سرخ شده

 

در بیشتر کشورهای دنیا برای جشن شب کریسمس اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و غذایی گرم و خوشمزه مثل خوراک بوقلمون و انواع غذاهای گوشت میل می‌کنند. اما آفریقای جنوبی در این شب رسمی کاملاً مجزا و عجیب دارد. شاید برایتان عجیب باشد که غذای شب کریسمس در آفریقای جنوبی کرم ابریشم سرخ شده است.

 

در این شب مردم آفریقا نوعی کرم‌های ابریشم را که به آن‌ها کرم کاترپیلار گفته می‌شود، در روغن زیاد سرخ می‌کنند و آن را برای شب کریسمس سرو می‌نمایند. آفریقایی‌ها معتقد هستند که این غذا یکی از لذیذترین غذاهایی است که می‌توان در شب کریسمس میل کرد.

 

 

سخن پایانی

 

برای ما ایرانی‌ها، جشن نوروز و برای مسیحیان، جشن کریسمس مهم‌ترین جشنی است که برگزار می‌‌شود. به مناسبت کریسمس، مسیحیان هدیه‌ها و پیام‌های تبریک‌ کریسمس را برای هم ارسال می‌کنند و یا حتی گاهی اوقات هم به عنوان هدیه، با فرستاندن یک آهنگ معروف کریسمسی این روز را به هم تبریک می‌گویند.

 

همان‌ طور که در بالا هم به آن اشاره شد، کریسمس در کشورهای مختلف معتقد به دین مسیحی، با رسم و رسم جالبی درآمیخته شده است که این رسوم معمولا ریشه در باورهای بومی آن سرزمین دارند. شما هم اگر دوست مسیحی دارید، بد نیست روز کریسمس یک پیام یا آهنگ زیبا را به عنوان هدیه برای او بفرستید.

 

 

منبع: momondo

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...